Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kinematografia dhe Televizioni
Emri
Fjalėkalimi
Kinematografia dhe Televizioni Pėrshtypje mbi filmat e fundit vendor apo tė huaj. Dokumentarėt, komeditė, tragjeditė, festivalet e filmit. VIP-at, artistėt, yjet e filmave.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 21-05-07, 01:29   #1
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim Biografi artistėsh shqiptar


Melihate Ajeti lindi mė 9 tetor 1935 nė Prishtinė; vdiq mė 25 mars 2005 nė Prishtinė. Semimaturėn e kreu nė Prishtinė. Vijoi shkollėn e aktrimit nė Prishtinė dhe bėri njė specializim nė Paris (Comedie Franēaise). Aktorja numėr njė e teatrit Prishtinas. E nisi aktrimin si 16 vjeēare mė 1951 nė Teatrin Krahinor tė Kosovės dhe shkriu nė skenė 180 role kryesore me tė cilat dėshmoi talentin, bukurin e kapacitetin e madh prej aktoreje: "Zullumqari", "Vajza pa pajė", "Zonja me kamelie", "Besa", "Sikur tė isha djalė", "Halili e Hajrija", "Erveheja", "Hanka", "Hamleti", "Shtetrrethimi", "Othello", "Ana Karenina", "Vdekja e njė mbretėreshe", "Svinga e Gjallė", "Magbethi", "Antigona", etj.
La gjurmė tė pashlyera edhe nė kinematografin Kosovare e Jugosllave: "Uka i Bjeshkėve tė nemuna", "Buka", "Zonja me kamelie", "Etja", "Trimi", "Lepuri me 5 kėmbė", "Era e Lisi", "Erveheja", "Kur Pranvera vonohet", "Tė ngujuarit", "E shtėna nė ajėr", "Othello", "Pėrroi vėrshues", "Migjeni", "Gjurmėt e bardha", "Magbethi", "Dorotej", etj.
Shpėrblimet e lėvdatat e panumėrta: Pėr Zonjėn me Kamelie - Shpėrblimi i dhjetorit (1963). Joakim Vujic (1972) dhe (1975) pėr Hajrijėn dhe Svingėn. Shpėrblimi i Shoqatės sė Artistėve tė Jugosllavisė pėr Ervehen (1971). Ēmimi mė i lartė i punės (1976). Mė 1985 shpėrblimi i parė pėr rol femre nė “Shtetrrethimin” nė festivalin Joakim Vujic.
Kėto janė vetėm disa mirėnjohje qė dėshmojnė se Melihate Ajeti, nga femrat tona e para e mė tė merituara - Doajenja e Teatrit Kombėtar tė Kosovės - Primadona e skenės shqiptare.

__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 21-05-07, 01:37   #2
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim


Vaēe Zela lindi mė 7 prill 1939, ėshtė artiste e popullit dhe kėngėtare me famė tė madhe gjatė periudhės sė diktaturės komuniste. U zbulua rastėsisht nė moshė tė re nė Lushnjė. Vaēe Zela ka njė zė tė jashtėzakoshėm. Kėngėt e saj nė vite mbeten popullore dhe tė preferuara nga publiku. Prej kohėsh Vaēe Zela e ka reduktuar nė menyrė dramatike aktivitetin muzikor. Sidoqoftė Vaēe Zela mbetet "Zėri" i jashtėzakonshėm qė mbushte me energji skenat shqiptare.
Vaēe Zela ėshtė njė kėngėtare e cila ka marė pjesė nė tė gjithź festivalet e muzikės nė radio dhe mė vonė nė radio televizion qė prej organizimit tė parė tė tyre nė vitin 1962 dhe deri nė vitin 1981 kur u largua nga skena si fituese e ēmimit tė parė me kėngėn Komunistėt (dubluar nga Marina Grabovari).
Vaēe Zela ka njė kontribut tė rėndėsishėm edhe nė muzikėn e filmit nė tė cilin ka interpretuar shumė kėngė pjesė e muzikės sė filmave.
Qė sa vite e sidomos kėto tė fundit gjindet nė shėrim nė Zvicėr. Ajo ėshtė nderuar me titullin "Nderi i Kombit " nga presidenti i Shqipėrisė Alfred Moisiu.


Disa nga kėngėt e saj janė:
 • Ēelu si mimoza,
 • Natėn Vone,
 • Djaloshi dhe shiu,
 • E dua vendin tim,
 • Ėndrra ime,
 • Lemza,
 • Nėnave Shqipėtare,
 • O diell i ri,
 • Sot mbusha 20 vjet,
 • Tė lumtur tė dua.

__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-05-07, 02:04   #3
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim


Eliza Dushku lindi mė 30 dhjetor 1980 nė Boston, Massachusetts.Ėshtė njė aktore amerikane me prejardhje nga njė familje shqiptaro-daneze. U bė e njohur me rolin Faith nė TV serinė Buffy dhe nga TV seria Angel. Prindrit e Elizės janė profesorė universiteti, babai ėshtė shqiptarė nga Korēa, ndėrsa nėna daneze dhe ligjeron nė universitetin e Suffolk-ut nė Boston. Nė ndėrkohė Eliza jeton me vėllaun Nate Dushkun nė Los Angeles. Si 10 vjecare filloi karrierėn e saj nė filmin That Night, tė cilėn e pasuroi duke luajtur sė bashku me disa yje tė filmit amerikanė si:Robert de Niro, Ellen Barkin, Leonardo DiCaprio, Arnold Schwarzenegger, Jamie Lee Curtis, Halle Berry dhe James Belushi.
Gjatė viteve 1996 - 1998 pėrfundoi shkollimin nė gjimnazin Watertown Highschool dhe dėshironte tė vazhdonte studimet, mirėpo pas ofertave pėr rolet nė filmat Buffy dhe Angel vendosi tė vazhdonte karrierėn si artiste.
Nė vitin 2003 filloi xhirimi i filmit serik Tru Calling, nė tė cilin Eliza luan rolin kryesor - si absolvente e cila punon natėn.Filma dhe TV seri nė tė cilat Eliza luajti role:


• That Night (1992)
• This Boy's Life (1993)
• True Lies (1994)
• Fishing with George (1994)
• Bye Bye, Love (1995)
• Journey (1995)
• Race the Sun (1995)
• Buffy - The Vampire Slayer (1998- 2000, 2003)
• Bring it On (2000)
• Angel (2000-2003)
• Soul Survuvors (2001)
• Jay and Silent Bob Strike Back (2001)
• The New Guy (2002)
• City by the Sea (2002)
• Wrong Turn (2003)
• The Kiss (2003)
• Tru Calling (2003)
• The Last Supper (2006)
• Nobel Son (2007)
• The Alphabet Killer (2007)
• Open Graves (2007)
• Sex and Breakfast (2007)
• On Broadway (2007)


