Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diaspora Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Diaspora Shqiptare Kontaktoni shqiptarė tė tjerė qė jetojnė pranė jush nė mėrgim. Mblidhuni kėtu!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 12-03-07, 14:11   #1
sunshine
 
Avatari i sunshine
 
Anėtarėsuar: 29-11-06
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 330
sunshine i dashursunshine i dashursunshine i dashursunshine i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek sunshine
Gabim I huaj nė diasporė, mysafir nė vendlindje!?

Tė nderuar miq! Pasiqė jetoj qė mė se 10 vite nė Gjermani dhe vendlindjen time, Prishtinen, e vizitoj dy apo tri herė nė vit, e ndiej vetėn si mysafir nė vendin ku kam lindur dhe jam rritė! Ndėrsa kėtu kemi ardhur si tė huaj dhe do mbetemi si tė huaj! Nėse edhe nga ju dikush ka pėrvojė tė tillė, atėherė tė diskutojmė e tė shohim se pse ndoshė qė ne nga tė tanėt tė konsiderohemi mysafirė nė vendlinjen tonė!
Me respekt, pėr tė gjithė bashkėkombasit, kudo qė janė!


sunshine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 12-03-07, 18:57   #2
Prishtinasja_
 
Avatari i Prishtinasja_
 
Anėtarėsuar: 15-06-05
Vendndodhja: Larg Prishtines
Postime: 11,617
Prishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėmPrishtinasja_ i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pershendetje sunshine !

teme shume e qelluar, nje teme e njete eshte ketu ne forum por nuk e di se ne cilen rubrik.. nejse !

Per mendimin tim emigrimi varet edhe shum nga mosha ne te cilen largohesh nga vendi yt. Sidomos moshat e reja e kan me leht te ambjentohen dhe nuk ndeshen me zhgenjimin. Thjesht kthehet ne nje normalitet jete te perditshme te qenurit larg vendit ku kan lindur.

Eshte me te vertet veshtir te pergjigjem sepse besoj se as vete nuk di se cka te pergjigjem . Duke u bazuar ne raste te ndryshme si ne mergim ashtu dhe ne vendlindje.
Per vete qysh si femije, e vogel( 6 vjecare), kam ardh ne Gjermani dhe mund te them se jam adaptua ne jeten ketu dhe rrethin apo shoqerin ku jetoj, por vendlindjen kurr nuk do ta harroj.
Gjdo vjet shkoj per pushime ne kosove dhe do te shkoj gjithmon por cka me brengos eshte se shpesh here me ka ndodhur ,qe te ndegjoj duke na then "ju te huajt".


Ne mergim (ketu ne gjermani) jam e "huaj" por edhe ne vendlindje me shofin si nje te "huaj" !!!
Athere pyes veten se cilit vend i takoj ???????
Per vete ndihem shqiptare dhe mburrem me kete por me brengos ajo fjale" e huaj" qe me thojn bashkvendasit e mi ne vendlindje !!!


Kur jam ne Prishtine per pushime me mungon jeta e Gjermanis, shoqeria, etj., por kur jam ne Gjermani me mungon kenaqsia e Prishtines,Kosoves. Me pak fjale dua edhe te them se emigrimi te jep te mirat e tij por edhe te provon shume gjera te tjera.
Mendoj se "mergimi" eshte nje mesim i ri per secilin prej nesh qe kemi jetuar, brenda secilit mund te mesosh shume,te fitosh por edhe te humbesh nje kohesisht!!!

Nuk e di se sa mund te jem shprehur e qarte por shpresoj qe te me keni kuptuar thelbin e bisedes time.
__________________
Rendesia e njeriut nuk matet me vendin qe ai ze,por me boshllėkun qe krijon kur ai iken....!!!!
Prishtinasja_ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-03-07, 19:32   #3
sunshine
 
Avatari i sunshine
 
Anėtarėsuar: 29-11-06
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 330
sunshine i dashursunshine i dashursunshine i dashursunshine i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek sunshine
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Prishtinasja_

Nuk e di se sa mund te jem shprehur e qarte por shpresoj qe te me keni kuptuar thelbin e bisedes time.
Faleminderit per ēasje shume te drejte dhe te thukte te kesaj teme! Me duhet te them per moshen qe paske ardhur ne mergim, shkruani shume rjedhshem shqip, kompliment! Une per veten time kam ardhur ne moshen 23 vjeqare dhe ndarja nga vendlindja doemos qe ka qene shume me e veshtire sesa e juaja, mirepo njeriu aty ku jeton duhet edhe te integrohet! Por, prape se prape ēka mua me mundon eshte vetem nje, te mos injorohemi nga njerezit tane, se ne jemi pjese e popullit shqiptar kudo qe jetojme!

