Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kuzhina & Gatimi
Emri
Fjalėkalimi
Kuzhina & Gatimi Receta nga kuzhina shqiptare dhe nga mbarė bota.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 06-01-07, 01:03   #1
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Vera Dhe Shijimi I Saj

Edhe pse nuk verehet ndonje interesim i madh ketu ne forum per te diskutuar rreth tryezes ,prape do te provoj te nxjerre mendimet e juaja lidhur me pervojat qe keni sa i perket pirjes dhe shijimit te venes .Cilen lloj te venes preferoni ?,apo cila vene ka lene pershtypje te veqant ne kujtesen e shijimit te ketij lengu te ju? .Sa pihet vena te ne kosovaret dhe a munde te flasim per kulture te venes te Ne ?.Hajt gezuar ,urrnoni mos hezitoni .


LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 06-01-07, 02:48   #2
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim

....
Lojetari, nuk thuhet "Vena" por "Vera".
Si moderator qe je, se paku titujt e temave do te duhej te kesh kujdes se si i shkruan. Njekohesisht, nuk thuhet "urrno/urrnoni" (nuk besoj qe ko shprehje te egzistoje ne asnje version te Fjalorit te Gjuhes Shqipe), po thuhet "urdhno/urdhnoni".

Sa i perket veres dhe shijimit te saj, per arsye te ndryshme, historike, ekonomike, politike, mendoj se kemi kulture te varfer, te te ushqyerit ne pergjithesi.
Perderisa ne disa vende te Botes, klasat e caktuara te shoqerise ushqimin e kane forme te shprehjes se kultures/prejardhjes aristrokrate, ne vende te tjera me te varfera ekonomikisht, apo ne mungese te shtetit dhe traditave te nderlidhura me klasat e larta te shoqerise, ushqimi eshte NEVOJE per mbijetese dhe "lufte" e perditshme, qe te sigurohet egzistenca fizike.

Poashtu, s'di si mund te flasim per shijimin e veres dhe llojet e ndryshme te vererave, kur jam e sigurte se nje grumbull imbecilesh e demagogesh te krisur, do ti versulen kesaj teme menjehere qe ti mbajne "ders" muslimqe, te gjitheve ne lidhje me alkoolin.

Si mund te flasim per shijimin e veres ne nje rreth ku njerezit deri dje, ne pergjithesi kane punuar gjithe diten qe te kene buke ne tryeze. E per disa kjo vazhdon me tutje....
Per mendimin tim Vera dhe shijimi i saj me ushqimet perkatese, ne mejdisin tone ngel luks i nje grupi me te vogel njerezish, qe kane arritur te "mashtrojne" jeten dhe te jetuarit "shqiptarqe"!
Konsiderohet se vera eshte kultivuar ne trojet shqiptare (ne Therande e rrethine) me mijera vite, dhe diku para suspendimit te autonomise se Kosoves, disa nga vererat e prodhuara ne Kosove kane qene te mirenjohura edhe ne tregun Evropian, sikurse qe ishin te mirenjohura nga Romaket mijera vite me pare.
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-01-07, 05:15   #3
vendasi
 
Avatari i vendasi
 
Anėtarėsuar: 11-09-05
Vendndodhja: Canada
Postime: 3,533
vendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Reana
....
Lojetari, nuk thuhet "Vena" por "Vera".
Si moderator qe je, se paku titujt e temave do te duhej te kesh kujdes se si i shkruan. Njekohesisht, nuk thuhet "urrno/urrnoni" (nuk besoj qe ko shprehje te egzistoje ne asnje version te Fjalorit te Gjuhes Shqipe), po thuhet "urdhno/urdhnoni".

Sa i perket veres dhe shijimit te saj, per arsye te ndryshme, historike, ekonomike, politike, mendoj se kemi kulture te varfer, te te ushqyerit ne pergjithesi.
Perderisa ne disa vende te Botes, klasat e caktuara te shoqerise ushqimin e kane forme te shprehjes se kultures/prejardhjes aristrokrate, ne vende te tjera me te varfera ekonomikisht, apo ne mungese te shtetit dhe traditave te nderlidhura me klasat e larta te shoqerise, ushqimi eshte NEVOJE per mbijetese dhe "lufte" e perditshme, qe te sigurohet egzistenca fizike.

