Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 15-02-07, 18:16   #1
falma_lotin
 
Avatari i falma_lotin
 
Anėtarėsuar: 05-02-07
Vendndodhja: Ne doren e Zotit...
Postime: 770
falma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithė
Gabim Ē'farė na duhen fjalėt e huaja ne gjuhėn tonė?

Ka kohe qe pys se pse ne fjalorin tonė perdorim fjale te gjuhėve te huaja, pėrderisa mund ta perdorim ne shqip.Me e keqja ėshtė mendoj unė, kur kėto fjale te huaja pėrdoren edhe nė media.Kėto fjale po na bėhen aq te pėrditshme sa qe harrojmė nėse i takojne shqipes apo jo.
Pse ta perdorim fjalėn divorc kur ne shqip ėshtė shkurorezim,pse pėrdoret suprize nė vend te fjalės befasi?
Fatkeqesisht nuk janė vetėm kėto shembuj qe morra unė, por ka edhe me shumė.


Kėrkojė falje nėse nuk u shpresha e tera ne shqip.


__________________
Kurr mos e dashuroni njeriun qe per juve nuk e ka shkru Zoti ,sepse tere jeten do te ju shoqeroj LOTI....

(`*•.ø(`*•.ø ø.•*“)ø.•*“)
.*(`**♥falma_lotin.♥*“)*.
(ø.•*“(ø.•*“ `*•.ø)`*•.ø)
falma_lotin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 15-02-07, 20:49   #2
arton bala
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 1,017
arton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga falma_lotin
Ka kohe qe pys se pse ne fjalorin tonė perdorim fjale te gjuhėve te huaja, pėrderisa mund ta perdorim ne shqip.Me e keqja ėshtė mendoj unė, kur kėto fjale te huaja pėrdoren edhe nė media.Kėto fjale po na bėhen aq te pėrditshme sa qe harrojmė nėse i takojne shqipes apo jo.
Pse ta perdorim fjalėn divorc kur ne shqip ėshtė shkurorezim,pse pėrdoret suprize nė vend te fjalės befasi?
Fatkeqesisht nuk janė vetėm kėto shembuj qe morra unė, por ka edhe me shumė.


Kėrkojė falje nėse nuk u shpresha e tera ne shqip.
shume me vend kjo teoria jote.

por eshte pak problematike kjo pune sepse sic thojnź: teoria eshte kur cdo gje din e asgje nuk funksionon.

ti do te jesh nje shembulltyre e mire per femijet e tu, nese e zevendeson fjalen "xhenet" me ate shqipe ne ate thenien fikse tende.
arton bala Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-02-07, 13:35   #3
arber145
 
Avatari i arber145
 
Anėtarėsuar: 15-02-07
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 55
arber145 me shokė shumearber145 me shokė shume
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek arber145
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga falma_lotin
Ka kohe qe pys se pse ne fjalorin tonė perdorim fjale te gjuhėve te huaja, pėrderisa mund ta perdorim ne shqip.Me e keqja ėshtė mendoj unė, kur kėto fjale te huaja pėrdoren edhe nė media.Kėto fjale po na bėhen aq te pėrditshme sa qe harrojmė nėse i takojne shqipes apo jo.
Pse ta perdorim fjalėn divorc kur ne shqip ėshtė shkurorezim,pse pėrdoret suprize nė vend te fjalės befasi?
Fatkeqesisht nuk janė vetėm kėto shembuj qe morra unė, por ka edhe me shumė.


Kėrkojė falje nėse nuk u shpresha e tera ne shqip.
pyetje me vend une mendoj se prindrit dhe shkollat jane fajtor per te gjitha .
Ne qoft se ne i lejome femijet te na therrasin "DAD" ose "MAM" ose me shume fjale tjera ateher vete ne jemi fajtor.
__________________
jeto sot se neser eshte vone
arber145 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 16-02-07, 16:51   #4
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga arton bala
shume me vend kjo teoria jote.

por eshte pak problematike kjo pune sepse sic thojnź: teoria eshte kur cdo gje din e asgje nuk funksionon.

ti do te jesh nje shembulltyre e mire per femijet e tu, nese e zevendeson fjalen "xhenet" me ate shqipe ne ate thenien fikse tende.
Po ndoshta o Arton, falma_lotin mban mendimin se fjala Xhennet nuk mund te shqiperohet tekstualisht.

Une shpesh them parajsa per fjalen Xhennet, porse nese e shikojme ne termionologji duke mos u ndalur vetem ne etimologji, mund te definoje dikush se kjo fjale s'perkthehet ne menyre defitive.

Prandaj mos te ngutemi, e te akuzojme, porse para se te themi ndonje gje, do ishte mire te mundohemi ta jusitifkojme ne vetvetet tona personin e rastit.

Me rrespekt per ju

falma_lotin kalo mire>.. te peruroj per kete teme..

