Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kuzhina & Gatimi
Emri
Fjalėkalimi
Kuzhina & Gatimi Receta nga kuzhina shqiptare dhe nga mbarė bota.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 14-02-07, 20:39   #1
Prishtinasja_
 
Avatari i Prishtinasja_
 
Anėtarėsuar: 15-06-05
Vendndodhja: Larg Prishtines
Postime: 11,617
Prishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėm
Gabim **Brumerat**

Kėtu mund te shkruani receta te brumrave p.sh.. flija, pite, pica, etj etj


Manti Kosove

Pėr 4-5 persona nevojiten:
1 kg miell
2 gota ujė te vakėt
2 lugė vaj pak kripė pėr brumin dhe 600 gr mish I grirė
3 qepė
kripė
vaj
piper i zi

Nė tavolinė ose nė tepsi hidhet miell, ujė i vakėt, vaj, kripė dhe pėrzihen dhe nga brumi i formuar bėhen 30 kulecė tė vegjėl. Secili kulac zmadhohet me okllai sa shuplaka e dorės. Lyhen kulecėt me gjalpė dhe bashkohen nė dhjetėshe. Secila dhjetėshe tėhollohet nė njė petė tė madhe dhe tė tre petėt bashkohen nė njė petė tė vetme. Peta ndahet nė katrorė shahu. Pėr mbushjet e katrorėve nevojiten mish i grirė, qepė tė grira hollė, kripė piper i zi . Masa e pėrgatitur skuqet nė vaj dhe nė fund tė skuqjes i hidhet pak piper i kuq pėr ngjyrė. Masa duhet tė lihet tė ftohet dhe mė pas mbushen me tė katrorėt e pėrgatitur mė parė. Cdo katrore mbėshtillet diagonalisht nga tė katėr anėt (si zarf) dhe vihen nė tepsi pėr tu pjekur. Mantia piqet njė gjysėm ore. Pasi ėshtė pjekur mbulohet me njė picetė pėr 10 minuta dhe serviret me kos.
Lakror me miell misri

Pėr 4-5 persona duhen:

Miell misri 2 gota uji, ujė 2 gota, pak kripė, spinaq 1 kg, vaj 2-3 lugė gjelle

Mielli i misrit hidhet nė njė tenxhere me ujė tė vluar me pak kripė dhe pėrzihet derisa tė bėhet njė llapė e trashė. Hiqet nga zjarri dhe shtrohet nė tavė tė lyer me yndyrė. Mbi kėtė shtrohet mbushja e pėrgatitur si pėr byrek me spinaq, sipėr hidhet nje shtresė e hollė miell misri.
Spėrkatet me ujė e yndyrė dhe piqet.


__________________
Rendesia e njeriut nuk matet me vendin qe ai ze,por me boshllėkun qe krijon kur ai iken....!!!!
Prishtinasja_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 14-02-07, 20:41   #2
Prishtinasja_
 
Avatari i Prishtinasja_
 
Anėtarėsuar: 15-06-05
Vendndodhja: Larg Prishtines
Postime: 11,617
Prishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Petulla me kos


Pėr 4-5 persona duhen:

Miell 2 gota uji, kos 1 gote uji, vezė 1 kokėrr, kripė,sodė 1/2lugė kafeje, vaj 2 filxhane kafeje

Nė njė tas porcelani vendosen vezė, kos, kripė dhe yndyrė, rrihen mirė dhe shtohet miell i pėrzier me pak sodė. Brumi nė kėtė rast ėshtė gjysmė i trashė. Nė tigan hidhet pak yndyrė (1/2 lugė gjelle). Kur yndyra tė jetė nxehur, hidhet brumi(njė lugė gjelle pėr ēdo petull). Largėsia nga njėra tjetra duhet tė jetė 3-4 cm sepse gjatė skuqjes brumi hapet. Petullat skuqen nga njėra anė dhe pastaj kthehen nga ana tjetėr.
Pasi tė jenė skuqur mirė vendosen nė pjatė, spėrkaten pak me gjalpė dhe pėrdoren me sheqer ose serviren me mjaltė.
__________________
Rendesia e njeriut nuk matet me vendin qe ai ze,por me boshllėkun qe krijon kur ai iken....!!!!
Prishtinasja_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-02-07, 20:45   #3
Prishtinasja_
 
Avatari i Prishtinasja_
 
Anėtarėsuar: 15-06-05
Vendndodhja: Larg Prishtines
Postime: 11,617
Prishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Lazanja ( lasagne) me spinaq

Pėr 4-5 persona duhen:

Receta ėshtė pėr katėr persona Pėrbėrsit:
250 gr fileta - lazanja,
150 gr spinaq,
250 ml ujė,
250 ml kos (creme fraiche),
4-5 lugė ajkė,
1 qepė,
150 gr djathė,
kripė.

