Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 04-08-07, 11:52   #1
Malsori-Makaveli
 
Avatari i Malsori-Makaveli
 
Anėtarėsuar: 04-08-07
Vendndodhja: Zvicerr
Postime: 408
Malsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Malsori-Makaveli
Gabim Poezia nga Zemra e Malsorit

Jam Krenar se jam Malsor Shqiptar,
Shamin e Kuqe te Lidhun ne Dor e m“baj per Ner,
Bukurin e Maleve e Fali Zoti per Dimer e Ver,
Bukurin e Nates me Yje e Fener,


I Rritun nato Bjeshk te Malsis,
Tuj pi Tamel te Baktis,
I Lidhun ne Djep Lulak,
Tuj hanger Buk t“pjekne ne Ogjak,


Tuj pi Ujź ne Burime,
Tuj ju mundu per Fatin e Jetes Ime,
Gjithmon tu ju Rujt se po Vrahesh e po Vritesh,
Per Trimni ne Fis po Koritesh,


Tu ja dhan Dites Jeten,
Tu je rujt gjithmon Veten,
Te Vjetrit tuj Respektu,
Prej Pleqve tuj M“su,


Tash ban gjithkush q“ka don Vet,
Gjithkush Lakmon per Gyrbet,
E Harron Vendin qe ka Lindź,
Gjithkush e Lakmon Pasurinź.
Jam si Bleta se shkon lule m`lule tuj marr Erė,
Kqyri punen time,e ty mundona met ba Nerė,
Shum shpejt e vrej,pse po me rrin Gati,
E di shum mir se k`shtu nuk asht Fati,


Nuk shkruj met hy n`qef ty,ket e baj per Veti,
Ka shum se n`kto raste veten e Gjeti,
E kam m`byll Shpirtin ne Hekra,
Qe mos t`mujn mej ba gja Vdekja,


Un ta dhash fjalen e Zemres e besen e Burrit,
Per besim te fort si me than ni Mur prej Gurit,
Nuk me Besove,
Prap Zemren ma Lendove,


E pse e meritova??
Dot mundohem ta permisoj tregom ku Gabova??
Nuk kam nevoj met ba be,kur e thom t`verteten
Mendon se un nuk kam qef me pas t`lumtur Jeten?


Me pa pas asi Ftyre se ska Vler,
Moti t`kisha ba q`mos e t`kisha lan n`der,
Po kishe pot baj nerė e vetit Burrni,
Te kam kshillu si met pas Fmi,

E Sod?

Sod jam ma Qen se Qenat,
Sepse t`kan pelqy e mashtru Rrenat,
Sod as kush spo e she Veten,
Gjithmon keq fol per Tjetren,


Bahesh e n`dershme dhe shum e Urtė,
Me vjedh me Sy se ka poj qoj Durtė,
Nje Shpirt me hije t`zez pa n`diena n`zemer,
Mish e Eshtna ner at Lkur,
Jan ba shum sod t`pa Kultur.Disa vjet kan kalu e s`t`kam pa me Sy,
Mfal se tash pot tregoj se shum her t`kam Genjy,
Ata Muj e ato Vjet tash kan Kalu,
Mas k`saj kohe pot tregoj se sa t`kam Dashuru,


Je kan e ambel e bukur si Pllum,
Mthoshe Vlla te thosha Moter kem pas dashni Shum,
Sa ma von aq ma Veshtir,
Jem kan Shok shum te Mir,


Mke dasht shum e kam Hetu,
S`tkam dhan shanc t`kam Largu,
Ti me mu,se kish pas shkru Jeta,
Se sa te du met tregu,forc ne Zemer nuk Gjeta,


Oh sa fort oh sa shum veten e kam Majt,
Jam kan i fort kam duru per mos me Qajt,
Kur u ulshe ne Prehen vajtojke ni Zemer,
Buza u dridhke kur te thirrsha ne Emer,


Te kam genjy te kam than fatin e kam Gjet,
Por e verteta ka qen se ty t`kam dasht per Jet,
Je kan diqka e veqant mua s`me ke Taku,
Nuk kam mujt m`ka ardh keq,n`daj vetes jam Turpnu,


At dit se me the,un kam gjet Dashnor,
Piki loti prej Synit e me ra ne Dor,
Me ata Lot Duart un i Fshina,
Kesh ka plasi se s`mund u Perbina,


Tash sa vjet sasht fundos ajo plag e Vjeter,
Kam frik se me n`dodh edhe me dikan Tjeter,
Emri yt i shkrum ne Zemer me pika te Gjakut,
Veq edhe niher met pa me Sy,vdes prej Marakut.

Kur don mu ba Burr,
Ka ardh koha ja sod ja Kurr,
Mej lan mend e Fmis,
Mej kqyr Punt e Shpis,


Ka ardh koha rrugt mej Lan,
T`miren andej nuk e Gjan,
Lodh Bab e Nan menzi tuj Hec,
Ti tash per jeten tane mu Kujdes,


Merr koh nje nat te Qet,
Mendo iher per ket Jet,
Kush met lut s`ka me Ardh,
Jeta asht e jotja puno,qofsh Faqe Bardh.
Ti ne Vendlindje un ne Gyrbet,


Mora ta shkruj ket Leter,
Si ty nuk gjeta Tjeter,
Prej se ja nisa me Lot e Lava,

Me kujtohen qastet kur prej teje u n`dava,

Dy pika loti me ran m`bi at Leter,
Mendoj se ka qen dje e jo kujtim i Vjeter,
Dy Zemra e ni Lot,

Sa te dua oh Zot,

1 minut sa 1 or, 1 dit sa 1 Vjet,
Keshtu koha kalon ne ket Gyrbet,
Gjithmon si ne Anderr mu ka dok Vetja,
Gjithmon atje te ti ne mendime veten e Gjeta.(E Perponume)

Athua k“to Troje naj kan Mallkue,
Athua tan Rruzellin po dojm me Shkue,
Athua erdh Ora krejt me m“barue,
Athua edhe Zoti na asht Idhnue,


Sod sasht ka dihet qka asht ka n“doll,
Gjuhen e Gjarpnit na s“dim me Fol,
Jem z“voglue e ba saj Moll,
Se s“nje Shqipni kush s“nje Kosov,


Athua jem mjegull para Diellit,
Athua Rinija jon asht pera Ferrit,
Athua aj kem faj naj Kuj,
Athua na kan vra Lot e Dikuj,


Ik prej Dreqit e hajde ne gojź te Arushs,
Shahmat si me kan ne gryk te Pushks,
Asht ni fjal shum e Vertet,
Pa Dashuri e Rini nuk ka Jet,


Athua jem met si Vorr i Qelun,
Athua jem ba si Mish i Kelbun,
Athua tana Shpresat na jan Tretun,
Athua lirija jon asht kur jem t“vdekun,


Na jan perzi Qeni e i Biri,
Nuk po dim cili asht i keqi e cili i Miri,
Gjithkush vdes kur asht i Vjeter,
Tokat tona jan ba mej mat me Meter,


Bjeshk po na doket Shpati,
Ja ka nis me na dhimt edhe Ashti,
Edhe Jeta na asht Gerdit,
Kerkush prej Punes sod sasht tu ju Njersit,


Jo,jo nuk shuhet Shqipnija e Vogel,
Se k“tu dot mlidhem prap Vlla e Moter,
Mej n“gi ni Sofer,mej n“groh ni Voter.


E kam marr ni Laps prej Vendlindje,
Me ja pershkru Zemres do Kujtime,
Krenar aty ku u leva n“token Shqiptare,
I shkruj Shkronjat se i msova ne Abetare,


Tash per gjuh e kam pak Fjalen,
Fajtor jau la Baben e Nanen,
Edukat me mendje t“madhe,
Me fol gjuhen se shihet n“pare,


Rrin n“grup ka 2 ka 3.
Pse jan Shqiptar ti nuk i Nje,
Veq kur ja nisin e shahen n“gjuhen Shqiptare,
Pse i she n“doj kush atyne nuk ju vjen Marre,


Prinderit vet i n“di tuj Fol,
Veq n“gju se e m“son n“shkoll,
Turp per t“hujt e turp per Veten,
Borxh ati se ta fali Jeten,


Oh aj se din i n“dimoft Zoti,
E perdor aty ku i duhet mas Forti,
Edhe pse jeton ne Gyrbet,
Kurr se harron gjuhen as dhen e Vet.
Droga

Prej Njerzve te Mallkum,
Prej Zotit te Marrum,
Ne Jeten e Dreqit te Pranum,
Prej t“dashurve te Harrum,


Si krane t“thata kini Met,
As i gjall e as Vdek,
Tu je ble me Pare Deken,
Me Dor te vet me shkatrru Jeten,


Ba asht e lkur per gjyna t“zotit,
Ne ata Sy as nje pik t“lotit,
Hi n`grop e krejt Tha,
Kan m“bet veq sa me Pa,


Met me kesh gjdo kush me Ju,
Kini me vdek si Qeni n“prru,
Qofshi gjithmon Faqe Zi,
Mos ju paft kush me Sy,

E marr Lapsin se e kam mat mirin Shok,
Me don dhe e dua Fort,
Me beson dhe i Besoj,
Nuk me harron as se Harroj,


Nuk asht ma ajo koh e Vjeter,
Sod Dashnija asht ba e Teper,
Edhe Dielli po n“zen per Seri,
Syve shpesh po ju bjen Terri,


E un veq po rri po Shkruj,
Pom shkojn fjalt si Letra n“uj,
Nuk e di se ku po Nalna,
Sod me dek ma nuk n“gjallna.

Oh Shqipe gzoftu Zemra,
Mos prano me tu rrit Mendja,
Se per Zoten e hupe Veten,
Ki me vujt per tan Jeten,


Kadal dal hap mas Hapi,
Mos e le me te kap Vrapi,
Ruju, se me ba me n“zan n“thu,
Keq e mrapsht ki mu Rrzu,


Kur te qohesh per plot me Varr,
Jeta n“dryshej ka met Dal,
Mendja madhe e gja s“fitove,
Edhe ata per rreth i Lendove.
Qe 12 Vjet ne Gyrbet


Erdha ne Gyrbet,
Kur i Pata 11 Vjet,
Nana n`ga gjumi me Zgjoj,
Nuk disha se ka po Shkoj,


Shendosh e mir k`tu Mrrina,
Por disi mu n`dalke Fryma,
Ket Vend n`dryshej e kish n`ze Dielli,
Mu dokshin Njerz per Seri,


Nje vend jo i Rahatshem,
Nje vend per mua jo i Pershtatshem,
Kisha shum mall per at Dhe,
Kisha mall per Shok e Shoqe e aty ku kam Le,


Shum mall per Kojshi e Agjallar,
Isha edhe un n`der ata se i thonin vetit Mergimtar,
Kur un u nisa,e maj n`mend se si Qajshin,
Faqet e mija me Lot mi Lajshin,


Nuk i kuptosha ato Gjana,
Tash po e sho se vetit e atyne qka ju Bana,
Si me qen i Adoptum,
Shum i lumtur por jo aq i Gzum,


Pa Shok as Shoqe si i Vetmuar,
Me shikojshin per Njeri t`huaj,
Shum shpesh mendojsha se jam Anderr,
Por n`vertet isha Zhganerr,


Tash po e kuptoj se ku asht Jeta,
Aty kur leva e aty ku gjith i Gjeta,
Edhe pse asht Lloq e Dhe asht e Jotja,
Aty ku lulzon Fusha e Buzqesh Toka,


Tash po e kuptoj se dheu i Gyrbetit shum i Ranė,
Syni Lotin menzi po e Banė,
Aty ku ma fali Zoti Jeten,
Kam Deshir me ba Vdekjen.Ne keto dit te Sodit,per ket Rini,
Poj la vetit qudi e Dieni,
Qka po sho e qka prej tyne Prita,
As Respekt as mirmengjes as mir Dita,


I kam pa perdit e i Perjetoj,
Nje kujtim te mir praj tyne nuk e maj mend as se Kujtoj,
Sju ka met i pllam Ftyr e lidh Fjala Nyje,
Per do Djem e Vajza se s`kan Mend ne Kryje,


Ma shum me vjen marre Mu,
Se aj e ajo se jan tuj Mkatnu,
Por te Fundi Fundit spo kam Dertė,
Gjithkush e ka at neren e Vetė.