__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-05-07, 02:20   #4
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Margarita Xhepa ėshtė njė aktore shqiptare, lindi mė 2 prill 1932 nė Lushnjė- Shqipėri. Njė nga Zonjat e Mėdha tė teatrit shqiptar. Nė maj 2004 u rikthye nė skenėn e Teatrit Kombėtar, pėr tė shkėlqyer nė dramėn "Streha e tė harruarve", njė tjetėr sukses nė karrierėn e saj 50-vjeēare.
Nga viti 1950 u aktivizua si artiste probiste nė Teatrin Popullor (sot Teatrin Kombėtar) dhe njėkohėsisht studioi nė Liceun Artistik- Dega e Dramės.
Ka krijuar mbi 150 role nė teater, midis tė cilave mund tė pėrmendim: Majlindėn tek "Majlinda" (Xh. Broja), Dafina tek "Lumi i vdekur" (dramatizim nga K. Velēa i romanit me tė njejtin titull tė J. Xoxės), Filja tek "Cuca e maleve" (L. Papa), Zonja Mėmė tek "Kush e solli Doruntinėn" (dramatizim nga E. Budina e P. Mani i romanit me tė njėjtin titull tė I. Kadaresė), Nėna "Pėrballė vetes" (R. Pulaha) etj.
Ka qenė njėsoj e suksesshme nė rolet e dramaturgjisė botėrore, si Ofelia tek "Hamleti", Vajza e dytė tek "Mbreti Lir", Dado tek "Romeo e Xhulieta" Mbretėresha Margaret tek "Rikardi i III", tė Shekspirit.
Nė rolet tjera nga dramaturgjia botėrore spikasin Klea tek "Dhelpra dhe rrushtė" (Figereido), Lena tek "Xhaxha Vanja" (Ēehov), Ledi Milford tek "Luiza Miler" (Shiler), Zonja Berling tek "Vizita e inspektorit" (Pristli), Zonja Lomen tek "Vdekja e njė komisioneri" (A. Miller), Ana Andrejevna tek "Revizori" (Gogol), Marsela tek "Qeni i kopshtarit" (De Vega), Mashenka tek "Mashenka" (Afigenov), ShejIa tek "Morali i zonjės Dulska" (Zapolska), apo Dado tek "Elektra" e Sofokliut, nėn drejtimin e regjisorit grek Dhimitri Mavriqis, nė Teatrin Kombėtar tė Greqisė, nė Athinė.
Veē roleve nė teatėr, ka realizuar edhe 32 role nė kinema, duke punuar me shumicėn e regjisoreve shqiptarė. Me K. Dhamon xhiron "Vitet e para" dhe "Gjurmėt", me I. Muēajn e K. Mitron "Dimri i fundit", "Tokė e pėrgjakur", "Njė djalė dhe njė vajzė" dhe "Apasionata", me V. Gjikėn "Gjeneral Gramafoni", me E. Musliun :Rrethi i kujtesės" dhe "Vitet e pritjes" (E. Musliu), me K. Ēashkun "Dora e ngrohtė", me Anagnostin "Gurėt e shtėpisė sime", me P. Milkanin "Pranvera s'erdhi vetėm", me S. Kumbaron "Koncert nė vitin 1936", me Gj. Xhuvanian "E diela e fundit" dhe "I dashur armik".
Nė vitin 1997 interpretoi nė filmin grek "Mirupafshim" (regjisor J. Koras, K. Vupuras). Filmi u laureua me Ēmimin e Madh nė Festivalin Ndėrkombėtar tė Filmit Mesdhetar nė Selanik, ndėrsa Margarita Xhepa mori Ēmimin e Nderit.__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-05-07, 02:29   #5
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim


Muharrem Qena (qershor 1930- 24 shtator 2006, shkrimtar, kėngėtar, aktor e regjisor shqiptar nga Kosova).
Muharrem Qena ėshtė njėri prej themeluesve tė skenės teatrore dhe tė kėngės argėtuese shqiptare. Ai punoi si regjisor, producent, kėngėtar, dhe skenarist. Muharremi lindi nė Mitrovicė mė 1930 nė njė familje qė kontribuoj shumė pėr artin kosovar. Gjimnazin e kreu nė Prishtinė, kurse shkollėn e filmit nė Beograd. Ai shkriu talentin e tij prej regjisori, aktori, shkrimtari dhe kėngėtari.

Shpėrblimet e shumta lokale e ndėrkombėtare e radhisin nė krijuesin mė tė mirėnjohur kosovar. Me ”Ervehenė”, e cila mori 5 shpėrblime kryesore nė Festivalin e Steries - Novi Sad (1967), ngriti skenėn teatrore tė Kosovės nė piedestal. Regjisor i shumė dramave, e filmave dokumentarė e televiziv. Muharremi ishte nismėtar i punės sė teatrove nė Prizren, Gjakovė, dhe Gjilan. Ai krijoi dhe kėndoi njė sėrė kėngėsh argėtuese nė frymėn bashkėkohore, tė cilat frymėzuan dhe u falėn kėnaqėsi shumė brezave.
Muharrem Qena vdiq mė 24 shtator 2006 nė Prishtinė duke lėnė pas tij njė veprimtari tė gjėrė prej shkrimtari, regjisori e kėngėtari dhe mėse 200 shfaqje teatrale.
Regjisor
 • ”Bashkėshortėt”
 • ”Zonja me Kamelie”
 • "Erveheja”
 • ”Njerėzit me shpresa te thyera”
 • ”Anmiku i popullit”
 • ”Ambrozio shfaros kohėn” etj.


Aktor
 • ”Kapedan Lleshi”
 • "Proka” (1984)
 • ”Lepuri me pesė kėmbė” (1982)
 • ”Kukumi”
 • "Kur pranvera vonohet" (1980)Skenarist drame
 • “Bashkėshortėt”


Autor kėnge
 • ”Kaēurrelja”
 • ”Shokut”
 • ”Lamtumirė”
 • ”Mine”
 • ”Tetori”
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-05-07, 02:45   #6
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim


Tinka Kurti lindi mė 17 dhjetor 1932 nė Sarajevė. "Zoja e randė" e teatrit dhe kinemasė shqiptare, njė aktore e madhe qė nuk ka ndėrmend tė plaket.
U ngjit pėr herė tė parė nė skenė kur ishte vetėm 14 vjeē. Pėr disa vjet u aktivizua nė teatrin amator nė Shkodėr. Mė 1947 u pėrjashtua nga Liceu Artistik i Tiranės dhe nuk mori asnjėherė ndonjė diplomė shkolle, por kjo nuk e pengoi tė bėhet njė aktore e madhe dhe e shumė e kulturuar.
Qė viti 1949 e deri sa doli nė pension ishte aktore e Teatrit “Migjeni” tė Shkodrės, ku interpretoi rreth 120 role. Veēanėrisht e suksesshme nė rolet e forta dramatike tė nėnave, por po kaq e suksesshme nė komedi. Shkėlqen me role protagoniste nė “Gjaku i Arbrit”, “Histori Irkutase”, “Toka jonė” – ku luan nė fillim Filen e pastaj Lokėn, “Fisheku nė pajė” apo “Fejesa e Ēehovit”. Si rrallėkush, Kurti rikonfirmon talentin e saj edhe nė kinema, duke interpretuar nė rreth 35 filma artistikė, duke filluar me filmin e parė tė metrazhit tė gjatė, “Tana”, mė 1958.
Tė paharruar kanė mbetur Nėnė Pashako tek "Yjet e netėve tė gjata” (1972), Halla tek “Ēifti i lumtur” (1975), Sinjorina Manēini tek “Vajzat me kordele tė kuqe” (1978), Gjyshja tek “Zemra e nėnės”. Rolet e arrira i sigurojnė ēmime tė ndryshme, si nė festivalet kombėtare tė filmit, ashtu edhe ato tė teatrit, tė cilat kulmojnė me ēmimet e karrierės nė tė dyja fushat. Kėtyre ēmimeve u shtohen edhe vlerėsime tė tjera tė rėndėsishme, si medalja "Mjeshėr i Madh i Punės”, akorduar nga Presidenti i Republikės.

