Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Kurani
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Kurani Besimtarėt myslimanė mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar dhe ndarė me njėri-tjetrin mėsimet fetare dhe experiencat e tyre tė jetės.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 14-02-07, 00:16   #1
hasanmehmeti
 
Avatari i hasanmehmeti
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Dunja
Postime: 2,146
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Gabim Dita e Valentinos, ditėlindjet dhe shushatje tė tjeraDita e Valentinos, ditėlindjet dhe shushatje tė tjera
Nga: Khalid Baig

Ekziston njė serė praktikimesh qė mund t’i konsiderojmė si motra binjake tė bidatit (risisė nė fe). Sikurse edhe bidati ato rrjedhin nėn bazamentin e njėjtė, atė tė injorancės si dhe influencės sė huaj. Sikurse bidati ato i detyrohen ritualeve. Por, ndryshe nga bidati, kėtyre ritualeve nuk ju ėshtė dhėnė ngjyrė Islame. Ato ndiqen pėr arsye se konsiderohen si praktikė e pranueshme dhe e logjikshme kulturore si dhe gjėja mė e freskėt e importuar.

Shumė nga ata tė cilėt jepen pas tyre nuk dinė se ēfarė bėjnė. Ata janė thjesht ndjekės tė verbėr tė barabartė me udhėheqėsit dhe mėsuesit e tyre. Pak e kuptojnė sė ēfarė ata e konsiderojnė si argėtim tė lirshėm, mundet qė nė fakt t'i ketė rrėnjėt nė paganizmin e lashtė dhe se simbolet qė ata pėrqafojnė mund tė jenė simbole tė mosbesimit – shirkut, qė idetė qė ata huazojnė mund tė jenė produkte tė besėtytnive dhe qė e gjithė kjo mund tė jetė njė mohim i asaj pėr ēfarė Islami thėrret.

Tė konsiderojmė ditėn e Shėn Valentinit, njė ditė e cila ne shumicėn e Evropės pati njė vdekje (harresė) tė sigurte pėrveē nė Britani dhe nė Shtetet e Bashkuara, ēuditėrisht fillon tė shfaqet pėrgjatė njė pjese tė mirė tė shteteve muslimane. Kush ishte Valentini? Pse kjo ditė ėshtė festuar? Legjenda ka shumė, si zakonisht nė kėsi lloj rastesh, por kjo kėtu ėshtė shumė e qartė: Dita e Shėn Valentinos filloi si njė ritual pagan e iniciuar nga romakėt nė shekullin e IV para erės sonė, pėr tė nderuar zotin Lupercus. Tėrheqja kryesore (mė e madhe) i kėtij rituali ishte njė lotari e mbajtur pėr tė shpėrndarė femrat e reja, djemve tė rinj pėr “zbavitje dhe kėnaqėsi“ deri nė lotarinė e vitit tjetėr. Ndėr praktikime tė ndyra nė lidhje me kėtė ditė ishte edhe rrahja e vajzave tė reja nga dy djem tė rinj, tė veshur vetėm me pak lėkurė dhie dhe tė pajisur me kamxhik tė pėrbėrė po ashtu me lėkurė dhie, tė cilat ishin ndotur me gjakun e dhive dhe qenve tė sakrifikuar pėr atė ditė. Rrahja me “kamxhikė“ tė shenjtė nga “djem tė shenjtė“ besohej qė i bėnte ato mė tė mira pėr tė lindur fėmijė.

Si zakonisht, Krishterizmi provoi, por pa sukses, tė ndalojė celebrimin mėkatar tė Lupercalias. Nė fillim zėvendėsoi lotarinė e emrave tė femrave me lotarinė e emrave tė tė shenjtėve. Ideja ishte qė gjatė vitit tjetėr nė vazhdim burrat e rinj do tė imitonin jetėn e tė shenjtit, emrin e tė cilit atyre iu ka rėnė nė lotari.