Poashtu, s'di si mund te flasim per shijimin e veres dhe llojet e ndryshme te vererave, kur jam e sigurte se nje grumbull imbecilesh e demagogesh te krisur, do ti versulen kesaj teme menjehere qe ti mbajne "ders" muslimqe, te gjitheve ne lidhje me alkoolin.

Si mund te flasim per shijimin e veres ne nje rreth ku njerezit deri dje, ne pergjithesi kane punuar gjithe diten qe te kene buke ne tryeze. E per disa kjo vazhdon me tutje....
Per mendimin tim Vera dhe shijimi i saj me ushqimet perkatese, ne mejdisin tone ngel luks i nje grupi me te vogel njerezish, qe kane arritur te "mashtrojne" jeten dhe te jetuarit "shqiptarqe"!
Konsiderohet se vera eshte kultivuar ne trojet shqiptare (ne Therande e rrethine) me mijera vite, dhe diku para suspendimit te autonomise se Kosoves, disa nga vererat e prodhuara ne Kosove kane qene te mirenjohura edhe ne tregun Evropian, sikurse qe ishin te mirenjohura
nga Romaket mijera vite me pare.
Aww Reana e ndeze fitilin edhe ne ket Teme..tregona mori cilen Vere e ke me shum merak...???
__________________
Lumturine e sjelle vendosmeria...
vendasi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-01-07, 21:08   #4
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Reana
....
Lojetari, nuk thuhet "Vena" por "Vera".
Si moderator qe je, se paku titujt e temave do te duhej te kesh kujdes se si i shkruan. Njekohesisht, nuk thuhet "urrno/urrnoni" (nuk besoj qe ko shprehje te egzistoje ne asnje version te Fjalorit te Gjuhes Shqipe), po thuhet "urdhno/urdhnoni".

Sa i perket veres dhe shijimit te saj, per arsye te ndryshme, historike, ekonomike, politike, mendoj se kemi kulture te varfer, te te ushqyerit ne pergjithesi.
Perderisa ne disa vende te Botes, klasat e caktuara te shoqerise ushqimin e kane forme te shprehjes se kultures/prejardhjes aristrokrate, ne vende te tjera me te varfera ekonomikisht, apo ne mungese te shtetit dhe traditave te nderlidhura me klasat e larta te shoqerise, ushqimi eshte NEVOJE per mbijetese dhe "lufte" e perditshme, qe te sigurohet egzistenca fizike.

Poashtu, s'di si mund te flasim per shijimin e veres dhe llojet e ndryshme te vererave, kur jam e sigurte se nje grumbull imbecilesh e demagogesh te krisur, do ti versulen kesaj teme menjehere qe ti mbajne "ders" muslimqe, te gjitheve ne lidhje me alkoolin.