Filmografia
 • Kosova (2006)
 • Nata - (1998)
 • Nė emėr tė lirisė - (1987)
 • Hije qė mbeten pas- (1985)
 • Besa e kuqe - (1982)
 • Qortimet e vjeshtės - (1982)
 • Si gjithė tė tjerėt - (1981)
 • Mėngjese tė reja - (1980)
 • Nusja - (1980)
 • Gjeneral Gramafoni - (1978)
 • Vajzat me kordele tė kuqe - (1978)
 • Emblema e dikurshme - (1976)
 • Ēifti i lumtur - (1975)
 • Lum drite - (1975)
 • Operacion Zjarri - (1973)
 • Yjet e netėve tė gjata - (1972)
 • Guximtarėt - (1970)
 • Tana - (1958)
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-05-07, 13:50   #7
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim


Luiza Xhuvani lindi mė 26 mars 1964 nė Sarandė. Njė nga yjet e teatrit dhe kinemasė shqiptare, deri mė sot e vetmja aktore shqiptare e vlerėsuar me ēmim nė njė festival ndėrkombėtar filmi.
U diplomua aktore ne Akademinė e Arteve mė 1986, por nė Teatrin Kombetar filloi punėn pas njė pėrvoje dy vjeēare nė Estradėn e Sarandės. Ende studente, fillon karrieren si aktore filmi me “Dhe vjen njė ditė” (Infermierja) dhe “Flutura nė kabinėn time” (Flutura) tė V. Priftit, me tė cilin fiton Kupėn pėr Aktoren mė tė Mire nė Festivalin e Filmit, tė vitit 1985, “Fjalė pa fund” (Magdalena) i S. Pecanit, “Hetimi vazhdon” (Hetuesja), “Rrethi i kujteses” (Mbesa) i E. Musliut, “Muri i gjallė” (Rozafa) i M. Fejzos. Nga viti 1991 e nė vazhdim ka njė bashkėpunim tė suksesshėm me regjisorin Gj. Xhuvani, nėn drejtimin e tė cilit interpreton nė filmat “Bardh e zi”, “Njė ditė nga njė jetė”, “Dashuria e fundit” (Mirjana), me tė cilin fiton pėrsėri Kupėn nė Festivalin X tė Filmit, me 1995, “Funeral Business” (Sana), me tė cilin u shfaq nė Festivalin e Venecias nė vitin 2000, “Parullat” (Diana), me tė cilin fiton Ēmimin Aktorja mė e mirė e Festivalit tė Tokios 2003 dhe sė fundi “I dashur armik” (2004).
Nė Teatrin Kombėtar interpreton vazhdimisht role protagoniste, si nė dramat “Unė dhe Mefistofeli” (Margarita) tė B. Hoxhes, “Dhelpra dhe rrushi” (Klea) tė Figueiredos, “Dasmė gjaku” (Nusja) tė Lorkes, “Rikardi III” (Ledi Ana) tė Shekspirit, “Kati VI” tė Alfred Zheri, “Kėngėtarja tullace” (Misis Martin) tė Ioneskos dhe komeditė “Valsi i Titanikut” (Xhena) e “Oportunesku” tė Mushateskut, “Kopshti me dallėndyshe” (Maria) tė Cikliropulosit, “Armiku i popullit” (Pietra) tė Ibsenit, “Pulėbardha” (Nina) tė Ēehovit, “Cilindri” (Rita) tė De Filipos dhe “Kapitulli i dytė” (Xheni) tė Sajmonit, me tė cilin fiton Ēmimin pėr Aktoren mė tė Mirė tė Festivalit Mbarėkombėtar tė Aktrimit, Apollon 2004, nė Fier.Jashtė kėsaj skene, interpreton nė produksionet e pavarura tė dramave “Valle Vdekjeje” tė Strindbergut dhe “Shėrbėtorėt” (Kler) tė Zhenetit.
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-05-07, 14:01   #8
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim


Gjergj Xhuvani ėshtė njė regjisor, skenarist, producent shqiptar. Ai lindi nė vitin 1963 nė Tiranė. Nė vitin 1986 diplomoi nė Akademin e Arteve nė Tiranė, dega Artet dramatike. Qė nga viti 1986 deri nė vitin 1990, ai punoi si asistent regjisor nė shumė filma dhe nė vitin 1991 realizoi filmin e tij tė parė "Bardh e Zi".

Regjisor
 • I dashur armik- (2004)
 • Parullat-(2001)
 • Funeral Business- (1999)
 • Dashuria e fundit- (1995)
 • Njė ditė nga njė jetė- (1994)
 • E diela e fundit- (1993)
 • Bardh e Zi- (1991)Skenarist
 • I dashur armik- (2004)
 • Parullat-(2001)
 • Funeral Business- (1999)
 • Dashuria e fundit- (1995)
 • Njė ditė nga njė jetė- (1994)
 • E diela e fundit- (1993)
 • Bardh e Zi- (1991)Producent
 • Funeral Business- (1999)
 • Njė ditė nga njė jetė- (1994)Aktor
 • Edhe ne luftuam- (1981) (TV)
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-05-07, 14:27   #9
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Avatari i Linka_pz
 
Anėtarėsuar: 08-03-07
Vendndodhja: Ne Qytetin Historik
Postime: 12,347
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Gabim
Yllka Gashi
Yllka Gashi lindi mė 30 gusht 1982Prishtinė. Ėshtė njė aktore nga Kosova, ajo ėshtė mė e njohur pėr rolin e saj Zanaserialin Familja Moderne, ajo ka luajtur po ashtu edhe te filmi artistik Kukumi. Ėshtė motra e vogel e ish kėngetarės Donika Gashi. Ėshtė aktore shumė e kerkuar dhe e pelqyer viteve te fundit. Ka marrė cmimin pėr aktoren mė tė mirė nė festivalin "Setkani/Encounter" tė teatrit nė Ēeki mė 2004. Ka luajtur ne filmin "Kukumi". Ėshtė shume e pelqyer ne serialin "Familja Moderne" qe jepėt ne RTK.


Filmografia
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-05-07, 14:32   #10
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Avatari i Linka_pz
 
Anėtarėsuar: 08-03-07
Vendndodhja: Ne Qytetin Historik
Postime: 12,347
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Gabim