E vetmja gjė qė arritėn ishte ndryshimi i emrit nga Lupercalia nė Dita e Shėn Valentinos. Kjo u bė me 496 nga Papa Gelasius, pėr nder tė njė Shėn Valentini. Ka mė shumė se 50 Valentino tė ndryshme nė legjendat krishtere. Dy nga ato janė mė tė famshme, megjithėse jetėt e tyre dhe karakteret janė tė humbura nė fshehtėsi, mister. Sipas njė legjende, dhe njė tjetre nė varg me natyrėn e vėrtetė tė kėtij celebrimi, Shėn Valentini ishte shenjtori i “tė dashuruarve”, ku vetė ai kishte rėnė nė dashuri me vajzėn e rojtarit tė burgut.

Pėr shkak tė problemeve serioze qė shoqėruan atė lotari, qeveria franceze ndaloi kėtė praktikė me 1776. Nė Itali, Austri, Hungari dhe Gjermani rituali humbi gjatė viteve. Mė herėt, ishte ndaluar nė Angli gjatė shekullit 17 kur puritanėt ishin tė fortė. Megjithatė me 1660 Ēarlsi II e riktheu atė. Nga aty ajo gjithashtu mbėrriti nė Botėn e Re, ku Jenkėt (amerikanėt veriorė) energjik gjetėn mėnyrė tė mirė pėr tė fituar para. Industria Valentino ka qene kumbuese qė atėherė.

E njėjta histori qėndron me festėn e Gjithė Shenjtorėve (Halloveen), e cila nė tė kundėrtėn, njerėzit visheshin sikurse fantazma dhe kukudh (shpirtra tė kėqij) nė rikrijimin e njė rituali pagan tė lashtė tė adhurimit tė demonit (djallit). Hotelet me pesė yje nė shtetet muslimane shtrojnė mbrėmje pėr Halloween, kėshtu qė tė pasurit mund tė festojnė besėtytnitė tė njė periudhe tė injorancės sė largėt qė njė herė madje pėrfshiu praktikėn e turpshme sakrificėn e njeriut. Emri pagan pėr atė ngjarje ishte Samhain. Sikurse edhe nė rastin e Ditės sė Shėn Valentinos, Krishterizmi ndryshoi emrin e saj, por jo esencėn pagane.
Krishtlindjet janė edhe njė histori po e njėjtė. Sot tregtarėt shesin dhe klientėt blejnė simbole krishtlindjesh nė Islamabad, Kajro apo edhe Dubai. Tė angazhohesh nė njė celebrim tė njohur fetar tė njė tjetėr feje ėshtė mjaft keq. Ēfarė ėshtė mė e keqja ėshtė fakti qė kėtu ėshtė njė tjetėr celebrim pagan (Saturnalia) qė i ėshtė ndryshuar emri – pak nė tjetėr gjė – nga Krishterzimi.

Edhe celebrimet qė konsiderohen mė tė pafajshėm mund tė ketė baza pagane. Sipas njė tregimi, nė kulturat pagane, njerėzit i frikėsoheshin shpirtrave tė kėqij – sidomos nė ditėlindjet e tyre. Besohej qė shpirtrat e kėqij ishin mė tė rrezikshėm nė atė person qė pėrjetonte njė ndryshim nė jetėn e tij tė pėrditshme, nė kėtė rast kalimi njė vit mė mė moshė. Prandaj, atė ditė familja dhe shoqėria e rrethonin personin me tė qeshura dhe gėzim nė ditėlindje pėr ta mbrojtur nga tė kėqijat.
Si mundet qė dikush qė e ka trurin nė rregull, tė mendojė qė Islami tė jetė indiferent kundrejt praktikave qė depėrtojnė nė idetė dhe besimet anti-islame? Islami erdhi pėr tė shkatėrruar paganizmin nė tė gjitha format dhe nuk mund tė tolerojė asnjė gjurmė nga ajo nė jetėt e ndjekėsve sė saj. Pėr mė tepėr, Islami ėshtė shumė i ndjeshėm nė mirėmbajtjen e pastėrtisė sė tij dhe identitetin unik tė ndjekėsve sė tij. Ligjet dhe mėsimet Islame shkojnė nė thellėsi pėr ta garantuar kėtė. Namazi ėshtė i ndaluar nė kohėt precize tė lindjes, zenitit dhe perėndimit tė diellit me qėllim qė tė eliminojė mundėsinė e ngatėrrimit me praktikėn e adhurimit tė diellit. Pėr agjėrimin vullnetar tė rekomanduar me 10 Muharrem, muslimanėt janė tė detyruar tė shtojnė edhe njė ditė ( tė 9 apo 11) pėr tė dalluar nga praktika e pėrhapur e atėhershme hebraike. Muslimanėt janė tė ndaluar tė imitojnė paraqitjen e jomuslimanėve.