Si mund te flasim per shijimin e veres ne nje rreth ku njerezit deri dje, ne pergjithesi kane punuar gjithe diten qe te kene buke ne tryeze. E per disa kjo vazhdon me tutje....
Per mendimin tim Vera dhe shijimi i saj me ushqimet perkatese, ne mejdisin tone ngel luks i nje grupi me te vogel njerezish, qe kane arritur te "mashtrojne" jeten dhe te jetuarit "shqiptarqe"!
Konsiderohet se vera eshte kultivuar ne trojet shqiptare (ne Therande e rrethine) me mijera vite, dhe diku para suspendimit te autonomise se Kosoves, disa nga vererat e prodhuara ne Kosove kane qene te mirenjohura edhe ne tregun Evropian, sikurse qe ishin te mirenjohura nga Romaket mijera vite me pare.
ok . shpresoj te mos keqkuptohem me Reanen ( se eshte shume e ndishme ne kete drejtim ..), mirpo pasi qe eshte "gjithesesi i domosdoshem " ne postimet tona te vrehen gabimet ne format e dialektit te gjuhes si dhe etimollogjia e fjales , ftoj mikun (nese kam kete te drejte ta quaj ashtu) Poker (pasi qe ati i besoj ne vlersimet gramatikore te te shkruarit te gjuhes letrare ) te bej vlersimin , (nuk prish pune nese nuk mesojme pse dhe si duhet te vlersohet vera apo nje artikull sa eshte i domosdoshem dhe ne sherbim tonin , atehere te pakten do mesojme dhe korigjojme gabimet gramatikore mbrenda nje teme ,pra asgje nuk humbim ,..)
tjeter lidhje me postimin e Reanes ,..... komenti im ,
shkaqet pse vena (vera )nuk perdoret tek Ne ne mase mendoj qe jane te ndryshme ,kam bindje qe nderlidhet me ndervetedijen tone kolektive pasi qe shumica jane si popullat me perkatesi religjioze muslimane , dhe pse e vertet (ndoshta dhe e dhimbeshme )nuk e praktikojme religjionin aq strikt, megjithate jane disa kritere qe na drejtojne tek parandalesat ,,si mos pirja e alkoholit , me frigen , bejme mekat, shume here kete pytje qe ma shtrojne dhe te huajt, ju pergjigjem ne verzionin tim , mendoj qe alkoholi eshte i ndaluar ne religjionin qe i perkas dhe nje urdheres e tille eshte e japur ne forme te prer njekohesisht vlen per gjithe njerzite , me arsyetimin tim qe e vertete (gjithnje sipas meje ) perqindja e alkoholit te humb ekujlibrin e vetedijes , kontrolles , arsyes, pra kete e gjej si justifikim per nje ndales te tille sipas meje , nuk duhet te kete shkak tjeter mendoj, kur dihet qe flitet per kolektivitet njerzore , jo te gjithe kane vetedije te zhvilluar dhe arsyeshmeri ,apo kontrolle dhe mase te veprimit te caktuar , prandaj shume here ipen dhe ligjet qe kuptojne deri ketu limiti tolerohet , vertet nuk e shof si diqka as absurde nje ndales te tille as shume normale nje liri te perdorimit ne tejmase te tij , kur dihet qe vertet flitet per prosperitet te komunikimit njerzore ,

Reana, kjo eshte arsyeja sipas meje, pse shqiptaret ndoshta kete produkt nuk e kane ne tavolin te tyre , mos harro kurr nje gje ,,, Shqiptari ndoshta multi miljoner nuk ka qene , por as kurr per buke te gojes nuk ka luftuar apo problem egzistencial ta kete pasur kete ( bere nje retrospektive ne kohe dhe mendo standartin e jeteses do te bindesh ile jo per te pakten 60 vjetet e fundit , te flasim mes nesh-a , dhe te jemi real nuk jemi ketu duke ju ankuar shoqatave humanitare te botes me qellimin ti shtim ne gjyhnah , dhe ne jemi bota, dhe nuk e shijome jeten ,.. mendo nje shembull real nje liter vere mundesh ta gjesh dhe me qmimin .0.50 cent ne Kosove dhe nje Machiato kushton mesatarisht 1.0euro po me Kosove , cila eshte ketu tash profitabile ne mase dhe kosto , pra prap mendoj qeshtje ndervetedije .......??

p.s
nese nuk do kem dembeli ne te postuar dhe disponim me kohe mendoj qe do postoj disa njohuri qe kam hasur gjate leximit per venen ,(kuptohet interesim i lindur i shprehis snobe qe personalisht e fitova gjate te "mashtruarit veteveten"me te jetuarin jashte vendlindjes na shpetoj bota qe na hapi dyert dhe na pranoj , beri qe te shikojme ata qe mbeten atje ne vendlindje nga lart ...
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-01-07, 07:20   #5
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Me fal J'adore qe nuk po e replikoj postimin tend si teresi, pasiqe nuk e kam lexuar te terin, por desha te komentoj ne lidhje me konstatimin tend per "perkatesine fetare" te shqiptareve, meqe me duket te jete nje konstatim i pasakte. Bazuar ne biseda me individe te rendomte, nga vise te ndryshme shqiptare-posaqerisht nga Kosova dhe Shqiperia, pjesa dermuese e tyre pergjigjen se jane laike dhe se nuk besojne ne asnjefare DOGME RELIGJIOZE. Ne mesin e tyre edhe nese ka te tille qe kultivojne fryme spirituale dhe te besimit ne Zot, megjithate nuk besojne ASPAK ne cilendo fe qofte, si dhe ne dogmat e marifetet religjioze!

