Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Shėndeti
Emri
Fjalėkalimi
Shėndeti Tė rejat dhe kuriozitetet mė tė fundit nga mjeksia. Cila eshte pyetja juaj ?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 14-06-07, 01:36   #1
Gentiani
...
 
Avatari i Gentiani
 
Anėtarėsuar: 27-06-04
Vendndodhja: Luginen e dashurise !
Postime: 3,888
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Gabim FSME Vaksina kundėr Mengjitisit!


E inicova kėtė temė tani, edhe pse shpesh herė e kisha nė kujtesė, por nė mungesė kohe mė ikte nga mendja.
Pra ėshtė fjala pėr vaksionimin kundėr ndezjes sė trurit - mengjitisit, e cila nė Kosovė fatkeqėsisht ka kushtuar edhe me jetėra njerėzish.

Pra tani, qė koha e pushimeve verore ėshtė afėr dhe duke pasur parasysh paralajmėrimet, qė pėr shkak tė kushteve meteorologjike - gjatė dimėrit, njė numėr i madh i shkaktuesit tė kėtij infeksioni - rriqėrave - "Zecken" ka mbijetur dhe rreziku i infektimit ėshtė i madh, aq sa ėshtė paralajmėruar edhe mungesė e vaksinave. Andaj ata qė jetojnė dhe punojnė jashtė vendit, kanė mundėsinė si fėmijėt dhe tė rriturit tė vaksionohen me kohė, pėr tė qenė tė mbrojtur nga ky infeksion. Nė pėrgjithėsi shpenzimet e kėtyre vaksinave mbulohen nga sigurimet shėndetėsore, kėshtu qė nuk paraqet ndonjė ngarkesė. Pamvarėsisht vendit ku shkohet, por nė pėrgjithėsi si zona tė rrezikut paraqiten malet, kaēubat etj, me njė fjalė vendet nė natyrė.

Nė mungesė kohe, kėsaj here shkurtimisht, por shpresoj nė ndihmėn e Nakit ose tė secilit nga ju qė e sheh tė arsyeshme tė marrin pakj kohė dhe tė sjellin materiale informative mė gjerėsisht pėr Rriqėrat.

Edhe pse parimisht duket banale, por janė siē e ceka nė fillim dhjetėra raste tė vdekjes sė personave nė Kosovė tė fėmijėve, si kategori e rrezikuar, pa anashkaluar edhe tė mėdhenjėt, qė duhet shqyrtuar mė seriozisht.


Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 14-06-07, 18:14   #2
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ē'ėshtė meningjiti?
Meningjiti paraqet inflamacion i cipave tė trurit, qė e mbulojnė trurin dhe palcėn kurrizore. Mund tė jetė i shkaktuar nga viruset ose nga bakteret. Meningjiti viral zakonisht ėshtė mė i lehtė, ndėrsa meningjiti bakterial paraqet infeksion serioz qė mund tė mbarojė me vdekje nėse nuk jepet shpejtė terapi antibiotike. Nėse fėmija juaj ka qenė nė kontakt mė fėmijė qė ka meningjit, lexojeni me kujdes informacionin qė vijon.

Cilat janė shenjat dhe simptomat e meningjitit?
Mund tė paraqitet temperaturė e lartė, kokėdhembje e fortė, shtangim i qafės, pėrgjumėsi e shprehur ose shqetėsim, refuzim i ushqimit, pamundėsi qė tu pėrgjigjet pyetjeve tė parashtruara, nėse bėhet fjalė pėr foshnjė , ajo nuk qetėsohet kur e merrni nė dorė.

Diagnoza
Qė tė diagnostikohet meningjiti mjeku duhet tė bėjė punkcion lumbal: me gjilpėrė hyn nė shtyllėn kurrizore dhe merr pakėz lėng. Lėngu ekzaminohet nėn mikroskop, pėr prezencėn e qelbit dhe baktereve dhe bėhet kulturė, qė tė shihet a ka prezent bakter dhe tė caktohet lloji i bakterit.

Tretmani
Tretmani bėhet nė kushte spitalore dhe pėrfshin dhėnien e antibiotikėve dhe terapi tjetėr suportive.