DIBRAN TAHIRI: "UJKU I VJETĖR" I SKENĖS KOSOVARE Ai ėshtė njė burrė intelegjent. Di tė depėrtojė nė thellėsi tė gjėrave. Bota e tij ėshtė pėrplot enciklopedi, ėshtė e mbushur plot nostalgji pėr tė kaluarėn. Ai e beson, e sheh botėn me syrin e tij, larg, sikurse edhe mendon, dhe gjithēka qė pėrcjell ėshtė edhe brenda kėtyre kontureve, brenda kėtij sinqeriteti… Fjalėt e tij, gati gjithmonė bien bukur, ngase bota e kėtij aktori ėshtė e pastėr, e brishtė, por shumė e sinqertė…
Ka kohė qė e thėrrasin babi i Korabit, Zanės, Ardit dhe Almės. Mirėpo e quajnė edhe burri i Dritės dhe dhėndri i Skėnderit. Ai gjyshen e “Familjes Moderne” e ka vjehėrr. Dini, “plaku” i serialit shumė tė pėrcjellė nga publiku kosovar “Familja moderne” ėshtė njeriu qė sfidon gjithēka qė i del para vetės. Ky ėshtė Dibran Tahiri, njeriu shpirtbutė i pėrditshmėrisė, dhe pushtetploti i “Familjes moderne”, aktori qė tė lė tė kuptosh se ėshtė i kėrkuari dhe mė i preferuar i kohės, i cili ėshtė i lidhur pėr skenėn, artin, dhe tė bukurėn qė moti… Personazhi mė serioz dhe mė i rreptė i “Familjes moderne”, Dini, pėrmes njė humori tė hollė pasqyron aktualitetin nėpėr familjet kosovare , raportet prind-fėmijė, tė cilat pėrputhen nė shumė prizme me realitetin e ri kosovar. Thjeshtėsia, origjinaliteti nė skenė, lėvizjet e tija plot gjallėri, nazet e njė udhėheqėsi familjar, tė cilat rimojnė me kohėn, e kanė bėrė Dibranin, tashmė tė njohur si babai i “Familjes Moderne””,yll tė artit shqiptar dhe aktorin mė tė dashur tė elitės kosovare. Pedantėria dhe sinqeriteti i tij duket sikur i jep njė imazh tė bukur artit shqiptar. Aktori shpirtbutė mitrovicas, ka njė numėr tė madh tė “elektoratit” tė tij artėdashės. Po ta tėrheqėsh njė paralele nga Dibrani deri te Dini, rruga ėshtė plot labirinthe pėr tė arritur deri te dy botėrat, tė cilat janė definitivisht tė kundėrta. Dibrani nė jetėn e pėrditshme kurrė nuk ka qenė baba dhe i martuar, ėshtė indiferent ndaj politikės dhe ėshtė shumė tolerant. Nė krahasim me pėrsonazhin e “Familjes moderne”, Dibrani nė jetėn e pėrditshme ėshtė shumė i qetė, aspak nervoz, tolerant, ka shumė mirėkuptim, dhe nė qoftė se ai nuk mund tė ndryshojė diēka atėherė shumė thjeshtė tėrhiqet dhe i pėrcjell gjėrat nė heshtje. Kurse Dini ėshtė shumė temperament, udhėheqės i njė partie dhe njeri qė nuk lėshon pe dhe iu tregon fėmijėve tė tij tė lazdruar herė pas here se ende ėshtė ai “ujku i vjetėr”. Fėmijėt e “Familjes Moderne”, e dinė atė dhe nuk ia teprojnė. Serioziteti i Dibranit dhe burrėria e Shemsedin Gashit nė “Familjes moderne”, tė lėnė tė kuptosh se Dibran Tahiri ėshtė aktori qė di tė “notojė” nė ēdo “oqean” qoftė edhe nė atė qė ndoshta ėshtė vėshtirė tė kalohet edhe me “barkė”.
Karriera… roli i parė…roli nė filmin kroat
Njė burrė elegant, me mjekėr tė thinjur, sy depėrtues dhe paksa me njė instikt tė vacantė qė shprehin botėn e njė artisti, me sakon dhe pantollonat e zeza, padyshim se ėshtė njė Omar Sharif, por i kohės sonė. E sheh tė ulur nė njė qoshe tė restorantit te “Teatri Kombėtar”, njė ēantė tė vogėl para tij, sė bashku me njė ēaj “hibiskus”.
Njė palė syze komode, por me dioptri, theksojnė edhe mė shumė vėshtrimin e ēiltėr dhe po aq tė sofistikuar, tė aktorit kosovar.
Ai ėshtė njė burrė intelegjent. Di tė depėrtojė nė thellėsi tė gjėrave. Bota e tij ėshtė pėrplot enciklopedi, ėshtė e mbushur plot nostalgji pėr tė kaluarėn. Ai e beson, e sheh botėn me syrin e tij , larg, sikurse edhe e mendon, dhe gjithēka qė pėrcjell ėshtė edhe brenda kėtyre kontureve, brenda kėtij sinqeriteti… Fjalėt e tij, gati gjithmonė bien bukur, ngase bota e kėtij aktori ėshtė e pastėr, e brishtė, por shumė e sinqertė, …
Ngadalė me njė zė tė trashė tamam mashkulli,e fillon tregimin e tij pėr fillimin e karierės. Fillon me njė thjeshtėsi sa mė shumė qė ėshtė e mundur, sepse siē thotė ai po tė pėrshkruajė nė tėrėsi karierėn, do tė duhej njė gazetė e tėrė.
Ka lindur pas Luftės sė Dytė Botėrore, nė kohėn e tė ashtuquajturės “rindėrtimit tė vendit”. Babai i tij ka qenė minator, punėtror dhe prind i mrekullueshėm, i cili qysh atėherė e kishte parasysh qė duhet t’i shkollojė fėmijėt e vet. Ka qenė i bindur asisoj, shkollimi mund t’i shpien fėmijėt e tij pėrpara, dhe pas mbarimit tė shkollės fillore edhe gjimnazin nė Mitrovicė, Dibrani i ishte drejtuar kryeqendrės ku po atė vit nė Prishtinė (1967), ishte hapur studio pėr teatėr, film dhe radiotelevizion. Ishte gjenerata e parė ku ripėrtėrihej ansambli i atėhershėm me aktorė tė mrekullueshėm.

__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-05-07, 14:34   #11
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Avatari i Linka_pz
 