Nese ke veshtiresi te besosh ne kete qe po te them, hape nje teme dhe kerko nga antaret qe publikisht te deklarohen , se kush ne cilen dogme fetare beson, dhe nese e konsiderojne veten per "pjese dermuese muslimane" !

Ndersa ajo qe thua se shqiptari asnjehere nuk ka luftuar per buken e gojes, me ben te mendoj se ndoshta nuk e njef realitetin ekonomik shqiptar sa duhet!

Begati e rehati ekonomike ne teresi, ne trojet shqiptare nuk ka pasur ndonjehere.
Mos mendo vetem prej kendit te qyteteve ku shumica kane qene te punesuar, duhet te mendosh edhe per fshataret edhe per malesoret edhe per papunesuarit qe kane qene te varur nga ndihmat sociale, e keshtu me rradhe! Ndersa para Luftes se dyte Boterore dhe para reformave agrare qe i kane bere komunistet, shumica e popullit nuk ka pasur toke as per te mbjellur e as per t'u ushqyer prej saj!
Gjate luftes se dyte Boterore e disa vite me rradhe me vone, njerezit kane vdekur me shume pa ngrene ushqime me nje meny te pasur me vitamina sesa nga luftimet...(pyete ndonje gjysh apo stergjysh diku qe mban mend realitetin, dhe te tregojne)!
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-01-07, 07:23   #6
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga vendasi
Aww Reana e ndeze fitilin edhe ne ket Teme..tregona mori cilen Vere e ke me shum merak...???
awww...e ti po e pret hirin e fitilit, apo ???
Meqe me paske pyetur mua, s'tu kujtua te japesh nje pergjegjje per veten tende???!!!
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-01-07, 12:36   #7
Dea_A
A_dea
 
Anėtarėsuar: 26-04-06
Postime: 2,231
Dea_A e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Reana
Me fal J'adore qe nuk po e replikoj postimin tend si teresi, pasiqe nuk e kam lexuar te terin, por desha te komentoj ne lidhje me konstatimin tend per "perkatesine fetare" te shqiptareve, meqe me duket te jete nje konstatim i pasakte. Bazuar ne biseda me individe te rendomte, nga vise te ndryshme shqiptare-posaqerisht nga Kosova dhe Shqiperia, pjesa dermuese e tyre pergjigjen se jane laike dhe se nuk besojne ne asnjefare DOGME RELIGJIOZE. Ne mesin e tyre edhe nese ka te tille qe kultivojne fryme spirituale dhe te besimit ne Zot, megjithate nuk besojne ASPAK ne cilendo fe qofte, si dhe ne dogmat e marifetet religjioze!

Nese ke veshtiresi te besosh ne kete qe po te them, hape nje teme dhe kerko nga antaret qe publikisht te deklarohen , se kush ne cilen dogme fetare beson, dhe nese e konsiderojne veten per "pjese dermuese muslimane" !

Ndersa ajo qe thua se shqiptari asnjehere nuk ka luftuar per buken e gojes, me ben te mendoj se ndoshta nuk e njef realitetin ekonomik shqiptar sa duhet!

Begati e rehati ekonomike ne teresi, ne trojet shqiptare nuk ka pasur ndonjehere.
Mos mendo vetem prej kendit te qyteteve ku shumica kane qene te punesuar, duhet te mendosh edhe per fshataret edhe per malesoret edhe per papunesuarit qe kane qene te varur nga ndihmat sociale, e keshtu me rradhe! Ndersa para Luftes se dyte Boterore dhe para reformave agrare qe i kane bere komunistet, shumica e popullit nuk ka pasur toke as per te mbjellur e as per t'u ushqyer prej saj!
Gjate luftes se dyte Boterore e disa vite me rradhe me vone, njerezit kane vdekur me shume pa ngrene ushqime me nje meny te pasur me vitamina sesa nga luftimet...(pyete ndonje gjysh apo stergjysh diku qe mban mend realitetin, dhe te tregojne)!