Parandalimi
  • Mes shkaktarėve mė tė shpeshtė tė meningjitit te fėmijėt mė tė vegjėl se 5 vjet ėshtė bakteri Hemofillus influenza tip i B. Infeksioni me kėtė bakter mund tė p a r andalohet me vaksinė. Fatkeqėsisht, tek ne kjo vaksinė nuk jepet si rutinė.
  • Shkaktar tjetėr i shpeshtė i meningjitit bakterial ėshtė bakteri meningokok. Disa lloje tė meningjitit mund tė pengohen, nėse personave qė kanė qenė tė eksponuar, si parandalim u jepen antibiotikė tė caktuar.
  • Nėse dyshoni se fėmija juaj ka meningjit, kontaktoni me mjekun tuaj. Nėse pėrdėftohet diagnoza, i informoni pėrgjegjėsit nė ēerdhe/shkollė, qė tė mund tė ndėrmarrin masa kundėr pėrhapjes sė infeksionit.
Ku tė drejtoheni pėr ndihmė?
  • Pediatri juaj
  • Klinika e Pediatrisė , Ambulanca e Pėrgjithshme Ambulanca Neurologjike
  • Klinika pėr Sėmundjet Ngjitėse
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-06-07, 18:29   #3
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Si shkaktohet kjo sėmundje?


Pamje mikroskopike e baktereve pneumokoke

Meningjiti „klasik”, i quajtur edhe pezmatimi i cipės sė trurit, ėshtė pezmatim akut bakterial, i cili shfaqet sidomos tek moshat fėmijėrore dhe rinore. Meningjitin bakterial nė tė shumtėn e rasteve e shkaktojnė meningokoku, pneumokoku dhe hemofilus influenzae. Bakteret kėtu barten gjatė shtitjes dhe kollės dhe janė tepėr ngjitėse. Simptomat e meningjitit janė tepėr jospecifike, duke filluar me simptomat e ngjashme sikur tek gripi, tė pėrcjella mė pas me temperatura. Meningjiti – rrallė, por shumė i rrezikshėm Gjithēka mbi njė epidemi pak tė njohur dhe mbi mėnyrat e mbrojtjes nga ajo mi tė lartė dhe me dhembje koke tė padurueshme. Pastaj vjen deri tek njė shtangim i theksuar i qafės, gjithashtu paraqiten edhe shumė njolla nė trup, tė cilat shkaktohen nga hemorragjitė nė vena. Nė stadin e mėtejmė tė sėmundjes shfaqen ndryshime nė lėkurėn e pacientėve, ata janė tė shqetėsuar, tė mpirė, vjellin dhe anojnė kah alivanosja. Pasojat qė mund tė shkaktohen nga meningjiti janė tė shumta. Kėshtu mund tė vije deri tek dėmtimi i veshkave, shoku septik, dėmtimi i sistemit qendror nervor dhe dėmtimi i shqisės sė tė dėgjuarit. Meningjiti si infektim kolle haset shumė shpesh. Ai mund tė paraqitet nga disa shkaktarė. Shkaktarė tė shpeshtė janė viruset flavus, tė cilat barten pėrmes rriqrave, dhe disa shkaktarė tjerė tė gripit viral. Edhe mungesa e higjienės dhe uji i papastėr i pijshėm mund tė shpijnė deri tek infektimi, pasi qė uji i papastėr bartė me vete shumė viruse, tė cilat pastaj pėr shkak tė mungesės sė higjienės shpėrndahen pa pengesė nėpėr trup.

Si mund tė mbrohem?

