Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Gruaja dhe Familja
Emri
Fjalėkalimi
Gruaja dhe Familja Inkuadrimi i gruas nė jeten shoqerore, jeta bashkeshortore, femijetPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 16-07-07, 19:04   #1
XheBraiLi
Double G
 
Anėtarėsuar: 28-05-06
Vendndodhja: --Ne Parajse Tu Bo feature me 2pac
Postime: 406
XheBraiLi i vlerėsuar jo keq
Gabim Nėnat

Po e qeli kete teme me fol veq per nenat ,per ato qe sakrifikojne shume per neve ....

Dua te flas i pari ti them se e dua shume , se ekam ylll edhe eshte gjeja me e shtrenjet per mua....

Dua ta falenderoj per qdo gje qe ka bere per mua ,por edhe t i kerkoj falje per te gjitha telashet qe ja kom bo najhere....


Te dua mamm


Kiss


__________________
N'Londer, m'kan coptu - n'Berlin, m'kan tradhtu
n'Rambuje, m'kan mashtru e n'Vjen, m'kan studju
Po jom msu me u kesh e fjales huj me ju nenshtru
Kur s'di me vendos vet, n'New-York vendoset per mu
spo valon mo flamuri se e kan shti renovim (sepse)
simboli spo pershtatet lypet pelqim n'5% (pse pse!!)
plotsohen kushte qi krimineli me thon po kthehna (pse!!)
zavendsohet shqiponja me ni sorr me dy krena
XheBraiLi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 16-07-07, 19:05   #2
XheBraiLi
Double G
 
Anėtarėsuar: 28-05-06
Vendndodhja: --Ne Parajse Tu Bo feature me 2pac
Postime: 406
XheBraiLi i vlerėsuar jo keq
Gabim

sa here te kam problem e jam ne ne rruge pa drejtim
vij te takoj kerkoj ndihmen tonde se ti je shpirti im
sa here jam ne telashe e zemra fillon me teper me mu drithe
vij te flas ty e ti me ndihmon problemet mi zgjithe
ti je je engjull edhe pse nuk ki krahe e nuk rrin me te bardhe
ti je dielli jem nona jem veq per mu ne kete bote ke ardhe
me ke rrite me shume mundime e me ke bo ky qe jam sot\
gjersa me mikrofon ne dore po knoj nga syte me rrjedhin lot
jeta ke e keqe per mu edhe tana te keqija me kane kap
ti per mu ke qen edhe none por ke qene edhe babe ...
te puth doren syte e ne gjunje veq para teje ulem
ne kete bote te eger veq para teje une perkulem
ti mundesh me ma mshu shuplake e une me ta puthe ate dore
se veq me i pase une tana te mirat e vetme ke perballu akull edhe bore
e di se ke hjek shume keq me mu ,edhe mu zemra me dhem
por dije se gjithmone do te mburrem se ke qene mami jem...
__________________
N'Londer, m'kan coptu - n'Berlin, m'kan tradhtu
n'Rambuje, m'kan mashtru e n'Vjen, m'kan studju
Po jom msu me u kesh e fjales huj me ju nenshtru
Kur s'di me vendos vet, n'New-York vendoset per mu
spo valon mo flamuri se e kan shti renovim (sepse)
simboli spo pershtatet lypet pelqim n'5% (pse pse!!)
plotsohen kushte qi krimineli me thon po kthehna (pse!!)
zavendsohet shqiponja me ni sorr me dy krena
XheBraiLi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-07-07, 11:57   #3
RiannA
I*N*F*I*N*I*T
 
Avatari i RiannA
 
Anėtarėsuar: 02-03-07
Postime: 2,009
RiannA VIPRiannA VIPRiannA VIPRiannA VIPRiannA VIPRiannA VIPRiannA VIPRiannA VIP
Gabim

NANO mos ta nin
nano djali o me mu,
nano mos ta nin
Nano un ata e du
djali esht me mu nano mos ta nin
__________________
O mic Sokola, o lek Dukagjina, a thu pa juve nuk e kishte zbulu RAP-in Prishtina?!
RiannA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-07-07, 12:15   #4
Arkza
Ne shpirt te Birit tim.
 
