Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 07-03-07, 10:10   #1
Penesti
 
Anėtarėsuar: 15-02-07
Postime: 379
Penesti me shokė shumePenesti me shokė shume
Gabim 7 Marsi dita e arsimit shqip

urime Festa E Arsimit Shqip


Penesti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 07-03-07, 11:06   #2
Agolli
 
Anėtarėsuar: 14-02-06
Postime: 14,295
Agolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Urime 7 Marsi......dita e mesuesve dhe arsimit Shqip!

I dashuri dhe te dashurat mesues/e.''''Shprehi falenderimin tim per miresin tuaj, korrektesin dhe punen tuaj te pa lodhshme, u jam mirenjohes perjet...


Nxenesi...........Agolli!!
__________________
Bota ka shume banore por pak njerez!
Agolli ėshtė nė linjė tani   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-03-07, 11:41   #3
Prishtinasja_
 
Avatari i Prishtinasja_
 
Anėtarėsuar: 15-06-05
Vendndodhja: Larg Prishtines
Postime: 11,617
Prishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Me rastin e 7 marsit dites se mesuesit te gjithe arsimtareve URIME FESTEN !!!

Dhe vecanerisht ja uroj babit tim
__________________
Rendesia e njeriut nuk matet me vendin qe ai ze,por me boshllėkun qe krijon kur ai iken....!!!!
Prishtinasja_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-03-07, 12:14   #4
GENNTI
 
Anėtarėsuar: 23-02-07
Vendndodhja: Londer
Postime: 6
GENNTI i vlerėsuar jo keq
Gabim 7marsidita e arsimit shqip

persherndes mesuesit, arsimetaret, profesoret,e mese shumeti mesuesin time te pare me porosine se nuke do i harroje kurre shtagat e tua.
__________________
Sa me shume te kundershtohet nje ide ,aq me shume behet e .fuqishme
GENNTI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-03-07, 12:21   #5
Paradox_13
 
Avatari i Paradox_13
 
Anėtarėsuar: 06-02-06
Postime: 13,727
Paradox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Me fat festa te dashur mesues,mesuese dhe gjithe ju puntoreve te arsimit ,qe gjithnje ishit ne sherbim te dijes dhe bartjes se saj nga gjenerata ne gjenerat.

Urime.
Paradox_13 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-03-07, 13:13   #6
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim


Edhe une po i pershendes ata qe kontribojne ne te ardhmen e kombit, ne pasurine me te madhe te njeriut "DIJEN".
Extra pershendetje per mėsueset.__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-03-07, 13:26   #7
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,346
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Edhe unė pėrshėndes tė gjithė mėsuesit shqiptar. Pėr dijen qė na e dhanė, pėr hapje syri, pėr sakrificat e shumta nė punėn e tyre e mbi tė gjitha pėr mėnyrėn se si na mėsuan pėr tė ruajtur identitetin tonė edhe atėherė kur tė folėsh pėr kėto gjėra don tė thoshte humbje lirie ose edhe mė keq humbje jete.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-03-07, 13:28   #8
jEtA_1
My Eye
 
Avatari i jEtA_1
 
Anėtarėsuar: 01-01-07
Vendndodhja: Londer
Postime: 3,564
jEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėmjEtA_1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Gjithashtu edhe une i bashkangjitem urimit te festes se 7 marsit dites se mesuesit uroj qe ne te ardhmen kontributin e tyre ta vlersojm edhe me shume sesa deri me tani , kuptohet nese deshirojm qe te kemi gjenerata me te mira ne te ardhmen
__________________
Ne endra nene po me vjene ralle
Ndonse te varri kame ardhur shpesh
Cdo lot i imi pikon vec malle
Ti nuk me flet vetem buzqesh...
jEtA_1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-03-07, 14:30   #9
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

...7 Marsi.....!!!

...urime te gjitheve, posacerisht,... mesimdhenesve,...!!! ...te cilet me sinqeritet e dinjitet, vepruan per gjuhen e embel te pellazgeve tane te dashur... !!!

