Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diaspora Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Diaspora Shqiptare Kontaktoni shqiptarė tė tjerė qė jetojnė pranė jush nė mėrgim. Mblidhuni kėtu!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 23-03-07, 19:02   #1
SANTANA-29
-Shum i Thjeshte-
 
Avatari i SANTANA-29
 
Anėtarėsuar: 26-09-06
Vendndodhja: FRANKFURT
Postime: 16,506
SANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Pse largohemi nga vendi???????

Duket se per shum shqiptar jeta ne vendin e tyre esht shum e veshtir
dhe ne dy dekatat e fundit nje numer i jashtzakonshem esht drejtuar vendeve
te tjera per te siguruar jeten.Pse u larguan dhe vashdojn te largohen jasht vendit?
A jane ato arsye ekonomike,poletike,sociale,personale,apo nje perzerje e tyre?
Pse largohen shqiptaret mendoj se kjo nuk do shum sqarime.
Nuk ka pun mossiguria per te ardhmen,rremuja,korrupsioni,shendetsia,
ne degratim mossiguri si femer te dalesh ne rrug,mbizoterimi i ligjit te agliatorve
kush esht me i forti.thjesht nuk ki vler si njeri kur nuk ke perkrahje,kur nuk ke para ,je
askushi.THjesht nuk ka perspektiv.ne mund te kthehemi mbas 20vjeteve por ather jan sbardhur floket.Opinjoni im esht se nje pjes e shqiptarve u larguan nga kushtet shum te
veshtira ekonomike.Por pjesa me e madhe mendon se ne gurbet do ta qej pqrajsen,
se njerzit qe kan levisur kan bindur bashqutetaret e tyre se ne gurbet njeriu gjen parat
ne tok.Mendoj se shqiptari e pranon perbuzjen e qdokujt tjeter ,te punoj qka do dhe ta
fitoj paran si mos ma keq vetem te mos e udheheq shqiptari.
ju inkurajojme te na shruani;PSE LARGOHEMI NGA KOSOVA,SHQIPRIA?????????


__________________
C'do dite zgjohem me nje mendim te ri me mall,pendim apo zemerim
ky eshte vec fillimi i dites por asgje nuk ka kuptim.
SANTANA-29 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 23-03-07, 22:13   #2
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

> Pse largohemi nga vendi???????

Pershendetje per temen dhe autorin e saj!

Edhe pse hapesi i temes, ka dhene shume pergjigje, neve prap do shkruajme, ne menyre qe ato ceshtje te i diskutojme sipas opinineve tona.

Ikja nga atdheu eshte e imponuar per mendimin tim. Problemi social e ekonomik eshte faktori kryesor qe ka bere shume shqiptar, te ikin nga me te dashurit e tyre, e nga memedheu, e te jetojne argat te te huajve.

Porse, problemi kryesor per kete aktualitet tonin te mjerueshem ne trevat tona, i cili po ben qe ne te ikim jashte, eshte POLITIKA E FELLIQUR, si ne Maqedoni, si ne Kosove, si ne Shqiperi. Skam deshire qe ne fjalorin tim te marrin pjese keto fjale, porse sinqerisht kjo eshte shume pak sa e meritojne keta pseudopolitikanet, qe e kane mbushur buxhetin e tyre personal familjare aq shume, sa qe edhe sterrnipi ndoshta do kete mundesi te kete nje fabrike dhurat prej stergjyshit (pseudo) politikan!

POLITIKA E FELLIQUR, qe eshte duke udhehequr, -pra keto partit qe jane e qe kane qene ne pozit-, jane shkaku fatkeq i shqiptareve, porse shqiptaret akoma spo vetedijesohen, e qe te ia japin nje VIJE TE KUQE ketyre paqavurrave...!

albanian,
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-03-07, 23:35   #3
instruktori
Instruktori
 
Avatari i instruktori
 
Anėtarėsuar: 29-08-06
Vendndodhja: Aty ku eshte me se miri
Postime: 10,032
instruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėm
Gabim PershendetjeNje tem shum e qelluar dhe shum e mire