Avatari i Arkza
 
Anėtarėsuar: 09-03-07
Vendndodhja: F.K
Postime: 15,271
Arkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Nene dua te Kerkoj Falje per qdo Pik te Lotit tim !!!
Nene dua te jesh Prane meje si Gjithe-here !!!
Nene S'muj as te Imangjinoj nje Nate pa Ty !!!
Nene te Lutem me fal shume per te gjitha !!!
Nene te Lutem Nje gje mos Harro se te DUA SHUME.
Arkza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-07-07, 14:41   #5
SANTANA-29
-Shum i Thjeshte-
 
Avatari i SANTANA-29
 
Anėtarėsuar: 26-09-06
Vendndodhja: FRANKFURT
Postime: 16,506
SANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėm
Gabim

NENAT
Ato lahen nė gazin
tonė e nė lotėt e tyre.

Bėhen rojė murane
te krojet e shtera tė gjirit.

Nė ballin tonė pėr herė
u bėjnė dritė shejt gishtat.

Ditėt na i prarojnė dhe rrugėt
me nga njė bekim mė t'mirin.

Me rrėmetėn e krrusur t'moteve
na ruajnė nga hijet e liga.

Njė ditė shkojnė si tė shkonin,
tė mos vijė mė vdekja.

E s'na kėrkojnė asgjė,
pos njė grusht dhe mbi krye.

Shkojmė. E sa herė vdes nėnė,
vdes nėnėmira ime.
__________________
C'do dite zgjohem me nje mendim te ri me mall,pendim apo zemerim
ky eshte vec fillimi i dites por asgje nuk ka kuptim.
SANTANA-29 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-07-07, 11:45   #6
lyra2
 
Anėtarėsuar: 28-04-07
Vendndodhja: Aty ku e kam vendin...
Postime: 6,243
lyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Tregim!!

Tregim!!
Nena ime ka vetem nje sy.E urrej...Ajo eshte vetem nje trishtim.Ajo gatuante per nx e shkolles dhe mesuesit per ta mbajtur familjen.Nje dite sa isha ne shkollefillore..erdhi nena ime te me pershendes!Isha shqetesuar si mund te ma bente kete?!E injorova ate ne nje shikim te ashper dhe ika jashte.Te nesermen nje nxenes me tha"eeee nena jote ka vetem nje sy!!!"Desha te pelcas nga inati.Gjithashtu desha qe nena ime te mos ishte me. Keshtu qe,po ate dite u fjalosa me te duke i thene:"nese je duke u munduar qe te me besh objekt tallje,pse nuk vdes.Nena ime nuk foli asgje!!!!As u ndala te mendoj cka i thash,nga hidherimi!Deshiroja te ikja ng ashtepia!Fillova te studjoj deri sa m'u dha rasti te studjoj ne Sigapur ne studime.Atje u martova dhe jetoja i lumtur me familje.U bera baba.Dhe nje dite NENA me erdhi ne vizite.Ajo nuk i kishte pare niperit .....femijet filluan te qeshnin me te!Bertita ne te"Pse deshiron t'mi friksosh femijet e mi" DIL JASHTE !!!!
Nena ime e qete tha:"Oh me fal te lutem ,sigurisht i kam gabuar adresen!Dhe iku....
Nje dite per kuriozitet shkova ne kasollen time te vjeter.Fqinjet me treguan se ajo kishte vdekur.Nuk derdha as nje pike loti!Me dhane nje leter qe shkruante.Biri imi dashur me vjen keq qe t'i kam shqetesuar femijet tu,Kisha trishtim per ty ....sa ishe i vogel kishe nje aksident dhe e humbe ne sy...si nene qe ish anuk mund te shikoja ty duke rrit me nje sy.....dhe ta dhsh syrin tim.Isha krenare shume qe djali ime shihte boten ne vend timin me ate sy.....Me dashurine time per ty ,....NENA JOTE!!!!