Kam edhe shum e shum tjera ishalla ju pelqejn.Gzohem per Komente.

Me Respekt Malsori


Malsori-Makaveli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 04-08-07, 11:55   #2
Malsori-Makaveli
 
Avatari i Malsori-Makaveli
 
Anėtarėsuar: 04-08-07
Vendndodhja: Zvicerr
Postime: 408
Malsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Malsori-Makaveli
Gabim

Jeta asht Mesim,
Vdekja asht Pushim,
Jeto te Mesosh,
Jeten ta Kuptosh,

Nata e Zeze,Dita e Bardh,
Lype ata qe e ki Mall,
Nese Fatin e Gjan,
Mos e prish nese nuk mun e Man.

Nuk asht veq ky Mall,
Por te djeg si Rakija ne Varr,
Kujton se asht per Ilaq,
Te domton e nuk te Knaq.

K“saj Bote shkrum poj vike Era,
Jeta e Vrant prej se Leva,
Vrant ka do Shkova,
E Vrant prej kahit Erdha,

Qou pa Hanger e Flej me Tut,
Pot dhem Trupi edhe prej Shtratit t“but,
Zemra e thot Fjalen e Saj,
Iher me Gzim iher me Vaj,

Shpirti Gjemon si n“kohen e Mretit,
Si me kan i Burgosun ne Fund te Detit,
Oh k“to Dhimbje te Trupit Tim,
A kan dikur Perfundim,


Sa me dhimbet kjo Vendlindja,
Oh sa shum kan met Jetima,
T“mjert jan rrit pa Nan e Bab e as Vlla,
Nuk e din a jan Gjall aj kan Vra,

Ah Anmik e i pa Shpirt,
E ti kurr mos pash Dit,
Ti ma te Dashurit naj More,
Naj mushe Oborret me Vorre,

Kurr te keqen nuk na Dave,
Mish e Eshtna ti naj Thave,
20 vjet nen Serbi,
Si 500 vjet nen Turki,

Sa kushi Lotin e ka Derdh,
Ata Lot me nis mej Mledh,
Me pa ba Uj me Pi,
Ni Shtet ish Ngi,

E lyp Prindin por se Gjan,
Kan me thirr Bab e kan Nan,
Gjithmon mej nejt Loti gati ne Sy,
Ah moj Nan kur ta thrras Emrin Ty,

Ne Zemer me kapi ni Ligsi,
Kur i sho ata Fmi,
Kerkush per ta nuk Lodhet,
Nuk e din se as ku Prinderit i kan Vorret,

Po qajn edhe N“gjallesat e Detit,
Prej Masakrave e Kijametit,
Tu ju Lut 365 Dit t“motmotit,
Ja qum Lemzen edhe Zotit,

E lyp Babin e lyp Mamin,
E lyp Buken e lyp Tamlin,
Lyp Uj e lyp N“grotsi,
Lyp Nanen me marr ne N“gji,

Prej Uris e shet Gjakun,
Me ble Buk me fry Barkin,
N“doshta ne Ditet ma te Veshtira e jep Jeten,
Dhe per ty se kursen Veten.

Rinia mu ka Gerdit,
Pleqnin s“po kam qef me Prit,
Rri met Mirin e duro T“keqin,
Si me marr vesh 6 Vjeqin,

Sukur kur t“hupin Tifozat,
Ashtu Rrept met kap Nervozat,
E mos met n“shu per ni Jav,
Met n“di tuj Bertit ni Mahall,

Aj perveti e ky Perveti,
K“shtu e kish ky Gyrbeti,
Ma mir vetit me ja n“gul Thiken,
Se dikush gjdo Jav me ta n“zi Diten.
Po e sho Fleten si e merr Era,
Po e sho si Shtepis i qelet Dera,
Po e sho Nanen si e don Fmin,
Por s“po sho ku Shqiptart e kan Ardhmerin,

Po sho shum Njerz te Shkret,
Po sho shum t“lodhun me Jet,
Po e sho Veten Ketu,
Por Lumturi s“po kam Asku,

Po e sho te Riun e t“vjetrin,
Po i sho si shkojn Njani me Tjetrin,
Po sho te Bardh e t“zi,
Por per vend tim kurr s“po sho Liri,

Ather kur Shkronjat Shqipe i Mesova,
Historin ton ma Tregun dhe e Lixova,
Aty ku Luftuam u tha edhe Druni,
Por hala kush Lirin se Pruni.
Mori Qikat e Sodit,
Poj dhem Zemra edhe Korbit,
Po e harroni Konakun,
Po e fliqni edhe Gjakun,

Keni lan n“habi edhe Plakun,
N“shon t“fejumin e merr Zezakun,
A se shen Syni yt Ngjyren,
A nuk te vjen turp me ja marr Babes Ftyren,

Shum Baba Livdohen e bahen Trim,
Femijeve te vet nuk ju jep kurr Edukim,
Tuti Zorrat kur te hin ne Ar,
Mos e Flliq Fis e Far,

Pa u pjek Gruni kush se Korr,
Prite punen pa t“n“doll,
Vajza ju vet po Thoni,
Qefi asht maj madh se Stambolli,

Ku e gjete ku e Lype,
Pse bash Zezak prej Afrike,
Je edhe e shplume ka Barku,
Si nuk i jep 5 Pare se te shohin Hallku,

E more Vajz nuk shkon Bardh e Zi,
Se Flamuri asht Kuq e Zi,
I lam n“gjak per Anmik e Tradhtar,
Prej brezave Shqiptar,

Kshtu ka than aj Lek Kanuni,
Me ni Plum pot merrke Gjumi,
Brez pas brezi tu je rujt Ner e Burrni,
Athu a shkelen k“to per nje Dashuri????

Mos e le Gjyshit me ja n“zi Plisin,
Nuk asht gjynah me rrudh Gishtin,
Te vjen Era si me hanger Huder,
Jeni ba si Qen e Kuder.

Syni im po ka Uri,
Por jo me Hanger e as me Pi,
Per mej dasht per k“ta se kam Dashuri,
E jo me lan Shpirtin n“vetmi,

Me hec vet me Kamt e Mija,
Pot len m“rapa kjo Merzija,
Ah q“ka ish ky Malli,
Po e han Shpirtin per s“gjalli,

Sukur Molls se ja hek Lvoren,
E dikush per Inati ta shterngon Doren,
Ashtu asht ba Sot Njerzimi,
Ju ka hup krejt Kuptimi,

Nuk mundesh gjith kendin me Durue,
Shpirtin n“fyt ka me ta Prue,
Nervoz po bahem s“po mund po Nalna,
Sod asht i Mengur edhe Budalla,

Po ka shum Njerz me 2 Ftyra,
Edhe pse te Rren ati nuk i n`rrohet Ngjyra,
Ta maron Rrenen n“kam e n“gishta,
Ta n“shon Fjalen krejt me Bishta,

Athu Jeta jeme k“shtu asht Shkrue,
Gjithshka n“ket Bot me Provue,
Kur me rrjeth Loti vet me Caktue,
Zemren me ja fal atyne se me dojn Mue.

Ftyra ka Vler,
Nuk asht 1 Hekter,
As nuk blehet as nuk Shitet,
Me gjith qka ajo nuk Flliqet,

Problemet nuk z“gjidhen me Grusht,
Mos k“ce si Zorra n“prush,
Me Dajak rrehet veq Kali,
K“tahen se kupton Shqiptari,Kam edhe shum e shum tjera ishalla ju pelqejn.Gzohem per Komente.

Me Respekt Malsori
Malsori-Makaveli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-08-07, 14:16   #3
Malsori-Makaveli
 
Avatari i Malsori-Makaveli
 
Anėtarėsuar: 04-08-07
Vendndodhja: Zvicerr
Postime: 408
Malsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Malsori-Makaveli
Gabim

Shummmm flm Zana dhe Linka Pz.kaloni si mas Deshires.Syni asht Detyra e Jetes per Shikime,
Hulumtim dukuri n`gjyra e Gjana,
Syni Pasqyra e Vetes,Jetes dhe Vepres,
Shikimi leximi i mendimit kujtim i Pashum,

Me Sy te njo te sho t`detyroj mem dhan Pergjigje,
Me sy tregon Mallin,Dertin Merzin e Dashurin,
Syni me she te sho,m`lakmon t`lakmoj,
Shikom ne sy t`kallxoj t`verteten dhe per jeten.Gjakun e trupit e kishe shit e dhan e Fal,
T`pakten niher Anerr met Dal,
K`shtu ka met n`doll kur ni Zemer t`dashne s`din me Majt,
Kur e ther kot mas saj ki me n`gajt,

Njeri Shpirtit se t`don e t`pret,
Mos kir dro se aj kurr s`te Vret,
Bane e idhnove s`kam e pas ma dhimbje ka met Lan,
Vjeti Dhimbjet ka mej n`zan,

Ata lot e Syve kan met Rrjedh,
Ah Dhimbja dhimbja t`shkulet Zemra si pemen kur e Vjel,
Shikomi Syt e mi te Vertet,
Aty e gjen Fjalen te DUA PER JET.
Oh e keqja vetit e helm per Zemer,
Oh Shpirtin ma Shkatrrove,
Mallku qoft aj prej kuj ket rrug e Msove,
E te un erdhe e m`qele Varr,
Gjdo Dit e per Dit spo din mu Nal,

Oh Syt i ki t`mshelun e po hec n`drrasa t`kalbta,
M`kate naten e m`kate Diten,
Oh e keqja ta ka zan Priten,
Oh e Mjera se nuk e Kupton,
At se me Zemer e Shpirt po te Don,

Oh Qeli syt e shiko Perpara,
Po te vjen Engjulli n`tesha t`bardha,
Oh ruje mos e idhno se dikur Shkon,
Se ma kurr nuk e Takon,
T`harron t`mallkon oh Lot se Rrjedh,
Ta ka ba Boten Qiell,

Oh pse mua n`gushte m`ke Zan,
Me ka ba ni tjeter Nan,
Oh Histori mos me pjell Merzi,
Askund qare vetit spoj Di,
Jo jo ma k`shtu nuk shkon Jeta,
Don mem lan n`ket jet me t`meta.
E mora ni grusht Palloma,
Fluturim n`ga shpija Dola,
Per me lan lotin me Rrjedh,
Menzi Syt po i la Qel,

Prej Deres kur jam Dal,
Zemra e mushne per plot me Mall,
Dhe ja nisa mu Pergadit,
Tash Loti kur t`ja nis me Pik,

Dil oh Lot mos pritsh me Dal,
A po e she qfar Dite t`ka Ardh,
Me jep koh edhe naj Dit,
Tlutem prit mos me Korit,

Ti la dhimbjet se kan vu Rraj,
E prej Zemres spo mun i Daj,
Ah Lot se n`sy ki Met,
Rrjedhsh per Diten se ki me Dek.Sa deshta mej than dikuj TE DUA,
Jo veq te dua por TE DUA SHUM ZEMER,
M`thave Shpirtin ma nale Frymen,Syt mi mushe Lot,
Athua ajo a pat Zot??

