Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Bibla
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Bibla Besimtarėt qė i pėrkasin besimit tė Krishtere mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar mbi mėsimet e nxjerra nga Bibla dhe jetaPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 15-04-07, 20:59   #1
SoKoLi-i-Maleve
 
Anėtarėsuar: 18-08-06
Postime: 1,199
SoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb Jezusi,pacifizmi dhe shpata(arma /lufta)

Ne ket artikull spjegohen detyrimet dhe obligimet e nji njeriu te krishter ndaj Zotit dhe ndaj shtetit(cezarit).Cka asht njerzore dhe cka asht Hyjnore,cka na meson dhe urdhnon Jezusi dhe cka mund te praktikohet ne jeten reale si antar me abligime ndaj shtetit,kombit apo rrethit ku jetojm.Kur mund te perdoret forca/shpata dhe a asht e drejt apo jo.Artikulli asht i shkruar ne anglisht dhe gjindet ne ket link:http://answering-islam.org/Authors/A.../pacifism1.htm


SoKoLi-i-Maleve Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 28-04-07, 17:41   #2
SoKoLi-i-Maleve
 
Anėtarėsuar: 18-08-06
Postime: 1,199
SoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb

I nderuar nese ke materiale ne gj. shqipe mun ti postosh e jo ne gj angleze.

Giovanni.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Giovanni : 28-04-07 nė 20:38
SoKoLi-i-Maleve Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-05-07, 20:46   #3
Agolli
 
Anėtarėsuar: 14-02-06
Postime: 14,320
Agolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Po pres me i lexu do peralla.............parashekullore dhe manipuluese ce ende perdoren ne vitin ,,2007,, muaji Maj ,,dita ,,04,,
__________________
Stars can't shine without darkness!
Agolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-05-07, 04:36   #4
SoKoLi-i-Maleve
 
Anėtarėsuar: 18-08-06
Postime: 1,199
SoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėmSoKoLi-i-Maleve i pazėvėndėsueshėm
Lightbulb

Shko pyte gjyshen se ajo ti tregon me shum deshir,bashk me ninullat e gjumit.
SoKoLi-i-Maleve Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-05-07, 11:53   #5
Agolli
 
Anėtarėsuar: 14-02-06
Postime: 14,320
Agolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga SoKoLi-i-Maleve
Shko pyte gjyshen se ajo ti tregon me shum deshir,bashk me ninullat e gjumit.
O Sokoli i xhunglles, s'po ki argumente a ? velle tu paskan hargjit perallat.
Eja dhe me sjelle dicka nga vetvetja o vesvese!
Ketu me ke...........................
__________________
Stars can't shine without darkness!
Agolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-05-07, 13:14   #6
Arkza
Ne shpirt te Birit tim.
 
Avatari i Arkza
 
Anėtarėsuar: 09-03-07
Vendndodhja: F.K
Postime: 15,271
Arkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Auuuuuuuuuuuuu se e ndije vetin keq dhe deshpruse kur ju shoh keshtu qe po kacafytni per feje . me mire T'ishe kan mu mbylle temat krejt ato qe jam rrethe te gjitha feve
Arkza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-05-07, 18:41   #7
Preshevar
Banned
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Postime: 7,844
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Nė qoft se vet nuk jeni "BESIMTAR", ju kisha lutur qe mos ti pengoni tė tjerėt qe besojnė.

N'qoft se keni pytje, kritika, apo kundėrthenje at here urdhnoni, folni ndesh per fejen islame ndesh per ato katolike.

S'besoj qe kem nevoj me bo pėrqarje,..

Selam,
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-05-07, 22:41   #8
Agolli
 
Anėtarėsuar: 14-02-06
Postime: 14,320
Agolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Preshevar
Nė qoft se vet nuk jeni "BESIMTAR", ju kisha lutur qe mos ti pengoni tė tjerėt qe besojnė.

N'qoft se keni pytje, kritika, apo kundėrthenje at here urdhnoni, folni ndesh per fejen islame ndesh per ato katolike.

S'besoj qe kem nevoj me bo pėrqarje,..

Selam,
Pershendetje Preshevari!
Te kam thene edhe me heret se shoki eshte shok pa asnje lajke, tek une s'ka tili vili
Perderisa nuk e cekni se une mendoi apo ,,une,, ashtu e kuptoi dhe e mbaje kete mendim per veten time dhe nuk tentoi te manipuloi me masen, do me keni ne mbrapa ne cfare do debate!
Se ne cka beson eshte pune per ty, e theme kete me plot sinqeritetin e fjales, pse jo edhe e respektoi fort!
Ju lutem mos manipuloni me masen.........
Mirembetshi.........
__________________
Stars can't shine without darkness!
Agolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-05-07, 07:59   #9
Preshevar
Banned
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Postime: 7,844
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Agolli
Pershendetje Preshevari!
Te kam thene edhe me heret se shoki eshte shok pa asnje lajke, tek une s'ka tili vili
Perderisa nuk e cekni se une mendoi apo ,,une,, ashtu e kuptoi dhe e mbaje kete mendim per veten time dhe nuk tentoi te manipuloi me masen, do me keni ne mbrapa ne cfare do debate!
Se ne cka beson eshte pune per ty, e theme kete me plot sinqeritetin e fjales, pse jo edhe e respektoi fort!
Ju lutem mos manipuloni me masen.........
Mirembetshi.........
...
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-05-07, 11:49   #10
Agolli
 
Anėtarėsuar: 14-02-06
Postime: 14,320
Agolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėm
Gabim

- Simund te besohetne formene krishtere te kuptimsise se Zotit kur thuhet; „Zoti e flijoi Birin e vet qe te laje mekatet e njerezimit.

Nderkaq, pikerisht Zoti kerkon larjen e mekateve me kompenzim, dhe kesisoj vetvetes ia shpaguan mekatet (duke flijuar Birin e tij). Kjo fare nuk ka logjike. Sepse. Cfare i duhej e gjithe kjo aventure, ky skenar Hollywood-ian, kur te njejten gje ka mundur ta bej thjeshte - T'ia fale mekatet njerezimit (pa flijimin e Krishtit, birit te tij!). A ka logjike qe vetvetes dikush t'i percaktoj nje borxh dhe t'ia shpaguaj, per te lare te gjitha borxhet e njerezve?

p.s.Prese pergjigje te logjikshme, matelogjiken qe do te thote, perdore trurin tende, jo citate as perralla, fakte fakte.........__________________
Stars can't shine without darkness!
Agolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 20:03.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.