Pėrgatitja:
Nė njė tigan me vaj, skuqet qepa e grirė hollė, pastaj aty vendosim edhe spinaqin per 2-3 min. Nė njė enė vendosim spinaqin e zier pak dhe pėrbėrsit tjerė, pra ujin kosin djathin ajkėn dhe kripėn, dhe kėshtu filli do tė jetė i gatshėm. Marrin njė tavė mundėsisht katrore dhe e lyejm me vaj, pastaj aty vendosim njė rend fileta - lazanja dhe u hidhet ca nga filli i punuar mė parė, dhe kėshtu vendosim njė rend fileta njė rend fill derisa tė mbarohen. Rendi i fundit duhet tė jetė me fill. Nxejm furrėn nė 200*C dhe i pjekim pėr 25 minuta.

__________________
Rendesia e njeriut nuk matet me vendin qe ai ze,por me boshllėkun qe krijon kur ai iken....!!!!
Prishtinasja_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-02-07, 20:46   #4
ARI_03
I thjeshtė
 
Avatari i ARI_03
 
Anėtarėsuar: 23-11-06
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 3,747
ARI_03 e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Fli Kosove....


Pėr 4-5 persona nevojiten:

Per brumin duhet: 1 kg miell,
3-4 gota ujė, kripė,
Per masėn duhet: 200 gr gjalpė,
2 filxhana caji ajkė, 3 lugė vaj.

Nė njė enė hidhet miell, kripė, ujė i ftohtė dhe pėrzihen nė njė brumė tė hollė si pėr petulla. Nė njė enė tjetėr shkrihet gjalpė, ajkė, vaj dhe qumėsht, pėrzihet masa e krijuar derisa tė gjithė pėrmbajtėsit tė jenė skrirė nė njė masė tė vetme, Lyhet tepsia me yndyrė dhe me njė lugė merret brumi i hollė dhe hidhet nga cepi i tepsisė deri afėr mesit dhe krijohen rradhė tė cilat mbulojnė gjithė tepsinė. Mesi i cili ėshtė bosh mbushet me rradhė paralele .(shih skicėn) Gjithė sipėrfaqja lyhet me masėn e pėrgatitur dhe futet nė furrėn e ngrohur. Kjo piqet pėr 3-5 minuta. Nxirret nga furra pėr tė vazhduar me rendin tjetėr. Brumi i hollė tashmė hidhet nė tė njėjtėn mėnyrė por midis dy rradhėve derisa tė jetė mbuluar e gjithė tepsia. Pėrsėri lyhet me masėn dhe piqet pėr 3-5 minuta. Kjo procedurė vazhdon derisa tė mbushet tepsia. Flia lihet tė ftohet pėr 10 minuta dhe serviret me kos, djathė ose mjaltė.
__________________
Liria e fjalės:Ti ke tė drejtė tė thuash ēdo gjė,
unė kam tė drejtė tė mos dėgjoj asgjė.
ARI_03 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-02-07, 20:49   #5
Prishtinasja_
 
Avatari i Prishtinasja_
 
Anėtarėsuar: 15-06-05
Vendndodhja: Larg Prishtines
Postime: 11,617
Prishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėm
Gabim

KIFLE me VAJ

Pėr 4-5 persona duhen:

20 gr.tharme buke, gjysem litre qumsht te vaket,
3 luge te vogla kripe,
2 luge sheqer,
3 veze,
3 filxhan vaj dhe
afro 700 gr miell.


Pėrgatitja:
Perzihen 20 gr.tharme buke me me gjysem litre qumsht te vaket,3 luge te vogla kripe,2 luge sheqer dhe lihen te qendrojn afro gjysem ore.Pas kesaj,ne ket mase qiten 3 veze,3 filxhan vaj dhe e ter masa gatuhet me afro 700 gr miell. Brumi i fituar perseri lihet "me ardhe"ne vend te nxehte.Brumi i thartuar gatuhet pak dhe ndahet kulec-kulec. Cdo kulac cilet pak dhe pritet ne 8 romba. Para se t'i mbeshtillni kiflat,ne mes mund te qitni pekmez ose djathe. Kiflet e pergaditura keshtu piqen menjehere,por,para se te piqen,lyhen me te bardh te vezes ose ne fund pas pjekjes lyhen me vaj per t'u zbutur.

__________________
Rendesia e njeriut nuk matet me vendin qe ai ze,por me boshllėkun qe krijon kur ai iken....!!!!
Prishtinasja_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-02-07, 20:58   #6
Prishtinasja_
 
Avatari i Prishtinasja_
 
Anėtarėsuar: 15-06-05
Vendndodhja: Larg Prishtines
Postime: 11,617
Prishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėm
Gabim

"Pallacinka "

Per pregatitjen e petes duhen:

2 veze
1 gote kos
sode buke
kripe
miell


I rrahim vezet , shtojme kosin, soden e bukes, kripen dhe miellin derisa te behet nje mase e holle brumi.