Anėtarėsuar: 08-03-07
Vendndodhja: Ne Qytetin Historik
Postime: 12,347
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Dini & Dibrani…jeta private…filmat “Western”…
Ėshtė njė rrugė pėrplot zig-zage, qė tė shpien te dy botėra, te Dini i “Familjes Moderne”dhe Dibrani i pėrditshmėrisė.
“Unė nė jetėn e pėrditshme nuk jam baba, nė serial duhet ta luaj rolin e babait me disa fėmijė tė lazdruar tė formoj raport me fėmijėt, nuk do tė thotė se unė nuk e njoh ndjenjėn e raportit tė prindit me fėmijėn, sepse unė kam pas motra dhe vėllezėr shumė mė tė rinjė se unė dhe kam marrė pjesė nė zhvillimin dhe rritjen e tyre”, tregon pėr jetėn e tij Dibrani, aktori kosovar.
Ai thotė se bota e Dinit dhe Dibranit ndryshon. Ndryshon nė shumė segmente. Nė jetėn private ai ėshtė shumė i qetė, aspak nervoz, ėshtė tolerant, ka mirėkuptim, dhe nė qoftė se ai nuk mund tė ndryshojė diēka atėherė shumė thjeshtė tėrhiqet dhe i pėrcjell gjėrat nė heshtje.
“Deri diku pajtohem me Dinin se nė tė shumtėn e rastėve Dini tėrheq dorė. Nė pamundėsi pėr tė ndryshuar diēka ai lėshon pe”, bėn dallimin e dy botėrave Dibrani, duke treguar se Dini ėshtė mė temperament, ka kohė kur edhe shpesh dominon nė familje, dhe herė pas here tė tregojė se ėshtė ai “ujku i vjetėr”. Dhe natyrisht fėmijėt e “Familjes Moderne”, e dinė atė dhe nuk ia teprojnė. Kėtu ėshtė edhe ngjashmėria dhe dallimi mes personazhit dhe Dibranit.
“Nė jetėn private unė nuk jam nė asnjė parti politike, por edhe nuk jam apolitik.
Politika mė ka interesuar qė nga bankat shkollore. Kur ne sot nė Kosovė po e ndėrtojmė gjithēka nga fillimi, njeriu nuk guxon tė jetė indiferent, por jo nė atė kuptimin tė bėjmė tė gjithė politikė dhe t’i mėsojmė politikanėt tė bėjnė politikė. Por duhet pėrcjellė vazhdimisht se ēka po ndodh me fatin tonė. Vetėm njė gjė mua mė brengos, lufta pėr pushtet”,- thotė Dini i serialit.
Ai shprehet edhe mė tej dhe futet nė ujėrat qė ndoshta nuk di tė notojė, mirėpo megjithatė mundohet tė del deri nė breg.
“Gjatė karierės time unė kam interpretuar shumė role tė politikanėve, dhe e di se ēka do tė thotė tė jesh pushtetar dhe e di se sa e butė ėshtė karriga dhe pushteti. Njeriu qė rri shumė vite nė karrigė, nė njė vend udhėheqės ėshtė ai devertimi i tij, dhe njerėzit qė janė pėrreth tij fillojnė tė sillen nė mėnyrė tė ēuditshme. Ata mendojnė se atij ia ka dhėnė zoti pushtetin dhe duhet tė vazhdojė sa tė jet gjallė”, ka thėnė Dibrani.
Nė jetėn e pėrditshme Dibran Tahiri nuk ėshtė i martuar, por gjithmonė nė jetėn e tij e ka pasur dikė qė ka bashkėjetuar. Mirėpo Dibrani nuk ka dėshirė tė flet mė tepėr pėr jetėn private tė tij.
“Kėtė formė tė jetės unė vet e kam zgjedhur me dėshirėn time, mirėpo unė nuk dua tė jem shembull, dhe nuk do t’i preferoja dikuj tjetėr kėshtu, le tė veprojė gjithkush ashtu si mendon vet”, porosit Tahiri.
Ai edhe vėllezėrve dhe motrave tė tij iu ka thėnė qė mos ta marrin shembull, por tė gjithė ata sot janė martuar, fejuar dhe e vazhdojnė jetėn e tyre.
“Unė jetoj ndryshe, kurrė nuk i kam thėnė jo as martesės, as fejesės, unė mė shumė i jam pėrqendruar profesionit , nuk kam qenė i martuar kurrė.
Tash jetoj me… ajo duhet tė jetė njė pjesė e sekretit tim”, ka thėnė Dibrani duke qenė enigmatik sa i pėrket jetės sė tij private.
Dibrani sikur qė moti e ka pasur njė vėrejtje. Ai thotė dhe nuk beson as vet pėr aktorėt qė e kanė interpretuar komplet Shekspirin, aktorėt tė cilėt e kanė interpretuar pjesėn mė tė madhe tė dramaturgjisė botėrore, rolet kryesore tė kėsaj dramaturgjie, dhe tė mos ftohen kurrė asnjėherė para studentėve kėta aktorė, jo pėr tė ligjeruar siē shprehet ai, por pėr tė qenė aty dhe tė dėshmojė Dibran Tahiri ose ndonjė aktor tjetėr pėr sukseset, tė dėshmojė para studentėve tė aktrimit, pėr sukseset qė ka pasur, por thjeshtė t’iu thotė studentėve ku ka dėshtuar Dibran Tahiri dhe pse ka dėshtuar. Thjeshtė shprehet Dibrani, aktorėt e mėdhenjė jo tė ligjerojnė ndoshta aty, jo tė marrin rrogė prej tyre, t’iu marrin studentėve onorarin, por tė kėmbejnė mendime nė kėtė profesion.
“Unė i gėzohem sukseseve tė aktorėve, jo vetėm te ne por edhe nė botė, sepse marrja e ēmimit “Oskar”, ai e nderon edhe profesionin tim, ėshtė nder pėr mua edhe unė duhet tė gėzohem. Unė, ėshtė e natyrshme qė i gėzohem suksesit tė aktorėve tė rinjė sepse pėrmes tyre edhe emri jonė jeton mė gjatė. Aspak nuk mendoj se ata janė konkurentėt e mi”, ėshtė shprehur Tahiri.
Duke pas fjalėn te ēmimi “Oskar”, dhe tek aktorėt e huaj, ai tregon edhe pėr mbresat dhe cili aktor i pėlqen.
“Kam qenė i preokupuar me filmat “Western”, thjeshtė kanė qenė filma pėr argėtim. Filmi i cili “Ndodhi njėherė nė perėndimin e egėr”, Henri Fonda, Ēarls Bronson, Klaudia Kardinale, nė rolet kryesore, mė ka lėnė mbresa shumė tė mėdha, ishte film i cili u shfaq nė kohėn e rinisė time, pėr shkak tė peisazheve qė kam parė aty, dramės, dhe interpretimit tė mrekullueshėm tė aktorėve nė rolet e tyre, natyrisht edhe pėr shkak tė muzikės tepėr tė mrekullueshme tė Enio Morikone qė kishte pėrgatitur pėr kėtė film tė mrekullueshėm”, thotė Dibrani duke treguar se ende i tingėllon nė vesh ajo muzikė. Atij i kanė pėlqyer dhe ende i pėlqejnė si Spencer Tresi aktor i gjeneratės shumė tė vjetėr, por gjithsesi, Henry Fonda, tė cilin e dallon.
Dibrani dėgjon kryesisht muzikė tė mirėfilltė, atė e cila ėshtė bazė e muzikės.
“E kam njė cd-player, dėgjoj muzikė tė mirėfilltė, ajo qė ėshtė bazė e muzikės, klasike, ėshtė e pamundur qė mos t’i kthehem Rivaldit. Zakonisht edhe dėgjoj muzikė tė filmit e cila mė pėlqen pa masė , mirėpo unė dėgjoj ēdo muzikė tjetėr qė ėshtė e mirė, e adhuroj edhe ēiftelinė kur dikush di ti bie”, ka thėnė aktori Tahiri.
Ai kohėn e lirė e kalon nė teatėr, takohet me miq, me kolegė, takohet pothuajse pėr ēdo ditė, shkojnė nė kinema ndonjėherė dhe i pėlqen tė pėrcjellė televizionin, pėrcjellė ēdo gjė qė jepet nė kėto tre (3) televizionet tona.
Ditėlindja: Shtator 1946
Vendlindja: Mitrovicė
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-08-07, 12:54   #12
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Avatari i Linka_pz
 
Anėtarėsuar: 08-03-07
Vendndodhja: Ne Qytetin Historik
Postime: 12,347
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Gabim Artistet Shqiptare

Xhemi Shehu


Tė behesh e fameshme sa hap e mbyll sytė. Njė histori qe pėrsėritet nga njė bukuroshe tek tjetra. Tani rradhen e ka Xhemi Shehu. Nga njė veline e zakonshme u shnderrua ne njė ikone televizive. Jo vetėm si imazh reklamash por edhe si prezantuese e njė spektakli te perjavshem. Tani rrėfen sekretet si e ndolli fatin e saj te mbarė


Afro tri vjet me pare, fshihej ēdo ditė nėn njė uniforme jo dhe aq te kėndshme. Ndėrsa mikeshat e saj bėnin qejf nėpėr gjimnaze, ajo studionte ne njė kolegj turk dhe as qe i bėhej vonė fare pėr c'ka ndodhte jashtė atij rrethimi kangjellash. Ajo zbatonte me perpikmeri rregullat e shkolles se saj.

Fundi i gjatė e me kuadrata, qe ia mbulonte edhe kycin e kėmbės, nuk e bezdiste aspak. Ndaj dhe nuk i shkonte ndonjėherė ne mendje te imitonte shoqet e klases, ta paloste edhe ajo fshehurazi qemerin, derisa te mberrinte ne gjatesine e pėlqyeshme, sa te zbuloheshin gjunjet. Ajo ndjehej rehat edhe me atė gjatesine e diktuar. Edhe jaken e kemishes e mberthente ne kopsen e fundit, pa qenė nevoja t'ia kujtonin here pas here rregulloren. Nxenese e zellshme dhe e urte ishte atėherė. Pse jo, pėrderisa thelle thelle e ndjente se ajo lloj uniforme "si gjithė te tjerėt" dhe ato lloj rregullash, qe e vinin ne rradhė me te tjerat, nuk i prishnin ndonjė pune te madhe. Edhe ashtu, ajo asnjėherė nuk kalonte ne rrugė pa u vėnė re. Madje bėhej edhe mė interesante. Syte kureshtare te te tjerėve, perpiqeshin te zhbirilonin fundin e gjatė e te gjerė, pėr te imagjinuar kembet, qe zvarriteshin nėn te.