Muslimani ėshtė musliman pėrjetė. Gjatė kėnaqėsive dhe pikėllimeve, gjatė celebrimeve dhe vuajtjeve, ne duhet tė ndjekim Rrugėn e vetme tė Drejtė – dhe jo shumė rrugė tė devijuara. Ėshtė tragjedi e madhe qė nėn pritėn konstante tė propagandės komerciale dhe kulturore nga forcat e globalizimit si dhe makinerisė sė pamėshirshme tė medieve, muslimanėt kanė filluar tė pėrqafojnė Valentinon, Hallovinin, dhe madje edhe Santa Klausėn (Plaku i Vitit tė Ri). Nė vend tė dorėzimit gjithnjė e mė tė tmerrshėm ndaj paganizmit e vetmja ditė qė duhet t'i japim rėndėsi ėshtė dita e pikėllimit, apo mė mirė duhej tė jetė dita e pendimit e cila mund tė na lirojė nga tė gjitha kėto ditė festash dhe gjithė kėsaj trullosjeje.
Shqipėroi: Brunilda Brasha


__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 14-02-07, 10:11   #2
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
GabimNime, a e festoni, ju muslimanet, diten e te dashuruarve ?
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-02-07, 10:18   #3
hasanmehmeti
 
Avatari i hasanmehmeti
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Dunja
Postime: 2,146
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Gabim

selamualejkum musliman

Ne nuk e veqojme dashurin ne nje dite te caktuar si ndaj Allahut , Prindeve , Familjes , te dashures dhe shoqeris ,ajo tek musimanet egziston gjate gjithe vitit dhe gjithe jetes.Me e keqja per ju qe e festoni kete feste eshte se edhe nje here po deklaroni se u eshte perzier feja juaj me ate pagane.Vazhdoni me kete nisme se do te ktheheni ne Identitetin tuaj te dashur Pagan


me t'mira
Hasani

selamualejkum musliman
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-02-07, 13:41   #4
Tomori
 
Anėtarėsuar: 22-06-04
Postime: 11,663
Tomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėmTomori i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Per muslimanet e zgjuar dhe per ato qe e pranojne llogjiken si udheheqje te tyre do iu kerkoja qe ti shikonit pak keto fjale me vemendje me te madhe.Duke I thene JO Shen Valentinit kesaj feste kur me shume ka c'nderime imoralitet etj si keto..Islami e meson njeriun qe ai te jete I mire si me nenen si me partnerit ne gjithe kohen .Prandaj per ti nxjerre njerzit nga ky sadisfaksion mbas Shen valentinit dhe qe ato cdo dite ta kene dite dashurie dhe jo te ecin si popull pa llogjike dua ti mesoj disa rregulla.
__________________
USHTARI ATDHEUT
Jetoj e punoj per nji Shqipni te lire etnike
e demokratike, qe populli shqiptar me jetue
zot dhe krenar ne liri e lumtuni, ne
trojet e tona iliro-dardane.
LEKA I. MBRET I SHQIPTAREVE
Tomori Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-02-07, 13:46   #5
uliksi31
 
Anėtarėsuar: 19-11-03
Vendndodhja: catskills
Postime: 10,218
uliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėmuliksi31 i pazėvėndėsueshėm
Gabim

A po i permbaheni temes a po shkoj me marr celsin.
uliksi31 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-02-07, 05:21   #6
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga hasanmehmeti
selamualejkum musliman

Ne nuk e veqojme dashurin ne nje dite te caktuar si ndaj Allahut , Prindeve , Familjes , te dashures dhe shoqeris ,ajo tek musimanet egziston gjate gjithe vitit dhe gjithe jetes.Me e keqja per ju qe e festoni kete feste eshte se edhe nje here po deklaroni se u eshte perzier feja juaj me ate pagane.Vazhdoni me kete nisme se do te ktheheni ne Identitetin tuaj te dashur Pagan


me t'mira
Hasani

selamualejkum musliman
Hasani i Memetoviqeve,

E festoj Diten e Valentinit, apo diten e dashurise, se e konsiderojne dashurine te jete ndjenje me e shendoshe per shendetin sesa urrejtjen.