Njeherit kerkoj falje nga autori i temes per kete debat , ne rradhe te pare duke u nisur nga kultura jone shqipetare sdo te duhej te polemizonim " rreth tryezes " .
Ajo qe me shtyri te vazhdoj me juve eshte vleresimi i konstatimit te Jador si i gabuar nga ana e Reanes !
Me statistika eshte e njoftur se ne Shqiperi 70% e shqipetareve i perkasin besimit Islam ,ne Kosove me shume se 80% e ne Maqedoni me shume se 90% ! Derisa dikush pyet dhe ka te drejte zgjedhjeje ,shqipetari i cili pergjigjet se feja e tij eshte Islami pa e shtyr dikush ,ai numerohet si mysliman nga statistikat dhe deshtet apo sdeshtet Ju e nderuar Reana ata nuk numerohen si ateist ne librat statistikor te seciles organizat ...thene me konkret ska ateist perderisa personi "beson " te jete "ateist " !
Te flasim per bisedat e rruges se si deklarohen shume "pakurrizor " vetem e vetem per te u duke bukur nen strehen ku e kan gjetur pak lemoshe ose per ta fituar simpatin e te huajve ,do te mjaftonte te ua kerkonim pasaporten e vendit perkates dhe te shofim se qfare perkatesie fetare e kan ...jane po ata, paqurka labile ,qe me lehte e kane nderruar kombin (quhen nenshtetas te huaj ) e ende ne ato pasaporta ju figuron " muslim " !
............Sa i perket kushteve ekonomike ,si ne tere boten edhe nder trojet tona aty ketu kishte varferi por pergjithesisht Shqipetari nuk vuajti asnjeher per buken e gojes ,ne vend te Jador une e pyeta shume me perpara gjyshin tim se nga cila arsye nuk eshte shperngul ateher ne ndonje vend Evrpian dhe e din se qfar pergjegjie e mora ..... (u ndie i ofenduar ) ........qobanet e Kosoves me tha kan gjetur shpetim ne vendet e huaja dhe me pagen qe e merrte ai ne kohen e tij ua siguronte femijeve te tij shume me mire ekzistencen ,mbante pese student ,qe don te thot nuk flitej asesi qe dikush te kete vdekur per buke ! Pas luftes dyte boterore edhe Evropa ishte e katandisur ne mjerim e varferi !

Mbes me shprese se nuk do te keqkuptohemi !
Pershendet Dea_A!
Dea_A Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-01-07, 13:01   #8
legenda
...Argumentum (ad ) AMORE
 
Anėtarėsuar: 12-11-06
Postime: 2,130
legenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėm
Gabim

......per momente romantike-ROMANCE...si dhe ne darke,sidomos te servuar me peshke
e pi me endje AMSELFELDER;veren e kuqe si edhe te bardhen nga KOSOVA,se atehere kam nje ndjenje se jam me afer KOSOVES,me pelqen dizajnimi perfekt i ambalazhes,dhe kur e hap shishen ka nje arome qe me pelqen,veren e kuqe e vloj dhe i qes pak sheqer,embel...mmmmm,mendoj se eshte e mire per rruza te kuqe te gjakut.Diteve te ftohta te vjeshtes dhe dimrit me pelqen te pi vere te kuqe,te vluar.
preferoj edhe verera tjera natyrishte,por gjysem te thata.

LOJETARI me duket se iu pergjegja korrekt pyetjes tende,

p.s.zakonishte njerezve qe me rrethojne,kur ka raste solemne iu dhuroj nga nje shishe vere
nga KOSOVA,dhe me deshire iu tregoj se vjen nga KOSOVA,se edhe ne e dime qka eshte vera....
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LOJETARI
Edhe pse nuk verehet ndonje interesim i madh ketu ne forum per te diskutuar rreth tryezez ,prape do te provoj te nxjerre mendimet e juaja lidhur me pervojat qe keni sa i perket pirjes dhe shijimit te venes .Cilen lloj te venes preferoni ?,apo cila vene ka lene pershtypje te veqant ne kujtesen e shijimit te ketij lengu te ju? .Sa pihet vena te ne kosovaret dhe a munde te flasim per kulture te venes te Ne ?.Hajt gezuar ,urrnoni mos hezitoni .
legenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-01-07, 13:07   #9
Paradox_13
 
Avatari i Paradox_13
 
Anėtarėsuar: 06-02-06
Postime: 13,734
Paradox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga legenda
......per momente romantike-ROMANCE...si dhe ne darke,sidomos te servuar me peshke
e pi me endje AMSELFELDER;veren e kuqe si edhe te bardhen nga KOSOVA,se atehere kam nje ndjenje se jam me afer KOSOVES,me pelqen dizajnimi perfekt i ambalazhes,dhe kur e hap shishen ka nje arome qe me pelqen,veren e kuqe e vloj dhe i qes pak sheqer,embel...mmmmm,mendoj se eshte e mire per rruza te kuqe te gjakut.Diteve te ftohta te vjeshtes dhe dimrit me pelqen te pi vere te kuqe,te vluar.
preferoj edhe verera tjera natyrishte,por gjysem te thata.

