Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Gruaja dhe Familja
Emri
Fjalėkalimi
Gruaja dhe Familja Inkuadrimi i gruas nė jeten shoqerore, jeta bashkeshortore, femijetPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 10-05-07, 18:49   #1
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Dua tė ndihmoj , por s'di se si !

Kur vdes nje femije ,prinderit dhe vellezerit e motrat e tij ndiejne nje hidherim te madh ,kurse miqte mund te ndihen paksa ne merak .Ata duan ta mbeshtetin familjen ,por kan frike se mos thone a bejne ndonje gje te gabuar qe do ta keqesonte situaten e dhembshme. Me poshte jan disa sugjerime per ata qe mendojn :Dua te ndihmoj, por s'di se si.

*Mos e shmang ate qe i ka vdekur nje i aferm ,vetem sepse nuk di q'te thuash ose q'te besh! Edhe vete prania jote u jep force atyre. Nuk di q'te thuash! Atehere ,nje perqafim dhe nje 'me vjen keq' e thene sinqerisht ,u tregon atyre se interesohesh per ta .A ke frikė se mos fillon te qash ,dhe keshtu ua shton pikellimin?*Qani me ata qe qajn*,lotet e tu do te tregojn se edhe ti je i pikelluar ,e kjo do ti ngushelloj .

*Merr iniciativen ! A mund te gatuash ndonje ushqim te thjeshte per familjen ?A mund te lash pjatat qe jan grumbulluar ne lavaman? A mund t'u besh pazarin ? Mos thuaj :Po te kini nevoj per ndonje gje ,me thoni .Edhe kur thuhen me gjithe mend ,shpesh keto fjale u lene te kuptojn prinderve te piklluar se jeni te zene me pune e si ndihmoni dot .Me mire pyet :Q'te bej per t'ju ndihmuar tani? dhe pastaj beje ate ate qe te kerkojn,Por mos u fut ne ato pjese te shtepise ku s'te takon ose ne qeshtjet personale te tyre.

*Mos thuaj:E di se si ndihesh . Qdo njeri reagon ndryshe kur i vdes ndonje i aferm.Edhe sikur te te kete vdekur nje femije ,nuk mund ta dishe me saktesi se si ndihen ata .

*Do te kaloj shume kohe para se ne shtepin e tyre te rikethehet disi normaliteti. Vazhdo t'i ndihemosh sa me shume te mundesh .Shpeshehere, ne fillim i kushtohet shume vemendje familjes se ciles i ka ndodhur nje vdekje, por ata nuk kane nevoj vetem ditet dhe javet e para .Mendo per nevojat e tyre edhe ne javet e ne muajt ne vazhdim .E huazuar.


__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 23:13.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.