S`di veq Qajta,
Perbes se sa vjet sod s`mun u Permbajta,
Kesh per ta Shpirti e Zemra,Kama e Dora,
Ma shum se dita per veti,per Jeten e Dashurin ja Tregova,

M`shkele mi mua m`thave Zemren,
E tash ku e kam Mendjen??
Ne fillim ti ke Jeta,
Por ma vonė m`dole e pa Verteta,

Lypa Sherim prej Plages Vjeter,
Ti ma shtove edhe nja ma Teper,
Realiteti k`saj Bote sod per sod asht Rrena,
Pa besia shkatrrim te Zemra,

Ki me lyp fjalen TE DUA,
Ki me harrua si Mua,
Zemra se t`deshti ti e Vrave,
M`le n`vetmi as Shok s`mu Bane.


Malsori-Makaveli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-08-07, 14:17   #4
Malsori-Makaveli
 
Avatari i Malsori-Makaveli
 
Anėtarėsuar: 04-08-07
Vendndodhja: Zvicerr
Postime: 408
Malsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Malsori-Makaveli
Gabim

Shummmm flm Zana dhe Linka Pz.kaloni si mas Deshires.


Syni asht Detyra e Jetes per Shikime,
Hulumtim dukuri n`gjyra e Gjana,
Syni Pasqyra e Vetes,Jetes dhe Vepres,
Shikimi leximi i mendimit kujtim i Pashum,

Me Sy te njo te sho t`detyroj mem dhan Pergjigje,
Me sy tregon Mallin,Dertin Merzin e Dashurin,
Syni me she te sho,m`lakmon t`lakmoj,
Shikom ne sy t`kallxoj t`verteten dhe per jeten.

Gjakun e trupit e kishe shit e dhan e Fal,
T`pakten niher Anerr met Dal,
K`shtu ka met n`doll kur ni Zemer t`dashne s`din me Majt,
Kur e ther kot mas saj ki me n`gajt,

Njeri Shpirtit se t`don e t`pret,
Mos kir dro se aj kurr s`te Vret,
Bane e idhnove s`kam e pas ma dhimbje ka met Lan,
Vjeti Dhimbjet ka mej n`zan,

Ata lot e Syve kan met Rrjedh,
Ah Dhimbja dhimbja t`shkulet Zemra si pemen kur e Vjel,
Shikomi Syt e mi te Vertet,
Aty e gjen Fjalen te DUA PER JET.

Oh e keqja vetit e helm per Zemer,
Oh Shpirtin ma Shkatrrove,
Mallku qoft aj prej kuj ket rrug e Msove,
E te un erdhe e m`qele Varr,
Gjdo Dit e per Dit spo din mu Nal,

Oh Syt i ki t`mshelun e po hec n`drrasa t`kalbta,
M`kate naten e m`kate Diten,
Oh e keqja ta ka zan Priten,
Oh e Mjera se nuk e Kupton,
At se me Zemer e Shpirt po te Don,

Oh Qeli syt e shiko Perpara,
Po te vjen Engjulli n`tesha t`bardha,
Oh ruje mos e idhno se dikur Shkon,
Se ma kurr nuk e Takon,
T`harron t`mallkon oh Lot se Rrjedh,
Ta ka ba Boten Qiell,

Oh pse mua n`gushte m`ke Zan,
Me ka ba ni tjeter Nan,
Oh Histori mos me pjell Merzi,
Askund qare vetit spoj Di,
Jo jo ma k`shtu nuk shkon Jeta,
Don mem lan n`ket jet me t`meta.
E mora ni grusht Palloma,
Fluturim n`ga shpija Dola,
Per me lan lotin me Rrjedh,
Menzi Syt po i la Qel,

Prej Deres kur jam Dal,
Zemra e mushne per plot me Mall,
Dhe ja nisa mu Pergadit,
Tash Loti kur t`ja nis me Pik,

Dil oh Lot mos pritsh me Dal,
A po e she qfar Dite t`ka Ardh,
Me jep koh edhe naj Dit,
Tlutem prit mos me Korit,

Ti la dhimbjet se kan vu Rraj,
E prej Zemres spo mun i Daj,
Ah Lot se n`sy ki Met,
Rrjedhsh per Diten se ki me Dek.

Sa deshta mej than dikuj TE DUA,
Jo veq te dua por TE DUA SHUM ZEMER,
M`thave Shpirtin ma nale Frymen,Syt mi mushe Lot,
Athua ajo a pat Zot??

S`di veq Qajta,
Perbes se sa vjet sod s`mun u Permbajta,
Kesh per ta Shpirti e Zemra,Kama e Dora,
Ma shum se dita per veti,per Jeten e Dashurin ja Tregova,

M`shkele mi mua m`thave Zemren,
E tash ku e kam Mendjen??
Ne fillim ti ke Jeta,
Por ma vonė m`dole e pa Verteta,

Lypa Sherim prej Plages Vjeter,
Ti ma shtove edhe nja ma Teper,
Realiteti k`saj Bote sod per sod asht Rrena,
Pa besia shkatrrim te Zemra,

Ki me lyp fjalen TE DUA,
Ki me harrua si Mua,
Zemra se t`deshti ti e Vrave,
M`le n`vetmi as Shok s`mu Bane.

Malsori-Makaveli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-08-07, 22:35   #5
Malsori-Makaveli
 
Avatari i Malsori-Makaveli
 
Anėtarėsuar: 04-08-07
Vendndodhja: Zvicerr
Postime: 408
Malsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Malsori-Makaveli
Gabim

Sdi a e ki Vre,
Kam nis njerzt mej Ble,
Jam ba per Sy si Pluhen,
Kan nis shum pom Ruhen,
Se sdin ku Preki,
Dhimbjen e Shpirtit ta Heki,
Per Shendetin Buk e Uj,
Pse un t`miren ja ba Gjithkuj,
Po me bajn Nazgja,
Kujton se un Buk nuk Ha,
E di se sjam Kerkushi Bubrrec,
Po edhe aj met hanger t`qet Meq,
Per t`miren e Zotit,
Per Pastertin e Lotit,
Per Ujt se hec Oborrit,
Per Besen e nja Malsorit,
Mos e shti Gishtin ne Valė,
I pervlum ka met Dalė,

Shpirti im po shetit naper ket Bot,
Pushon aty ku asht butė e ku asht Fort,
Zemer qelun e n`lumturi,
Per Pleq e Plaka,T`vjeter e Tri,

Por Vetull vrant e Zemer zantė e pa Pershkrume,
Pizhman mir e Pizhman keq Zemer e pa Shlirume,
Pa kujtu pa prit pa Dashje shum N`dolli,
T`pa besushme t`pa kuptushme Turp per Vllazni,

Por si Gjarpni se rrin Kulaq ner Hije,
Thu se Jeten borgj ja Kie,
Se ki Bes me ja lmu Shpinen,
Asht si Dergj se e tha Bimen,

Ma shum sher se sa N`dimė,
T`qon dhimbje n`zemer si Thika n`shpinė,
Nuk ki Bes me ja lan ni Fjal,
Ku ka dallim prej mendjes kur asht Qik e kur asht Djal,

Vet po rri si Zogu n`qerdhe,
T`pres si Mikun mir se Erdhe,
Kot e kam,spo me lajn m`kan qu Pesh,
Pom shkulin si Penlat jam met as Vesh as Desh,

Nese t`kruhet naj kun,kruje vet mos lyp tjeter Dor,
Po gabon e tepron e bahesh Hor,
Edhe nese shum t`kruhet,
Mos prek ku s`duhet.

Shqiptarit i mungon Eleganca,
Ne Pun ne Jet,Dashuri dhe ne Vepra,
E jo veq Egsistenca,Pateriot dhe Mendja Madhe,
Se ni Popull nihet n`pun e n`vepra se kush Je,

Kur z`din ku asht Vorr e ku asht Ledin,
E kan mlua Vorret Stina e Therra,
Ku ma vler kan qefet se nje Vorr,
I ma te Dashurit per mall t`synit e me Lule i z`bukurum,

E pse kur e kujton qan per Ta??
Mos u korit,mo se asht Gjyna,
Kur te Vorri tuj Shku,
N`zan disa her n`thu,
Se Therra Lulen e ka m`bulu,

Shkon me pa e menzi e Gjan,
Rrashit Dheu e ja ka thue Shtratin,
E kini lan ka ju pret t`gratin,
Pse ashtu e kini qit n`dhe,
I shkreti pret e pret por s`ka kush se i Vje.
Ka than Gjergji ni Amanet,
Kush asht Burr me m`brojt Atdhen e Vet,
Me lidh Bes Shqiptart Nerveti,
Ska qka ju ba Krajl as Mreti,
Se veq at`her kur Bashkohem,
Anmiqt na kan Drohen,
Kuq e zi jau Lash Flamurin,
Besen e N`derin qka e symbolizon Burrin,
Flamuri i kuq per Gjakun e Derdhur n`kto Troje,
Shqiponja Zez,me majt zi per Anmik,Shqipja me na majt Roje.
Ni Qiri dhez e ni grusht Kryp,
Afer nje cop Djath per ata se Lyp,
Do njersė e ni grusht Dhe,
Per t`lumen dit se Neser ka me Le,

Ah Shqiptar leter e Djegne je si Hi,
Gjdo kush n`ty asht tuj Fry,
E ka nis met marr Era,
E pot qon ne Dhenat Tjera,

Ni Djep i that me Lot i Lagun,
Druni per rreth i Mykun e i Kalbun,
M`bulojs e bardh me Gjak e Lame,
Rrethi siper pak e Qame.
Oh Shqiptar e Dud i Zi,Mend n`kry si Ujė n`kusi.


Ku je more Cung,more Rrajė,
Sjelljet tua s`po mun i Bajė,
More i pa sjellshem Kokė Trashė,
Urdhnon e vepron si me kan Pashė,

Jo ma Turq nuk Kemi,
Shqiptar jam,na Vllazen Jemi,
E pse jam un tjeter Fe,
Ni Atdhe kem e ni Komb kem Le,

Ti nimend si Statu me Lloq e Lyme,
Por ma shum keq e Zhyme,
Se nuk she ma shum se t`thojn,
Ku veq Urrejtjen e tjeter z`dojn.

Po ka shum n`krahasim si Molla,
Per me kap z`gatet Dora,
Ne at shikim po mashtrohet Syni,
M`brenda nuk shihet se e ka hanger Krymi,

Dituria asht Bukuri,
Bukuria shum her asht Tradhti,
E she syni se n`dien Zemra,
Shum kushit poj mashtrohet Mendja.
Malsori-Makaveli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-08-07, 23:07   #6
Malsori-Makaveli
 
Avatari i Malsori-Makaveli
 
Anėtarėsuar: 04-08-07
Vendndodhja: Zvicerr
Postime: 408
Malsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Malsori-Makaveli
Gabim

Pa Buke e Ujė nuk mund te Jetosh,
Ata qe shum e ki Dasht nuk mund ta Harrosh,
Edhe pse ndoshta shum e Urrenė,
Ne Zemer fellė ajo hala Vlenė,
Nese vdekja prej teje me N“dan,
Eja n“doj her ma lag at Dhe te Tham,
Me ata Lot e Tu,
Le t“me qelin Lule per Mu,

Nje Fije Floku ma le m“bi Varrė,
Do ti marr Erė kur per ty kam Mallė,
Ni Grusht dhė t“lutem ma Hjekė,
Ta dish se kam Vdekė,

Ma bje nje cop Leter Drita pa Dal,
Nje Nat anderr ka me Ardh,
At nat kur t`bjen shiu prej Qiellit,
Te nersermit ke mem pa ne rreze t`diellit,

Mas 7 ditve qe i ka Java,
Eja te varri im me thuaj se t`pava,
Mas 7 jave prap kam me Ardhė,
Ni dhurat kam me ta Falė,

Mas 7 mujve ki me qen me Barrė,
Zoti prap ka mem n`gjallė,
Dhe kam me qen Djali Ytė,
Te lutem Nėnė mem rujtė si Sytė,


Bayyyyyyy per disa Muj sme shini,

Fakti qe kam dallim prej tjerve se jam n`drysh n`ga Menjda,Ty pot fol Goja e mu pom fol Zemra


gjdo fjal asht si mu dhez ni drit ne ni vend ku asht terr,mundesh me hec ose mundesh me shiku deri aty ku mrrin ajo drit
Jeta asht Diamant,as nuk blehet as nuk shitet,por fitohet e jetohet.

