Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
Emri
Fjalėkalimi
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 03-04-07, 22:37   #1
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim Shpresa


Ėshtė shpresa; ndjenjė, iluzion, fuqi levizėse, dėshirė apo asnjėna prej kėtyre.
Cilat janė mendimet e juaja pėr kėtė...
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 04-04-07, 09:25   #2
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Avatari i Linka_pz
 
Anėtarėsuar: 08-03-07
Vendndodhja: Ne Qytetin Historik
Postime: 12,347
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Gabim Pershendetje i nderuar

Une mendoj se eshte me shume iluzion ,ngase te shtyn te kesh iluzione per te ardhmen ,edhe per iluzion se do te behet me mire ne te gjitha sferta e jetes.
Thjesht ky ishte mendimi im.

Ju pergezoj per temen qe keni hapur
Linka_Pz
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-04-07, 11:27   #3
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Shpresa ėshtė njė lloj fati mė i madh qė Zoti i dhuroi njeriut. Ajo ėshtė njė kujtim i bukur i ardhmėrisė. Ajo e mund frikėn. Njeriu mund tė ndahet nga gjithēka, pėrveēse nga shpresa...Shpresa ėshtė aryeja mė e madhe qė e drejton njeriun drejt sukseseve tė jashtėzakonshme. Kur jeta tė duket e zbrazėt, kur tė duket se bota jote ėshtė rrėnuar, nė pėrgjithėsi kur mendon se jeta jote ėshtė shndėrruar nė njė shkretėtirė, shpresa ėshtė ajo qė shtyen pėrpara, qė tė bėn tė mendosh se nė atė shkretėtirė e gjete njė bunar...
Shpresa mund tė jetė ndjenjė, iluzion, fuqi lėvizėse e edhe dėshirė... ajo nuk mund tė ketė njė pėrcaktim tė saktė dhe unik.
Gjithmonė duhet ta kemi parasysh se nuk duhet shpresuar pa dyshmine e nuk duhet dyshuar pa shpresė sepse jo gjithmonė na realizohet ajo qė kemi shpresuar, mirėpo pėrsėri nuk duhet humbur shpresėn sepse ndoshta me atė jorealizim tė shpresės njė derė na ėshtė mbyllur, mirėpo jeta na ofron mijėra dyer.Shėndet!
rilinda

__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga rilinda : 04-04-07 nė 11:29
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-04-07, 17:38   #4
Albanian eX|PerT
.•:*ØØØØØØØØØØØØØØØ*:•.
 
Anėtarėsuar: 09-11-06
Postime: 4,028
Albanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėmAlbanian eX|PerT i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rilinda
Shpresa ėshtė njė lloj fati mė i madh qė Zoti i dhuroi njeriut. Ajo ėshtė njė kujtim i bukur i ardhmėrisė. Ajo e mund frikėn. Njeriu mund tė ndahet nga gjithēka, pėrveēse nga shpresa...Shpresa ėshtė aryeja mė e madhe qė e drejton njeriun drejt sukseseve tė jashtėzakonshme. Kur jeta tė duket e zbrazėt, kur tė duket se bota jote ėshtė rrėnuar, nė pėrgjithėsi kur mendon se jeta jote ėshtė shndėrruar nė njė shkretėtirė, shpresa ėshtė ajo qė shtyen pėrpara, qė tė bėn tė mendosh se nė atė shkretėtirė e gjete njė bunar...
Shpresa mund tė jetė ndjenjė, iluzion, fuqi lėvizėse e edhe dėshirė... ajo nuk mund tė ketė njė pėrcaktim tė saktė dhe unik.
Gjithmonė duhet ta kemi parasysh se nuk duhet shpresuar pa dyshmine e nuk duhet dyshuar pa shpresė sepse jo gjithmonė na realizohet ajo qė kemi shpresuar, mirėpo pėrsėri nuk duhet humbur shpresėn sepse ndoshta me atė jorealizim tė shpresės njė derė na ėshtė mbyllur, mirėpo jeta na ofron mijėra dyer.Shėndet!
rilinda

Mbase nuk po me premton koha momentalisht te kycem ne kete teme, po pohojė vetem aprovimin e mendimeve te Rilindes, mendime te rrahura mire me ilustrime fleksibile, qe njekohesisht deshmojne shumcka edhe per Rilinden si nje vajze shqiptare me nje mendjeprehtesi te dalluar e nje largepamesi te vecante.

