Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Shėndeti
Emri
Fjalėkalimi
Shėndeti Tė rejat dhe kuriozitetet mė tė fundit nga mjeksia. Cila eshte pyetja juaj ?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 11-08-07, 11:18   #1
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim Dhimbjet e shpinės

Rreth tre nė katr njerėz vuajnė nga kriza dhimbjesh tė shtyllės kurrizore, por shpesh kėto kriza kalojnė lehte e nuk lėnė pasoja, prandaj kėshilla mė e mirė ėshtė tė jeni aktiv dhe tė bėni aktivitetet normale e tė pėrditshme sa mė shumė tė jetė e mundur. Analgjetikėt janė ndihmėse nė rastet e krizave tė lehta. Ndėrsa nė disa raste, dhembja vazhdon e bėhet kronike e nė kėtė rast kėrkohet informacion i mėtejshem.

Pak anatomi

Shtylla kurrizore pėrbėhet nga disa kocka tė quajtura vertebra, tė cilat kanė formė rrethore dhe ndėrmjet tyre vendoset disku, i cili pėrbėhet nga njė material qė i jep shpinės elasticitet dhe fleksibilitet. Vertebrat lidhen me njėra-tjetrėn nėpėrmjet ligamenteve tė forta, duke i dhėnė shpinės fortėsi e mbėshtetje. Shpina rrethohet nga muskuj tė shumtė qė shpeshherė krijojnė dhimbje nė shtyllėn kurrizore. Palca kurrizore, e cila pėrmban nervat qė vijnė nga truri, mbrohet nga shtylla kurrizore. Gjithashtu, nga palca e kurrizit dalin dhe nervat spinal qė marrin informacionin nga pjesė tė ndryshme tė trupit.

Ēfarė janė dhimbjet e shpinės?
Dallojmė dhimbje akute dhe dhimbje kronike. Shumica e dhimbjeve akute tė shpinės vijnė si pasojė e traumave nė pjesėn e poshtme tė shpinės apo i ērregullimeve si artriti. Ato zgjasin nga disa ditė deri nė disa javė. Dhembja nga traumat shkaktohet kryesisht nga dėmtimet sportive, punėt e ndryshme rreth shtėpisė apo tė kopshtit, tronditjet e papritura, si aksidente me makinė apo shtypje tė ndryshme tė ushtruara nė kockat e indet e shtyllės kurrizore. Simptomat variojnė si dhimbje muskulore, kufizim tė fleksibilitetit e amplitudės sė lėvizjeve, deri nė pamundėsi pėr tė qėndruar drejt. Ndėrsa dhimbje kronike e shpinės ėshtė ajo kur dhimbja zgjat mė shumė se tre muaj. Zakonisht ajo ėshtė progresive dhe e vėshtirė pėr t’u pėrkufizuar.Si trajtohen ato?
Shumė dhimbje tė shpinės mund tė trajtohen pa nevojėn e ndėrhyrjeve kirurgjikale. Trajtimi pėrfshin pėrdorimin e lehtėsuesve pėr tė ulur dhimbjen dhe tė barnave antiinflamatore pėr tė ulur inflamacionin. Qėllimi i trajtimit ėshtė tė riparojė funksionin e duhur dhe tė forcojė shpinėn, por edhe tė parandalojė rishfaqjen e dėmtimit. Gjithashtu, kompresat e ftohta e tė ngrohta ndihmojnė pėr tė ulur dhimbjen dhe inflamacionin, si dhe tė lejojnė njė lėvizshmėri mė tė lartė. Ndėrsa regjimi i shtratit, nė shumicėn e rasteve, rekomandohet vetėm pėr 1-2 ditė, sepse ushtrimet janė njė rrugė mjaft efektive pėr t’u shėruar nga dhimbjet e shpinės dhe pėr tė forcuar muskujt e shpinės e tė abdomenit (barkut). Nė disa raste mjaft serioze tė dhimbjeve tė shpinės, ndėrhyrja kirurgjikale mbetet zgjidhja mė efektive, sidomos nė rastet e dėmtimeve muskulo-skeletike.Cila ėshtė ecuria e sėmundjes?
Nė shumicen e pacientėve dhimbja e shpinės shėrohet pa ndonje humbje tė funksionit, por nė disa raste ėshtė e nevojshme tė kontaktojmė me mjekun nėse nuk kemi ulje tė dukshme tė dhimbjes apo inflamacionit pas 72 orėsh tė trajtimit shtėpiak e vetjak. Dhimbjet shkaktohen nga mosfunksionimi i duhur i mekanizmave trupor apo edhe pėr shkaqe jo traumatike. Ju nuk duhet tė angazhoheni nė ushtrime tronditese apo sforcuese. Kėshilloheni tė mbani drejtimin e duhur tė shpinės si dhe veprime tė tjera qė ndihmojnė pėr tė parandaluar dėmtime tė ndryshme. Shumė dėmtime qė lidhen me punėn shkaktohen nga peshat e rėnda, vibrimet, lėvizjet pėrsėritėse apo qėndrimet jo korrekte.Cilėt janė tipat e dhimbjes sė shpinės?