P.S. Kerkoj ndjese nese ka qene nje teme e tille me heret!!!
sunshine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-03-07, 19:50   #4
budo785
 
Avatari i budo785
 
Anėtarėsuar: 13-02-07
Postime: 209
budo785 i dashurbudo785 i dashurbudo785 i dashurbudo785 i dashur
Gabim

Ndoshta mua sme perket tema se un jetoj ne vendlindje,fatmirwsisht,ama po me intereson tema se ka edhe disa elemente u8niverzale;
-ne fakt,ne fillim dua ta di se si ndiheni te huaj ne perendim?Valle a ju konsiderojne ose juve ju duket vetja si te padeshirueshem?!Ose ju duken juve se vlerat e tyre jane te huaja per ju edhe nuk mundeni tiu pershtateni?
I parashtroj keto pyetje se une kisha ni pervoje mjafte te hidhur ne nje Univerzitet veror te mbajtur ne Turqi.Ishte nje perkushtim mjaft i madhe i organizatorve turq,bene te pamunduren qe te na bejne te kenaqur,por kot!Pjesmarresit nga Holanda,Fraca,Hungaria,polonia etj.,ne fjalen e fundit treguan ne njefare menyre se jane ndjere te huaj,ndersa une perkundrazi kalova shume mire,e skisha si ndryshe!
Ne fakt e fitova nje pershtypje se nuk mund te duheshim me perendimoret,gjithca ishte artificiale!
Ndoshta nuk jame ne teme ama kjo me nxiti ate kujtim kur ndihesha i huaj!
__________________
Dy pika loti rane mbi qelq
E un per ty se cndjeva mall
......
budo785 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-03-07, 20:00   #5
budo785
 
Avatari i budo785
 
Anėtarėsuar: 13-02-07
Postime: 209
budo785 i dashurbudo785 i dashurbudo785 i dashurbudo785 i dashur
Gabim

Harrova tju them se ne vendlindje jeni ne shtepi,gjithmone,jeni pjese e jona:-)
__________________
Dy pika loti rane mbi qelq
E un per ty se cndjeva mall
......
budo785 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-03-07, 21:57   #6
instruktori
Instruktori
 
Avatari i instruktori
 
Anėtarėsuar: 29-08-06
Vendndodhja: Aty ku eshte me se miri
Postime: 10,032
instruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėm
Gabim Ju nuk duhet te jeni mysafire ne shtepin e juaj

Ju pergezoj per kete tem qe e meriton te flitet dhe ti japim mendimet tona te gjithe se si e mendojm diasporen tone.
Kure njeriun deshiron ta humbasesh e quan mysafire dhe me nje fjal e ben te huajn,dhe a e meritojn diaspora shqipetare kete me siguri se jo.
Kosova duhet te mendoj shum per diasporen dhe duhet te bej shume ma shume se sa ben per kete diaspor te shejte e cila e meriton nje vend te posaqem ne shoqerine tone.
Une punoj dhe jetoj ne vendlindje por si e trajtojm ne diasporen nuk pajtohem.
Nese ne vazhdojm ti quajm mysafir diasporen,nje dite do te mbesim pa ta por atehere per ne do te jete vone.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Bond : 13-03-07 nė 08:14
instruktori Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-05-09, 21:20   #7
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: I huaj nė diasporė, mysafir nė vendlindje!?

Si na shohin te tjeret nuk e di, po une e ndjej veten edhe ketu e edhe atje si ne shtepin time...
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-05-09, 10:12   #8
Dani11
Banned
 
Avatari i Dani11
 
Anėtarėsuar: 21-12-05
Postime: 2,149
Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11
Gabim Titulli: I huaj nė diasporė, mysafir nė vendlindje!?

Ne jemi si qengji qe thithe dy nena, duke thithur njeren shikon tjetren.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Dani11 : 13-05-09 nė 10:14
Dani11 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-06-09, 15:13   #9
Amina
Miss Buzeqeshja
 
Avatari i Amina
 
Anėtarėsuar: 16-10-06
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 4,846
Amina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: I huaj nė diasporė, mysafir nė vendlindje!?