Ju nderon, i juaji!
Experti!
Albanian eX|PerT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-04-07, 20:46   #5
legenda
...Argumentum (ad ) AMORE
 
Anėtarėsuar: 12-11-06
Postime: 2,130
legenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėm
Gabim

....shpresa,ahhhhh shpresaaaa ky VIZION I PAKAPSHEM....
legenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-04-07, 21:30   #6
Jeta*
Shqiptare
 
Avatari i Jeta*
 
Anėtarėsuar: 27-03-07
Vendndodhja: Shqiperia ETNIKE
Postime: 37
Jeta* i dashurJeta* i dashurJeta* i dashur
Gabim

Nje gje ekzistoka me te vertete... Pas gezimit dhe hidherimit eshte nje e trete!
Kur mendoj zymshem qe te "vdes"... Ajo me rri afer dhe quhet SHPRESE!

Ne momentet me te veshtira, me fatalistet, njeriu cuditerisht e gjen serisht nje rreze, nje rruge... ajo qe e drejton eshte shpresa.....personalisht me kete moto jetoj: shpresoj qe e nesermja te jete me e mire se e sotmja!
"Kush ka shendet, ka shprese, e kush ka shprese, ka gjithcka"
{proverb arab}
__________________
Shpresa. Genjeshtra me shume fytyra simpatike.
Jeta* Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-04-07, 21:51   #7
Paradox_13
 
Avatari i Paradox_13
 
Anėtarėsuar: 06-02-06
Postime: 13,727
Paradox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Gjaku i nxire te te rrjedhe ne fytyre,e dhembje te mos ndjesh,...edhe kesaj i thone shpresa per nje dite ma te mire...
Paradox_13 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-04-07, 10:37   #8
Agolli
 
Anėtarėsuar: 14-02-06
Postime: 14,320
Agolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ate cka ne na nevojitet te mos e humbasim eshte SHPRESA, ''''thuhet se shpresa vdes e fundit''''''''
__________________
Stars can't shine without darkness!
Agolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-04-07, 11:29   #9
gazi-de
mergimtari
 
Avatari i gazi-de
 
Anėtarėsuar: 11-12-06
Vendndodhja: ger
Postime: 32,050
gazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Shpresa nga nje here eshte edhe e pa drejte!!!....
__________________
09.08.2009 syn ti me ben te ndihem mire ;)
gazi-de Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-04-07, 20:35   #10
Agolli
 
Anėtarėsuar: 14-02-06
Postime: 14,320
Agolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Gazi tu paska perzi shpresa me fatin,'''''''mos pi shume redbulla...
__________________
Stars can't shine without darkness!
Agolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-04-07, 20:44   #11
Paradox_13
 
Avatari i Paradox_13
 
Anėtarėsuar: 06-02-06
Postime: 13,727
Paradox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ne qastin kure njerezit,natyra,kozmosi ndrrojn kuptimin,kure jeta dridhet si i denuari me vdekje ne trekembesh,kure asgje nuk te kujtohet,asgje s'ke e asgje nuk pret.....edhe kjo munde te jet nje shpres ......edhepse ndoshta e humbur..
Paradox_13 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-04-07, 20:56   #12
Agolli
 
Anėtarėsuar: 14-02-06
Postime: 14,320
Agolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Shpresa ne vetveti eshte abstrakte, sa me shume qe mundohemi te jemi konkret aq me shume hasim pak apo deri dikund ne naivitet...
Ne cofte se eshte lumturi te duhesh,,'' mos e harro shpresen''''!
__________________
Stars can't shine without darkness!
Agolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-04-07, 21:04   #13
gazi-de
mergimtari
 
Avatari i gazi-de
 
Anėtarėsuar: 11-12-06
Vendndodhja: ger
Postime: 32,050
gazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Agolli
Gazi tu paska perzi shpresa me fatin,'''''''mos pi shume redbulla...
Mire e ke Agolli,se tashe ase shpreses nuke po ja di kupetimin...

une mendova se kure vdesin shpresat atehere???!!!..
__________________
09.08.2009 syn ti me ben te ndihem mire ;)
gazi-de Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-04-07, 21:12   #14
Agolli
 
Anėtarėsuar: 14-02-06
Postime: 14,320
Agolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga gazi-de
Mire e ke Agolli,se tashe ase shpreses nuke po ja di kupetimin...

une mendova se kure vdesin shpresat atehere???!!!..
Shpresa nuk kuptohet ajo linde ne kerkim e saj dhe humb ne boten e te humburve'''''
p.s. e di se cka mendove,,, me fal qe bera shaka....
__________________
Stars can't shine without darkness!
Agolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-04-07, 21:30   #15
Paradox_13
 
Avatari i Paradox_13
 
Anėtarėsuar: 06-02-06
Postime: 13,727
Paradox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėmParadox_13 i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Nje qast kur s'ben asgje,as nuk mendon,as nuk ec....as nuk dashuron,friksohu se ne ket qast te lige te dorzimit, te iku shpresa per nje jet te lumtur....


Paradox_13 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 03:19.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.