Ekspertėt mjekėsorė e ndajnė meningjitin nė grupe tė ndryshme, jo vetėm sipas shkaktarėve tė ndryshėm dhe sipas shkallės sė rrezikshmėrisė, por edhe pėr tė mundėsuar zhvillimin e vaksinave efikase. Secili vaksinim i veēantė mbrojtės ndikon vetėm kundėr njė grupi tė meningjitit. Pėr grupin A dhe sidomos pėr grupin e rrezikshėm C ekzistojnė tashmė vaksina tejet efektive. Vaksina pėr grupin B ėshtė ende nė zhvillim. Vaksinimi mbrojtės ėshtė shumė i rėndėsishėm, ai nuk i mbron vetėm personat e vaksinuar nga shpėrthimi i sėmundjes, por pengon edhe pėrhapjen e shkaktarėve. Nė luftėn kundėr meningjitit prevencioni luan njė rol tė rėndėsishėm. Njė mbrojtje tė sigurt nga kjo sėmundje e ofron vetėm vaksinimi preventiv. Natyrisht edhe karantinat, si dhe mjekimi me antibiotikė llogariten gjithashtu si masa preventive pėr tė penguar pėrhapjen e sėmundjes. Sė paku po aq i rėndėsishėm ėshtė edhe informimi i popullsisė.
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Naki : 14-06-07 nė 18:33
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-06-07, 19:11   #4
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

http://www.zecken.info/zecken/fsme/i...CkkIV5e7bDbKbh
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Naki : 14-06-07 nė 19:22
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-06-07, 22:18   #5
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Kam lexuar per Meningjitin po ketu nga nje teme qe eshte hapur nga Naki ,por nuk e paskam ditur se si rrjedhoj e kesaj semundje jane -rriqerit-,apo e keqkuptova??Kisha edhe nje pyetje ,nese femijet veq jane te vaksinuar (nje here),kan nevoj prap qe te jene?

Pres pergjegjeje nga Naki ,flm.
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-06-07, 23:31   #6
luckyman
 
Anėtarėsuar: 18-03-07
Postime: 3,373
luckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Nga cilla moshé duhet (guxon) vaksinuar femijet kunder Meningjitis?
luckyman Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-06-07, 14:21   #7
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga vjeshta
Kam lexuar per Meningjitin po ketu nga nje teme qe eshte hapur nga Naki ,por nuk e paskam ditur se si rrjedhoj e kesaj semundje jane -rriqerit-,apo e keqkuptova??Kisha edhe nje pyetje ,nese femijet veq jane te vaksinuar (nje here),kan nevoj prap qe te jene?

Pres pergjegjeje nga Naki ,flm.
  • Shkaktarė tė shpeshtė janė viruset flavus, tė cilat barten pėrmes rriqrave, dhe disa shkaktarė tjerė tė gripit viral. Edhe mungesa e higjienės dhe uji i papastėr i pijshėm mund tė shpijnė deri tek infektimi, pasi qė uji i papastėr bartė me vete shumė viruse, tė cilat pastaj pėr shkak tė mungesės sė higjienės shpėrndahen pa pengesė nėpėr trup.
  • Vaksina HIB pėrfshin 3 doza dhe nuk ka nevojė pėr rivaksinim. Njė fėmijė do ta marrė kėtė vaksinė fillimisht kur tė jetė dy muajsh, dozėn e dytė nė moshėn 4 muajsh dhe nė moshėn 6-muajshe do t'i nėnshtrohet dozės sė tretė.
Me nderime Naki
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-06-07, 14:35   #8
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga luckyman
Nga cilla moshé duhet (guxon) vaksinuar femijet kunder Meningjitis?Nėse si foshnje nuk ėshtė bėrė vaksinimi i rregulltė,atėherė tė gjithė tė moshuarit nėn 18 vjetė duhet ēdo 10 vite tė rivaksinohen.
Ndėrsa pėr moshen mbi 60 vjeēare ēdo 6 vite tė bėhet rivaksinimi.


Sqarimė tema rrethė vaksinimit&imunizimit
http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=19524
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Naki : 15-06-07 nė 14:42
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-06-07, 17:00   #9
luckyman
 
Anėtarėsuar: 18-03-07
Postime: 3,373
luckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Ju faleminderit Naki.


tung.
luckyman Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-06-07, 18:52   #10
arton bala
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 1,017
arton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėm
Gabim

teme me postime mjaft informative, ju lumte!!
arton bala Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-06-07, 21:37   #11
Gentiani
...
 