Ne nje tigan me diameter mesatar ,te ngrohur me pare dhe te lyer me pak vaj hedhim nje sasi brumi, aq sa te krijohet nje pete e holle me trashesi 1 mm.

E leme te piqet pak, dhe me kujdes me ndihmen e nje luge druri e kthejme te piqet edhe nga ana tjeter. Perfundojme ne kete menyre te gjithe sasine e brumit.

Me pas mbi pete mund te vendosim lloje te ndryshme rrecelerash, arra apo lajthi te grira, mjalte, etj. i mbeshtjellim ne forme roleje dhe i vendosim bukur ne pjate. Siper e sperkasim me pak mjalte dhe me sheqer pluhur e kanelle sipas deshires.

Palacinkat mund te mbushen edhe me asortimente te tjera te kripura , si psh: djath kackavall i grire, proshute, spinaq i zier etj,__________________
Rendesia e njeriut nuk matet me vendin qe ai ze,por me boshllėkun qe krijon kur ai iken....!!!!
Prishtinasja_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-04-07, 17:24   #7
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Avatari i Linka_pz
 
Anėtarėsuar: 08-03-07
Vendndodhja: Ne Qytetin Historik
Postime: 12,347
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pergatitja e sanuiēeve

1.Kryesisht perdoret buke e bardhe e prere ne feta te holla 1/2 cm te trsha
2.Fetat ndahen dy nga dy dhe lyhen me gjalpe.
3.Pergatitet mbushja e cila mund te jete:
-feta te holla dhe djathe kackavall
-feta rostoje dhe djathe
-sallam dhe djathe
-sardele te shtypura
-domate pa fara e leng
-peshk ton i konservuar
-mish pule i grire ose feta
-veze dhe majdanos
-feta patateje
-speca te pjekur te lyer me vaj
4.Bashkohen fetat e bukes me njera tjetren ngjishen pak dhe priten ne forma te ndryshme si katrore trekendesha rripa etj...mjaft qe ato te kapen me lehtesi me dy gishta dhe te hahen pa veshtiresi.
5.Ruhen ne vend te fresket ,ne menyre qe te mos shkrije gjalpi dhe mbulohen me nje picete te lagur me pak uje qe te mos thahen.
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-04-07, 17:25   #8
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Avatari i Linka_pz
 
Anėtarėsuar: 08-03-07
Vendndodhja: Ne Qytetin Historik
Postime: 12,347
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Gabim

KANAPETE

Pergatiten njelloj si sanduicet,por vetem me nje fete buke dhe ne vendosjen e mbushjes tregohet me kujdes.Kane te njejtat forma dhe permasa.


KANAPE ME SARDELE

5 sardele
2 te verdha veze
feta te holla buke
gjalpe ose vaj

1.vendosen ne havan sardelet dhe te verdhat e vezeve.
2.shtypen mire derisa te perftohet nje mase kremoze.
3.skuqen fetat e bukes ne gjalpe ose vaj dhe lyhen siper me kremin e pergatitur
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-04-07, 17:26   #9
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Avatari i Linka_pz
 
Anėtarėsuar: 08-03-07
Vendndodhja: Ne Qytetin Historik
Postime: 12,347
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Gabim

KANAPE ME PROSHUTE

10 feta te holla proshute(ose mortadele)
2 veze te ziera
gjalpe
majdanoz
5 feta te holle buke
1.Lyhen fetat e bukes me gjalpe
2.Shtypim ne havan te verdhat bashkem me te bardhat dhe pak gjalpe.(ose mikser)
3.Fetat e proshutes mblidhen ne forme kaushi dhe mbushen me perzjerjen e pergatitur.
4.Kaushet vendosen dy nga dy ne ane te kunderta mbi fetat e bukes dhe ruhen ne te ftohte qe te mos shkrije gjalpi.
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-04-07, 17:26   #10
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Avatari i Linka_pz
 
Anėtarėsuar: 08-03-07
Vendndodhja: Ne Qytetin Historik
Postime: 12,347
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Gabim

KANAPE ME ULLINJ

2-3 Sardele pa hala
gjalpe i fresket
feta te holle buke
ullinj pa berthame
1 domate e madhe
1.Shtypen sardelet ne havan me gjalpin,deri sa te formohet nje mase kremoze. (ose mikser)
2.Lyhen fetat e bukes me nje shtrese te trashe nga perzjeria e pergatiur.
3.Ne mes te bukes vendoset nje fete e holle domateje pa leng dhe mbi te nje koker ulli.
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-04-07, 16:56   #11
Arkza
Ne shpirt te Birit tim.
 