Dhimbje e thjeshtė “mekanike” e shpinės
Ky ėshtė tipi mė i shpeshtė. Rreth 19 nė 20 raste tė dhimbjeve akute tė shpinės klasifikohen si “dhimbje tė thjeshta tė shpinės” (nė shumicėn e rasteve quhet “dhimbje jo-specifike”). Kėto dhimbje quhen kėshtu, sepse nuk vijnė si rezultat i ndonjė sėmundje tė pranishme. Shkaku mė i shpeshtė ėshtė ndrydhja apo gėrvishja e vogėl e ligamentit apo muskulit, e cila shkaktohet nga pesha tė rėnda, lėvizje pėrdredhėse e papėrshtatshme ose qėndrim jo i duhur. Gjithashtu, edhe probleme tė vogla tė diskut ndėrmjet vertebrave shkaktojnė dhimbje. Nė shumicėn e rasteve shkaku i vėrtetė i dhimbjes nuk ėshtė i qartė.

Dhimbje e thjeshte nuk do tė thotė se dhimbja ėshtė gjithmonė e lehtė, por ajo mund tė variojė nga e lehtė deri nė tė fortė. Nė mėnyrė tipike dhimbja lokalizohet nė pjesėn e mėposhtme tė shpinės dhe dhimbja shpėrndahet nė pjesėn e tė enjturave e tė kofshėve. Dhimbja lehtėsohet nė qetėsi, ndėrsa gjatė tė kolliturit, tė teshtimės, apo kur lėviz shpinėn dhimbja keqėsohet.

Shumica e kėtyre dhimbjeve kalojnė shpejt e lehtė brenda javės sė parė ose mė shumė. Tre nė katėr raste, simptomat kalojnė brenda katėr javėve, kurse nėntė nė dhjetė raste, simptomat kalojnė brenda gjashtė javėve. Megjithatė, edhe pse dhimbja ka kaluar, zakonisht dhimbje tė vogla do tė shfaqen edhe nė tė ardhmen. Nė njė numėr tė vogėl tė rasteve dhimbjet zgjasin mė gjatė se gjashtė javė, pra, pėr disa muaj e mė gjatė, atėherė ato klasifikohen si dhimbje kronike.

Dhimbja me origjinė nervore
Kjo ndodh nė mė pak se njė nė njėzet raste. Kjo nėnkupton qė nervi qė vjen nga palca e kurrizit ka pėsuar irritim apo dėmtim si shtypja dhe dhimbja ndihet pėrgjatė zonės qė inervon nervi. Kėshtu qė ju mund tė ndieni dhimbje pėrgjatė shputės apo pulpės sė kėmbės dhe nė disa raste kjo dhimbje mund tė jetė shumė herė mė e madhe se vet dhimbja e shpinės. Shembulli mė i pėrgjithshėm janė dhimbjet e shkaktuara nga dėmtime tė nervit “shiatik”.

Dhimbja me origjinė nervore varion nga e lehtė nė tė fortė. Ashtu si dhe e thamė mė lart kjo dhimbje qetėsohet duke ndenjur shtrirė dhe keqėsohet kur kollitemi, teshtijmė etj. Irritimi i nervit apo shtypja e tij shkakton ndjenjėn e thumbimit, mpirjes apo dobėsi nė pjesėn qė inervohet nga nervi qė ka pėsuar dėmtimin.