Avatari i Gentiani
 
Anėtarėsuar: 27-06-04
Vendndodhja: Luginen e dashurise !
Postime: 3,888
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Gabim

[FONT="Trebuchet MS"][SIZE="2"]Naki,

ju falėnderoj pėr materialet e sjellura, ndėrkohė nė vazhdim po vendosi linqet e rėndėsishme, por ajo qė vėrtetė befason ėshtė mungesa e informacioneve nė gjuhėn shqipe... ndėrkohė institute mjekėsore bla,bla,bla si nė Shqipėri e Kosovė, nuk munden ta publikojnė si informacion pėr popullsinė e tyre... ku tė gjinden mjekėt, kur surratat janė futur nė parlamente e politikė!

Informacioni nė gjuhė gjermane, marrė nga:

http://www.tick-victims.info/m-4600.html

Erkrankung

„Obwohl FSME bereits im Jahr 1931 beschrieben wurde,
wird diese gefährliche Form von Encephalitis
seit langem unterschätzt.“
(Prof. Christian Kunz, Mitentwickler
des ersten FSME-Impfstoffs in Westeuropa, Wien)

Die FSME (Frühsommer-Meningoencephalitis) ist eine durch Zecken übertragene Viruserkrankung, die das Nervensystem befällt und neben leichten auch schwerste Krankheitsverläufe mit andauernden Krankheitsfolgen wie z. B. Lähmungen, Konzentrationsstörungen, Depressionen verursachen kann. Etwa jede 100. Erkrankung endet mit dem Tod des Betroffenen.

Risikogebiete
Die Zecke Ixodes ricinus, der gemeine Holzbock, kommt in ganz Europa vor. FSME-Endemiegebiete erstrecken sich quer durch Europa: von Kroatien, Slowenien, Ungarn, Schweiz, Österreich über die Slowakei, Tschechien, Deutschland, Polen und Südskandinavien (Schweden, Finnland) bis ins Baltikum und nach Russland (und Sibirien). Zecken leben an Waldlichtungen und auf Wiesen.

„FSME ist in Regionen von 27 europäischen Ländern endemisch
und wir entdecken jedes Jahr neue Risikogebiete.“
(Prof. Jochen Süss, Jena)

In folgenden Ländern sind Endemieherde des FSME-Virus bekannt:

Albanien Bosnien Dänemark (Insel Bornholm)
Deutschland Estland Finnland (südwestliche Küste)
Frankreich Griechenland Italien
Kroation Lettland Liechtenstein
Litauen Norwegen Österreich
Polen Rumänien Russland
Schweden Schweiz Serbien
Slowakei Slowenien Tschechische Republik
Ukraine Ungarn Weissrussland

Nicht jede Zecke überträgt das gefährliche FSME-Virus, jedoch kann die Durchseuchung in manchen Risikogebieten sehr hoch sein. In bestimmten Gebieten kann man Zecken bis zu einer Seehöhe von 1.800 m finden, Ansteckungen mit dem FSME-Virus sind bis zu einer Höhe von 1.300 m bekannt geworden.

Wo verstecken sich Zecken?
Viele glauben noch immer, die Zecken fallen von den Bäumen. Zecken leben in der Erde und klettern zur Suche nach einem Blutwirt (Menschen, Tiere) auf Gräsern und Sträuchern nicht viel höher als 20 bis 70 cm. Wir streifen Zecken also hauptsächlich von Gräsern, Sträuchern an Waldwegen oder im Gras und auch im Garten von der Vegetation beim Vorbeigehen ab. Der Holzbock reagiert mit seinen auf Temperatur und Geruchskomponenten ausgerichteten Sinnesorganen auf sein »Opfer«. Die Kleinheit der Zecke ist Grund, warum sich so viele infizierte Personen an einen Stich nicht erinnern können.

Die ersten klinischen und epidemiologischen Beobachtungen über die Verbreitung der FSME in Europa gehen auf Prim. Dr. Johann Schneider Anfang der 20er Jahre im vorigen Jahrhundert zurück. 1956 gelang es ihnen, das Virus zu isolieren und in weiterer Folge den Krankheitsverlauf genau zu beschreiben. Wegen des immer wieder beobachteten jahreszeitlich gehäuften Auftretens in den Monaten April bis Juli wurde diese Erkrankung Frühsommer-Meningoencephalitis oder kurz FSME benannt.
Aufgrund zahlreicher wissenschaftlicher Arbeiten und Erkenntnisse über die FSME entwickelte Univ. Prof. Dr. Christian Kunz vom Virologischen Institut der Universität Wien in den folgenden Jahren einen Impfstoff, der in den 70er Jahren erstmals zum Einsatz kam.