Albanian eX|PerT
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-02-07, 22:25   #5
krijuesiii
 
Avatari i krijuesiii
 
Anėtarėsuar: 20-11-05
Vendndodhja: ne bote gjitheandej
Postime: 1,005
krijuesiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim

...e Nderuara Falma_lotin prano pershendetjet e mija te sinqerta te peruroj per temen dhe me gezon fakti qe ka njerze me nje casje te tille pozitive si ti ne kete forume...

...eshte shume e veshtire te gjesh nje gjuhe te paster ne bote, sepse si gjuhet njashtu dhe Kulturat Kombetare sherbehem, mesojne dhe ngriten duke kopjuar mesuar nga njera tjetra, ta marrishe vetem shembull gjuhen greke qe ka me qindra fjale turke por qe kena vetem nje mbrapa shtes per te provuar per ta ndryshuar origjinen e fjaleve, njashtu ka ndodhur me shqipen etj...

...Gjuha shqipe thuhet e eshte e vertetuar se ka rrenjet Ilire, pra Pellazget e vjeter kane perdorur nje gjuhe te till...

...Termat fetare jane nje pasurimi me shume per gjuhen nuk shohe ndonje penges absulute, njerzite, Kombete mund te jen te ndryshme por Krijuesi i Madherishem mbete i njejte dhe ne NJESHE te madhe i pashoqe dhe i pagabuar pa te meta, prandaj te gjitha tjerat jane me dobesit dhe miresite e tyre...

...Eshte mire dhe pershendes cdo nisme per unifikimin dhe njesimin e gjuhes shqipe si dhe ushtrimin e dashurin per ta perdorure ne menyren sa me te pastert dhe me te d“lire te mundshme...


...Ne jemi te gjithe robe te Zotit dhe bije te Ademit a.s. dhe te Haves prandaj me kohen dhe zgjerimin tone kane pasuar edhe ndryshimet ne te folur e komunikuar...

tungiii
__________________
I kam mbytur zhgenjimet.
I kam harruar vuatjet, mjerimet, dhimbjet.
SHQIPETARE dua tju shoh te bashkuar...
SHQIPERI A ALBANI emer qe me knaqe shpirtin
krijuesiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-03-07, 20:04   #6
Dalmatini
 
Anėtarėsuar: 22-10-06
Postime: 43
Dalmatini i vlerėsuar jo keq
Gabim

Mendoi ,qe ne mund te perdorim zhargon profesional ne te gjitha fushat ,por ne jeten e perditshme me tingellon me mire lokalizmi gjuhesor.

Neologjizmat jane nje pasuri gjuhesore ndersa sllavizmat,e turqizmat mund t'i largojme se nuk na duhen gje.

pershendetje
Dalmatini Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-03-07, 11:50   #7
RiannA
I*N*F*I*N*I*T
 
Avatari i RiannA
 
Anėtarėsuar: 02-03-07
Postime: 2,009
RiannA VIPRiannA VIPRiannA VIPRiannA VIPRiannA VIPRiannA VIPRiannA VIPRiannA VIP
Gabim

Esht gje normale kur ndodh kjo me gjuhen ton, sepse ne gjdo gjuh ne ket bot mundesh me i gjet fjalt qe nuk jan 100% te asaj gjuhe. Modernizim, Globalizimi i ben keto...
RiannA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-03-07, 13:36   #8
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Fjalet e huja ne gjuhen Shqipe (ne Kosove) per momentin na nevojiten mi plotesu standarded (hahahahhaaha), asgje tjeter.__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-03-07, 17:47   #9
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Albanian eX|PerT
Po ndoshta o Arton, falma_lotin mban mendimin se fjala Xhennet nuk mund te shqiperohet tekstualisht.

Une shpesh them parajsa per fjalen Xhennet, porse nese e shikojme ne termionologji duke mos u ndalur vetem ne etimologji, mund te definoje dikush se kjo fjale s'perkthehet ne menyre defitive.

Prandaj mos te ngutemi, e te akuzojme, porse para se te themi ndonje gje, do ishte mire te mundohemi ta jusitifkojme ne vetvetet tona personin e rastit.

Me rrespekt per ju

falma_lotin kalo mire>.. te peruroj per kete teme..

Albanian eX|PerT

fjala gjenet EXPERT tek ne shqiptaret shkruhet PARAJS gjdo shqiptar ket e din
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-03-07, 19:47   #10
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Guri i madh
fjala gjenet EXPERT tek ne shqiptaret shkruhet PARAJS gjdo shqiptar ket e din
Porse ka albanalog qe njohin edhe gjuhet semite, qe thone se fjala parajse nuk eshte fjale adekuate e fjales "xhennet"...!!! Nuk eshte kjo me rendesi, sa ishte me rendesi te ia them atij shokut, se ka fjale qe mund te perdoren ne gjuhen shqipe si terme..!!!