Shkaku i irritimit nė shumicėn e rasteve shkaktohet nga inflamacioni i ligamentit apo spazma muskulare. Njė shkak tjetėr i njohur ėshtė dhe “rrėshqitja e diskut”(pjesa e jashtme e diskut dėmtohet dhe pjesa e brendshme e diskut fryhet, duke dalė jashtė kontureve tė saj dhe shkakton shtypje tė strukturave fqinje (nervin).

Shkaktarė tjerė tė dhimbjes sė shpinės janė:
Artriti (inflamacion i artikulacionit tė shtyllės kurrizore), ku njė formė e zakonshme e tij ėshtė osteoartriti, njė formė qė ndodh te njerėzit e moshuar.

Spondialtroza ankiloze ėshtė njė formė tjetėr e artritit, e cila mund tė ndodh te tė rinjtė dhe shkakton dhimbje tė shpinės. Disa shkaqe tjera, jo tė zakonshme, janė anomali strukturore kockore, tumore, apo shtypja qė shkaktohet nga indet fqinje, tė cilėt shkaktojnė dhimbje tė shpinės.Si mund ta pėrcaktojmė tipin e dhimbjes qė kemi?
Dihet qė shumica e dhimbjeve tė shpinės zhvillohen papritur dhe janė dhimbje tė thjeshta, kėshtu qė shumica e tyre kalojnė shpejt dhe me trajtim shtėpiak. Por, megjithatė, nė raste tė dyshimta duhet t’i adresoheni mjekut, sidomos kur ju keni kėto simptoma:

-dobėsi muskulare tė ndonjė muskuli tė kėmbės;

-mpirje (mungesė tė ndjeshmėrisė) nė pjesėn e tė ndenjurave, tė kėmbės apo shputės;

-probleme me fshikėzėn e urinės apo zorrėn, si pėr shembull, humbja e kontrollit;

-humbje peshe apo kur gjendja e pėrgjithshme nuk ėshtė shumė e mirė.


Dhimbja zhvillohet gradualisht dhe me kalimin e kohės ajo keqėsohet, kjo sidomos nė rastet me shkaqe si tumore, artrite, SIDA etj. Mjeku juaj duhet tė jetė nė gjendje tė diagnostikoje nėse dhimbja ėshtė e thjesht apo ėshtė me origjinė nervore, nėpėrmjet pėrshkrimit tė dhimbjes, por edhe nėpėrmjet ekzaminimit. Kėshtu radiografitė apo skaneri nuk e ndihmojnė mjekun dhe nuk tregojnė ndonjė anormalitet nėse kemi “dhimbje tė thjeshtė tė shpinės”. Por kėto ekzaminime mund tė jenė tė nevojshme kur dhimbja me origjinė nervore zgjat dhe ėshtė e fortė ose nėse dyshohet pėr ndonjė anomali tjetėr strukturore.


__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga rilinda : 13-08-07 nė 18:18
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 11-08-07, 11:19   #2
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Cilat janė trajtimet nė rastin e dhimbjes sė shpinės?

Ushtrimet dhe aktiviteti
Duhet tė vazhdoni aktivitetin sa mė shumė tė jetė e mundur. Kjo fillimisht mund tė mos jetė e mundshme kur dhimbja ėshtė e fortė, por ju duhet t’i riktheheni aktivitetit normal sa mė shpejt. Ekziston njė rregull i thjeshtė, qė ju nuk duhet tė bėni asnjė lėvizje qė shkakton shumė dhimbje, por, megjithatė, ju do tė ndjnei pak dhimbje gjatė aktivitetit. Sa mė tė ndryshme tė jenė aktivitetit, aq mė mirė ėshtė.

Flini nė pozicionin mė tė pėrshtatshėm tė mundshėm e mė tė rehatshėm. Mendimi se duhet tė qėndrosh pa lėvizur deri sa dhimbja tė kalojė ėshtė mendim i gabuar, sepse kėshtu keni probabilitet tė zhvilloni dhimbje shpine kronike.