Lyme-Borreliose ist eine weitere durch Zecken übertragene Krankheit, die eine sogar noch weitreichendere epidemiologische Verbreitung hat als FSME. Sie wird durch Borrelia Bakterien ausgelöst und kann mit Antibiotika behandelt werden, während es gegen FSME keine wirksame Therapie gibt.

Klinischer Verlauf der Krankheit


Die Erkrankungshäufigkeit ist jahreszeitlichen Schwankungen unterworfen, sie ergibt sich aus der Aktivität der Zecken. Milde Winter und ein feuchtwarmes Frühjahr begünstigen das Auftreten der Zecken. Eine Infektionsgefahr durch Zecken kann durchaus schon ab Februar beginnen und erst im November enden.
Die Krankheit verläuft in zwei Phasen, wobei in bis zu 20 % der Fälle die erste Phase vom Patienten nicht wahrgenommen wird.
Beim zweiphasigen Verlauf kommt es nach einer Inkubationszeit von 6 bis 14 Tagen zur so genannten ersten Phase der Erkrankung, die dadurch bedingt ist, dass das Virus in das Blut gelangt. Die Patienten klagen über Allgemeinbeschwerden, wie Temperaturanstieg (meist unter 39˚ C), Kopfschmerzen, allgemeine Schwäche, Müdigkeit, Darmstörungen, Husten und Schnupfen, also Beschwerden, die auch bei jedem grippalen Infekt vorkommen können. Nach einem oft beschwerdefreien Intervall von 2 bis max. 8 Tagen kommt es dann zu jenen Symptomen, die auf einen Befall des Nervensystems hinweisen. Das passiert dann, wenn es dem Virus gelungen ist, die Blut-Hirn-Schranke zu überwinden und das Gehirn und seine Hüllen zu infizieren. Ein neuerlicher Temperaturanstieg (meist über 39˚ C) folgt, verstärkte Kopfschmerzen, Nackensteifigkeit, Bewusstseinsstörungen, Delirium (dramatisch verlaufende geistige Störung mit traumartiger Trübung des Bewusstseins), Hirnnervenlähmungen, Koordinationsstörungen und Lähmungen an Armen und Beinen sind weitere typische Symptome der FSME. Schließlich kann es auch zu Lähmungen der Atemmuskulatur kommen. Eine Intensivbehandlung inklusive künstlicher Beatmung ist dann unumgänglich. Eine spezifische Behandlungsform der FSME gibt es nicht, daher kann die Therapie nur symptom-orientiert sein, z. B. Senken von Fieber, Behandeln von Schmerzen etc.
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-06-07, 21:40   #12
Gentiani
...
 
Avatari i Gentiani
 
Anėtarėsuar: 27-06-04
Vendndodhja: Luginen e dashurise !
Postime: 3,888
Gentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėmGentiani i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Krankheitsformen der FSME-Infektion bei Erwachsenen
1. Meningitis
Gehirnhautentzündung mit Fieber, Nackensteifigkeit, Lichtscheue, Übelkeit/Erbrechen ohne Befall des Gehirngewebes. Ausheilung ohne Dauerschäden, keine unmittelbare Lebensgefahr
2. Encephalitis (häufigste Form)
Diffuse Entzündung oft des gesamten Gehirngewebes häufig mit Hirnschwellung und Einblutungen. Besonders deutlich sind die Stammganglien betroffen, deren Entzündung zu Bewusstseinstrübung bis zu Delirium und Koma, Lähmungen und Bewegungsstörungen an Armen und/oder Beinen, epileptischen Anfällen, Parkinson-ähnlichem Zittern und Steifigkeit, aber auch Störungen der Atmung bei Befall des Hirnstamms führen kann. In 0,8 – 2 % tödlicher Ausgang.
3. Radiculomyelitis – Poliomyelitis-ähnlich
Durch den entzündlichen Befall des Rückenmarks und der Nervenwurzeln kommt es zu Lähmungen mit Muskelschwund, Nervenschmerzen bzw. Querschnittslähmungen mit Störung der Stuhl- und Blasenentleerung. Bis zu 20 % Letalität.
Als ernste Komplikationen außerhalb des Nervensystems können Gerinnungsstörungen durch innere Blutungen bis zum Schock führen. Weiters kennt man Begleitentzündungen von Leber und Herzmuskel.