Atėherė, asnjėri prej atyre djelmoshave, qe ia kishin vėnė syrin bukuroshes me sytė e medhenj jeshile, nuk kishte si ta merrte me mend, se vetėm pak kohe me pas nuk do tė kishin me pse te lodheshin aq shumė. Se vajza do tė zhvishej vete. Do te zbulonte pa pritur e pa pandehur jo vetėm gjunjet por shumė me shumė se kaq. E kujt do t'ia merrte mendja se ajo vajza e ndrojtur, qe ecte me koken ulur e duke shtrenguar fort pas gjoksit te mbuluar nėn jelekun e uniformes, canten e saj te shkolles, do tė bėhej njė ditė njera prej velinave te emisionit Fiks- Fare. E kush do ta besonte se ajo do tė shperthente kaq fort ne njė imazh krejt ndryshe, qe nuk kishte me asnjė pikė takimi me figuren prej vajzė te mirė? Askush. As babai i saj nuk u ka besuar dot vesheve kur njė ditė te bukur bija e tij, e urte dhe e bindur, ngriti krye dhe i tha se dėshironte shumė tė shkonte tek "Fiks fare". Kjo kryengritje e ka cuditur pa masė. Por ja qe gjithēka mund tė ndodhė. Pėr babain ndodhi gjema, ndėrsa pėr Xhemi Shehun ndodhi vėrtetė njė mrekulli. Vetėm kėshtu mund te quhet metamorfoza e saj e menjehershme, te cilėn ne fakt ajo nuk e kerkoi vete. Fillimisht ajo thjesht u bind, si gjithmonė, pėr te bėrė sa me mirė atė qe i kerkuan. Nėse do pyesnim babain e saj, ai me siguri do tė thoshte se ajo ēfarė i kerkuan do ta shtinte ne mėkat te bijen e tij. Ndėrsa Xhemi vete tashmė ėshtė e bindur kur thotė se fustani i bardhe, qe i dhanė te vishte, ne njė reklame pėr njė firmė ndėrtimi, do t'i sillte shumė fat. Se ajo "po"-ja qe tha menjehere, ishte fjalekalimi me i saktė pėr te hyrė, pa ndjere asnjė gjemb nėn kėmbė, ne botėn e televizionit. Atė qe e synojne tė gjitha bukuroshet ne moshen e saj, duke u stermunduar nėpėr konkurse bukurie apo nėpėr audicione tė ndryshme. Ndėrsa ajo s'ia ka pasur nevojen asnjeres prej tyre. Tė jetė ēėshtje fati?

Ajo vetėm me fatin e lidh gjithēka i ka ndodhur ne kėto kohe, ndonėse zileqaret, qe ka rreth e rrotull, nuk kanė lėnė koment pa bėrė, pėr gjithė kėtė mbaresi te sajen: pas mbarimit te edicionit Fiks- Fare ku ishte veline, e rikthyen sėrish, pėr tė mos e lėnė me vetėm ne rrolin pa ze te njė veline. E bene edhe imazhin e digitalb-it. E se fundmi i kanė besuar dhe njė mision me tė madh, atė te prezantimit te njė spektakli te perjavshem veror, "Shtojzavallet". E tė mendosh qe gjithēka ka ndodhur ne fare pak kohe, nuk u ve shumė faj zileqareve, qe flasin. Por tek e fundit, ato atė pune kanė. Xhemi duket qe nuk ua ve me shumė veshin. Ne fillim merzitej ca, por tani e ka kuptuar se ka pune shumė me te rėndėsishme pėr te bėrė, e se asnjė sekond nuk duhet humbur kot. E ka kuptuar, se nėse arrin te besh diēka ne botėn qe e synojne te gjithė, nėse hedh hapat ne njė terren te minuar, sigurisht qe do ta pesosh ne njė fare mėnyrė. Asaj i ka qėlluar rreziku me i vogėl: ai i thashethemeve, qe gjithsesi nuk kanė qenė me te hidhura se ato qe thuhen zakonisht pėr gjithkend, qe bėhet VIP sa hap e mbyll sytė. Ndėrsa gjithēka tjetėr i ka ecur shumė mirė dhe ajo e di vete pse: "Unė jam shumė supersticioze si natyre, ndaj dhe me ėshtė krijuar bindja se gjithēka ka ecur mirė pas asaj ditės, kur e veshur si nuse, hyra ne njė kishe, pėr te realizuar njė prej momenteve te reklames sime tė parė, pėr firmėn "Teuta construcion". Sigurisht qe po me pelqente ajo eksperiencė e re, ndaj ndoshta krejt pa e kuptuar, aty ne kishe

kam shprehur dėshirėn, qe tė mos kishte fund ajo kenaqesi, qe po provoja". Ishte njė ēast i vetėm, kur ndoshta shkopi magjik i ka qėlluar mbi kokė, pikėrisht atėherė kur duhej, pėr t'i dhėnė shenjen se mrekullia do tė ndodhte shumė shpejt. Ndodhi vetėm pak ditė pas shfaqjes nėpėr ekrane te asaj reklame, qe u realizua nga stafi i Top Channel. Ndodhi ne ditėn e fundit te pregatitjeve pėr nisjen e trasmetimit te edicionit tė ri te Fiks -Fare. "E mbaj mend shumė mirė atė ditė. Ishte e diele, data 31 gushti i 2003-shit. Tė nesėrmen do tė fillonte emisioni. Ishin provuar shumė e shumė vajza e nė fund me thanė se do tė isha unė njera prej velinave". Brune me te mirė se Xhemi nuk kishte. Ata qe e kishin zgjedhur pėr reklamen ishin te bindur pėr kėtė dhe te tjerėt nuk ua bėn me dysh zgjedhjen. Kėshtu Xhemi se bashku me bjonden Manjola Hasanin, do tė shfaqeshin ne ekran, si dy velinat e reja, pasardheset e Edes dhe Aides. Sigurisht qe Xhemi e dinte fare mirė sa te famshme ishin bėrė dy velinat e para dhe nuk kishte pse tė mos shpresonte se po aq e njohur do tė bėhej dhe ajo. Ne fakt ajo ēfarė do tė ndodhte me te, i kaperceu te gjithė kufijte e parashikimeve te saj. Me kot ishte trembur ne ditet e para. "Unė nuk e dija se ēfarė isha e zonja te bėja. Sigurisht qe kisha frikė sepse ne krah tim ishte njė balerine profesioniste, ndėrsa unė nuk kisha kėrcyer asgjekundi pėrveēse ne aktivitetet e shkolles." Por ia doli mbane. Fillimisht sepse ishte vėrtetė shumė e bukur, me kėmbė te bukura, me vithe te harkuara, me sytė jeshile e te medhenj e me buzė qe binin jo pak ne sy. Pra i kishte te tera ato qe i duheshin njė veline. Por pastaj e preferuan edhe pse mesoi shpejt te kercente si ajo profesionistja, madje edhe me lezetshem se ajo. Ndoshta kjo ka qenė arsyeja pse e rimoren sėrish, kur u kishte mbaruar afati e kur ne fakt ne ekran u shfaqen velina tė reja. "Brunia duhej te ikte ndaj u desh te krijohej shpejt e shpejt njė dyshe e re. Pėr brunen me zgjodhen mua". Ishte ky rikthim ne prill- majin e 2004-es, pas se cilit Xhemi do tė gjente pėrfundimisht udhėn e saj, atė qe do tė kishte te bėnte pėrfundimisht me televizionin.
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-08-07, 12:55   #13
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Avatari i Linka_pz
 
Anėtarėsuar: 08-03-07
Vendndodhja: Ne Qytetin Historik
Postime: 12,347
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Gabim Vazhdim

