Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia
Emri
Fjalėkalimi
Shkenca & Teknologjia Zhvillimi i shkencės, tė rejat dhe tė arriturat e fundit nga shkenca dhe teknologjia.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 18-10-07, 01:11   #1
yllbardh
 
Avatari i yllbardh
 
Anėtarėsuar: 05-05-07
Vendndodhja: Danimark
Postime: 772
yllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Njė hipotezė gjenetike: Raca e zezė s'ka nivel t'njėjtė intelegjence si raca e bardhė

The Independent, sot nė ballinė sjell lajmin se nobelisti Amerikan James Watson ėshtė kritikuar pėr komentet e tija lidhur me racėn.
James Watson,gjeneticisti 79 vjec, ka rihapur debatin eksploziv lidhur me racėn dhe shkencėn gjatė njė interviste qė i ka dhėnė revistės
"The Sunday Times", ku deklaroi se politikat e Perėndimit ndaj vendeve Afrikane kanė qenė gabimisht te bazuara nė supozimin se njerėzit e zinj janė po aq te menēur sikur tė bardhėt perderisa "testimet" e tregojnė tė kundėrtėn.

Ai, pėrcjell The Independent, ka deklaruar se gjenet qė janė pėrgjegjėse nė krijimin e kėtyre dallimeve nė mes tė inteligjencave kanė pėr tu identifikuar brenda dhjetė-vjetėshit te ardhėm.
Gjatė intervistės, Watson - ka shtuar se dėshira qė tė gjitha qeniet njerėzore tė jenė tė barabarta ekziston, por se "njerėzit qė kanė punė me racėn e zezė, thjesht e kuptojnė se kjo nuk ėshtė e saktė".
Keith Vaz, njė nga kritikėt e Watsonit ka thėnė:"Ėshtė e dhimbshme tė shohesh njė shkencėtar tė njė kalibri tė tillė tė japė deklarata tė tilla, tė pabaza, joshkencore dhe tėrėsisht ofenduese"
-Watson, shkruan The Independent ka siguruar vendin e tij nė historinė e shkencės, me punėn qė ka kryer ne Universitetin e Kejmbrixhit, gjatė viteve tė pesėdhjeta dhe gjashtėdhjeta, kur ka qenė pjesė e ekipit qė ka bėrė zbulimin e strukturės sė ADN-sė.
Ėshtė shpėrblyer me ēmimin Nobel bashkarisht me dy kolegėt e tij tė tjerė, Britanikun Francis Krick dhe Mauris Vilkinsin e Zelandes se Re.
The Independent, tutje informon se Watsoni sot mbėrrin pėr vizitė ne Britani, ku ka per tė folur rreth librit tė tij tė ri, "Mos i lodh njerėzit : Mėsime nga Jeta nė Shkencė".
Nuk ėshtė hera e parė qė Watsoni jep deklarata skandaloze.
Ai, shkruan The Independent, nė vitin 1977 kishte deklaruar pėr njė gazetė Britanike se njė grua duhet tė ketė tė drejtėn e abortimit tė frytit te saj, po e kuptoi qė testet tregojnė se ai femijė ka pėr tė qenė homoseksual.

Pas skandalit qė kjo shkaktoi, ai pat thėnė se po fliste vetėm per "hipotezė" dhe se kjo nė realitet nuk do mund tė futej nė pėrdorim.
The Times nė ballinė sjell lajmin se punėtorėt migrant nė Britani punojnė mė gjatė, mė me zell si dhe fitojnė mė tepėr.
Migrantėt nė Britani, thotė The Times,kanė etikė mė tė mirė tė punės sesa Britanikėt dhe punojnė me tepėr orė, duke u semurė me pak se vendasit.

Edhe tė ardhurat e tyre janė mesatarisht mė tė mira pėr afro 60 sterlina. Nė disa rajone megjtihatė ka edhe ankesa se prania e migrantėve ka bėrė qė numri i krimeve te vogla tė jetė nė rritje si dhe ka sjellė ngritje ēmimesh rreth akomodimit privat.
Huazuar nga BBC mė 18.10.2007


__________________
Mirė se vini te Prishtinasi dera ėshtė githėmon e hapur
yllbardh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 18-10-07, 01:13   #2
yllbardh
 
Avatari i yllbardh
 
Anėtarėsuar: 05-05-07
Vendndodhja: Danimark
Postime: 772
yllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Njė hipotezė gjenetike: Raca e zezė s'ka nivel t'njėjtė intelegjence si raca e bardhė

Cka u'a merr mendja juve a ka mbėshtetje shkencore kj hipotezė apo jo?
__________________
Mirė se vini te Prishtinasi dera ėshtė githėmon e hapur
yllbardh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-07, 07:35   #3
Preshevar
Banned
 
Anėtarėsuar: 13-12-05
Postime: 7,844
Preshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėmPreshevar i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Njė hipotezė gjenetike: Raca e zezė s'ka nivel t'njėjtė intelegjence si raca

Hipotez, Watson-i e paska then edhe vet, qė e paska siguruar emrin e tij nė histori ! I ka mar lakmi Darwin-it, tash e ka lėn nje kashelashe ne ket bot, e tani na t'hahem na qe kemi mbet me to.