LOJETARI me duket se iu pergjegja korrekt pyetjes tende,

p.s.zakonishte njerezve qe me rrethojne,kur ka raste solemne iu dhuroj nga nje shishe vere
nga KOSOVA,dhe me deshire iu tregoj se vjen nga KOSOVA,se edhe ne e dime qka eshte vera....


Nuk di shume per Veren dhe llojet e saja,por jam mese i bindur se ambientet me romantike per pirjen e Veres sot gjinden ne Kosov,dhe ate duke i falenderu KEK_ut...
Paradox_13 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-01-07, 13:47   #10
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LOJETARI
Edhe pse nuk verehet ndonje interesim i madh ketu ne forum per te diskutuar rreth tryezez ,prape do te provoj te nxjerre mendimet e juaja lidhur me pervojat qe keni sa i perket pirjes dhe shijimit te venes .Cilen lloj te venes preferoni ?,apo cila vene ka lene pershtypje te veqant ne kujtesen e shijimit te ketij lengu te ju? .Sa pihet vena te ne kosovaret dhe a munde te flasim per kulture te venes te Ne ?.Hajt gezuar ,urrnoni mos hezitoni .
Nuk njof llojet e verėrave edhe pse nė shtėpinė time kam lloje tė ndryshme tė cilat i pėrdorim kur shtrojmė darka pėr miq e tė njohur. Jo rrallė e pėrdorim edhe kur jemi vetėm nė shtėpi. Mendoj se Vera nė tryezė krijon njė atmosferė tė mrekullueshme, sė paku kėshtu ndodh kur unė e kam nė tryezėn time.
Sa pėr kulturė shqiptare tė pėrdorimit tė verės nuk mundem edhe tė flas shumė se nuk di sa tė tjerėt e pėrdorin dhe sa ja dijnė vlerėn kėtij lėngu tė quajtur romantik por qė kam lexuar se ėshtė edhe shėrues dhe i preferuar tė pėrdoret.
Me verėn dhe shijen e saj jam njoftuar qysh si fėmijė, pasi qė gjithmonė ėshtė mbajtur nė shtėpi tė prindėrve tė mij. Kujtoj herėn e parė kur e kam provuar dikund kah mosha 12-14 vjeqare me rastin e njė feste qė mbahej nė shtėpinė tonė e mė duket qė kurr mė vonė nuk kam pas rastin tė mė vijė aq e shijshme vera.


Ps. Tema e Lojėtarit ka tė bėj me Verėrat dhe pėrdorim e saj nė tryezat shqiptare, andja luten tė gjithė pjesėmarrėsit e kėsaj teme tė diskutojnė nė kėt drejtim pa e pėrzierė kėtė temė me diskutime fetare e sociale. Nėse patjetėr duhet tė bisedohet pėr kėtė temė nga pikėvėshtrimi fetar e social atėherė urdhėroni e hapni tema tė tilla te forumi diskutimet shoqėrore dapo tek ato fetare.
Tė gjitha shkrimet qė nuk kanė tė bėjnė me temėn do tė hidhen nė arkiv.