Krenar te jesh shqiptar...!!!

albanian,
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-03-07, 15:09   #10
uck_aksh
Lavdi Dėshmorve
 
Avatari i uck_aksh
 
Anėtarėsuar: 02-10-04
Vendndodhja: Vevey-Suisse
Postime: 5,194
uck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėmuck_aksh i pazėvėndėsueshėm
Gabim

edhe un ju uroj te gjithve mesuesve festen
__________________
Ne shqiptaret e kemi tradit
Qe t'a duam njeriun me zemer e me shpirt
Jemi xheloze por kemi te drejt
Se dashuria e shqiptarve eshte shume shtrenjt
uck_aksh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-03-07, 15:17   #11
gazi-de
mergimtari
 
Avatari i gazi-de
 
Anėtarėsuar: 11-12-06
Vendndodhja: ger
Postime: 32,050
gazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Dhe une ja uroje kete feste mesusve tane,te cilet gjdo here kene prane nxensve dhe femive tane,edhe ne ditet me te veshtita qe ishte populli une..
URIME FESTA MESUSE TE DASHURE....................
__________________
09.08.2009 syn ti me ben te ndihem mire ;)
gazi-de Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-03-07, 15:35   #12
falma_lotin
 
Avatari i falma_lotin
 
Anėtarėsuar: 05-02-07
Vendndodhja: Ne doren e Zotit...
Postime: 770
falma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithėfalma_lotin i njohur pėr tė gjithė
Gabim

Urime 7 Maresi te gjithe Mesueseve:

Sod eshte vertet Dita e Mesuesit dhe nje profesjon i tille meriton te nderohet ne nje date historike si kejo qe eshte sod dhe une dua te uroj te gjithe mesueseve sukesese ne kete dite dhe sukesese me shume ne ditet e vitet tjera ne vijim.
Festa e 7 Marsit eshte festa e Mesuesit eshte feste edhe e te gjithe familjeve shqipetare te cilet kane femijet si nxenes , si studente ,si mesues e petagogen ne shkollat dhe universitetet tona.

urim i ngrohete per te gjithe ata , qe me zemer te mbushur plot dashuri , percjellin dituri prandaj ,Gezuar per te gjithe 7 Marsin , Diteb e Mesuesit.
Urimet ju dergoj te gjithe atyre mesimdhenseve qe ne vitet me te veshtira ne ate kohen te veshtire pra gjat luftes ne Kosove u shperndan anekend Kosoves neper shtepija private neper oda te ndryshme ne fusha te Kosoves duke safrikuar vetem qe rinia per te percjelle diturine e mos te i len rinin pa dituri pra nje urim te veqante atyre te gjitheve mesues e petagoge qe sod punojne pa u lodhur rinia jone te ndritohet e te lartesohet .

E ardhmja e nje femije varet nga nje mesues i mire dhe detyren e te mesuarit te tij nuk mund ta kryej si duhet asnje njeri tjeter veteem se mesuesi.

Me rrespekte .
falma_lotin

__________________
Kurr mos e dashuroni njeriun qe per juve nuk e ka shkru Zoti ,sepse tere jeten do te ju shoqeroj LOTI....

(`*•.ø(`*•.ø ø.•*“)ø.•*“)
.*(`**♥falma_lotin.♥*“)*.
(ø.•*“(ø.•*“ `*•.ø)`*•.ø)
falma_lotin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-03-07, 17:35   #13
Buqja_ch
Prishtinalike
 
Avatari i Buqja_ch
 
Anėtarėsuar: 03-03-07
Vendndodhja: Zh _ Pr
Postime: 21,289
Buqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėmBuqja_ch i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Edhe un se bashku me ju do tjau uroi ket dite Mesuasav ton
e MERITOJN..
Urime e shume te mira per te gjithe.....
Buqja_ch Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-03-07, 18:40   #14
Giovanni
I pa pune
 
Anėtarėsuar: 16-02-04
Vendndodhja: Ne planetin Toke
Postime: 11,784
Giovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Edhe une po ju bashkangjitem urimeve te juaja dhe ju uroj mesusve shqipetar diten e 7 marsit dhe ishalla ju rrisim pagat.

I uroj shume babit tim diten e mesusit pasi qe eshte edhe aj mesues i matematikes.