Fjala asht kaj her Tradhtare,e thu me fjal por smundesh me arrit,dhe m`betesh borgj,ose vdes e i jet dikuj marak.Hmmm kaj her asht mir mej than dikuj LAMTUMIR kur si beson Fjales.Por prap se prap Fjala asht n`dien se Lexohet.

tung
Malsori-Makaveli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-08-07, 00:38   #7
budo785
 
Avatari i budo785
 
Anėtarėsuar: 13-02-07
Postime: 209
budo785 i dashurbudo785 i dashurbudo785 i dashurbudo785 i dashur
Gabim

Malesori,un mendoj se ty me teper te pershtatet proza sesa poezia,kete e them nga menyra dhe stili te cilin e perdor.....te pakten,un e kuptoj poezin ndryshe nga ti edhe ky asht mendimi im!
Sinqerisht te pershendes
__________________
Dy pika loti rane mbi qelq
E un per ty se cndjeva mall
......
budo785 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-08-07, 12:38   #8
Malsori-Makaveli
 
Avatari i Malsori-Makaveli
 
Anėtarėsuar: 04-08-07
Vendndodhja: Zvicerr
Postime: 408
Malsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Malsori-Makaveli
Gabim

Budo flm per Koment.

Un e shkruj ata qka kam ne ZEMER se qka asht Poezi apo Proz nuk ka randesi.klm

Ah qka ish kjo Kushtetuta,
Jo ma fute jo ta Futa,
Kape njanin e m“shoj Tjetrit,
Kerkush s“poj perdor ideejat e T“vjetrit,

Ani kjo Rresuluta 1244,
Ja me qef e ja me Hater,
Tu ju kap Fyt em Fyt,
Per mu ul n“karrik krejt Rryp,

Lema mu se m“shkon per Ftyr,
Lyp Limusin me 6 Dyr,
Jo nuk shkon Buka That,
Veshin Komplete t“shtrejta me Kravat,

Kam kry Shkoll e Fakulltet,
E fol Gramatiken aii mos Vet,
Mendjen e madhe qon Kry si Knus,
E Punt e ti jan krejt Pus,

Per Shtet jam Trim Dai,
E mas Shpine Dallavergji,
Perhater e shet Shtetin per Pare,
Kshtu thot Anmikun un e qes Fare,

Rrin e palohet si Uri,
Sasht gjynah me myt me Guri,
Jo nuk pihet Cola e Fanta,
Shkon aty ku luhet Panta,

N“pare gjithkush ka Lakmi,
Aii kush po lodhet per Panvarsi,
Un po shetiti me Mercedes,
Nuk ban dert pse i Varfuni Des,

Nuk fiton gjithmon Pasaniki e i Forti,
Athu Shqiptart nimend i ka nem Zoti,
Pse nuk i kan Mendt ne Kry,
Qe 600 vjet nuk pam Liri me Sy.

Qeni e han Mishin,
Ka Qen Shqiptar por se ka Bishtin,
Sa tjet Jeta Jet,
Gjithmon te Mallkum prej Zotit kini me Met,

Qeni e ka Besen besa edhe Neren,
Shqiptari ta flliq edhe Deren,
Mej ardh edhe Dreqit Qudi,
Qysh lakmojn Shqiptart n“tradhti,

Veq Dreqit i merr Lakmi,
Me shti nerveti ket Shqiptari,
Prej jush Gjithkush po Vun,
S“ki gjak Shqiptari por e ki t“helmum,

Po tradhton edhe Gjyshi Plak,
E pren ne qaf edhe Thmin Lulak,
Per sa Ftyr ke nuk t“vjen Zor,
I k“ce edhe Nans persdekni N“vorr,

Jan do fjal shum te Vjetra,
Flej me Qen qohesh me Pleshta,
I shtin n“gjak Vlla me Vlla,
Ftyra jote qysh e Ba,

Te vret e t“vrasin,n“zemer pot Plasin

Te vret e t“vrasin,
N“zemer t“plasin,
Mos rri me Shpres,
Se nuk ka ma Bes,

Te vret e t“vrasin dit per Dit,
Shpirtin nuk ta lajn me pa Drit,
Jeta e n“dame Rrema Rrema,
Mendon Mendja e po dhemb Zemra,

Te vret e t“vrasin ata mat Mirt,
Mushesh inati mĀ“brenda n“shpirt,
Po qet tim e jo Flak,
I zhgenjyr Nat per Nat,

Te vret e t“vrasin shum Kushi,
Veten mend po e Mushi,
Prej Gabimeve Njeri m“sohet,
Kjo e kqeja kurr spo Harrohet,

Te vret e t“vrasin edhe e Dashura,
Thu me mend kurr mos e Pasha,
Nuk shkon Java pa e Kujtue,
Pse edhe niher mir s“kam Mendue,

Te vret e t“vrasin Shok e Shoqe,
Mos met pa ikin naper Qoshe,
Asaj se kurr t“keqen me Goj s“ja Thue,
Ma e para ka met Harrue e met Shfrytzue.Apet se apet s“po mun mu Nal,
Morra Lapsin mej shkru do Fjal,
Qka pata n“zemer gati i Shkrova,
Por diqka gati Harrova,

Jam n“gushtu e s“mun po Vdes,
Ti po Shkon e un ku po Mes,
Ku asht Lumturija e ksaj Bote,
As nuk po vjen prej Qiellit as s“del prej Toke,

Po sho shum k“shtu si Veten,
Gjdo i dyti po e Mallkon Jeten,
Po ka Moment se as kend se Do,
Por me mall e lyp ata se te Mungo,

Thu kaj her,haj pse jam Le,
S“ki n“diena as s“din kush Je,
Te lajn n“faj per faj t“vetin,
Kujton se me Sy po e shen Kijametin,

Asaj se me qef Zemren ja kisha Fal,
Asht shum larg e s“mundet me Dal,
Sod po ka shum Idhnime,
S“kam besim me fal Zemren Time,

K“to jan Dit se na i Presim,
Nuk i dim Dit kur dot Vdesim,
Veq diqka ju do ta Dini,
Ju merr malli per ata se pran se Kini,

Ata se n“gat e ki me mujt e myt me Helem,
Se don por si Topit i m“sho Shkelem,
Ndoshta Fati e Lumturija gjdo Dit afer teje Kalon,
E ti as un kurr se Takon.


I ulun jam ne ni Guri,
Po e sho se qysh po shahet Burri,
Veq jam tuj pa e po e luj Kryt,
Qka po sho s“po e besojn Syt,

Po i sho Vajza treja se si po Mashtrohen,
Po i sho se si po Tradhtohen,
Po i sho se s“lajn gja pa Ba,
Prej merziz veq me nejt tuj Kja,

Ohh po sho e kurr ma mos Pasha,
Ku i kan mend Djemt e ato Vasha,
Vetit po ja shtoj Merzin e Mallin,
Shqiptarve tuj jau kajt Hallin,

Kshtu kur e sho Shqiptarin,
Kujtoj se jam ka e sho Djallin,
Po qesh Djalli e Engjulli po Qan,
Ket dhimbje Zemra s“po mun e Ban.

Po shkon Jeta si i hupun n“mjegullin,
E si me pas dikan n“shpin,
Me zor e per ran tu je Bajt,
Lodh,menzi veten tu je Majt,

Tuj hanger Buk e m“koft e Mrama,
E di se m“kan fol Baba e Nana,
Ket Rrug un vet e Lypa,
Thash nuk me hargjitet kurr Buka e Krypa,

Jam disi as n“tok e as N“qill,
Mend askund e Tru per mi 1 Kill,
Tu je dhan Jeten per Pare,
Kur s“ki Shkoll gjithkush ban me ty Hajgare


Ruju,ruju pash Kryt Tem,
Mos shko aty,ku veq i Dekuni ka Ven,
Per me jetu je Le,ruju se neser ma nuk Je,
Nuk asht vend i mir aty ku i vjen era Dhe,

Ruju,ruju pash ata se na ka Fal,
Nese shkon ma nuk dot k“thehesh i Gjall,
Veq anderr do te Sho,
Oh prit edhe pak,pash mue mos Shko,

Ruju,ruju mos u Trimno,
Nuk asht kerkushi aj se veten e Livdo,
Por prite punen pa u Ba,
Se kur te bahet mos ban Za,

Ruju,ruju se pasha Zoten keq t“kam pa Anderr,
E pom duket pot sho Zhganerr,
Prit,se Syt e mi ma s“mun i Teri,
Ndoshta asht kat njek Igjeli,

Ruju,ruju se Korbat jan ka Sillen,
E kan n“zi edhe Qillen,
Ja kan nis me Vajtue,
Po knojn per ty,e jo per Mue,

Ruju,ruju se ka po foli Buza pom Dridhet,
Bota kontra asht kam Sillet,
E syt ma spo mun me ti n“shue,
Me Lot naper faqe po te thom mos me Shkue,

Ruju,ruju prit edhe noj Dit,
Nigom iher mos em Korit,
Ne Zemer po e ndjej nje Ligsi,
Nje hije e zez pot sillet e ti nuk po e Di,

Ruju,ruju e shum mir Mendo,
E di se nje Za te Kerko,
Ndale veten e mos Shko,
Nese shko,mua per gjithmon me Harro.Prej nga e ke Shqipe Undyren,
Bre ta marroft Zoti Ftyren,
Ta marroft Zoti Vorrin ku Rash,
Mua me erdhi turp me Sy kur t“pash,

I thash vetit pse jam Gjall,
Kur e ndjeva prej teje ato Fjal,
Si me kan naj Biri i Shkins,
Se t“nshojn Fjal mas Shpins,

Mendova se Toka me m“buloj,
Me gjith Zemer pot Mallkoj,
Syni yt kurr Lumturi mos t“paft,
Trupi me Gjak tėnd tu Laft,

Zemra shmoj e shum Bertiti,
Thash me Goj veten spo e Koriti,
Me erdh keq e turp prej Motres Time,
Prej Vllėzerve Shqiptar veq t“kqija kam Kujtime.

Se kan than do Pleq e Plaka,
Kush asht Burr nuk rrehet me Shplaka,
Duro,mos beso n“shejtanin,
Prit edhe pak mos e shplo Mitanin.

Syve t“mi kur ju bjen Terri,
Jeten e vdekjen i sho Mejheri,
Paqen ja la amanet Botes,
Sukur ja len Vellau Motres,

Pse me Urreni,
Zemren ma Theni,
M“pash te vdekur e qajsh m“bi Mue,
Ndoshta Zemren kam me ta Gzue,

Loti yt qoft i Gzimit,
E jo lot i Idhnimit,
I mallkum qofsh nese per mu ki Mall,
Pse s“me deshte sa kesh Gjall.