Dhashte Perendia qe edhe zemrat tuaja nje dite te arrijne te mbushen me dashuri, se ato dietat e urrejtjes nuk iu bejne shume mire, dhe te filloni te festoni Diten e Dashurise, jo nje here ne vit, po per cdo dite.

Urime Shen Valentini ty dhe krejt ketyre integristeve tjere islamist!
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-02-07, 18:46   #7
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Reana, kjo teme, per ceshtjen e dites se Valentinos, eshte tek Mesime nga Kur'ani, e jo tek Pershendetje dhe Urime.

Behuni me korrekte! Edhe une shpresoj, qe nje dite te te largohet urretja qe ke, dhe deshira per provokim, sepse gjera te tille nuk rrjedhin nga dashurija, te cilen t'i e pretendon.

Me rrespekt,
Albanian eX|PerT
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-02-07, 01:29   #8
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim

hmmm..mos deshe te thuash se Kurani e ndalon edhe shprehjen e deshirave???
edhe ty Leo, te deshiroj te kesh kaluar nje dite plot dashuri ne diten e te dashuruarve!
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-02-07, 01:44   #9
hasanmehmeti
 
Avatari i hasanmehmeti
 
Anėtarėsuar: 22-03-05
Vendndodhja: Dunja
Postime: 2,146
hasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėmhasanmehmeti i pazėvėndėsueshėm
Send a message via Skype™ to hasanmehmeti
Gabim

selamualejkum musliman

Reana , desha te injoroj shkrimin tend te mesiperm siq e kam zakon qe shume shkrime qe jane te teperta te mos i pergjigjem pasi jane te sqaruara.Une te kam thene me siper definitionin e dashuris ne islam dhe si e ka muslimani ate rregull, e ti fillon me shushujat e tuaja prap.

dhe fjala juaj:i
Citim:
Memetoviqeve
hehe , kete mbiemrin time vetem Shijet jan munduar te ma ndryshojne , por deshi Allahu subhanehu we teAla dhe ma mundesoj qe prap ta ndreqi ashtu siq e kam ne nikun tim .Por mua po me vije ende qudi se si paskan mbetur ende Serbe apo sahanlepirsat e tyre qe po u mundojkan te bejn nje asimilim te shqipetareve ne Kosove .

Te tregoj loles , se tek une nuk ka dashuri te hapur perveq atu ku me ka urdheruar Allahu , dhe nuk ka urrejtje te hapur perveq nese me ke prekur ne kushtet qe me lendojne predispoziten e Allahut . Ndersa ata qe me urrejne mua , me bejne mire se kam shpres ne pastrim .

respekti mbi ata qe e njofin ate
Hasani.
__________________
Faik Konica:"Po mos te ishte islami shqiptaret do te ishin me shume ne numer po jo shqiptar"

"Me tė vėrtet fjalėt tona do tė qėndrojnė tė vdekura pėrderisa ne nuk do tė vdesim pėr qėshtjen e tyre keshtu qė ato tė mbesin tė gjalla midis tė gjallėve”

"Nena" Tereze:‘Ami Bharater Bharat Amar’ (‘I am Indian and India is mine’) Une jam indiane dhe India eshte imja.
hasanmehmeti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-02-07, 01:04   #10
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Zero Cool


Nime, a e festoni, ju muslimanet, diten e te dashuruarve ?

ne muslimanet nuk e festojm as diten e fitores ne beder nuk e festojm madje as qlirimin e mekes . e ku na mbetet shen valentini ktu???
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-02-07, 04:51   #11
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim

hasan mahmuti apo mehmeti-asnjera keto nuk jane shqip dhe s'kane ASFARE domethenje ne Gjuhen Shqipe.
Perderisa secila e dyta-e treta fjale e ketij individi qe identifikohet me kete nofke, eshte ne nje gjuhe aziatike prej nga edhe dreqi deshiron te ike, e ku Perendia i ka mbyllur syte-e ky po i mban ligjerata dikujt per dashurine e "lejuar" te perendise, e per asimilim???!!!