Murgesha!
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-01-07, 14:30   #11
legenda
...Argumentum (ad ) AMORE
 
Anėtarėsuar: 12-11-06
Postime: 2,130
legenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Siq e ceku me larte zonja MURGESHA;vera eshte edhe sheruese,mu per kete qellim po sjelli ketu disa karakteristika te veres si artikull mjekues te cituara nga dr.WIGHARD STREHLOW;
-ne ditet e sotme shume studime shkencore tregojne,qe shijimi i veres nga ana e femrave 0.25l ne dite,si dhe nga ana e mashkujve 0,5l ne dite,ka nje ndikim POZITIV ne shendet.Veqanerishte pak vere ndihmon kunder ARTERIOSKLEROZES; INFRAKTIT ; si dhe
SULMIT NE TRU.
-nje gote vere ndihmon ne qarkullimin e gjakut ne zemer dhe periferi,gjithashtu edhe qarkullimin e gjakut ne TRU e permireson-keshtu qe ndikon ne permiresimin e ndjenjes
qe te ndihemi mire,fizikishte dhe psiqikishte,kjo ndikon ne lirimin e stresit,frigave,merzise...
-ne sistemin nervor ndikimi i veres se kuqe sjelle deri te shlirimi i lehte dhe gjumi
-vera e bardhe e thate ndikon ne qarkullimin e gjakut ne zemer dhe periferi,dhe guximin e humbur e kthen,apo pesimizmin ne optimizem
-vera gjithashtu ndihmon ne kthimin e oreksit ,perforcon nervat e dobsuara,perforcon lukthin,zbute pagjumsine,largon nervozen dhe depresionet
........Me nje fjale vera na i qel syte.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
SHPERLARJA E VERES-sjell largimin e hidherimit dhe merzise.
-marrrim njr gote vere te kuqe e vlojme derisa te humb ngjyren,keshtu lirohet alkoholi,avullohet,pastaj i hedhim pak uje,kete lenge tani e servojme ne tavoline,dhe si me magji zhduket hidherimi dhe merzia,...me nje fjale zbutemi.... kthehet PAQA.
legenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-01-07, 14:41   #12
Paradox_13
 
Avatari i Paradox_13
 
Anėtarėsuar: 06-02-06
Postime: 13,734
Paradox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga legenda
Siq e ceku me larte zonja MURGESHA;vera eshte edhe sheruese,mu per kete qellim po sjelli ketu disa karakteristika te veres si artikull mjekues te cituara nga dr.WIGHARD STREHLOW;
-ne ditet e sotme shume studime shkencore tregojne,qe shijimi i veres nga ana e femrave 0.25l ne dite,si dhe nga ana e mashkujve 0,5l ne dite,ka nje ndikim POZITIV ne shendet.Veqanerishte pak vere ndihmon kunder ARTERIOSKLEROZES; INFRAKTIT ; si dhe
SULMIT NE TRU.
-nje gote vere ndihmon ne qarkullimin e gjakut ne zemer dhe periferi,gjithashtu edhe qarkullimin e gjakut ne TRU e permireson-keshtu qe ndikon ne permiresimin e ndjenjes
qe te ndihemi mire,fizikishte dhe psiqikishte,kjo ndikon ne lirimin e stresit,frigave,merzise...
-ne sistemin nervor ndikimi i veres se kuqe sjelle deri te shlirimi i lehte dhe gjumi
-vera e bardhe e thate ndikon ne qarkullimin e gjakut ne zemer dhe periferi,dhe guximin e humbur e kthen,apo pesimizmin ne optimizem
-vera gjithashtu ndihmon ne kthimin e oreksit ,perforcon nervat e dobsuara,perforcon lukthin,zbute pagjumsine,largon nervozen dhe depresionet
........Me nje fjale vera na i qel syte.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
SHPERLARJA E VERES-sjell largimin e hidherimit dhe merzise.
-marrrim njr gote vere te kuqe e vlojme derisa te humb ngjyren,keshtu lirohet alkoholi,avullohet,pastaj i hedhim pak uje,kete lenge tani e servojme ne tavoline,dhe si me magji zhduket hidherimi dhe merzia,...me nje fjale zbutemi.... kthehet PAQA.
Ke sjell disa karakteristika te mira ti legenda por si te bejm kur pas gotes se par qe pijm ajo kerkon shoqrimin e se dytes pastaj e dyta kerkon te treten keshtu qe une nuk mundohem ti numroj asnjeher veq mbaj mend te paren dhe te fundit qe e pi... dhe e di se syte me mbyllen....ahahahhaha

(Pak shaka.)
Paradox_13 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-01-07, 15:56   #13
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

"Moj e majr o per s tepero ,
falma sajin me gjithe vetulle o "