Pra duhet t'i bindemi ,nenes pastaj nenes pastej nenes dhe pastsj babit!!!!!
__________________
...
lyra2 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-07-07, 18:39   #7
Peja-Boy
 
Anėtarėsuar: 15-03-07
Postime: 13,853
Peja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėmPeja-Boy i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Peja-Boy
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lyra2
Tregim!!
Nena ime ka vetem nje sy.E urrej...Ajo eshte vetem nje trishtim.Ajo gatuante per nx e shkolles dhe mesuesit per ta mbajtur familjen.Nje dite sa isha ne shkollefillore..erdhi nena ime te me pershendes!Isha shqetesuar si mund te ma bente kete?!E injorova ate ne nje shikim te ashper dhe ika jashte.Te nesermen nje nxenes me tha"eeee nena jote ka vetem nje sy!!!"Desha te pelcas nga inati.Gjithashtu desha qe nena ime te mos ishte me. Keshtu qe,po ate dite u fjalosa me te duke i thene:"nese je duke u munduar qe te me besh objekt tallje,pse nuk vdes.Nena ime nuk foli asgje!!!!As u ndala te mendoj cka i thash,nga hidherimi!Deshiroja te ikja ng ashtepia!Fillova te studjoj deri sa m'u dha rasti te studjoj ne Sigapur ne studime.Atje u martova dhe jetoja i lumtur me familje.U bera baba.Dhe nje dite NENA me erdhi ne vizite.Ajo nuk i kishte pare niperit .....femijet filluan te qeshnin me te!Bertita ne te"Pse deshiron t'mi friksosh femijet e mi" DIL JASHTE !!!!
Nena ime e qete tha:"Oh me fal te lutem ,sigurisht i kam gabuar adresen!Dhe iku....
Nje dite per kuriozitet shkova ne kasollen time te vjeter.Fqinjet me treguan se ajo kishte vdekur.Nuk derdha as nje pike loti!Me dhane nje leter qe shkruante.Biri imi dashur me vjen keq qe t'i kam shqetesuar femijet tu,Kisha trishtim per ty ....sa ishe i vogel kishe nje aksident dhe e humbe ne sy...si nene qe ish anuk mund te shikoja ty duke rrit me nje sy.....dhe ta dhsh syrin tim.Isha krenare shume qe djali ime shihte boten ne vend timin me ate sy.....Me dashurine time per ty ,....NENA JOTE!!!!