Sod Shqiptart jan ba shum Trima,
Shahen e rrahen e bahen Cop e Grima,
Qesin flak Shqiptart kur jan Nerveti,
Tuta e frika si len me shku n“gjeti,

Vellaut vet don mej rrudh Gisht,
Zemra i liget kur dikush i fol Serbisht,
Tu thaft ajo goj,e t“hupt Zoti,
Shtyhesh me Shqiptar cili asht maj Forti,

Far e flliqt e tan Dergj si Rak,
Prej inatit n“zemer met kap Infrakt,
Gjak e lak per mendje t“madhe,
Me fjal se kshtu kuj gja si Bane,

Ato fjal as mem Grrith bile as mem Prek,
Jam le n“ket bot e di se kam me Dek,
Bile per ty as Thuper me veti nuk Baj,
Ni rrugdalje gjithmon e Gjaj.
Malsori-Makaveli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-08-07, 12:43   #9
Malsori-Makaveli
 
Avatari i Malsori-Makaveli
 
Anėtarėsuar: 04-08-07
Vendndodhja: Zvicerr
Postime: 408
Malsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Malsori-Makaveli
Gabim

Mos ke Dhimbje,
Do ti Treti ato Mendime,
Me jep pak Kujtime t“mira,
Ne kohet e Veshtira,
Te kujtoj kur nuk te Sho,
At her kur as kush nuk me Do.Jam i qet rri si n`mazunshem,
Me fjal e vepra jam pak i Dhunshem,
K`shtu m`kan msu,spo e dojn t`miren,
Po rrejn e t`flliqt e si gjynaha po Shtiren.Te vi kadale mas Shpine,
Ti msheli Sytė me Doren Time,
Te tham t`vogel kan e Don?,
Te terqethet Trupi dhe nuk me Tregon,

Ma merr Doren ma qet ne Zemer,
Nuk e permend kurr ni Emer,
Gjdo rrehje n`zemer ka ni Shkronjė,
E z`bulova vet se kan e Donė,

Mi more Durt dhe shum mi Shterngove,
Tu ndal Goja s`mund Fole,
Buzt e mia mi Kerkove,
Prej Dashuris ti Lotove.


A ke mendu ndojher per Puthjen e Vdekjes,
Kur te largohesh prej Jetes,
Kur s`mund ta folsh Fjalen e Funditė,
E ma nuk dot qohesh prej Gjumit,

Asht ni gja shum e Randė,
Per te mjeren Bab e Nanė,
Per Shoqe e Shoqni,
Per te Dashurin qe e don Ti,

Do ta m`bajm ni Qiri Dhez,
Ne Zemer na m`bet ni Pikė e Zez,
Ne Jetė do t`na Mungon,
Kurr Zemra nuk dot Harron,Kur qan me Lotė,
Mos i le mu derdh ne Tokė,
Po ruaj per Ditet se nuk i Gzonė,
Kur ti vet Gabonė,

Kur nuk te m`bet kush n`gat Jetes,
Por pos ne Erresin e Vetvetes,
Ku as Qiri nuk te ban Dritė,
E din se veten e ke Koritė,

Kur nuk t`dimon as Be as Rrfe,
As Nana qe t`ka Le,
Ather e din se je Penduar,
E dikush te ka Mallkuar.
Poj sho do Njerz me 2 Sy,
Njanin n`gjep e njanin n`kry,
T`blen e t`shet per dikan Tjeter,
Vllau Shqiptari si i Riu ashtu edhe aj i Vjeter,

Lara lara e xeher Fjalen,
Gjithmon t`amlen ta n`shon t`paren,
Me ja dit ti mendjen Shqiptarit,
Thu e ka perardhjen e Kalit,Nera Qenit ta ruan Shtepin,
Nera Njerit ta humb Miqsin,
Kshtu Shqiptari se ka Traditen,
Sod mas shpine ta n`gul Thiken,

Buken e hup e nuk t`lutė,
Thon perpara jan kan Njerzt mat z`gjuhtė,
Sod she Syni qka perhater nuk Shihet,
Sod me gjithkend nuk Rrihet,

Teprimi asht Livdim,
Livdimi sjell Shkatrrim,
Ka shkon Syni,shkon edhe Dora,
Mos lakmo qka nuk asht e Jona.
I kam per ty nja disa Fjal,
Mej shkru n“guri lot mej Dal,
Trupi po me lidhet gati Lak,
Edhe Letres mej dal Gjak,

Kur t“kujtoj Trupi Njersitet,
Gjdo gja e bukur n“bot m“gerditet,
Fjalt e tua jan Shpirtrore,
Je Poezia si n“fletore,

Bukuroshe je shum Sokole,
Zemres time para i Dole,
Dhe e prite si Mik Shpije,
Me Respekt e prej Dashnije.Priti priti se erdhen Shkerdhatat,
Shatirat Flokt sukur kur t`thihen Plakat,
Avavav i kan Kerret zhag per Tok,
Thu se veq ky s`ka tjeter n`bot,

I shtrim n`karrik si me kan ner Shatorr,
Si Playboy por se she veten Ftyren Vorr,
Je je Shqipi-Styl,
Baustelli nicht so Geil.hahahahaha

Moj e Bukura ruju se najn kishe pot Dojn,
Por n`verteten ata t`mashtrojn,
Oh sa t`amel prej Goje,
Ket e bajn prej Nevoje,

Planete jan Yll e Hanė,
Por as njana tjetres si Perngjanė,
Ka se bjen shi e rrezon Dilli,
Ne Sy nihet Katili.hahahahaahahaahahhah


Fjalt e mija jan Kategori e Ran,
Gjdo kush nuk i kupton as nuk mun i Ban,
Jo se jan t`zorshme po jan Tradit,
As s`kan bishta as s`jan me Taktik,
Jan si era nuk shihen po t`vret e t`lajn me Nishka,
Jan t`jetes normale Reale e jo me Bishta,
Sa mej lexu 100 Libra mson me Pleq,
E mira gjithmon ka met qit Meq,
Po ju sho juve krejt Fanatika,
T`pshtjellshem si Matmatika,
Generatcion Katastrofale,
Pa Nerė as Burrni per Dreq e per Marre,
Mjert na me kan e bajm Jeten,
Gjithmon ranė me pas Veten,
Mos mej ardh kuj keq,por si me shkel Token,
Mos met vyt gja me ta fal tan Boten,
Ka n`dreq dult bre t`marrum,
Gjith e cili maj Tranum,
Hajt hajt Shqipe me 2 Krena,
Ni krenė t`pa kultur e ni krenė Rrena.
Shkrujn Gazetat veq probleme e kurfar Shkolle,
Neve veq Kacija na shkon Perdore,
S`me vyn Shkoll as Fakultet,
Poj sho me sy e po dalin fjalt si me shti doren n`gjep,
Eger eger gjithmon met Butin,
Se nigoni kurr ata t`gjuhtin,
Prindi juj a jau din N`gjarjen,
A veq knaqet e lakmon Paren???????

Sod Shqiptarit i ka hup Nera,
Gati gjithmon mshell i rrin Dera,
Edhe pragu Deres nis mu kalb,se kush se Shkel,
Po pse m`byllesh kshtu more i Mjerė,

I Varfuni nuk tutet se po Fiket,
Por tutet se po Koritet,
Sod iri e ka Musafirin,
Sod iri dhez e ka Qirin,

Sod ra Kultura e ra Tradita,
Nuk fol Shqip si mem ra Pika,
I Got Ujė z`don me ta Dhanė,
I dhimen Paret perhater as me Vllan se n`danė,

Zoti te n`dimon kur Mundohesh,
Zoti hek dore kur ti Krenohesh,
Pra mos Harroni Gra e Burra,
Kultura asht Gjuha,
'Kujdes Shkaun, kujdes Grekun,
Kujdes ata qe e harruen Atdheun'
Fjaltė e Shpirtitė kurr nuk Sosen,
Ato per s`gjalli nuk Vorrosen,
I meshli Syt me dalin Fotografi,
At her kur ishim bashk un e Ti,

Tan Diten te pritsha me Mallė,
Me ti lexu veq nja dy,tri Fjalė,
Une as Bukė nuk kisha n`garnė,
Pa te Shkru se kisha Lanė,

Gabimet shihen mas Vepres,
Ta fala Zemren e lirin e Jetes,
E sod??Me shikon me Sy me Lotė,
Edhe Jeta asht niher,mfal e ki Kotė.Buka shkon me Djath e Fjala me Mendė,
Aty ku lypet e ku s`n`za Vendė,
E jo me njek ti Fjalė,Fjala met njek Ty,
Me pas fjala vleft sa ni Sy,

Se mos me pas Sy, s`mundesh me Vepra,
Fjala pra asht Dirigjend,n`dryshej nuk kalon Jeta,
Teprimi Fjalve t`qon n`gatrres,
Fjalt e kota jan t`pa Bes,

Fjalt e mira te dikujna jan Drita,
Erresi jan aty ku kurr se Prita,
Fjala me Ari nuk Paguhet,
Me fjal thojn Guri Shpuhet.
Kaloni sa ma mir. se veq edhe sod jam knej.hmmmmm
Malsori-Makaveli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-08-07, 15:13   #10
Malsori-Makaveli
 
Avatari i Malsori-Makaveli
 
Anėtarėsuar: 04-08-07
Vendndodhja: Zvicerr
Postime: 408
Malsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Malsori-Makaveli
Gabim

Qka po sho e po Foli ka nis me n`doll,
Mu ka lidh vdekja per Shpirti si Boll,
Fjalen se e thom e shkruj n`leter,
Kalojn disa dit e m`del n`veper,

Nje hije e zez m`ka Robru,
Anerr jeten jam tu je Parashiku,
Kam nis me ju tut Vetes,
Iri kam nis mej marr Jetes,

N`dolli Misterioze e dhimbje n`kry,
Agresiv shkatrroj me mend qka sho me Sy,
Pa n`diena Njerzore por vetem Respekti,
Friken ka te shkoj po e m`baj me Veti,

Para Syve ni rrug jo shum e Gjat,
Ni Dor me thot kapem e s`muj me Kap,
Por sod e arrita e kap e mtha mir se Erdhe,
Hmm po pse moj Zemer ja nise e m`there???Syt e m`bushun me Lotė,
Jo,nuk derdhen veq Sotė,
Ka ditė e Motė,
Gjdo her e ma Fortė,

Gjdo Fjal e imja asht kaj Pikturė,
Me fjal Jetes i kam n`dertu nje Urė,
Dhimbjet e Zemres ti Burgosi,
Jam si Akulli i Detit Titanikun qe e Fundosi,

Kjo Jet po shkon si Moti,
Ashtu siē e ka shkru Zoti,
Me pak n`dryshime e plot Idhnime,
Liber e shkrume ne Zemren Time,

Kujtime e Mall,
Per sa t`jam Gjall,
Dashni ne ket Jet,
Jo ma shum se me Dek,

Njerz te Prisht e t`kalbt,
T`pa pershtatshem e mendje Nalt,
Hije e zez e pa Vlera,
Kalbtsin si Kontinera,

Jem met si me pas ranimin e Botes,
I Dekun e i qum edhe iher prej Tokes,
Numer Njerzsh me kaj Hije,
Ni Popull n`mjegull pa vegez e pa Fije.
Vajzat jan si nje Guri i Shkret,
Ner at Guri asht ni Gjarpen tuj Fjet,
Lmo,Puthe,Preke,Duje shum gjithmon aty e Ke,
Kshtu jan,n“doshta edhe ti e ke Vre,

Por bane e lujte at Guri,
Gjarpnit ka mej dal Gjumi,
E aj Guri ma n“vend t“vet kurr nuk Bjen,
Dhe aj Gjarpen ka met Helmu me Helm,