Welche Folgeschäden gibt es?
Durch das Absterben der Nervenzellen (Rückenmark bzw. Gehirngewebe) kann bei den Formen 2 und 3 eine bleibende Behinderung eintreten. Dabei kann es bei Kindern zu einem Rückstand in der Entwicklung kommen, epileptische Anfälle machen oft lebenslange Medikamenteneinnahme erforderlich, Störungen von Gedächtnis und Auffassung, Parkinson-ähnliche Bewegungsstörungen, Querschnitts-, Atem- und Muskel-Lähmungen können abgesehen von Berufsunfähigkeit und dauerhafter Pflegebedürftigkeit bis zur Abhängigkeit von Rollstuhl und Beatmungsgerät führen.

Auch die scheinbar leichte meningoencephalitische Form hat ihre Tücken
Fallbeispiel: Ein Patient hat die leichteste Form der FSME, die Meningitis durchgemacht, und verbringt einige Tage oder zwei bis drei Wochen im Krankenhaus. Durch die Pflege des Personals und Bettruhe fühlt sich dieser Patient bald wieder gestärkt.
Doch sobald der Betroffene in den eigenen vier Wänden wieder seine gewohnten Tätigkeiten verrichten möchte, wird er sehr rasch merken, dass z. B. Konzentrationsschwäche und Antriebslosigkeit ihm zu schaffen machen. Tritt für diese Person nach ein bis zwei Monaten keine Besserung ein, macht sich weitere Verunsicherung breit, d. h. eine zusätzliche depressive Verstimmung vertieft diesen Zustand. Bei einem Großteil der Erkrankten konnte man diese Beobachtung über einen Zeitraum von bis zu einem Jahr anstellen. Sie fühlen sich dann in die Isolation gedrängt und hüten sich davor mit jemandem über dieses heikle Problem zu sprechen.

Behandlung von FSME


Rehabilitation
Eine Untersuchung an FSME-geschädigten Personen brachte folgende Erkenntnisse:
- Wenn durch eine FSME-Infektion auch das periphere Nervensystem betroffen ist, so bleiben sehr häufig dauernde Schäden zurück.
- Durch neurophysiologische Untersuchungen kann nachgewiesen werden, daß subklinisch das Nervensystem in einem sehr ausgedehntem Ausmaß betroffen ist.
- Bis zu drei Jahre kann es dauern, dass sich Schädigungen nach einer FSME noch bessern
- Rehabilitationsmaßnahmen nach einer FSME sollen so bald wie möglich einsetzen. Besserungen sind in den ersten Jahren möglich, danach muß die Behandlung funktionserhaltend weitergeführt werden. Bei Lähmungen sind Physio-/Ergotherapie regelmäßig durchzuführen.


Therapie
Nach durchgemachter FSME ist eine effiziente Nachbetreuung unerläßlich. Bei ausgeprägten Behinderungen soll so bald wie möglich eine stationäre Frührehabilitation mit mehreren Therapieeinheiten pro Tag erfolgen. Bei der Physiotherapie kann die Kraft und Beweglichkeit gebessert werden. Bei der Ergotherapie werden die Aktivitäten des täglichen Lebens gelernt: Anziehen, Körperpflege und dergleichen, bei der Logopädie wird das Sprechen und die Sprache geübt. Neuropsychologen behandeln Patienten, die Beeinträchtigungen der geistigen Leistungsfähigkeit haben. Nach dieser intensiven stationären Behandlung sollen die jeweils erforderlichen Therapien bei weiterbestehenden Behinderungen in losen Abständen weitergeführt werden. In längeren Abständen ist eine neuerliche intensive, stationäre Behandlung zur Erhaltung der erworbenen Fähigkeiten oder für eine weitere Besserung notwendig.
Aufklärung, richtige Therapie und Gruppengespräche sind ein wesentlicher Beitrag zur Bewältigung der Krankheit.