Hmmmm...bacit nese je duke folur prej pozites se nje arabi e semiti-atehere e kuptoj qe deshiron te mbetesh semit, e drejte e ytja; por nese e konsideron kombesine madje edhe FIGURATIVISHT shqiptare, e kendej nuk te ndalet gjuha e arapistanit, atehere mund te konstatoj pa u hamendur fare se nuk je me shume se nje HIPOKRIT, dhe mashtrues i keq.
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-02-07, 20:00   #12
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Reana, na trego cka deshiron te thuash me kete, ngase hiq pa koncept keni folur.

Populli shqiptar ne Kosove eshte 90% musliman, e sipas jush ata qenkan arab e semit, atehere shkoni tek forumet e serbeve dhe mbroje teorine se Kosova s'qenka e shqiptareve, ngase 90% e popullates nuk jane shqiptare.

Turp te qofte!!! Turp!!! Turp!!! Ju pasofte turpi kudo qe te shkoni!!!

ps| Reana, cka d.m.th. emri yt?

Hasan d.m.th. i bukur, i pashem, etj.

Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-02-07, 20:05   #13
Pupi
 
Anėtarėsuar: 11-02-07
Postime: 2,518
Pupi e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Albanian eX|PerT
Reana, na trego cka deshiron te thuash me kete, ngase hiq pa koncept keni folur.

Populli shqiptar ne Kosove eshte 90% musliman, e sipas jush ata qenkan arab e semit, atehere shkoni tek forumet e serbeve dhe mbroje teorine se Kosova s'qenka e shqiptareve, ngase 90% e popullates nuk jane shqiptare.

Turp te qofte!!! Turp!!! Turp!!! Ju pasofte turpi kudo qe te shkoni!!!

ps| Reana, cka d.m.th. emri yt?

Hasan d.m.th. i bukur, i pashem, etj.
Kush ti dha ty kto tė dhėna ?
  1. Nuk jan 90% musliman (jan por jo aq)!
  2. Askush nuk pretendon tė thot se ka arab (semit jan tė tillėt si ti)!
  3. Te forumet serbe nuk pritet gjė mė e mirė, ata nė fakt lavdėrojn (duke mos ditur)!
  4. Etj, etj, etj............
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-02-07, 20:12   #14
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Jo buka por kulaēi....!!!
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-02-07, 01:42   #15
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim

A fort po te pelqen ky macorri grek (Cat) Steven Demetre Georgiou, alias Cat Stevens, alias Yusuf Islam, qe ia ke marre "syretin" a???


Shqiptaret gezojne LIRINE te deklarohen vete secili per vete-qe eshte parim i cdo demokracie- nje individ=nje ze, se cilit religjion i perkasin apo nuk i perkasin, se cka duan apo nuk duan, si deshirojne te jetojne, a deshirojne te festojne diten e dashurise, si ta festojne, etj, etj.

Njekohesisht duke pasur parasysh faktin se religjioni/feja/besimi eshte dicka qe mund te NDRROHET kur te kemi deshire, nuk ka me hapsire te MANIPULOHET ne emer te te gjitheve-"KA COFE ai vakt " Dhe nuk kam ndonje dijeni se te ka shpallur ty dikush zedhenes te flasesh edhe ne emrin tim, e te secilit me rend, se kush cfare konfesioni qenka!!!!! (se nuk jam e krishtere-tani automatikisht sipas teje qenkam e konfesionit islam, apo jo???)


Ndersa sa i perket atyre "deshirave dhe urimeve" qe mi paske derguar, nuk po me dukesh asgje me i mire se ndonje magjistar i dalldisur prej Afrike qe ben VODOO dhe mundohet tu beje sherre njerezve. (mund i kote)


__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 17:42.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.