Po provoje qe permes ketyre vargjeve te kenduara nga Elita 5 me nje dialekt interesant te shqiptareve nga Maqedonia t“ia ktheje Temes sime statusin qe disa paskan tentuar t“ia cenojne .Prandaj lus Reanen ,miken time ,te ngrejme goten per shendetin e saj dhe disponimin tim ,duke lene anash garen per te deshmuar veten apo nencmuar tjetrin sepse vena (vera) eshte nje lenge magjik qe bashkon, e jo ndane .
Greket e vjeter kishin nje fjali :"Aty ku nuk ka vere nuk ka jeta kuptim "qe per mua me duket e tepert ,por qe mundohem ta kuptoj sa here qe shijoj ndonje pike te ketij lengu, pa te cilin sot bota moderne veshtire te paramendohet .
Ky lenge qe ne vete permbane pak me shume se sa emrin diskutabil ne mes nesh ,me te drejte quhet edhe simbioze e njeriut me ambientin ku kultivohet vena.Eshte nje shkrirje e Diellit ,Tokes dhe mjeshterise se njeriut, e izoluar ne shishe ,qe me hapjen e saj munde te ndiejme karakterin fuqiplote te ketij lengu .Kosova ,zene vende te posaqem ne te gjithe leksikonet e venes boterore si karekteristike per Ballkanin veqanerisht me Rislingun i cili ka nje freski te dalluar ne vete .Amselfeder ,qe e permendi legenda ,poashtu ka arrite te depertoj ne tregun evropian edhe pse nuk ka ndonje vlere te theksuar ,por me gjitheate vlene te permendet .
Per te njohur nje vene ,kerkohet pak me shume se sa nje derdhje e ketij lengu kanaleve te ushqimit .Fakti se sot ne bote egzistojne me shume se njemije lloje te rrushit e bene edhe me te komplikuar njohjen e ketij lengu .Ne shtetet e evropes perendimore ku kultivohet vena tradicionalisht ,egzistojne ligjet te ngjashme me ligjin per mbrojtjen e te drejtave te njeriut ,klasifikimi i venes ne baze te prejardhjes ,kualitetit ,sasise se mbetur te sheqerit etj mundesojne konsumatorin te kene nje pasqyre me te kjarrte ne zgjedhjen e veres.
Por kjo e tera nuk mjafton nese nuk kemi shije per te .Vera kerkon kohe ,ambient ,ushqim,disponim,dhe shqisa te mprehta per te kuptuar botes e saj .Vera nuk eshte per t“u deh ,por pe t“u shijuar .Ai i cili deshiron te dehet me kete lenge ka gabuar adresen ,le t“a provoje me ndonje destilat me te forte !
Per sot do te veqoja rrushin Cabernet Sauvignon i cili rritet gati ne te gjitha pjeset e botes ,eshte rrush qe perdoret per perfitimin e veres se kuqe dhe me te drejte njihet edhe si me i rendesishmi nder te gjithe .Ky lloj rrushi ne kombinim me Merlot dhe cabernet franc jep verat me te njohura te regjionit Bordoaux qe veqohen me aromen dhe fuqine e tyre te mrekullueshme .Hajde urrnoni ,mos e teproni se mos po dehet dikush ende pa e provue
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-01-07, 16:25   #14
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Edhe dicka ,se gati harrova per ata qe nuk e dine se cka eshte vera.Vena(vera) eshte lenge i perfituar gjate fermentimit qe ndodhe ne rrush ,ku sheqeri shenderrohet ne alkohol dhe dioksid karboni.Varesisht prej vendit (shtetit)perqindja minimale e alkoholit qe duhet patur eshte 7 % ndersa ajo maximale 15 % .Nuk eshte armik i pavaresise , e as simbol i pasurise ,por eshte thjesht lenge i kenaqesise .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-02-07, 09:35   #15
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga LOJETARI
"Moj e majr o per s tepero ,
falma sajin me gjithe vetulle o "

Po provoje qe permes ketyre vargjeve te kenduara nga Elita 5 me nje dialekt interesant te shqiptareve nga Maqedonia ...
Dialekti shqiptar ne Maqedoni, sa per informimin tend quhet GEGE, e jo "interesant" ! Njekohesisht ato vargjet e kenges, nuk i ke cituar si duhet (si zakonisht)!


__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 07:41.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.