Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 17-12-06, 17:42   #1
Dr. Leone
I sinqertė me tė gjithė.
 
Avatari i Dr. Leone
 
Anėtarėsuar: 14-04-04
Vendndodhja: Nėn hije tė dardhės
Postime: 349
Dr. Leone e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Dr. Leone Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Dr. Leone
Gabim Dashuria

Dashuria


Dashuria ėshtė elementi mė thelbėsor pėr ēdo qenie, ėshtė ndriēimi mė rrezatues dhe forca mė e madhe, e aftė tė rezistojė dhe tė kapėrcejė gjithēka tjetėr. Dashuria lartėson ēdo shpirt qė e rrėmben atė dhe i pėrgatit kėta shpirtra pėr udhėtimin nė amshim. Shpirtrat qė kanė qenė tė aftė tė kenė lidhje me pėrjetėsinė, vėnė nė pėrdorim vetveten pėr tė frymėzuar tė gjithė shpirtrat e tjerė me ēfarė kanė pėrftuar ata vetė prej amshimit. Ata ia kushtojnė jetėn e tyre kėsaj detyre tė shenjtė, njė detyrė pėr hir tė sė cilės do tė durojnė ēdo lloj vuajtje deri nė fund fare dhe ashtu siē shqiptojnė "dashuri" me frymėn e fundit, gjithashtu do tė marrin "dashuri" kur tė jenė lartėsuar nė Ditėn e Gjykimit.
Eshtė e pamundur pėr shpirtrat pa dashuri tė ngrihen nė horizontin e pėrsosjes njerėzore. Edhe po tė jetojnė pėr qindra vjet, ata nuk do tė mund tė pėrparojnė nė rrugėn e pėrsosjes. Ata tė cilėt janė privuar nga dashuria si dhe janė ngatėrruar nė rrjetėn e egoizmit, janė tė paaftė tė dashurojnė njeri tjetėr veē vetes dhe vdesin pa e ditur qė dashuria ėshtė ngulitur thellėsisht nė shumė qenie tė ekzistencės.
Njė fėmijė ėshtė pritur me dashuri kur ka lindur dhe rritet nė njė atmosferė tė ngrohtė tė mbushur me dhembshuri, shpirtrat e dashur. Edhe nėse fėmija mund tė mos gėzojė tė njėjtėn dashuri nė tė njėjtėn masė nė fazėn e fundit tė jetės sė vet, gjithmonė do tė ketė mall pėr dashurinė dhe do ta kėrkojė ngado nė jetėn e vet.
Eshtė shenjė e dashurisė pamja e diellit. Uji avullon, ngjitet lart drejt lindjes sė kėtyre shenjave dhe, pasi ėshtė kondensuar nė lartėsi tė mėdha, bulėzat bien plot gaz mbi tokė nė krahėt e dashurisė.
Atėherė, mijėra lule ēelin pėrmes dashurisė duke dhuruar buzėqeshje rreth tyre. Pikat e vesės lėnė njė shkėlqimin tė mbushur plot me dashuri dhe vezullojnė me dėfrim. Delet dhe qengjat blegėrijnė dhe lodrojnė pėrreth me dashuri, zogjtė cicėrojnė me dashuri dhe nė refren pėr dashurinė.
Ēdo qenie merr pjesė nė njė orkestėr tė madhe me dashuri nė univers, me simfoninė e veēantė tė tij dhe provon tė vėrtetojė, me vullnet tė lirė ose pėr shkak tė gatishmėrisė, njė aspekt tė dashurisė sė thellė qė ka gjetur nė ekzistencė.
Dashuria ėshtė rrėnjosur shumė thellė nė qeniet njerėzore, aq sa shumė njerėz lėnė shtėpitė e tyre pėr hir tė saj, shumė familje janė rrėnuar dhe nė ēdo qoshe njė Mexhnun rėnkon me dashuri e me pėrmallim pėr Lejlanė e tij.[1] Sa pėr ata tė cilėt nuk janė tė aftė tė zbulojnė dashurinė e natyrshme nė qenien e tyre, e vėshtrojnė njė manifestim tė tillė tė dashurisė si ēmenduri!
Altruizmi ėshtė njė ndjenjė e lartė njerėzore dhe burimi i tij ėshtė dashuria. Ai qė ka njė pjesė tė madhe nė kėtė dashuri, ėshtė njė hero i madh i njerėzimit. Njerėz tė tillė janė tė aftė tė ērrėnjosin ēdo ndjenjė urrejtjeje dhe smire nė veten e tyre. Heronj tė tillė tė dashurisė vazhdojnė tė jetojnė edhe pas vdekjes sė tyre. Kėta shpirtra tė lartė, tė cilėt pėr ēdo ditė ndezin njė zjarr tė ri tė dashurisė nė botėn e tyre tė brendshme dhe i bėjnė zemrat e tyre burim dashurie dhe altruizmi, janė tė mirėpritur dhe tė dashur pėr njerėzit, janė tė privilegjuar nė jetėn e amshuar prej Gjykuesit Suprem. Vdekja nuk ėshtė e njėjtė nė Ditėn e Gjykimit, kurse ata do tė jenė nė gjendje tė lajnė gjurmėt e tyre.
Njė nėnė qė ka dhėnė jetėn pėr hir tė fėmijės sė saj, ėshtė njė heroinė e dhembshurisė. Individėt qė ia kushtojnė jetėn e tyre lumturisė pėr tė tjerėt, janė quajtur "heronj tė devotshmėrisė," por ata tė cilėt jetojnė dhe vdesin pėr tė gjithė njerėzimin, janė pėrkujtuar si monumente tė pavdekėsisė qė meritojnė tė jenė fronėzuar nė zemrat e njerėzimit. Nė duart e kėtyre heronjve, dashuria bėhet njė eliksir magjik qė kapėrcen ēdo pengesė dhe njė ēelės qė hap ēdo portė. Atyre qė zotėrojnė njė eliksir dhe ēelės tė tillė, do t'u hapen herėt ose vonė dyert nė ēdo pjesė tė botės pėr tė pėrhapur aromėn e paqes ngado duke tundur "temjanicėn" e dashurisė nė duart e tyre.
Rruga mė e drejtė pėr tė shkuar nė zemrat e njerėzve ėshtė rruga e dashurisė, rruga e profetėve. Ata qė e kanė ndjekur atė rrugė rrallėherė janė kthyer duarbosh, edhe po tė jenė kthyer prej njė pakice, ata janė mirėpritur prej mijėrave. Kur janė mirėpritur pėrmes dashurisė, asgjė nuk ka mundur t'i ndalojė ata tė pėrmbushin dėshirėn e fundit, pėlqimin e Zotit.
Sa tė lumtur dhe tė begatuar janė ata tė cilėt ndjekin drejtimin e dashurisė. Sa fatkeqė, nė anėn tjetėr, ata qė e kanė shpėnė jetėn e tyre "shurdhmemece" pa ditur gjė pėr dashurinė e bashkėlindur thellė nė shpirtrat e tyre!
O Zot, o ti mė i Lavdėruari! Sot kur urrejtja dhe smira kanė errėsuar gjithēka, ne gjejmė shpėtim nė dashurinė Tėnde tė pafund dhe lutemi nė derėn Tėnde sė pari qė Ti tė mbushėsh zemrat e mėkatarėve, robve tė Tu tė pamėshirshėm, me dashuri dhe ndjenja njerėzore!

Dr. Leone


__________________
Bie guri mbi vorbė, e mjera vorbė, bie vorba mbi gurė, po e mjera vorbė.
Dr. Leone.
Dr. Leone Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 07:53.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.