Pse ikim nga vendi dhe shkojm ne vende te huja jan shum arsye sipas meje.
Para luftes ne Kosov te gjith ata qe u larguan nga vendi ishte arsyja politike dhe besa edhe ekonomike.Pas perfundimit te luftes nje pjes e madhe u kthyem ne vendlindje vullnetarishte
me shpres qe tashti do te behet mire dhe do te punojm per vendin tone .Kishim shum ambicje per vendin ton qe do te shkoj perpara.Kur e morem pushtetin ne shqipetaret pas lufte e deri tashti aq mire punuam aq mire e respektuam ligjin nuk e keqperdorem parat e popullit dhe nuk e vjedhi asnje cen askush nga pushtetaret me nje fjal"e ban Kosoven te fort ekonomikishte"
Qka po ndodh tashti te gjith e kan perspektiven jashte se ketu nuk lan gja nje her per nje her.
Ketu mungojn te gjitha dhe ne nuk deshirojm ti bejm se dim qka eshte mire .

instruktori Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-03-07, 16:33   #4
SANTANA-29
-Shum i Thjeshte-
 
Avatari i SANTANA-29
 
Anėtarėsuar: 26-09-06
Vendndodhja: FRANKFURT
Postime: 16,506
SANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Jam duke e par se ne ket tem ka shum interesime,
pse u larguam dhe vashdojm te largohem shruani lidhur me keto qeshtje.
une jam larguar per arsye ekonomike,por duke par zhvillimet politike ne kosove
esht shfaqur dhe shtuar verberia poletike dhe nuk merret njeri me problemet
ekonomike,DITA per t,u kthyer ne kosov behet me e larget
Nuk e kam fjalen per ta vizituar se kete do ta bej sa her e kam mundesin.
__________________
C'do dite zgjohem me nje mendim te ri me mall,pendim apo zemerim
ky eshte vec fillimi i dites por asgje nuk ka kuptim.
SANTANA-29 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-03-07, 18:05   #5
Xona
 
Avatari i Xona
 
Anėtarėsuar: 30-12-06
Postime: 101
Xona i vlerėsuar jo keq
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Albanian eX|PerT
> Pse largohemi nga vendi???????

Pershendetje per temen dhe autorin e saj!

Edhe pse hapesi i temes, ka dhene shume pergjigje, neve prap do shkruajme, ne menyre qe ato ceshtje te i diskutojme sipas opinineve tona.

Ikja nga atdheu eshte e imponuar per mendimin tim. Problemi social e ekonomik eshte faktori kryesor qe ka bere shume shqiptar, te ikin nga me te dashurit e tyre, e nga memedheu, e te jetojne argat te te huajve.

Porse, problemi kryesor per kete aktualitet tonin te mjerueshem ne trevat tona, i cili po ben qe ne te ikim jashte, eshte POLITIKA E FELLIQUR, si ne Maqedoni, si ne Kosove, si ne Shqiperi. Skam deshire qe ne fjalorin tim te marrin pjese keto fjale, porse sinqerisht kjo eshte shume pak sa e meritojne keta pseudopolitikanet, qe e kane mbushur buxhetin e tyre personal familjare aq shume, sa qe edhe sterrnipi ndoshta do kete mundesi te kete nje fabrike dhurat prej stergjyshit (pseudo) politikan!

POLITIKA E FELLIQUR, qe eshte duke udhehequr, -pra keto partit qe jane e qe kane qene ne pozit-, jane shkaku fatkeq i shqiptareve, porse shqiptaret akoma spo vetedijesohen, e qe te ia japin nje VIJE TE KUQE ketyre paqavurrave...!

albanian,

Pajtohem me ty plotesishte,sdo shtoja asgje me shume une tani.Respekte!
__________________
*DASHURIA*
*Eshte e veshtie per tu fituar*
*E lehte per ta humbur*
*Por e pa mundur pa te*
Xona Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-03-07, 19:30   #6
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Xona
Pajtohem me ty plotesishte,sdo shtoja asgje me shume une tani.Respekte!
Rrespekti reciprok e nderuar!
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-03-07, 22:35   #7
Edi_A
 
Anėtarėsuar: 26-03-07
Postime: 36
Edi_A i vlerėsuar jo keq
Gabim

Pse largohemi nga vendi???????

duke u nisur nga fakti se shumica e mergimtareve i takojn jetes rurale , ateher mu ma mer mendja se motivi kryesor eshte jeta urbane , pastaj permirsimi ekonomik (me ni rruge dy pune).
ka nga ata qe i thojn vetit "s`jam une per ktu me jetu", dhe bejn qmos per tu larguar nga vendi.
nje forumist e kish pa cekur mire se shume edhe ka ndikuar edhe POLITIKA E FELLIQUR , qe pasuria me e madhe e kombit rinia te largohet nga keto troje.


Edi_A Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:34.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.