Pra duhet t'i bindemi ,nenes pastaj nenes pastej nenes dhe pastsj babit!!!!!
HuH...em tute moj qik ...
Kur ja qoj Nonens ndonje dhurat krejt mahalles del e ju tregon se ma ka qu Djali prej Gurbeti !!
Peja-Boy Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-07-07, 18:50   #8
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Per fillimin e zhvillimit te saj jan plotesisht arsyet e ndryshme;Pasioni,Dashuria,Deshira,Dhuna....
Si do qe te jet arsyeja e saj fillon nje lindje e nje bote individuale.Pytjet e pafund te vleres se saj,po se thyhen barrierat e kundershtimit te zhvillimit te saj.Frymarja e bardhe dhe pasqyrimi i atyre Kristaliteve ne mes Portave te Mamit dhe Femiut.Nje Vetetim ne Zemren e Mamit qe shkakton Lotin si nje pike e ujvares nga vendelindja e Engjujve...
Rritja e kesaj krijese te pambrojtur sot ka humb kuptimin e saj sepse njerzimi eshte i humbur ne rrugetimin e tij te pa arsyetuar.Aroma e Femiut tregon se cdo njeri ne brendesin e tij eshte nje Tejdukshmeri e Mbuluar..
Eshte Mami Ajo Viktime e Qendrimeve mes Realitetit dhe Enderrave,burim i pashtjershem i Energjise se Jetes.Koha fiton relativitetin e saj per Mamin me LINDJEN e nje Pjese te saj, me nje shikim deperton ne thellesine e kesaj bote te pastert te destiluar.Cudi Natyrore e Realizuar,lidhja shpirterore mes Mamas dhe Femiut te saj.Cdo shijim edhe bile pa pertes vrapimi i panderprer i saj per plotesimin e ....
Me kohe vie shenja e pare e shperblimit per Mamin,Buzeqeshja dhe Mimiket tjera te femiut,levizje te fytyres qe mundohen te tregojn Faliminderimin,Lumturine,Sigurine e njekohesisht lehtesimin e mundimeve,dhimbjeve te perditshme te krijuara nga rrethi qe Fatkeqesisht po ashtu Burimi pashtjershem.
Ndoshta deshira apo nje thirrje e brendshme ne shpirtin e tij/saj ti ndihmoj Mamas ne punet e pafund gjithnje e tutje ne perpjekje te levize pas Mamit te tij/saj.Shenje qe tregon se afersia e Mamit ploteson ngrohtesine qe kishte vetem ne boten e enderrave sa kishte syte e mbyllur me muaj te tere.
Dje,Sot apo Neser e tera eshte relative ne levizje e siper pa dmth DIKUR vie befasia (per te rriturit jo se eshte bere "normale" dhe pritese) por jo ne vemendjen e Femiut mundesia e pare zerit te formuar ne emerimin MAMI dhe krenaria ne brendesine tij te pastert qe pasqyrohet me ate njekohesisht me buzeqeshjen e buzeve dhe syret e kristalizuar e gjeneve te trasheguara nga Mamaja e tij/saj

p.s.
te shkruhet per nenen , shume here mendoj qe fjalet jate teper te varfra te shprhim ate qe ndjejme ... nena eshte vete jeta ,shume here theme , prandaj sjell ketu nje krijim te nje miku virtual/real virtual me nickun ,vizionisti , mendoj qe ky krijim flet shume ....
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-07-07, 00:24   #9
vendasi
 
Avatari i vendasi
 
Anėtarėsuar: 11-09-05
Vendndodhja: Canada
Postime: 3,533
vendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėmvendasi i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jador
Per fillimin e zhvillimit te saj jan plotesisht arsyet e ndryshme;Pasioni,Dashuria,Deshira,Dhuna....
Si do qe te jet arsyeja e saj fillon nje lindje e nje bote individuale.Pytjet e pafund te vleres se saj,po se thyhen barrierat e kundershtimit te zhvillimit te saj.Frymarja e bardhe dhe pasqyrimi i atyre Kristaliteve ne mes Portave te Mamit dhe Femiut.Nje Vetetim ne Zemren e Mamit qe shkakton Lotin si nje pike e ujvares nga vendelindja e Engjujve...
Rritja e kesaj krijese te pambrojtur sot ka humb kuptimin e saj sepse njerzimi eshte i humbur ne rrugetimin e tij te pa arsyetuar.Aroma e Femiut tregon se cdo njeri ne brendesin e tij eshte nje Tejdukshmeri e Mbuluar..
Eshte Mami Ajo Viktime e Qendrimeve mes Realitetit dhe Enderrave,burim i pashtjershem i Energjise se Jetes.Koha fiton relativitetin e saj per Mamin me LINDJEN e nje Pjese te saj, me nje shikim deperton ne thellesine e kesaj bote te pastert te destiluar.Cudi Natyrore e Realizuar,lidhja shpirterore mes Mamas dhe Femiut te saj.Cdo shijim edhe bile pa pertes vrapimi i panderprer i saj per plotesimin e ....
Me kohe vie shenja e pare e shperblimit per Mamin,Buzeqeshja dhe Mimiket tjera te femiut,levizje te fytyres qe mundohen te tregojn Faliminderimin,Lumturine,Sigurine e njekohesisht lehtesimin e mundimeve,dhimbjeve te perditshme te krijuara nga rrethi qe Fatkeqesisht po ashtu Burimi pashtjershem.
Ndoshta deshira apo nje thirrje e brendshme ne shpirtin e tij/saj ti ndihmoj Mamas ne punet e pafund gjithnje e tutje ne perpjekje te levize pas Mamit te tij/saj.Shenje qe tregon se afersia e Mamit ploteson ngrohtesine qe kishte vetem ne boten e enderrave sa kishte syte e mbyllur me muaj te tere.
Dje,Sot apo Neser e tera eshte relative ne levizje e siper pa dmth DIKUR vie befasia (per te rriturit jo se eshte bere "normale" dhe pritese) por jo ne vemendjen e Femiut mundesia e pare zerit te formuar ne emerimin MAMI dhe krenaria ne brendesine tij te pastert qe pasqyrohet me ate njekohesisht me buzeqeshjen e buzeve dhe syret e kristalizuar e gjeneve te trasheguara nga Mamaja e tij/saj