..albanian...!!!
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-03-07, 20:09   #11
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Albanian eX|PerT
Porse ka albanalog qe njohin edhe gjuhet semite, qe thone se fjala parajse nuk eshte fjale adekuate e fjales "xhennet"...!!! Nuk eshte kjo me rendesi, sa ishte me rendesi te ia them atij shokut, se ka fjale qe mund te perdoren ne gjuhen shqipe si terme..!!!

..albanian...!!!qka thojn simitat nuk e die veq gjithmon i kena than parajs edhe kurr ne gjuhen shqipe fjala gjent nuk ka egzistue poooo edhe kurr nuk ka me egzistue ,qashtu nuk po e dojna
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-03-07, 15:49   #12
arton bala
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 1,017
arton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Albanian eX|PerT
Po ndoshta o Arton, falma_lotin mban mendimin se fjala Xhennet nuk mund te shqiperohet tekstualisht.

Une shpesh them parajsa per fjalen Xhennet, porse nese e shikojme ne termionologji duke mos u ndalur vetem ne etimologji, mund te definoje dikush se kjo fjale s'perkthehet ne menyre defitive.

Prandaj mos te ngutemi, e te akuzojme, porse para se te themi ndonje gje, do ishte mire te mundohemi ta jusitifkojme ne vetvetet tona personin e rastit.

Me rrespekt per ju

falma_lotin kalo mire>.. te peruroj per kete teme..

Albanian eX|PerT
Ti thua se fjala “xhenet” mund te jete deklaruar nga gjuhetaret shqiptare si nje fjale e vecante pa ndonje fjale adekuate ne shqip. A po? Une do kisha thene se edhe nese kjo eshte keshtu, ne duhet ta dijme se kjo fjale eshte asgje me shume se nje barbarizem: pra poaq barbarizem sa fjala “divorc”, “substitucion”, “naqallnik”, "sobź", "okola", "opshtine", "pasosh", "meleq" apo "melaqe", "kijamet", "kafir", "selam" e shume tjera..
Te gjitha keto fjale, simbas kuptimit tim, jane barbarizma. Asnjera ma pak e asnjera me shume. Asnjera nuk kontribon me shume apo me pak ne anashkalimin e fjaleve shqipe apo ne mos zhvillimin e tyre. Vetem gjuhet (apo kultura) nga e cila eshte marre, ndryshojne.
Kuroize eshte se perderisa barbarizmat e gjuheve sllave vec jane ne zhdukje e siper, keto te gjuhes arabe e turke i kane mbijetuar tani me 7 shekuj. Bile ka njerez si ti qe angazhohen qe keto fjale te "perjetesohen" ne gjuhen shqipe, duke perdorur arsyetime per mua absolut te papranueshme, si kinse qenka e pamundshme te gjinden fjale adekuate shqipe per fjalet arabe e turke. Mirepo kjo nuk eshte per "merakosje" se ti ke plot vellezer, te cilet, kur e verejne se ty te ka hase intelekti ne kufijź mendimi te vetfajesuar, i zgjerojne limitet e mendimeve tona. Ndoshta kjo nja sjell konflikte, sepse askush nuk ka deshire t“i thote nje dite dikush se ka jetuar nje kohe te gjate me definicione te gabueshme, por kryesorja eshte qe femijet tane te kene njerez me botekuptime si tuat dhe si te miat dhe te mund te ju referohen te dy botekuptimeve simbas deshires apo bindjes qe e kane ata.post scriptum:
me vjen mire...... qe ke nisur ...... te perdoresh me pak pika ne fjalite e tua....... ;-)

Me respekt te pesźfishtź edhe nga une
arton bala Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-03-07, 00:32   #13
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Albanian eX|PerT
Porse ka albanalog qe njohin edhe gjuhet semite, qe thone se fjala parajse nuk eshte fjale adekuate e fjales "xhennet"...!!! Nuk eshte kjo me rendesi, sa ishte me rendesi te ia them atij shokut, se ka fjale qe mund te perdoren ne gjuhen shqipe si terme..!!!

..albanian...!!!
Cilėt janė ata albanalog?

Dhe ēka nėnkupton ti me fjalėn "xhennet" e ēka me atė "parajsė"?
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-03-07, 01:18   #14
prishtinasi
 
Avatari i prishtinasi
 
Anėtarėsuar: 09-03-06
Vendndodhja: Tokyo
Postime: 3,096
prishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Q'fare na duhen fjalėt e huaja ne gjuhėn tonė?
- per mos me e mbajte nje fjalor me vete!
prishtinasi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-03-07, 01:21   #15
LOJETARI
Administratorėt
 
Anėtarėsuar: 12-10-05
Postime: 3,420
LOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėmLOJETARI i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Per me e kuptue Albanien Expertin hahahahahahahahahaha


__________________
Perfekte Frauen gibt es in jeder Ecke , so sprach der Gott und schuf die Erde , rund.

Femra perfekte ka nė ēdo qyshe ,kėshtu tha zoti dhe krijoi tokėn e rrumbullakėt .
LOJETARI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 19:40.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.