Avatari i Arkza
 
Anėtarėsuar: 09-03-07
Vendndodhja: F.K
Postime: 15,271
Arkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Krelan me Miell te Kallamojt

Nse ju duhet per 5 persona duhet keshtu ,
ja Gjysme Kg miell te kallamojt
dy Lug qe ham miell Gruri
dy Gota te ujit voj
Jugurt 1 litre ,dhe nje gote pavllak
4 vez
1 pecive
dhe gjysme Kg Spanqe
pak kryp

E Merrin spanaqin sikur gjithe qe e prejm si laknore keshtu edhe kete dhe krejt qysh e shkruva per siper e i persin krejt bashke dhe e qet tepsi me pjek .
Ju kisha lute te boni kete eshte shume e thjesht por edhe e shishme edhe pse un kurr skam marak diqka nga mielli kallamojt e kjo me ka pelqu shume , besoj se edhe juve doju pelqen
Arkza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-04-07, 20:43   #12
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Avatari i Linka_pz
 
Anėtarėsuar: 08-03-07
Vendndodhja: Ne Qytetin Historik
Postime: 12,347
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pete tigani me kimė

Ne nje ene porcelani rrihen vezet, shtohet qumesht ose uje dhe pak sheqer, hidhet miell i situr i perzier me pak sode dhe zihet nje brume i holle qe te derdhet lehte nga luga. Ne tigan te nxehte lyer me yndyre hidhet pak brume, duke luajtur tiganin brumi hapet ne te gjithe siperfaqen e tij me trashesi 3-4mm, piqet nga njera ane dhe kthehet nga ana tjeter. Petet e pjekura vendosen njera mbi tjetren ne nje pjate te ceket. Nderkohe pergatitet kima per mbushje. Ne tigan me yndyre te nxehte kaurdiset qepa e prere ne forme kubikesh te vegjel, pas kaurdisjes shtohet mishi i grire, perzihet duke e mbajtur ne zjarr per 10 min derisa te avulloje lengu dhe te mbetet me yndyren e vet. Shtohen domatet e qeruara e te grira ose salce. Perziehn se bashku, hidhet kripe, piper, dafine, pak uje dhe lihen ne zjarr te ngadalte per 10-15 min, derisa te avulloje lengu. Ne mes te petes vendosen 1-2 luge kime, mblidhet ne forme roleje duke futur anet brenda dhe vihet ne furre. Sperkaten me gjalpe e djathe kackavall dhe piqen 10-15. Ne mungese te furres ose te taves me korent, keto mund te skuqen lehte nga te dyja anet. Vendosen ne pjate dhe sperkaten me gjalpe. Kima per mbushje mund te behet edhe pa salce.
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-06-10, 12:15   #13
Elina
DAHA-SUPERADMYNISTRATORE
 
Avatari i Elina
 
Anėtarėsuar: 14-03-07
Vendndodhja: Fairytopia
Postime: 14,093
Elina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: **Brumerat**

LLokuma
Dy veze
Dy gota kos
Nje gote qumesht
Krip
Pak uje te thart
Sode bikarboni
Edhe kuptohet mielli.

Brumin nuk duhet me ngjeshe shume….e mbulojme me nje pecete….e leme te qendroj per nja 10 minuta ....pastaj brumin e t'hollojme me t'hollues,,,e prejme simbas deshires,dhe e fergojme ne vaj.

Keshtu I bej llokumat….te shijshem behen,provoni edhe ju
Elina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-06-10, 12:18   #14
shfletuesi_
Djale Drenice
 
Avatari i shfletuesi_
 
Anėtarėsuar: 21-10-08
Vendndodhja: Nė vėndin e ngjarjeve
Postime: 20,920
shfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek shfletuesi_ Send a message via Skype™ to shfletuesi_
Gabim Titulli: **Brumerat**

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Elina
LLokuma
Dy veze
Dy gota kos
Nje gote qumesht
Krip
Pak uje te thart
Sode bikarboni
Edhe kuptohet mielli.

Brumin nuk duhet me ngjeshe shume….e mbulojme me nje pecete….e leme te qendroj per nja 10 minuta ....pastaj brumin e t'hollojme me t'hollues,,,e prejme simbas deshires,dhe e fergojme ne vaj.

Keshtu I bej llokumat….te shijshem behen,provoni edhe ju
O po i miiiiiiiir t'lumshin duart Elina...
Une per hallve ju kisha tregu ama spo e kam gjysen e matrialit :)
__________________
Jeta eshte realitet jo virtualitet.

The End.
shfletuesi_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-01-12, 11:20   #15
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: **Brumerat**

Kalimerka u knaq em bruma,mdoket qika ingjes fari kqye shpesh n'kit tem,edhe ja ngjesh brumnat miqes teme e man si me kan tu rnu en pamuk


__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 19:59.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.