Mjekimi
Nė qoftė se ėshtė e nevojshme tė marrėsh analgjetikė, atėherė duhet t’i marrėsh rregullisht dhe jo vetėm kur dhimbja ėshtė e fortė. Nė qofte se ju i merrni ata rregullisht, atėherė dhimbja nuk forcohet dhe ju lejon tė ushtroni aktivitetin e pėrditshėm.

Paracetamoli –zakonisht ėshtė i mjaftueshėm kur merret rregullisht, zakonisht merret nė tableta 500 mg katėr herė nė ditė.

Analgjetik- Anti-inflamatore - Pėr disa individ antiinflamatoret janė mė tė efektshėm se paracetamoli. Kėtu pėrfshihen disa tipa si: ibuprofeni, naprokseni, diklofenaku etj, por kujdes se kėto barna merren vetėm me rekomandimin e mjekut. Gjithashtu duhet pasur kujdes nė pacientėt qė vuajnė nga astma, presioni i lartė i gjakut, sėmundje tė veshkave apo tė zemrės, pasi kėto barna pėrveē efektit analgjetik kanė dhe efekte anėsore.

Analgjetikė tė fuqishėm - si kodeina, nė rastet kur grupi mė sipėr nuk ėshtė i efektshem. Efekti i kodeines rritet kur ajo kombinohet me paracetamolin, por kujdes se kodeina ka efekt anėsor konstipacionin, prandaj duhet ta pėrdorim njė dietė me fibra.

Mio-relaksante - si diazepami kur kemi dhimbje tė forta muskulore, por qė merren me rekomandimin e mjekut.Trajtimi fizik
Disa individ preferojnė tė vizitohen te fizioterapisti pėr tė kryer trajtime dhe ushtrime fizike.

Trajtime tė tjera
Trajtimet variojnė dhe kjo ėshtė nė varėsi tė situatės: dhimbja keqėsohet, dhimbja zgjat mė tepėr se 4-6 javė simptomat ndryshojnė

Ndėrhyrja kirurgjikale - nė rastin kur dhimbja ka ardhur si rezultat i shtypjes sė nervit nga dėmtimi i diskut dhe trajtimet e mėsipėrme nuk kanė dhėnė rezultat.Parandalimi i dhimbjes sė shpinės
Ushtrimet - qėllimi ėshtė qė muskujt mbėshtetės tė shpinės tė qėndrojnė tė fortė. Noti ėshtė njė ushtrim mjaft i mirė, por edhe ushtrimet tjera ndihmojnė.

Qėndrimi - shmangni qėndrimin dhe ecjen jo tė pėrshtatshme. Sa herė tė jetė e mundur ecni dhe qėndroni me shpatullat dhe kokėn lehtėsisht lart e drejt. Kur ju uleni nė karrige sigurohuni qė ajo tė jetė nė lartėsinė e duhur me tavolinėn. Shputat e kėmbėve duhet tė takojnė nė tokė, kurse gjunjėt tė formojnė njė kėnd 90 shkallė.

Peshat - mos e pėrkulni apo pėrdridhni shpinėn kur mbani pesha, por mundohuni ta mbani drejt atė.

Nėse jeni mbipeshė - atėherė keni njė stres tė lartė mbi shtyllėn kurrizore dhe mirė ėshtė tė bini nga pesha.
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga rilinda : 18-08-07 nė 18:34
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-08-07, 11:38   #3
Arkza
Ne shpirt te Birit tim.
 
Avatari i Arkza
 
Anėtarėsuar: 09-03-07
Vendndodhja: F.K
Postime: 15,271
Arkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Shpullavico a muj nje Pytje ty Rrethe kesaj ! qka mund me kan keshtu un Dhimbt kurr skam ne Shpin per veq kur Zgjohem nga Gjumi !!!!!!? a munde te jet diqka Serioze se po pritoj me shku te Mjeku !?
Arkza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-08-07, 11:47   #4
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arkza
Shpullavico a muj nje Pytje ty Rrethe kesaj !
Ti veē pyte, pa e prit se ēka po t'them unė

Citim:
qka mund me kan keshtu un Dhimbt kurr skam ne Shpin per veq kur Zgjohem nga Gjumi !!!!!!? a munde te jet diqka Serioze se po pritoj me shku te Mjeku !?
Po flejshe shumė garant dhe jo nė pozicionin qė tė pėrshtatet!
Bėn mė shumė ushtrime, shmangeni qėndrimin dhe ecjen jo tė pėrshtatshme.