Ajo Vajz ka me ta lan ne Zemer ni Pik,
Se quhet e keqja Frik,
Dhe kurr Dit me Sy s“ke me Pa,
Helmi Gjarpnit ka met Vra,

E pra tash Ruhi,
Vajzat e kan Zemren Guri,
Se as Loti nuk e Shkrin,
Ma mir falja Dashurin.

kajher.heheheDashurija asht shum e Trollume,
Ka shum Njerz si Gaca e M“lume,
Nuk ta jep Doren por veq Gishtin,
Dal n“gadal ta shkatrron Shpirtin,

Kur ja nis shpejt mej Besu,
Ti ma von shum ki mu Pendu,
Mos u rrej per dy Fjal t“mira,
S“ka me ti kry kurr ato Deshira,

Nuk te thirr kurr ne Emer,
Veq te thot ah moj Zemer,
Ti per Dit per ta e kjan me Mallź,
Aj per ty nuk n“din se je Gjallź,Letren po e Puthi,
Per ty me Shkronja po e m“bushi,
Prej fjalve nga Zemra,
Me k“naqet Trupi der te Themra,

Shko moj Leter si Peshk me Hala,
Zemres qe e dua banmi shum te Fala,
Nese e gjan te Merzitun per Mu,
Thuaj qe kurr s“kam me Harru,

Nese e gjan tuj Pritź,
Thuaj qe nuk e la pa ardh nje Ditź,
Nese e gjan me Lot ne Sy,
Thuaj qe aj te don vetem Ty,

Nese e she ne Kujtime,
Jepja Lumtirin e Zemres Ime,
Puthe shum dhe nisu kendej Shpejto,
Po te pres mos u Vono.
Qe sa dit veq dikun po rrin Mendja,
Aty afer ku dikan po e don Zemra,
Kto dit e mija kan nis po Zgaten,
Kur t“kujtoj ty kraht me Hapen,

Edhe pse je larg prej Meje,
Po e sho veten afer Teje,
Ka te pres si Zogi n“qerdhe,
Prita prita hala nuk Erdhe,

Jam si gaca kuqe se te n“zen,
Por ka te shkymet ti se Vren,
Dikur nalet mundov sat dush mej Fry,
Ajo nalet as nuk dhez e ma nuk t“vy,

Pema nihet n“frytet e Veta,
Nuk dihet se sa z“gat Jeta,
Dikush po pret si Zogi Pranveren,
Krah em Krah hapur e ka Deren.
E kam marr ni Laps prej Vendlindje,
Me ja pershkru Zemres do Kujtime,
Krenar aty ku u leva n“token Shqiptare,
I shkruj Shkronjat se i msova ne Abetare,

Tash per gjuh e kam pak Fjalen,
Fajtor jau la Baben e Nanen,
Edukat me mendje t“madhe,
Me fol gjuhen se shihet n“pare,

Rrin n“grup ka 2 ka 3.
Pse jan Shqiptar ti nuk i Nje,
Veq kur ja nisin e shahen n“gjuhen Shqiptare,
Pse i she n“doj kush atyne nuk ju vjen Marre,

Prinderit vet i n“di tuj Fol,
Veq n“gju se e m“son n“shkoll,
Turp per t“hujt e turp per Veten,
Borxh ati se ta fali Jeten,

Oh aj se din i n“dimoft Zoti,
E perdor aty ku i duhet mas Forti,
Edhe pse jeton ne Gyrbet,
Kurr se harron gjuhen as dhen e Vet.
Aj se nuk te Ftonė,
Kotė pret se nuk te Donė,
As nuk je n`mendjen e Ti,
S`don met pa as me Sy,

I harrumi ka met Harru,
Dhimbjet e Shpirtit tendė ka mej Pagu,
Se me rrena e Tradhti,
Gjithmon Jeta i shkon n`merzi.
Bukuria asht sa Java,
Asht mashtrim kur e Pava,
E u n`gina se m`plasi Zemren,
Eh Bukuria me mashtroj Mendjen,
Duart i kam Shkru me Poezia,
Me to i laj Faqet e Mija,
Gjdo Shkrojn po e lyp Vendin e Vet,
Fjala TE DUA te Zemra po Rrshet,

Te Shpirti po shkojn do Fjal te Urta,
Te Buza po shkon Fjala te Putha,
Fjala ma e Bukur ne Mendje me Shkoj,
Hi dot bahem e nuk dot t“harroj.
Mu ka mush Syni me Lot,
Zemra me mall Plot,
Qfar Dite u ardh Sod,
Mos me pas Besim as ne Zot,

Shtir me Jetu,
Zot kuj mej Besu,
Rrinija u Shkatrru,
E keqja t`miren e ka Kaplu,

As Formula e Matematiks,
Mos me mujt me ra ne fie Rinis,
Lumturin s`mund ta blejsh me Pare,
Oo Gyrbet e ti dalsh Fare.
Me pas Goj kjo Zemra Ime,
Kish Kendu Kang e Vajtime,
Kish Bertit e kish Piskat,
Nga Syt e kish qit Lotin e n“grat,

E kam mush ni Gotė me Gjakė,
Kur shkruj per ty e ly ket Lapsė,
Mendoj dhe ja nisi me Shmuė,
Shpirti sem len gjat me Menduė,

Me Gjakė te Kullumė,
Prej Shpirtitė Lapsi i Shkrunė,
Po rrjedhė Gjaku naper Fletė,
E kam vizatu ni Zemer te Shkretė,

Gjakut poj hup n`gjyra,
Me Lotė mu mush Ftyra,
Pa ja da Loti tuj Piku,
Po mi shly q`ka kam Shkru,

Prej Lotit nuk po Sho,
Veq dije se Zemra ime ty te Do,
Maje ket Leter si Kujtimė,
Jan fjalė prej Shpirtit Timė,

Maj vlefshem si Diamanti asht Fjala,
Ende po shkruj nuk Nalna,
Oh Zemer prej Shpirtit i kam Shkru,
Me thuaj niher se te Du.


Veq te ti e kam Mendjen,
Falma Buzen ta hangsha Zemren,
Malli per ty don mem Myt,
Zemra zemren po e Lyp,
Ndienat tona ti Ringjallim,
Eja Buzet Zemer pak ti Lagim.


Jam Malsor pika Djalit,
Sjam si bish e Malit,
Jam i qet e pres Dakikin,
Me koh e durim e shkri Qelikin,

Jam i vendosun deri ne piken e Fundit,
Jam i sakt si ora se te z`gjon prej Gjumit,
Kaj her jam i idht si Uflla,
Prap jam i dashtun e i pa gerditshem si Buka.Hahahahah ok se e lash qy.bay se nimend nashta e teprova.po shko po shkoj e hala knej.hmmmm sorry.
Malsori-Makaveli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-08-07, 10:59   #11
Malsori-Makaveli
 
Avatari i Malsori-Makaveli
 
Anėtarėsuar: 04-08-07
Vendndodhja: Zvicerr
Postime: 408
Malsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Malsori-Makaveli
Gabim Perfundimi

Oh Shqipe gzoftu Zemra,
Mos prano me tu rrit Mendja,
Se per Zoten e hupe Veten,
Ki me vujt per tan Jeten,

Kadal dal hap mas Hapi,
Mos e le me te kap Vrapi,
Ruju, se me ba me n“zan n“thu,
Keq e mrapsht ki mu Rrzu,

Kur te qohesh per plot me Varr,
Jeta n“dryshej ka met Dal,
Mendja madhe e gja s“fitove,
Edhe ata per rreth i Lendove.

Kur bi me Fjet,
Me vjen ni fllad i Leht,
Syni rrjedh Lot e Zemra n`gutet,
Athu zotė prej q`kahit Tutet,

Jo veq se tutet por edhe Dridhet,
Thom per Ashti asht kam Lidhet,
Gjaku hec si nje Burim prej Bjeshke,
Pom dhem si Guri n`veshke.

Per mu Jeta asht e varne si n`pe t`holl,
E di se k`putet por s`di kur n`doll,
Por dot k`putet nje Ditė,
Bash at her kur se ke Pritė,

Si ne Lis se rrin Fleta,
Ashtu po me doket edhe Jeta,
Si kater Stinet e Vitit,
Larg Vendlindjes si me shpin prej Zitit.

Ktu i ulun pran Dritares,Naten po e Shikoj,
Zi as Han as Drit,mjegull kurgja spo mun Dalloj,
Rrezet e Yjeve nuk po mujn depertojn naper ket Vransim,
Mendoj per Jeten,ne ket moment nuk po ka Kuptim,

Terr,mallku qoft kjo Jet me Plan,
Vuj per nje Jet ma te mir,joo nuk po Ban,
Na ka m“bet veq Shpirti,
N“gushtov e duro se mos te dal ne Rrug e t“lypi,

Poj bin flet Lisit,
Pom kujtohet Shalli rreth Plisit,
Por ma merr mendja se ato i kam pa ne Vendin Tim,
Shum kush prej jush nuk i kan ato ma n“kujtim,

Fol e ban qka te Dojn,
Se qka e gjan ata pas teje se Kujtojn,
Shum e gjat Dita,shum e gjat Nata,
Tuj pushi dhimbjet e Trupi me Doktorr e Hapa.

E kam lendu Doren,
E kam kap e djeg Fletoren,
E hupa Lapsin se e Pata,
Prej Kujtimeve s“mun e Majta,

Pom dhem,pom dhem ktu Mbrenda,
Jo Dora,por bash Zemra,
Shpirti asht urtu e po Pushon,
E lendoj aj se nuk e Don,

E varroj, veq gjak nuk po rrjedh,
Vdekjen vetit po ja njell,
E ofendoj veq se nuk e Shkeli,
Dy Syt e ballit me Lot ja Msheli,

Gjakun e kuq krejt ja n“zini,
Aj edhe ajo e me ta Mergimi,
Dhimbjen e gzimin me Shkronja e Shkrova,
Por hala deri Sod smund e Sherova.

Po e shkruj ni Fjal me 2 Mendime,
Nja per Zemren tane nja per Zemren Time,
Nja te dua e nja nuk te Harroj,
1 Minut mendona 2 her te Kujtoj,

Pse jam kaq larg prej Teje,
Anderr te sho shum afer Meje,
Rruget i kaloj veq ty te m“baj ne Kry,
Me njanin Sy e sho Rrugen me njani te sho Ty,

E kjo Zemra ime veq rrin tu Rre,
Ty n“doshta shum te don,ti hala se ki Vre,
Fjala te Dua asht me 2 Mendime,
N“doshta Zemra jote e don Zemren Time.
Po ban Zemra bum bum Bum,
Rren per ty se te don Shum,
Shpirti i shkreti vetun m“beti,
T“lypi e t“lypi e hala s“te Gjeti,

Nje Yll midis Yjeve,
Nje pik Loti midis Syve,
Nje shikim i pa Harruar,
Nje n“dien i Dashuruar,

Bane ni Pun me 10 par Men,
E para t“dytes mej lan Ven,
Pra jo me mendje t“madhe,
Se asht ofenduse e asht Marre,

Nese e len dikan per qefe Tuja,
Ka me ardh koha se ki mu Pendua,
E merr vesh kur dikush te len Ty,
Nuk besoj se ka met Pelqy,

Shoki asht Shok e jo Dashni,
Veq hajt hajt ti se mir e Ki,
Se Dashnija shkon e Vjen,
Vllau e Shoku kurr nuk t“len,

Shko moj Shoqe e mos u k`the Ma,
Ni amanet po ta La,
Mos u merzit kurr mem Pa,
Gjys per gjys Zemren ma ki n“da.