p.s.
te shkruhet per nenen , shume here mendoj qe fjalet jate teper te varfra te shprhim ate qe ndjejme ... nena eshte vete jeta ,shume here theme , prandaj sjell ketu nje krijim te nje miku virtual/real virtual me nickun ,vizionisti , mendoj qe ky krijim flet shume ....
hahaha..mami,mami,mami..a jador gati me bere te dyshoj ne gjinin tende..sepse zakonishte djelmoshat jan te lidhur me shum per mamin...(hajgare)e respektoje thenjen tende te lartshkruare ..dhe jam i bindur se ke ceke Nenen ne tema te ndryshme ketu ne Forum per arsye te mira.
Po baballart si qendron puna me ta???
__________________
Lumturine e sjelle vendosmeria...
vendasi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-07-07, 16:51   #10
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim

p.s.
dhe nje here qe mos te keq interpretohem krijimi qe e postova eshte i nje miku virtualo/real , me nickun ''Vizionisti'' une vetem pa te drejten autorjale te tij bera transmetimin , ..
kete e ndjej si obligim dhe nje here te ju sqaroj , per hire te asaj qe mendoj te krijohet eshte pijadestali i intelektit te njeriut , gjeja me e qmuar per mua , dhe .. jo qdo kush e ka kete dhunti ....
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-07-07, 17:31   #11
XheBraiLi
Double G
 
Anėtarėsuar: 28-05-06
Vendndodhja: --Ne Parajse Tu Bo feature me 2pac
Postime: 406
XheBraiLi i vlerėsuar jo keq
Gabim

Nena Vuajtja edhe plaga ime
__________________
N'Londer, m'kan coptu - n'Berlin, m'kan tradhtu
n'Rambuje, m'kan mashtru e n'Vjen, m'kan studju
Po jom msu me u kesh e fjales huj me ju nenshtru
Kur s'di me vendos vet, n'New-York vendoset per mu
spo valon mo flamuri se e kan shti renovim (sepse)
simboli spo pershtatet lypet pelqim n'5% (pse pse!!)
plotsohen kushte qi krimineli me thon po kthehna (pse!!)
zavendsohet shqiponja me ni sorr me dy krena
XheBraiLi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-07-07, 18:23   #12
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga vendasi
hahaha..mami,mami,mami..a jador gati me bere te dyshoj ne gjinin tende..sepse zakonishte djelmoshat jan te lidhur me shum per mamin...(hajgare)e respektoje thenjen tende te lartshkruare ..dhe jam i bindur se ke ceke Nenen ne tema te ndryshme ketu ne Forum per arsye te mira.
Po baballart si qendron puna me ta???
ah , Vendasi , baballaret .....!!!