Njė rikthim i rastesishem, siē ishte dhe fillimi. Sepse fati vazhdonte te ishte i nderur ende ne deren e saj. "Ndryshe jam e bindur qe nuk do tė kishte ndodhur asgjė nga kėto". Asnjėherė dhe askush nuk do ta kishte bindur dot qe te konkuronte ne ndonjė konkurs bukurie, pėr te synuar me pas ndonjė pozicion te tillė ne ekran. Nėse nuk do tė kishin qenė ofertat e bėra ne rrethe te ngushta, mes miqsh, nuk do tė ishte shfaqur askund. Nuk ėshtė e vėshtirė ta besosh, se kanė qenė te tjerėt ata qe ia kanė ndjelle dėshirėn pėr te bėrė diēka me bukurine qe ka, nėse i referohesh kohės kur nuk ishte me veline. Pasi mbaroi afati qe i kishin caktuar, ajo nuk ishte me asgjė. Nisi ta ndjeje pak e nga pak boshllekun qe i la mbarimi i asaj eksperiencė te bukur por kjo nuk do tė thoshte se ajo do tė vijonte pėrpjekjet pėr te mbetur ne ekran. Ndaj nisi normalisht jetėn e zakonshme. Jo mė me atė uniformen e te kolegjit, por gjithsesi e veshur me xhinse e me bluza pa teprime ne dekoltete e tyre. "Iu kushtova shumė shkolles. Pas mbarimit te kolegjit nisa studimet ne fakultetin e gjuhėve te huaja por njė vit e kisha lėnė pas dorė, pasi angazhimi me emisionin Fiks- Fare ma mori mendjen fare". Sipas saj, te ishe njė veline, ishte shumė me e rėndėsishme se te ishte njė nder studentet e rregullta te Gjuheve te Huaja. Xhemi ishte rritur e nuk kishte pse te mendonte si njė here e njė kohe ne kolegj. S'kishte me rregulla, s'kishte me brazda ku duhej te ecte detyrimisht. Mirėpo "lajthitja" ishte vetėm pėr aq kohe sa quhej veline e njihej si e tillė. Me pas? Kthim ne identitet. Qe do tė thotė se Xhemi nuk donte t'ia dinte me se ēfarė bėhej me botėn e televizionit. Tė paktėn kėshtu thotė: "Kisha disa oferta te tjera, nga televizione te tjera, por nuk doja vėrtetė te ngaterrohesha mė me ekranin, ndoshta dhe pse ishin oferta qe nuk me ngjisnin. Kam shkuar ne takimet e kerkuara dhe nė fund kam thėnė "jo". E ne fakt ca kohe me pas do kuptoja se kisha bėrė shumė mirė". Sepse do t'i mberrinte njė oferte shumė e mirė. "Me thirren pėr te drejtuar "Portokalline" me Agron Llakajn dhe me Amarden, por ikja e papritur e njeres prej velinave te rradhes, bėri qe unė te shihesha si rasti me i mirė pėr te bėrė zevendesimin". Nuk i erdhi aspak keq, qe i iku "Portokallia" nga duart, sepse me Fiksin, ishte fiks fare. "Njė vit ne Fiks Fare nuk me kishte mjaftuar qe te kenaqesha deri nė fund me atė lloj emisioni ndaj rikthimi me interesonte". Ndoshta edhe pse do tė kishte me shumė mundėsi te tregonte se ēfarė dinte te bėnte. Ndaj nuk vonoi shumė dita kur fytyren dhe trupin e bukur te Xhemit do ta shikonim non stop ne ekran, tashmė si ikone e digitalb-it. Vajze vėrtetė me fat. Fat qe i ka sjelle edhe ca shanse te tjera.Edhe njė spektakel te perjavshem, ku ajo nuk ėshtė me thjeshtė njė veline por prezantuesja, tek e cila, vajzat konkurente qe shpresojne te bėhen velina, mund te shohin tė ardhmėn e tyre. Xhemi tashmė mund te quhet njė shembull i mirė pėr t'u ndjekur. Aq me shumė pas kėsaj eksperiences se fundit, te cilėn duket qe po e kalon me sukses. "Kameren nuk e kisha aspak problem sepse isha mėsuar me te gjatė Fiks- Fare. Ajo qe me trembi ne shfaqjen e pare ishte prezenca ime pėrballė me publikun. Por vetėm ne dy- tre minutat e pare ishte ky siklet, pastaj ua mora doren edhe njerėzve". Ia ka marrė doren ne fakt gjithckaje. Ndaj vajzat e vogla mund te besojnė se gjithēka mund tė ndodhė, se njė ditė nė vend te Xhemit mund te jetė ndonjėra prej tyre. Ndėrsa Xhemi vete kushedi se ku do ta kėtė instaluar imazhin e saj te bukur. Sepse sigurisht, qe ajo nuk ka me pse te heqi dorė nga bota e televizionit. Ne mos ne "Portokalline" e kėtij viti, ne mos ne reklamat e ardhshme te digitalb-it do tė shfaqet ndoshta ne ndonjė ekran tjetėr. Nuk do tė humbase. Tashme njė imzh i tillė ėshtė i pranueshem pėr tė gjitha televizionet. E nėse nuk do tė kėtė ndonjė oferte te tillė, diēka e ka te siguruar tashmė... te qenurit njė prej modeleve me te mira te "Geraldina sposa". Xhemi ka kohe qe ia ka marrė doren edhe kėtij lloj profesioni... te cilin e pati fat po nga ajo dita kur hyri ne kishe, pėr reklamen e saj tė parė, me vellon qe mbante pikėrisht kėtė firmė: "Geralina sposa". Kane kaluar pak kohe nga ajo ditė fatlume qe mbi tė gjitha do tė shenjonte mbarimin e njė epoke: atė te nxeneses se kolegjit, mbuluar nga uniforma dhe nisjen e njė revolucioni te vogėl "alla Xhemi". Ai sapo ka filluar, e nuk dihet se kur dhe si do tė perfundoje. Xhemi shpreson se do tė ndodhin te tjera mrekulli. Koha ėshtė e gjitha ne favor te saj.
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-08-07, 12:57   #14
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Avatari i Linka_pz
 
Anėtarėsuar: 08-03-07
Vendndodhja: Ne Qytetin Historik
Postime: 12,347
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ca sekrete te vogla

Qe nga dita kur hyri ne botėn e televizionit, veē kenaqesise se fames ka ndjere dhe atė lloj kenaqesie, qe te jep firmosja e njė rroge te permuajshme. Nuk e tregon kurrėsesi shumen qe ka marrė, por te siguron se tashmė ka te ardhura shumė te mira. Dhe ia arrin ta menaxhoje shumė mirė veten: duke mos shpenzuar shumė pėr garderoben. "Por ama nuk di te kursej kur ėshtė fjala pėr akullore e cokollata". Njė vajzė e vetme si ajo, e rritur me pekule, nuk e ka te lehtė te shkeputet nga kėto kenaqesite e vogla. Tė paktėn tani ka buxhetin e saj, te cilin nuk ka pse ta ndaje aspak me familjen. "Ata nuk kanė nevojė pėr mua. Nėse do tė kishin do t'i ndihmoja padiskutim". Janė para, qe i ka tė gjitha pėr vete, aq me shumė ne kėto kohe qe ėshtė single. Xhemi vetėm!? Askush nuk do ta besonte. Ajo kembengul dhe me gjysėm zėri thotė: "Jam e dashuruar por jo e lidhur". Ajo e di shumė mirė qe te tjerėt janė kurioze te dijnė se me ke ėshtė e lidhur ne kėto kohe. Kjo lloj kureshtje e pafre ka nisur ta bezidise tashmė. "Ndaj kėto kohe jam ndjere shumė mirė ne rrethet ku kemi shkuar pėr "Shtojzavallet". Jashte Tiranės njerėzitė te shohin me qejf, te takojne, te pershendesin pa dashur te hyjne ne jetėn tėnde private. Ndėrsa kėtu..." Kėtu njerėzitė i duken dashakeqe, aq sa nuk besojnė se ajo gjithēka e ka arritur fale fatit dhe aftėsive te saj.