I kam per ty nja disa Fjal,
Mej shkru n“guri lot mej Dal,
Trupi po me lidhet gati Lak,
Edhe Letres mej dal Gjak,

Kur t“kujtoj Trupi Njersitet,
Gjdo gja e bukur n“bot m“gerditet,
Fjalt e tua jan Shpirtrore,
Je Poezia si n“fletore,

Bukuroshe je shum Sokole,
Zemres time para i Dole,
Dhe e prite si Mik Shpije,
Me Respekt e prej Dashnije.Me pas Goj kjo Zemra Ime,
Kish Kendu Kang e Vajtime,
Kish Bertit e kish Piskat,
Nga Syt e kish qit Lotin e n“grat,
Nera Qenit ta ruan Shtepin,
Nera Njerit ta humb Miqsin,
Kshtu Shqiptari se ka Traditen,
Sod mas shpine ta n`gul Thiken,

Buken e hup e nuk t`lutė,
Thon perpara jan kan Njerzt mat z`gjuhtė,
Sod she Syni qka perhater nuk Shihet,
Sod me gjithkend nuk Rrihet,

Teprimi asht Livdim,
Livdimi sjell Shkatrrim,
Ka shkon Syni,shkon edhe Dora,
Mos lakmo qka nuk asht e Jona.
Oh moj Nan ruje Qiken,
Pot del Naten pot kthehet Diten,
Mjera ajo Shokt sej Ka,
Po pin Duhan e Hashish po lyp a ka Ma.

S`po ja n`din per Bab a Vlla,
Del e s`len gja pa Ba,
Nana per ta shum po Vun,
Her do kurdo e Pagun,

Nuk po din se q`ka po Ban,
Mej fol kush nuk Guzon,
Ja m`buloj e k`eqja t`miren,
Ja murr Families f`tyren,

Jo kishe Vajzat Shqiptare jan t`kqi,
Djemt jan ba edhe ma Zi,
Shqiptar kem Kultur kem Tradit,
Kerkush prej jush k`ta se ka Prit,

Ju vet ket e Dini,
Ka po shkojm po na kan Iri,
Per k`to pun t`kqija kush jau qeli Deren,
Rune Respektin rune Neren,

N`daq mir n`daq Keq,
N`daq kupto n`daq del Meq,
Se mua q`ka po bani nuk pom Dhem,
Nuk je Qika as Djali Jem.Makaveli say;Sometimes when I'm alone I cry
Because I'm on my own
The tears I cry are bitter warm
They flow with life but take no form
I cry because my heart is torn
I find it difficult to carry on
If I had an ear to confide in
I would cry among my treasured friend
But who do you know who stops that long
To help another carry on
The world moves fast and would rather pass by
Than to stop and see what makes one cry
So painful and sad
And sometimes....
I cry and no one cares about why.
__________________
Nuk ka m`bet Borxh pa u Kthy,
Ja me Pare ja me Kry.
Malsori-Makaveli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-08-07, 11:04   #12
Malsori-Makaveli
 
Avatari i Malsori-Makaveli
 
Anėtarėsuar: 04-08-07
Vendndodhja: Zvicerr
Postime: 408
Malsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Malsori-Makaveli
Gabim

Kur qan me Lotė,
Mos i le mu derdh ne Tokė,
Po ruaj per Ditet se nuk i Gzonė,
Kur ti vet Gabonė,

Kur nuk te m`bet kush n`gat Jetes,
Por pos ne Erresin e Vetvetes,
Ku as Qiri nuk te ban Dritė,
E din se veten e ke Koritė,

Kur nuk t`dimon as Be as Rrfe,
As Nana qe t`ka Le,
Ather e din se je Penduar,
E dikush te ka Mallkuar.
__________________
Nuk ka m`bet Borxh pa u Kthy,
Ja me Pare ja me Kry.
Malsori-Makaveli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-08-07, 17:30   #13
Malsori-Makaveli
 
Avatari i Malsori-Makaveli
 
Anėtarėsuar: 04-08-07
Vendndodhja: Zvicerr
Postime: 408
Malsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Malsori-Makaveli
Gabim

Jam Shqiptar produkt Vendor,
Jam i rritun ne ni vend Malor,
Aty ku hala kerset Pushka e Alltija,
Naper Darsma e ku te lind Fmija,

Flamurin kuq e zi me Shqiponj e kem Symbol,
Herojn ton Gjergj Kastriotin e kem Idoll,
Gjyshi ma la ni Kujtim e ni Amanet,
Mej rujt ftyr e tradit edhe ktu ne Gyrbet.
Shqiptari per Pare e Femna e n`rron, jo veq Mendimin e sillet krejt n`dryshej!!!
Por ma e keqja asht se e n`drron Fen,Kombin e jep qka ka.Qasi Aktorsh as ne Hollywood nuk she. Ncncnccn ju marroft Zoti.
Ne keto dit te Sodit,per ket Rini,
Poj la vetit qudi e Dieni,
Qka po sho e qka prej tyne Prita,
As Respekt as mirmengjes as mir Dita,

I kam pa perdit, e i Perjetoj,
Nje kujtim te mir prej tyne nuk e maj mend as se Kujtoj,
Sju ka met 2 gisht Ftyr,mendime veq t`kqija mu kan lidh fjalt Nyje,
Per do Djem e Vajza se s`kan Mend ne Kryje,

Ma shum me vjen marre Mu,
Se aj e ajo se jan tuj Mkatnu,
Por te Fundi Fundit spo kam Dertė,
Gjithkush e ka at neren e Vetė.

Po e pres Lirin

Po pres e kurr mos Pritsha,
Keshtu m`betsha e kurr mos u Rritsha,
A po e she qfar Jete asht Ardh,
Mos me pas Bes perjashta me Dal,

Fol q`ka Fole,
Kryt n`revole,
Edhe asht Shqiptar oh Vlla,
Si me Anmik n`gjak me ta ki mu La,
Qe 12 Vjet ne Gyrbet


Erdha ne Gyrbet,
Kur i Pata 11 Vjet,
Nana n`ga gjumi me Zgjoj,
Nuk disha se ka po Shkoj,

Shendosh e mir k`tu Mrrina,
Por disi mu n`dalke Fryma,
Ket Vend n`dryshej e kish n`ze Dielli,
Mu dokshin Njerz per Seri,

Nje vend jo i Rahatshem,
Nje vend per mua jo i Pershtatshem,
Kisha shum mall per at Dhe,
Kisha mall per Shok e Shoqe e aty ku kam Le,

Shum mall per Kojshi e Agjallar,
Isha edhe un n`der ata se i thonin vetit Mergimtar,
Kur un u nisa,e maj n`mend se si Qajshin,
Faqet e mija me Lot mi Lajshin,

Nuk i kuptosha ato Gjana,
Tash po e sho se vetit e atyne qka ju Bana,
Si me qen i Adoptum,
Shum i lumtur por jo aq i Gzum,

Pa Shok as Shoqe si i Vetmuar,
Me shikojshin per Njeri t`huaj,
Shum shpesh mendojsha se jam Anderr,
Por n`vertet isha Zhganerr,

Tash po e kuptoj se ku asht Jeta,
Aty kur leva e aty ku gjith i Gjeta,
Edhe pse asht Lloq e Dhe asht e Jotja,
Aty ku lulzon Fusha e Buzqesh Toka,

Tash po e kuptoj se dheu i Gyrbetit shum i Ranė,
Syni Lotin menzi po e Banė,
Aty ku ma fali Zoti Jeten,
Kam Deshir me ba Vdekjen.Shqipetare - A.Z. Cajupi


Shqiperin' e mori turku,
i vu zjarr
Shqipetar, mos rri, po duku,
shqipetar!
Mjaft punove per te tjere,
o fatkeq!
Kujto vendin tek ke lere
dhe tek heq.
Te ka bere perendia
luftetar,
si s'te lodhi roberia,
shqipetar!
Erdhi dita te ngresh koke,
te kerkosh
lirine, bashke me shoke
te leftosh!
Mos beni si keni bere
gjer me dje,
por te leftoni te tere
per Atdhe.
Peseqind vjet kemi rruar
me pahir,
Lidhure me kemn' e duar
me zinxhir!...
Myslyman' e te krishtere
jemi keq!
Te ngrihemi qe te tere,
djem e pleq!
Te ngrihemi te deftojme
trimeri;
ja te vdesim ja te rrojme
per liri!
O moj Shqiperiz' e dashur,
memedhe,
Te shoh me buze te plasur,
si me sheh.
U shkretove anembane,
Shqiperi,
se shqiptaret s'kane
dashuri.
Gjithe djemte qe ke qare
dhe mban zi,
per Morene jane vrare,
per Turqi!
Zhvish rrobat e roberise,
memedhe,
vish armet e trimerise
se ke ne!Memedheu - Cajupi

Memedhe quhet toka
ku me ka renure koka,
ku me ka dashur mem' e ate,
ku me njeh dhe gur' i thate,
ku kam pasure shtepine,
ku kam njohur perendine,
stergjyshet ku kane qene
dhe varret qe kane vene,
ku jam rritur me therrime,
ku kam folur gjuhen time,
ku kam fis e ku kam fare,
ku kam qeshur ku kam qare,
ku rroj me gaz e me shprese,
ku kam deshire te vdese.

__________________
Nuk ka m`bet Borxh pa u Kthy,
Ja me Pare ja me Kry.
Malsori-Makaveli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-08-07, 17:41   #14
Malsori-Makaveli
 
Avatari i Malsori-Makaveli
 
Anėtarėsuar: 04-08-07
Vendndodhja: Zvicerr
Postime: 408
Malsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Malsori-Makaveli
Gabim

Zemren e bardh mos ma n`zi,
Prushit mos i qit ujė e Hi,
Se n`dalet e ujtė Avullon,
Dhe aty gjithqka Perfundon,

Aty m`betet veq ni Kujtim,
Ni varr e shplueme pa Sherim,
Nje Rrug e gjat pa Kthim,

Nese ke mall per Mua,
E din se ku Jam,
Dujem sa t`jam me Ty,
Se kur t`mbetsh pa Mua,
Ki mem lyp e ski mem Gjet.E kisha lan me ma hjek Zemren pam Pi,
E kisha lan me mi n`zer persgjalli k`ta 2 Syė,
As se kisha besu se k`shtu je Ti,
Qe ma ban ket Tradhti,

Kisha n`dejt tan Jeten ne Ferrė,
E kisha dhan per ty Jeten pa mendu 2 Herė,
Kurr k`tahen se kisha Mendu,
Se dikur ke mem Harru,

Nuk e di a ma Besonė,
E kisha dhan krejt q`ka Kamė,
E k`tahen se kisha Besu,
Se nje Ditė me thua ma s`te Du.
Kur mendoj per Ty,
Me lot me m`bushen kta dy Sy,
Qerpiki me zor po Mshelet,
Loti n`aper Faqe per ty Derdhet,

Ni Zemer e kam e me ty e n`daj
Gjysen ta fali gjysen e m`baj,
Ndienat e mija mi Rringjalle,
Zemren tane kur ma Fale,

Diten vetem ty te Kujtoj,
Naten vetem ty te Endrroj,
Ne Zemren time e gjej ni Munges,
Ti je gjaku saj e vetmja Shpres,
Ankohna per dhimbjen e Saj,
Ni Zemer si ty nuk mun e Gjaj.
Ne ket Jet kshtu s“jetohet,
2 her nuk po Fitohet,
Njeri as nuk han Dru as Heker,
Dikur po u bashe Plak i Vjeter,

Nje Lis i gat e i Madh u kall u bė Prush,
Kur e she me Sy se beson Askush,
Madhsija e asht vetem Element,
Pasurija madhe gjithmon ti humb Mendt,Edhe nese diqka Din,
Ban kishe nuk po Din,
Se edhe ata se e Din,
Ndoshta asht Gabim,

Jam i qet rri si n`mazunshem,
Me fjal e vepra jam pak i Dhunshem,
K`shtu m`kan msu,spo e dojn t`miren,
Po rrejn e t`flliqt e si gjynaha po Shtiren.