Urime 7 marsi o mesusaaaa
Giovanni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-03-08, 15:22   #15
Dardan Kastrati
vizionar
 
Avatari i Dardan Kastrati
 
Anėtarėsuar: 18-08-05
Vendndodhja: Pranė Erės...
Postime: 10,770
Dardan Kastrati i pazėvėndėsueshėmDardan Kastrati i pazėvėndėsueshėmDardan Kastrati i pazėvėndėsueshėmDardan Kastrati i pazėvėndėsueshėmDardan Kastrati i pazėvėndėsueshėmDardan Kastrati i pazėvėndėsueshėmDardan Kastrati i pazėvėndėsueshėmDardan Kastrati i pazėvėndėsueshėmDardan Kastrati i pazėvėndėsueshėmDardan Kastrati i pazėvėndėsueshėmDardan Kastrati i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Dardan Kastrati
Gabim Titulli: 7 Marsi dita e arsimit shqip

7 Marsi -Dita e Mesuesit

Nje nga temat me te renda e te shpeshta te mendimit aktual ,politik ka qene edhe eshte Arsimi dhe kultura shqiptare.Arsimi dhe kultura e nje populli jane pikerishte shpirti i nje Kombi,nese shkatrohet ai shpirt ,sikur vdes trupi i njeriut dhe me kete vdes edhe qenja e tij kombetare.

Por historiografia shqiptare quditerisht ka pranuar Mėsonjėtoren e Korēės si shkollė tė parė shqiptare duke ia vėnė pikėpytejen e ekzistencės sė kombit nė kėtė hapsirė.kėtė gjė mė shumė se tė tjerėt e kanė deshiruar sllavet nga se u shkonte pėr shtati pėr tė argumentuar tė pavertetat mbi tė drejtėn e Kosovės.Kjo data nuk ka te bėjė me tė vėrteten historike dhe shkencore,sepse nuk mund tė pajtohemi se kjo ishte shkolla e parė shqipe,por kishte edhe shkolla tjera qė u hapen edhe me herėt.Por ishte ishe me e drejt tė thuhet se u rihap shkolla shiqpe me 7 Mars tė vitit 1887 nė Korēė.

Shkolla e Kurbinit ishte e hapur nė vitin 1632,shkolla e Pėrdhanės nė vitin 1638,Shkolla e Blinishtit nė vitin 1639,Shkolla e Janjevės ,Akademia e Re e Voskopjės nė vitin 1970 ......

Kjo ditė e Mėsuesit pėr herė tė parė ka filluar tė festohet qė nga viti 1960 me vendimin e Presdiumit Tė Kuvendit Popullor tė RPSH .Sot 7 Marsi /Dita e Mėsuesit shėnhet si ngjarje me rėndėsi kulturore nė gjithė Hapsirėn Shqiptare ,ndėrsa ne Kosove ka filluar tė festohet vetem pas vitit 1990.
Para kėsaj date kjo festė me rendėsi nuk ėshtė festuar sepse ka qenė e ndaluar nga regjimi komunisto-jugosllav.

Mėsimdhėnėsit tė cilėt kanė folur pėr ketė datė fshehurazi me rendėsi kombėtare kanė pėrfunduar nė burg.Prandaj shkencėtaret kosovarė shumė pak e kanė fjalėn e tyre rreth kėsaj date , tek pas viteve te '90 ...

Dita e Mėsuesit qė pėrkon me datėn 7 Marsi 1887 nė vehte ngėrthen dy koncepte kryesore:
E para: Tradita e shkollės shqipe tė ketė histori tė shkurtėr , qė pėrkon me pkiepamjet sllave mbi lashtėsinė e shqiptarėve nė ballkan .

E dyta:Tė gjitha pikėpamjet dhe konceptet tė jenė me origjinė sllave nė menyrė qė mesuesit tė zhveshen nga ēdo ndjenjė kombėtare.

Por tani nė Kosovė janė krijuar institucionet shtetėrore dhe duhet tė vendos pėr shumė ēėshtje e nė veēanti pėr 7 Marsin/ Ditėn e Mėsuesit .Institucioneve tė Kosovės u mbetet pėr detyrė qė t'i qasen problemeve qenėsore , sė bashku me Akademin e Shkencave dhe tė Arteve tė Kosovės,Institutin Albanologjik ,Entet Pedakagjike dhe Institucioneve relevante nė komuna.
Tė merren seriozishtė me datat historike,teponimet , emertimet e caktuara,shpalljet e titujve tė nderit pėr pėrsona tė caktuar ,monomenteteve historike e me vlere, e jo tė bėhen nėn ndikim euforik (si nė tė kaluaren) tashmė janė kushtet shumė tė favorshme pėr ēeshtjet mbarė kombėtare..

URIME FESTA E MĖSUESIT 7 M A R S I


__________________
***Sikur tė gjithė njerzit tė kenė deshirė tė jenė tė ditur , sa kanė deshirė tė jenė tė bukur , nuk do tė ekzistonte injoranca.***

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Dardan Kastrati : 06-03-08 nė 15:27
Dardan Kastrati Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 05:55.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.