Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Ekonomi & Biznes
Emri
Fjalėkalimi
Ekonomi & Biznes Diskutime, informacione, studime e probleme ekonomike tė ndryshme nga ekonomia shqiptare e boterore.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 17-10-07, 01:12   #1
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim Ēmimi i naftės nuk ka tė ndalur!

Ēmimi i naftės nuk ka tė ndalur!
Sot nė tregun botėror ēmimet e naftės shėnuan rekord tė ri 87,00 $ dollar pėr barel, ndėrsa para 20 vitesh njė barel naftė shitej diku rreth 10,50 $ dollar.
Rritja e ēmimit naftės nė kėto kushte e rrethana nuk ka tė ndalur, shum shpejt do tė arrij vlerėn 100 $ pėr barel….
Shqetėsimet pėr rritjen e ēmimeve tė naftės, energjisė, e tani edhe drithrave po shtohen pėrditė e mė tepėr nė tėrė botėn, pėrfashi kėtu edhe superfuqitė.
Deri ku don apo nuk ka tė ndalur?


__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 26-10-07, 19:47   #2
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ēmimi i naftės nuk ka tė ndalur!

10 dollar pėr 16 ditė rritėt qmimi i naftės!

Sot arrijti qmimi i naftės nė 92 $ pėr barel.

Qmimete e naftės nė 150 vjet

1864 Pensilvania …………………………......8,06 $
1876 Rusia fillon eksportin e naftės………......2,56 $
1948 Pas Luftės II Botėrore…………………...1,99 $
1974 Embargoja e naftės…………………… .11,58 $
1979 Revolucioni Iranian………………….... 31,61 $
1980 Lufta Irako-Iraniane………………….....36,83 $
1990 Invazioni i Irakut nė Kuvajt………….....23,73 $
1998 Kiza ekonomike nė Azi ……………….......12,72 $
2003 Kina nė vendin e II perdorues i naftės ....38,27 $
2007 ………………………………………....67,38 $
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-05-08, 09:56   #3
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ēmimi i naftės nuk ka tė ndalur!

Londėr, 22 maj - Fuēia e naftės nė bursėn e Londrės tė enjten arriti nė 135.09 dollarė. Sipas agjencive tė huaja tė lajmeve, kjo rritje kaq e lartė brenda pak ditėsh ka ndodhur pėr disa arsye. "E mbėshtetur edhe nga dyshimet se oferta nuk i pėrgjigjet kėrkesės, ndjenja se prodhimi mbetet i cenueshėm, ngurrimi I OPEC-ut pėr ta rritur ofertėn, si edhe rėnia e dollarit", citon AFP. Vetėm para njė dite, ēmimi i naftės nė bursėn e New Yorkut ishte ngritur nė 130 dollarė pėr fuēi.
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-05-08, 12:13   #4
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ēmimi i naftės nuk ka tė ndalur!

thene te drejten u befasova dje, nje cmim kishin nafta, benzina dhe benzina pa plume
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-05-08, 21:28   #5
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,683
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ēmimi i naftės nuk ka tė ndalur!

Kam menduar se civilizimi do te shkon drejt jetes ma me kualitet te njeriut dhe levizjes sė lirė
lėvizja elirė ėsht sot barazi me buken me levizė njeriu me pak para ėsht bukuri e jetes
Bosat e naftes si duket nuk ekan hallin e njerzimit njeriu vuan nga levizja e kufizuar nė nė planet burg
lėvizja me pak para nė relacione te gjata mbi tokė ėsht e domosdoshme
Secili njeri sot ka deshirė ta vizitoj njė shtet tjeter por qmimi i shtrejt i naftes kufizon levizjen dhe privilegjon vetem te pasurit e varfron boten .
Njerzimi duhet te lufftoj per nji teknologji te re te levizjes te mos jet ma nafta por elektrika si menyrė qe mundson levizjen me vetura dhe kamiona vetem kshtu shpeton civilizimi nga hataja e qmimeve
tė naftes.
NJERIU ėSHT KRIJUAR NGA ZOTI VJEN Nė JETė PėR Tė SHIJUAR DIQKA NGA JETA PėR Tė PA NDERSA BOSAT E NAFTES JA KUFIZOJN LEVIZJEN GJITHNJI E MA TEPER:
do tė vjen nji ditė kur njerzit do te ecin nė kėmbė nese vazhdon ky shtrejtim katastrofal qmim absurd astronomik.
NJERZIMI DUHET TE SHPIKė ELEKTRIKEN MJAFT MA ME NAFTEN PERVEQ NDOTJES KATASTROFALE TE AMBIENTIT DHE RREZIKUT TE NXEMJES GLOBALE PARAQITETN EDHE RREZIQET TJERA QE CIVILIZIMI TE BLLOKOHET NE LEVIZJE NGA QMIMI I NAFTES
NJERIU DUHET TE SHKOJ NE PUNė DUHET TE SHKON ME BLE NEVOJA KONSUMUESE LEVIZJA NUK ėSHT MA LUKS POR ėSHT BUKA E GOJES PUNA NJERIU ME VETUR SHKON SOT NE VENDIN E PUNES HATA EVRETė MBI DHE E PABESUSHME QFAR KAHJESH PO MERR CIVILIZIMI
NJERZORė DHE SA TE PA NGOUR TE PA MESHIR JAN BOSAT SOT NDAJ NJERZIMIT DHE SHTRESAVE TE VARFRA DIQKA EMADHE DO TE NDODHė NE BOTė NES E VAZHDON KSHTU
JETA PO BėHET E PA DURUESHME NGA SHTREJTSIA
KETO VEPRIME TE PASKURPULLTA I BėJN TE PANGOPURIT FEUDAL TE KOHRAVE MODRNE
RUSIJA PO E RRIT GAZIN AMERIKA NAFTEN LOJRA TE PA KUFI KONKURENCė Nė KURRIZ TE PAFAJSHMVE:njeriut te thjesht po i merret buka prej goje po i merret shpirti me qmime asrronomike po i nxihet jeta varfria esht ma ekeqe se lufta
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-05-08, 02:18   #6
DritonPR
 
Anėtarėsuar: 28-11-06
Postime: 1,824
DritonPR i respektuarDritonPR i respektuarDritonPR i respektuarDritonPR i respektuarDritonPR i respektuarDritonPR i respektuar
Gabim Titulli: Ēmimi i naftės nuk ka tė ndalur!

Brazili i vetmi komb qe nuk perdore naft as gas, por 100 perqind ethanol nga sugarcanes (sheqer)


DritonPR Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:01.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.