Une edhe pse tashme jam mesuar me jeten ketu ku jetoje, prap se prap e ndjeje mungesen e vendit tim.
Perderisa jam me familje ndjehem mire ketu edhe atje.
__________________
"Someone like You....."
Amina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-06-09, 17:18   #10
Pupi
 
Anėtarėsuar: 11-02-07
Postime: 2,518
Pupi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: I huaj nė diasporė, mysafir nė vendlindje!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DEA
Si na shohin te tjeret nuk e di, po une e ndjej veten edhe ketu e edhe atje si ne shtepin time...
Ashtu DEA, ti je vėrtet zonjė nė plotkuptimin e fjalės. njėherit edhe amabasadore e mirė e vendlidjes sate.
__________________
Miqėsi por edhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-06-09, 20:41   #11
thellenza
 
Anėtarėsuar: 12-05-08
Vendndodhja: Te pellumbi
Postime: 4,679
thellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėmthellenza i pazėvėndėsueshėm
Gabim AW: Titulli: I huaj nė diasporė, mysafir nė vendlindje!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DEA
Si na shohin te tjeret nuk e di, po une e ndjej veten edhe ketu e edhe atje si ne shtepin time...
Keshtu dicka kisha me thene edhe une.. kur jam ketu merzitem per atje, kur jam atje merzitem per ketu! Te dy vendet i kam sikur vendlindje, veq se per Kosoven me dhemb zemra nje pikez me shume.
__________________
100% vetevetja!
Kush ka zemer, ka edhe krah.
thellenza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-06-09, 20:46   #12
SANTANA-29
-Shum i Thjeshte-
 
Avatari i SANTANA-29
 
Anėtarėsuar: 26-09-06
Vendndodhja: FRANKFURT
Postime: 16,506
SANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: I huaj nė diasporė, mysafir nė vendlindje!?

Si po thuni hyp se te vrava shdryp se te vrava,,as atje as ketu,.-
__________________
C'do dite zgjohem me nje mendim te ri me mall,pendim apo zemerim
ky eshte vec fillimi i dites por asgje nuk ka kuptim.
SANTANA-29 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-06-09, 07:51   #13
Neferta
 
Anėtarėsuar: 22-06-09
Postime: 1,545
Neferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėmNeferta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: I huaj nė diasporė, mysafir nė vendlindje!?

eshte e veshtir jeta atje ama ketu spo dim se si me u qarte me u hallakat e ku po vini ju po knaqemi a ne disko a po timojm a me vetura neper qender 100 ne ore a dasma ka 200 indian permbi vetura apo duke fole gjuh te huaja a dini se he hapsir per her te pare kan qene lajka dhe bajka po ata nuk erdhen se boten e kishin ba bezar po ne emigrim shkon njeri e vjen njeri shkon shtaz e kthehesh shtaz andaj emigracioni eshte nje ambasador i madh per kosov mendoni vetem mos ta hupni identitetin se nje pjes e azilantave qe kan ik prej shkau me tren apo aeroplan pra me pasosh te shkaut edhe femin spo i lene me fole shqip tani kur ne kosove eshte njefar lirije keta patriota qe iken per ta qliruar kosoven prej se largu i ngriten ketu edhe keto monstrum fetyrash politike qe eshte pasqyra me e mire e rrugaqpolitikes qe e mesuan neper rruget e mdha te zezilit sot me perkrahjen e shum gastarbajterve me donacione te tyre kinse kontribova per kosov i zgjuan nga varri edhe te gjith spiujt e u ben bashk e ma mire mos i paqim
Neferta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-06-09, 09:16   #14
ABC
appear offline
 
Anėtarėsuar: 10-07-08
Vendndodhja: Gjilan...
Postime: 189
ABC me shokė shumeABC me shokė shume
Gabim Titulli: I huaj nė diasporė, mysafir nė vendlindje!?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Neferta
eshte e veshtir jeta atje ama ketu spo dim se si me u qarte me u hallakat e ku po vini ju po knaqemi a ne disko a po timojm a me vetura neper qender 100 ne ore a dasma ka 200 indian permbi vetura apo duke fole gjuh te huaja a dini se he hapsir per her te pare kan qene lajka dhe bajka po ata nuk erdhen se boten e kishin ba bezar po ne emigrim shkon njeri e vjen njeri shkon shtaz e kthehesh shtaz andaj emigracioni eshte nje ambasador i madh per kosov mendoni vetem mos ta hupni identitetin se nje pjes e azilantave qe kan ik prej shkau me tren apo aeroplan pra me pasosh te shkaut edhe femin spo i lene me fole shqip tani kur ne kosove eshte njefar lirije keta patriota qe iken per ta qliruar kosoven prej se largu i ngriten ketu edhe keto monstrum fetyrash politike qe eshte pasqyra me e mire e rrugaqpolitikes qe e mesuan neper rruget e mdha te zezilit sot me perkrahjen e shum gastarbajterve me donacione te tyre kinse kontribova per kosov i zgjuan nga varri edhe te gjith spiujt e u ben bashk e ma mire mos i paqim
HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAH
ABC Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-06-09, 09:17   #15
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: I huaj nė diasporė, mysafir nė vendlindje!?

Ketu ku jam, e ndjej veten si Robot i skallvizuar. Pun-pun-pun dhe asgjje n'drit kolektive ! Kjo eshte perkeqardhje,


Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 05:06.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.