Me butsi Dashni e Fjal,
Me benė te Qesh e me ban te Qaj,
Vepra t`buta e me fuqin e fjal te Verteta,
Du mem kalu n`gzime Jeta.
Ktu n`gyrbet Puntori e Krenari asht Shqiptari,
Patriot i pa durimshem e mendjen Hekur,
Pun Dit e Nat i pa Fjetur,M`bete pa mua ket e Dita,
Dhe kshtu para kohe e Prita,
Mu thaft Goja se t`fola k`shilla,
Ti thash e ti shkrova fjal me Killa,

Si me gjujt Gacen n`shi,
Tash po e she se Zemer s`ki,
A mendon se shkruj me qef keq per Ty,
Kur te deshta sa k`ta dy Sy??Me ti than nja 2 Fjal t`buta,
Edhe nja 2 te Urta,
Qka tek Sod i Kuptova,
Se m`del kshtu kuj s`ja Besova,

Mos ja ba kuj qka ski qef me ta Ba,
Ki me lyp ata se nuk e she Ma,
E mira vonohet por dikur te Vjen,
Mos i hup Shpresat se nuk te Len,

Qka prej kuj hiq nuk e Pret,
Bash aj Dhimbjen ta n`gjet,
Dhe te len me plot Pasoja,
Ket gja tek tash e Kuptova.Ki mej ndi do Fjal prej Meje,
Un kam me qen afer Teje,
Ki me mendu se n“kry ki Lujt,
Ki mem lyp mem pa e s“ki me Mujt,

Ki me kujtu se dikush asht kat Don,
Por ne vertet t“miren asht ka ta Ndalon,
Reht kan me n“zan Diellin,
Ki me kujtu se Toka asht ka e Puth Qiellin,

Engjulli im ka met Lan,
Kan met ra n“dermend Fjal qe ti kam Than,
Ku a kan Zemra ka mu Kthy,
Ather dije se t“kam Harru Ty.Mos me lyp se un sjam Ma,
Pa deshir prej teje jam n`da,
Sjelljet tua n`zemer dhimbje m`kan vu Rreshk,
Tlutem mos mi grrith se poj qon Pesh,
Pesha Zemres qenka Fjala e Shpirtit,

Menzi jam tu ju Permbajt,
Sa qef kam mu qfry tuj Qajt,
Ja nisin nja ka nja tuj Dal,
Shkon ni Jav e s`di mu Nal,

N“dienat per ty un i Hupa,
Ma afroj Buzen por se Putha,
Ni za i shkret m“brenda n“shpirt,
S“po me len me pa Dit,

Nuk di kush asht,as nuk po e Sho,
Me n“gren si Magnet dhe me Kerko,
Oh dil prej meje,pash Mue,
Pse Jeten je tu ma Mallkue,

Me le te qet si i vetun Jam,
Afer meje as kend se Kam,
Dil,t“lutem Shko,
Ne Shpirtin tim mos Jeto,

S“po kam qef met pa ne Mundim,
Por mos ma thirr ma Emrin Tim,
Gabimet s“mund ti Fali,
Kan qen shum e jo i Pari,

Por tash ata se asht me Mua,
Mi fal n“diena qe ta Dua,
Po shkon shpejt kjo Jet,
Me le ta kam ni Dashuri te Vertet.
Bishti Maces asht me Lesh,
Lexo ket Leter e mos Kesh,
Po e msheli njanin Sy,
Ket Leter e shkruj veq per Ty,

Po ha Buk e Mjalt,
Ty sa ma te bukura me ti shkru Fjalt,
Nuk po ta kerkoj Dashurin,
Por po ta shtoj Krenarin,

Prej se jam Le,
Qe 23 Vjet gati gjith qka mesova ne ket Dhe,
Do gjana s“po muj mej Besu,
Do vet i kam Perjetu,

Ka po shkoj pom n“jek Hija,
Rrugt e k“qija mi msoj Shoqnija,
E qka me msoj Dashurija,
Ajo po u thirrka Dhimbja e Tradhtija,

Gjuje ni Guri ne Det,
N`doshta t`gjindet kan than ne at Jet,
Qka ta bash ajo dikur te Kthehet,
Hekuri lakohet kur te n`zehet.
Me mungon Shpirti Ytė,
Se mi lan me Lotė Sytė,
Me mungojn Buzet Tua,
Pse ato nga un jan Largua,
Me mungon Dashurija Jote,
Qe me mall po e pres Sonte,
Me mungon gjdo gja prej Teje,
Pse ike ti tash prej Meje,
Me mungon ti Engjullesh,
Qe te doja shum Perbes.

Me mungon ajo se e dua Hala,
Me mungon ajo se, se kam Ma,
Me mungojn prekjet Tua,
At`her kur ishe me Mua,
Me mungon ajo se me Pshtetet ne Krahin Timė,
E Dashurin tja maj Kujtimė,
Me mungojn fjalt e Saj,
Se ma m`bushin Synin me Vaj,


Me mungojn fjalt e Fundit,
Ma moren Zemren si Kokrra Plumit,
Me mungon gjithshka ne ket Jet,
Me jetu nuk ish Let,
N`doshta ishte ma mir me pas Dek.
Jeta jote jeta Ime,
Histori me shum Kujtime,
T`miren e ka kaplu e Keqja,
S`ta beson kerkush Qebesa
__________________
Nuk ka m`bet Borxh pa u Kthy,
Ja me Pare ja me Kry.
Malsori-Makaveli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-08-07, 00:29   #15
Malsori-Makaveli
 
Avatari i Malsori-Makaveli
 
Anėtarėsuar: 04-08-07
Vendndodhja: Zvicerr
Postime: 408
Malsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashurMalsori-Makaveli i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Malsori-Makaveli
Gabim

Zemra ime po Rren me Zor,
Pom shkrihet si Bora ne Dor,
Po dhemb si me ma Shkel,
Krejt varr me ka Qel,

Buza me Qesh me Dhun,
Mos ti tregoj kuj se Zemra ime shum po Vun,
Edhe Gjak kaj her po Pshty,
Kaj her Frym spo muj mu n“gi,

Po thahet Lulja kur po e Preki,
Po don mem dal Shpirti prej Gazepi,
S“po sho n“gjyra ma veq Bardh e Zi,
Ata qe shum mir i njo po me thojn;Eeej kush je Ti, ?

Buka qe e ha shum e Fort,
Po e z“buti me Lot,
Rri e shty Dit em Dit,
Per gjithkan jam ba Anmik,

Si me kan i Helmum,
Per gjith Dit kaj grim Trupin ta Blun,
Jeta keshtu e Ka,
Shum mundohesh por s“ki q“ka Ba.
Nese Martohem me tjeter Kendė,
Vajzes ime do t“ja n“gjes Emrin Tendė,
Nese ti Vdes para Meje,
Kisha pas Deshir mem Vorros afer Teje,

Nese ti ende mendo per Mu,
Me te pa Anderr gjdo Nat kam mu Mundu,
Para se te Vdes do ta la ni Kujtim,
Qe Dashurin ton ta shkrujn me Gjakun Tim.
I n“di Zogjet jasht tuj Kendu,
Engjujt Trupin ma kan Rrethu,
Nje Flete Dushkut me ra ne Prehen,
E kish kriju Zoti si Zemer,

Me ra n“dermend fill per Ty,
Dhe ja nisa Kadale ka e Shky,
Me do,s“me do,me do,s“me do e kshtu me Rrall,
Lotin nuk mujta me n“dal,

Zemra nuk pati Durim,
Me vezhdu deri ne Perfundim,
Dhe e n“derpreva,
E hodha dhe e murr Era.Sa 100 Nera ni Fjal e Mir,
Kur e thu me Zemer te Lir,
Ni Fjal te Pshton,
Nje Fjal n“ga Vdekja te Largon,

Me ni Fjal bahesh pizhman se je Gjall,
Te pret dikush per ni Fjal me Mall,
Me ni Fjal gjithshka N“dryshon,
Me ni Fjal gjithshka Shkatrron,

Ni Fjal asht kajher e Rand,
Me ni Fjal e hup Bab e Nan,
Me ni Fjal kur dikan e Faliminderon,
Ati Zemren ja Gzon.
Me Shkru ma fali Zoti Doren,
Me Fol ma fali Zoti Gojen,
Met Kujtu ma fali Mendjen,
Me te Dasht ma fali Zemren,

Mi fali Zoti Syt met Pa,
Dashurin ma fali Engjulli per mos mu N“da,
Mi fali Flokt,Vetullat e ket Bukuri,
Mi fali Buzet met Puth Ty,

Mi fali Zoti Kraht met Perqafu,
Mi fali Zoti Kamt me tu Afru,
Ma fali Gjakun edhe Jeten,
Ma fali Shpirtin edhe Vdekjen,

Ma fali Zoti per met thirr ne Emer Zanin,
Qe te Jetoj ma fali Zoti Ajrin,
Ne ket Bot me fali Mua,
Ty te fali per met than te DUA.


Me Lot lagmi Faqet Mua,
Fshimi ata Lot me Floket Tua,
Nese un per ty nuk dot kem Mall,
Le t“me qel Mishi Varr,

Dryni pa Der,
Si Zemra e Mjer,
Nese te baj Rrejshem Be,
Oh ti mua me shtish persgjalli n“dhe.Kur as Buken se n“gran pa Fjal,
Kur as Lotin s“mundesh me Nal,
Kur e din se s“ki ka me Shku,
Z“bute Buken me Lot e Tu,

Kur gjithmon Mallin e ke me Veti,
Kur nuk t“len qare Merzija e Derti,
Kur ata se don me than kurr se Thue,
Kur aty se Lind kurr s“ke qef mu Largue,

Kur e she Anderr gjithmon te njejtin Person,
Kur gjithmon e ke afer ata qe te Don,
Kur e din se ki me Dek e ma s“ki me Le,
Kur e din se asht dikush me ty vetun nuk Je,

Kur je Vetun Nat e Dit,
Kur tjeret mundohen Jeten me ta Gerdit,
Kur dikush me Dashuri te afron n“gat Vetit,
Kur dikush me Perqafime ta hjek Merzin e Gyrbetit,

Kur dikush se e nje e kthen Koken mos met Pa,
Kur at Person se nuk e Don smundesh mu Nda,
Kur pret diqka e i nje Ditet nja nga Nja,
Por ne fund te fundit nuk ka Asgja,

Kur ndojher trullohesh e s“din ku Je,
Kur dikush te ban Rrejshem Be e Rrfe,
Kur dikuj i thua me Zemer te Dua,
Por ajo ty dallash ka met Kuptua,

Po shkon Jeta Kryq e t“thur,
Si Gjarpnit nen Gur,
Hapi Syt sa te Dush,
Prap se prap Zemra Mall ka mu m`bush.
Kur ti sho ata Sy,
N
“djej ne Zemer diqka per Ty,
Kur po don me mu me Fol,
Pom mshelet Goja si me lidh me Toj,

Kur ti sho Buzt pom ambelsohet Goja,
Per met prek pom kruhet Dora,
Kur pom thirr ti ne Emer,
Oh sa shpejt po rren kjo Zemer.


__________________
Nuk ka m`bet Borxh pa u Kthy,
Ja me Pare ja me Kry.
Malsori-Makaveli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:02.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.