Krankenhausaufenthalt - Verweildauer - Kosten
Die Verweildauer eines FSME-Patienten im Krankenhaus kann von einer Woche bis 40 Tage betragen. Einzelfälle belegen einen noch längeren stationären Aufenthalt (1, 2, 4 Jahre).

Nicht in Zahlen ausgedrückt werden kann das menschliche Leid des Betroffenen selbst und von dessen Familie oder Angehörigen. Durch die Schwere der Erkrankung bedingt kann ein völliges Zerfallen der sozialen Beziehungen der Patienten erfolgen.

ndėrsa edhe nė gjuhėt tjera, pos shqipes gjinden tek keto lidhje:

http://www.tick-victims.info/m-4740.html - italisht

http://www.zecke.ch/fsme/

Ndėrsa me pyetjen e Vjeshtės lidhur me vaksionimin, pėr fėmijėt... nga pėrvoja personale para dy muajve vaksionimin e fėmijėve qė nga mosha 4 vjeēare dhe gjithsejt bėhet vaksionimi 3 herė, pėr tė pasur efektin e plotė, sepse pasojat e mengjitist munden tė mbeten tė papėrmisuara, e deri te paralizimi i gjymtyrėve, kėshtu qė ja vlenė njė vaksionimin i tillė, edhe pse nuk do tė thotė, qė secila prej tyre e bartė automatikisht virusin, por sikur rastet e infektimeve nė Kosovė, tregojnė pėr parazitin qė bartė virusin agresiv - Boreliozėn.

Thumbimi i rriqėrave, me fjalė tė tjera, nėse hetohet deri 7 orėt e para nuk paraqet rrezik infektimi, por nuk don tė thotė qė nuk paraqitet nė javėt e ardhshme.

Sipas asaj qė lexova 80 % tė sėmuarėve, janė infektuar nė natyrė, vrapim, peshkimit, larjes nė natyrė, punėve nė kopsht, duke luajtur me qenė, mace etj. Preferohet qė pas shėtitjes nė natyrė tu bėhet fėmijėve njė kotrollim i trupit, nėse ndonjė nga ata banditėn-parazitė kanė hyrė nė zonėn e sigurisė ha,hahaha

Ju pėrshėndes edhe njėherė pėr kontributin e nė vazhdim po i vendos lidhjet tjera, tė cilat fatkeqėsisht nuk janė nė gjuhėn shqipe:

http://www.zecke.ch/fsme/

http://www.zecke.ch/fsme/fsme_p010.asp?nav=10
[/SIZE][/FONT]


P.S. Mu desht ta ndaja shkrimin nė dy pjesė, pėr shkak tė kufizimit.
Gentiani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-06-07, 02:14   #13
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Naki
  • Shkaktarė tė shpeshtė janė viruset flavus, tė cilat barten pėrmes rriqrave, dhe disa shkaktarė tjerė tė gripit viral. Edhe mungesa e higjienės dhe uji i papastėr i pijshėm mund tė shpijnė deri tek infektimi, pasi qė uji i papastėr bartė me vete shumė viruse, tė cilat pastaj pėr shkak tė mungesės sė higjienės shpėrndahen pa pengesė nėpėr trup.
  • Vaksina HIB pėrfshin 3 doza dhe nuk ka nevojė pėr rivaksinim. Njė fėmijė do ta marrė kėtė vaksinė fillimisht kur tė jetė dy muajsh, dozėn e dytė nė moshėn 4 muajsh dhe nė moshėn 6-muajshe do t'i nėnshtrohet dozės sė tretė.
Me nderime Naki
Flm Naki dhe Gentiani,por tash po ju tregoj nga pervoja personale e imja.Sipas pediatrit te fmijve te mi ... nese femija vaksionohet para 1 viti jetė ,duhet te rivaksinohet ,e nese behet vaksinimi mbas 1 viti jete ,vaksinimi eshte komplet .

Sa dinė dikush per kete ??


__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:30.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.