Shėndet!
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-08-07, 11:53   #5
Arkza
Ne shpirt te Birit tim.
 
Avatari i Arkza
 
Anėtarėsuar: 09-03-07
Vendndodhja: F.K
Postime: 15,271
Arkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rilinda
Ti veē pyte, pa e prit se ēka po t'them unėPo flejshe shumė garant dhe jo nė pozicionin qė tė pėrshtatet!
Bėn mė shumė ushtrime, shmangeni qėndrimin dhe ecjen jo tė pėrshtatshme.


Shėndet!
Hhahahahahahahha po pra pasi e ke hap ti un veq ko me te Pyt ren nate e dit per kete ahahahhaha hajte se je bo Mjeke e jemja kishe ;P

Pshullavico qyre se qka po te thom nuk flje shume e me ec gati qdo dit eci nga 3 km bile nganjehere nga 6 km por me shume dushoj se un kur Flje jam shume e uret HAHAHAHAHAHA si te Flje ashtu si jam Ra ashtu Zgjohem mengjest !!! veq aty po dhem se ndoshta per kete spo di me bo oren me Zile me ma prish Gjumin mu Kthy Krah Tjtre
Arkza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-08-07, 21:08   #6
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Arkza gjeje njė Jeep, dhe njė djalė tė ri si shofer e udhėto me te nėpėr rrugėn Bajram Curr - Tiranė e besoj se s`ke pėr tė lėnguar mė kurr prej dhimbjes nė shpindė.

Ps. Mos qesh se e kam seriozisht. Kurėn e kėrkuar 4 vjet e 7 muaj pėr largim tė dhimbjeve tė shpindės nga mjekėt mė tė mirė nė Danimarkė e kam gjet pikėrisht nė kėtė rrugė hahahahahahahahahahahaah.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-08-07, 15:33   #7
instruktori
Instruktori
 
Avatari i instruktori
 
Anėtarėsuar: 29-08-06
Vendndodhja: Aty ku eshte me se miri
Postime: 10,032
instruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėminstruktori i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Hhahahahahah sa kshille e mire nga Murgesha
instruktori Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-08-07, 23:11   #8
Elina
DAHA-SUPERADMYNISTRATORE
 
Avatari i Elina
 
Anėtarėsuar: 14-03-07
Vendndodhja: Fairytopia
Postime: 14,093
Elina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėmElina i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Eshte nje fjale e urte,,, kush eshte rrezu prej dardhes vetem ai ma din hallin a keshtu dicka,,, Arkza po ta besoj ahahahah... Une kam probleme me unaza te shpines ka disa vite,,,por nuk kam dhimbje te padurueshme qe me duhet te bej vizite tej mjeku medoemos...Nganjehere dhimbjet i kam me shume ne mengjes,,, me duket vetja si nje robot i ndryshkur kjo me pengon pak qe te dal ne vrapim,po perseri aktivitete e mija nuk i le anash,,, kjo ka qene edhe keshille e mjekut (sa me shume ushtrime,por gjithmone me kujdes)
__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Dr. Ibrahim Rugova
Elina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 14-08-07, 03:48   #9
Kavaleri
Aty ku bijn Tupanat..
 