....ok , provoj te shkruaj , ndoshta eshte me e lehte se ta thuash me fjale ..!!!
ajo eshte dhembja ime , dhe per dhembjen nuk dua te flas , sepse nuk e ka peshen e asaj qe ndjejme kur e themi ...dhe ajo eshte diqka personale ne mua ,per mua , dhe dua ta mbaj veq per vete , ne mua ka vleren , per mua dhe antaret tjere te familjes sime ,per te tjeret do ishte vetem nje person apo krijeseqe paten fatin ta njohin , dhe une nuk deshiroj ta devalvoj ndjenjen ...ajo me eshte me e cmuara , mendoj qe ja dij peshen ...
ok , une e humba kur kisha 18 vjet, ate q shumica e quajne baba , une e kisha me shume ,baba , shok, mesues ne jete , udherrefyes, me nje fjal idol , dhe mendoj qe vetem idhujt idealizohen ....
...vdekjen e tij ,e di qe e perjetuam me shume se nje humbje njerzore eshte njesi e tmerrshme te te mungoj dikush ,kush nuk e ka provuar , por ndyshe eshte ne keto situata , per cudi ne familjen time kete thyrje e perjetuam me ndryshe , ne nuk biseduam per dhembjen e perbashket ,e leme gjithesecilin me dhembjen ne vete , nuk ja kujtuam njeri tjetrit plagen qe ndjenim e kishim shume te vshtire ateheere , edhe sot ,eshte shume e veshtire vetem te kemi guximin te flasim per vdjekjen, mos prezencen e tij , prezencen e tij..fatmiresisht rrethi na kuptoj , nuk me perkujtoj kurr , interesant , dhe sot ka kaluar po aq vite sa une kisha atehere , dhe kur tjeret me pyesin pergjigjem, ftofte dhe shpejte ..nuk e kam , fjalen vdekje , kurr nuk e permenda ..!!
..kjo eshte ajo dhembja ime , dhembja me percjell mua dhe cdo antare te familjes sime dhembje qe une e ndjej ne forme malli , dhembje kr shof antaret e familjes sime qe vuaj per ate mall , dhe asnjeri tjetrin nuk mundemi ta ndihmojme,......per veten time ,them qe ajo thyerje pata transformim karakteri ,qe nga ajo moshe i gjithe ai potencial i dijes dhe egos superlative ,u kthye ne mua ne arsyeshmeri ,llogjik te shendosh ,mirkuptim , dhe tolerance , dhe magjine e ndjesis ..ndjeje qdo cast ne te jetuar .. veper qe e mesova nga im At, ate e mvesha karakter te vetes sime , ashtu siq deshti AI, e moto e tij ishe ...dija ne sherbim te te jetuarit , mes njerzish dhe kuptimit reciprok , nese me pyetni si e perballova mungesen fizike te tij , them qe fatemiresisht , qe nga ajo kohe ishin studimet larg shtepis , pastaj te jetuarit jasht shtetit qe me ipnin ndjesine e rrejshme ,me te lehte ne vetevete '' jam larg shtepis dhe nuk e shof , ... e sot ,kur shkoj aty ku prehet trupi i tij e perballoj me lehte sa here e vizitoj , me ndjesin vend i nje piketakim ku takohemi ne dimensione te ndryshme , dhe rrefimit , qe Ai jeton ne Ne, ne jetojme jeten bashke me Ate,...... deri ne momentin kur do prekim dimensione te njejta ...!!!!