Ikona ne levizje

Rruga pėr te kaluar nga njeri ekran ne tjetrin nuk ėshtė aspak e gjatė. As e vėshtirė. Figura tė ndryshme televizive, e kanė treguar qartė kėtė, ne levizjet e tyre te herepashereshme. Alketa Vejsiu, qe ne kėto kohe shfaqet vetėm ne ekranin e Klanit, njė here e njė kohe njihej si vajza e Top Albania Radios. Enkel Demi qe identifikohej ca kohe me Top Channelin, sot njihet si Enkeli i Klanit. Balerines se njohur te Klanit, Amardes, i mjaftoi vetėm njė hap ne ajėr pėr te kapercyer ca metra me tutje, tek studiot e piramides, pėr t'u shnderruar ne njė showgirl e "Portokallise". E nuk do tė jetė aspak ēudi qe ne kėtė sezon tė ri, te rikthehet sėrish ne vatren e saj, pra ne grupin e baletit, ne Klan. Ne kėtė levizje ka hyrė edhe djaloshi qe tashmė shfaqet pothuajse ēdo ditė ne ekranin e Klanit, ANDY DJ. Njė here e njė kohe ishte i Top Albanias, tani i pėrket vetėm Radio Energy-se dhe kompanise Klan. Ka dhe te tjerė, ne rrjedhen e kėtyre lloj levizjeve, ku hyn dhe regjisori Petri Bozo. Dikur me studiot e tij te punės ne Klan, sot i lidhur me stafin e Top Channel. E ndoshta kėsaj levizjeje sa andej kendej, do t'i shtohen dhe figura te tjera... edhe Xhemi ndoshta. Vorbulla mund ta perfshoje dhe atė.
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-08-07, 12:58   #15
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Avatari i Linka_pz
 
Anėtarėsuar: 08-03-07
Vendndodhja: Ne Qytetin Historik
Postime: 12,347
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Xhemi ne Rai Uno...dhe suprizat s'kanė te sosur

Rrėfimi i fundit mediatik i Xhemi She
hut, ku thoshte se po largohej nga Top Channel dhe nga Tirana pėr ca projekte shumė mė tė mėdha nė Itali, pakkujt mund t’i jetė dukur bindės. Por Xhemi nuk do tė vononte shumė pėr t’u shfaqur edhe mė bindėse se kaq. Tė premten e shkuar ajo ėshtė shfaqur nė Rai uno, nė spektaklin “Affari tuoi” (njė spektakėl nė formatin e “Kutisė sė fundit”), duke u prezantuar qė nė fillim si njė vajzė shqiptare.
Nuk ka qenė aspak e vėshtirė pėr ta dalluar, se ajo vajza e bukur me sytė jeshil qė buzėqeshte ėmbėl pėrpara kamerave tė Raiuno-s ishte pikėrisht ajo Xhemi qė deri dhe pak muaj mė parė na jepte ēdo ditė mesazhet promorcionale pėr Digitalbin nga ekrani i Top Channelit, apo qė shfaqej ēdo tė diel nė krah tė Amit dhe Agron Llakajt pėr tė prezantuar spektaklin e humorit “Portokalli”.
Nuk do tė kishte mė pikė dyshimi qė ishte vėrtet ajo pas momentit kur nė kutinė qė ajo mbante nė duar do tė shfaqej emri Xhemi. E kur pas kėtij momenti, ndėrsa drejtuesi i emisionit do tė bėhej kurioz pėr kėtė emėr paksa tė ēuditshėm pėr tė, ajo vetė do tė sqaronte “Xhemi ėshtė njė emėr shqiptar”.
Kaq do tė duhej qė pas asaj tė premte mbrėma nėpėr Tiranė tė nisnin tė qarkullonin zėrat “E patė Xhemin tek Rai uno?”. Por vetė Xhemit nuk i mjafton vetėm kaq, pra vetėm roli i njė vajzė tė bukur qė bėhet pjesė e njė loje televizive, qoftė edhe kur ajo bėhet nė njė televizion tė tillė si Rai Uno. Ky mund tė quhet thjesht njė fillim i mbarė. Tė tjerat vijnė mė pas. Ky nuk ėshtė aspak njė hamendėsim i yni, por njė tjetėr rrėfim i sinqertė i saji, tė cilin kėtė herė duhet ta marrim parasysh. Nga Tirana iku me premtimin se shumė shpejt do tė na pėrshėndeste nga ndonjė televizion italian. E bėri kėtė gjė vetėm pak ditė mė parė. Ndėrsa tani nga pėrtej detit, na dėrgon pėrmes njė telefonate tė shkurtėr sinjalin se shumė shpejt do tė jetė nė njė tjetėr spektakėl italian, ku do tė jetė edhe mė protagoniste se kaq.
* * *
Xhemi Shehu nuk ka dashur tė japė shumė detaje nė kėtė telefonate qė i kemi bėrė. I ėshtė shmangur rrėfimit, duke na thėnė se: “Emocionin e parė e hoqa tre ditė para trasmetimit tė kėtij emisioni nė ekran, kur u bėnė xhirimet nė studio. Tani ndjej qė sapo kam ngjitur ashtu si duhet shkallėn e parė, ndėrsa kam dhe shumė shkallė tė tjera”. Tė cilat do t’i ngjisė shumė shpejt. Sapo ka fituar konkursin pėr tė qenė pjesė e njė spektakli tė madh “La tintoria”, qė do tė shfaqet nė dhjetor nė RAI TRE. Xhemi nuk tregon mė shumė se kaq, duke premtuar se sė shpejti do tė jetė nė njė rrėfim tė gjatė, eskluziv pėr “Bluetooth”, ku do tė na tregojė pėr tė gjitha pėrpjekjet e saj pėr t’u bėrė e famshme edhe pėrtej detit. Nė fakt, nuk duket se mund ta ketė pasur shumė tė vėshtirė. Nuk kanė kaluar shumė kohė qė nga dita kur ajo u largua nga Tirana. Duket qartė qė fati i mbarė e ndjek ngado vajzėn e bukur. Historia e famės sė saj tė menjėhershme po pėrsėritet. Edhe atje nė Itali, Xhemit po i ndodh po ajo mrekulli qė i ndodhi tre vite mė parė nė Tiranė, kur nga njė vajzė krejt anonime u shndėrrua nė njė yll televiziv. E pėr kėtė do t’i duhej vetėm fitimi i njė konkursi, pėr t’u bėrė njė nga velinat e emisionit “Fiks Fare” nė Top Channel. Pasi do ta kapėrdinte shumė shpejt frikėn qė i ngjallnin kamerat gjigande nė fillim, do t’i besohej dhe prezantimi i spektaklit veror “Shtojzovallet”, pastaj dhe i Topfest-it e pastaj edhe i “Portokallisė”. Do tė shndėrrohej pėr mė shumė se njė vit nė imazhin i Digitalb-it. Kaq mjaftonte pėr t’u bėrė mė shumė se e famshme. Por shpejt Xhemi do tė kuptonte se nė Tiranė njė famė kaq e rrėmbyer nuk tė bėn dhe aq mirė. Ndaj dhe mori vendimin pėr t’u larguar e pėr ta vijuar famėn atje ku ndoshta do tė ndjehej mė mirė. Dhe ja ku ėshtė, mbi shkallėn e parė qė sapo e ka ngjitur. E kėnaqur qė gjėrat po i shkojnė edhe mė mirė nga ē’i kishte menduar.

BLUETOOTH


__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 08:42.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.