Avatari i Kavaleri
 
Anėtarėsuar: 20-03-05
Vendndodhja: USA
Postime: 1,463
Kavaleri e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Hmm.. me mire te mirresh me shendet, se sa me disa... them disaaaa, thash po thom kesh tu thon. Doktorrica Lirinda, nese ki shum pacienta me lajmro jam i gatshem per bashkepunim. Di kogja but e bukur me be masazh shpines. Mos tju shkoj mendja te dajaku, vertet di te bej masazh ne shpine, rrethe rrotull qafes e deri tek veshet.
Pra nuk do keni me as dhimbje koke e as dhimje shpine.
Lirinda pergezoj per temen.
__________________
Faleminderit U Ē K
Kavaleri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-08-07, 13:29   #10
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Talking

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Kavaleri
Hmm.. me mire te mirresh me shendet, se sa me disa... them disaaaa, thash po thom kesh tu thon. Doktorrica Lirinda, nese ki shum pacienta me lajmro jam i gatshem per bashkepunim. Di kogja but e bukur me be masazh shpines. Mos tju shkoj mendja te dajaku, vertet di te bej masazh ne shpine, rrethe rrotull qafes e deri tek veshet.
Pra nuk do keni me as dhimbje koke e as dhimje shpine.
Lirinda pergezoj per temen.
Qysh, qysh ma the emrin?
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-08-07, 17:18   #11
pirro
FUND!
 
Avatari i pirro
 
Anėtarėsuar: 17-12-05
Postime: 4,460
pirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek pirro
Gabim

Valla MURGESHA mire e ki,se me ka ra me udhetu shume ka kuksi e bajram curri krejt njerzt e atij rajoni jan shume te fresket,kisha me thon si KRCYLLA jan ahhahaha,ata i merr nje qaf nese i nxerr ne asfalt.
Per mos me te dhimt shpina duhet:shtrat i fort,pune e rende dhe ushqim i dobet.Si te burgosurit koreano verior ahhah
__________________
ka me u bo mire..!!

FUND!
pirro Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-08-07, 03:04   #12
Kavaleri
Aty ku bijn Tupanat..
 
Avatari i Kavaleri
 
Anėtarėsuar: 20-03-05
Vendndodhja: USA
Postime: 1,463
Kavaleri e ka pezulluar reputacionin
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rilinda
Qysh, qysh ma the emrin?
Je shurdhav m`duket ne kohen e fundi hahah!!
Un mendova qe je doktorric, po jaa-aa edhe ti qenke tu prit n`ren me morr i ikci hahah
__________________
Faleminderit U Ē K
Kavaleri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-08-07, 15:23   #13
Arkza
Ne shpirt te Birit tim.
 
Avatari i Arkza
 
Anėtarėsuar: 09-03-07
Vendndodhja: F.K
Postime: 15,271
Arkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėmArkza i pazėvėndėsueshėm
Gabim

[quote=rilinda]Ti veē pyte, pa e prit se ēka po t'them unėPo flejshe shumė garant dhe jo nė pozicionin qė tė pėrshtatet!
Bėn mė shumė ushtrime, shmangeni qėndrimin dhe ecjen jo tė pėrshtatshme.Rilinda Te Lumt valla se Me ka Ndimu shume keto Fjalet qe i The dhe Mendova vet-me veti se qka eshte Pytje !! se me Fljet nuk Flje aq e as Shtratin se kam te pa Pershtashme por eshte Puna se qdo dit per Shkak DIETES un qdo dit vi ne pune ne Kam 3 kg e kam Large dhe thash te Provoj te vi me Kerre keto dit dhe Ja Rezulatat me nuk kam Dhimbte Shpines !!!!!!!!!! ...........
Arkza Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-08-07, 16:02   #14
prishtinasi
 
Avatari i prishtinasi
 
Anėtarėsuar: 09-03-06
Vendndodhja: Tokyo
Postime: 3,096
prishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėmprishtinasi i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pak a shume kjo teme qenka sponzorizuar nga "top-shop"...per ata qe shikojne Tv, e din per qka e kam fjalen!
Ju shpetofte KOSMO-DISKU
prishtinasi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-08-07, 18:33   #15
luckyman
 
Anėtarėsuar: 18-03-07
Postime: 3,373
luckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Arkza
qka mund me kan keshtu un Dhimbt kurr skam ne Shpin per veq kur Zgjohem nga Gjumi !!!!!!? a munde te jet diqka Serioze se po pritoj me shku te Mjeku !?
A t`hahet pasuli ty?! mos qo shumé rond kur t`bish me flejt!!!!


luckyman Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 18:02.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.