.....Mama , mire e keni vrejtur , e vertet , ajo munges e njerit prind gjithesesi dyfishohet ne prindin tjeter , flas per memen time , jo pse ka vlera qe e bejne ta duash , per sakrificn , dhe dashurine qe na ofron , por eshte dhe ajo ndjesia qe te bene ta duash ,dhe ta kuptosh, ta cmosh qe e kam ,dhe qe dine ta perballoj humbjen dhe dhembjen qe jeta ja solli shume heret ...!!
p.s.
...kjo eshte ajo qe une e pata vertet shume me lehte ta tregoj mes shkronjash se me fjali per kaq vite me rradh , dhe te gjithe ju qe do e lexoni , mos u mundoheni te paragjykoni me fraza dhe terma qe shkenca e psikollogjise i emerton si devime te botes se mbrendeshme , i kam studiuar shume mire , dhe aq me bene , une them qe zgjodha , varjanten me te lehte , qe shpirti te vuaj me pak ....!! dhe per kete jam plotesisht e vetedishme , ....vendimet per veteveten na takojne neve, dhe jane vetem tonat ....e kjo ishte per mua forma me e perballuar ....
....kjo eshte ajo Vendasi , ... tek ne ne familje ,mames i takojne te dy dashurie reale , qe gjithesecilit prind ne realitet i takojne veq e veq ...
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-07-07, 18:37   #13
luckyman
 
Anėtarėsuar: 18-03-07
Postime: 3,373
luckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Njé Nené vlené sa djeté mesues!
luckyman Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-07-07, 18:41   #14
Virti
 
Avatari i Virti
 
Anėtarėsuar: 13-05-06
Postime: 13,621
Virti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga lyra2
Tregim!!
Nena ime ka vetem nje sy.E urrej...Ajo eshte vetem nje trishtim.Ajo gatuante per nx e shkolles dhe mesuesit per ta mbajtur familjen.Nje dite sa isha ne shkollefillore..erdhi nena ime te me pershendes!Isha shqetesuar si mund te ma bente kete?!E injorova ate ne nje shikim te ashper dhe ika jashte.Te nesermen nje nxenes me tha"eeee nena jote ka vetem nje sy!!!"Desha te pelcas nga inati.Gjithashtu desha qe nena ime te mos ishte me. Keshtu qe,po ate dite u fjalosa me te duke i thene:"nese je duke u munduar qe te me besh objekt tallje,pse nuk vdes.Nena ime nuk foli asgje!!!!As u ndala te mendoj cka i thash,nga hidherimi!Deshiroja te ikja ng ashtepia!Fillova te studjoj deri sa m'u dha rasti te studjoj ne Sigapur ne studime.Atje u martova dhe jetoja i lumtur me familje.U bera baba.Dhe nje dite NENA me erdhi ne vizite.Ajo nuk i kishte pare niperit .....femijet filluan te qeshnin me te!Bertita ne te"Pse deshiron t'mi friksosh femijet e mi" DIL JASHTE !!!!
Nena ime e qete tha:"Oh me fal te lutem ,sigurisht i kam gabuar adresen!Dhe iku....
Nje dite per kuriozitet shkova ne kasollen time te vjeter.Fqinjet me treguan se ajo kishte vdekur.Nuk derdha as nje pike loti!Me dhane nje leter qe shkruante.Biri imi dashur me vjen keq qe t'i kam shqetesuar femijet tu,Kisha trishtim per ty ....sa ishe i vogel kishe nje aksident dhe e humbe ne sy...si nene qe ish anuk mund te shikoja ty duke rrit me nje sy.....dhe ta dhsh syrin tim.Isha krenare shume qe djali ime shihte boten ne vend timin me ate sy.....Me dashurine time per ty ,....NENA JOTE!!!!

Pra duhet t'i bindemi ,nenes pastaj nenes pastej nenes dhe pastsj babit!!!!!
renqethese dhe shembull i pakontestueshem!!!
__________________
What we know it's just a drop, what we do not know is an ocean.
Isaac Newton
Virti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-07-07, 18:52   #15
lyra2
 
Anėtarėsuar: 28-04-07
Vendndodhja: Aty ku e kam vendin...
Postime: 6,243
lyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėmlyra2 i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Jo jo,komento......;)


__________________
...
lyra2 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:23.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.