S'po e kuptoj se pse ende ka gazeta qe publikojn deklarata tipike raciste !

Qfar ka tė interesoj lexuesit t'bardhė ? tė gėzohet, edhe pse eshte totall budall a ?

E pat provuar njė far mustaqaku nje here duke e lavdruar racėn e vet si "superiore",.. po ku eshte sot ?.........
Preshevar Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-10-07, 19:15   #4
luckyman
 
Anėtarėsuar: 18-03-07
Postime: 3,373
luckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėmluckyman i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Njė hipotezė gjenetike: Raca e zezė s'ka nivel t'njėjtė intelegjence si raca

......raca e zeze ka gjene te majmunave,(nuk po tallem),vetem shiqojeni shuplaken e dores(tek raca e zeze)gjunjet,koken...............!

luckyman Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-10-07, 11:33   #5
yllbardh
 
Avatari i yllbardh
 
Anėtarėsuar: 05-05-07
Vendndodhja: Danimark
Postime: 772
yllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Njė hipotezė gjenetike: Raca e zezė s'ka nivel t'njėjtė intelegjence si raca e bardhė

Kėrkon falje pėr deklarimin e mėparshėm

Gazeta The Independent boton sot njė fotografi tė shkencėtarit James Watson fituesit tė cmimit Nobel i cili shokoi botėn me pikėpamjet e tij pėr racėn dhe inteligjencėn.
Nė njė shkrim ekskluziv pėr kėtė gazetė ai kėrkon ndejsė pėr ēdo ofendim qė ka shkaktuar, kur ai sugjeroi se zezakėt afrikanė ishin mė pak inteligjent sesa perėndimorėt.
"Unė kurrė nuk i jam shmangur deklarimit tė atyre gjėrave qė besoj se janė tė vėrteta", thotė James Watson, i cituar nga gazeta The Independent.
__________________
Mirė se vini te Prishtinasi dera ėshtė githėmon e hapur
yllbardh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-10-07, 11:37   #6
yllbardh
 
Avatari i yllbardh
 
Anėtarėsuar: 05-05-07
Vendndodhja: Danimark
Postime: 772
yllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Njė hipotezė gjenetike: Raca e zezė s'ka nivel t'njėjtė intelegjence si raca e bardhė


Shtypi i sotėm Britanik pasqyron tema tė ndryshme, pėrfshirė pohimet"raciste" tė nobelistit amerikan, gjeneticistit James Watson.
The Independent, sot nė ballinė sjell lajmin se nobelisti Amerikan James Watson ėshtė kritikuar pėr komentet e tija lidhur me racėn.
James Watson,gjeneticisti 79 vjec, ka rihapur debatin eksploziv lidhur me racėn dhe shkencėn gjatė njė interviste qė i ka dhėnė revistės
"The Sunday Times", ku deklaroi se politikat e Perėndimit ndaj vendeve Afrikane kanė qenė gabimisht te bazuara nė supozimin se njerėzit e zinj janė po aq te menēur sikur tė bardhėt perderisa "testimet" e tregojnė tė kundėrtėn.

Ai, pėrcjell The Independent, ka deklaruar se gjenet qė janė pėrgjegjėse nė krijimin e kėtyre dallimeve nė mes tė inteligjencave kanė pėr tu identifikuar brenda dhjetė-vjetėshit te ardhėm.
Gjatė intervistės, Watson - ka shtuar se dėshira qė tė gjitha qeniet njerėzore tė jenė tė barabarta ekziston, por se "njerėzit qė kanė punė me racėn e zezė, thjesht e kuptojnė se kjo nuk ėshtė e saktė".
Keith Vaz, njė nga kritikėt e Watsonit ka thėnė:"Ėshtė e dhimbshme tė shohesh njė shkencėtar tė njė kalibri tė tillė tė japė deklarata tė tilla, tė pabaza, joshkencore dhe tėrėsisht ofenduese"
-Watson, shkruan The Independent ka siguruar vendin e tij nė historinė e shkencės, me punėn qė ka kryer ne Universitetin e Kejmbrixhit, gjatė viteve tė pesėdhjeta dhe gjashtėdhjeta, kur ka qenė pjesė e ekipit qė ka bėrė zbulimin e strukturės sė ADN-sė.
Ėshtė shpėrblyer me ēmimin Nobel bashkarisht me dy kolegėt e tij tė tjerė, Britanikun Francis Krick dhe Mauris Vilkinsin e Zelandes se Re.
The Independent, tutje informon se Watsoni sot mbėrrin pėr vizitė ne Britani, ku ka per tė folur rreth librit tė tij tė ri, "Mos i lodh njerėzit : Mėsime nga Jeta nė Shkencė".
Nuk ėshtė hera e parė qė Watsoni jep deklarata skandaloze.
Ai, shkruan The Independent, nė vitin 1977 kishte deklaruar pėr njė gazetė Britanike se njė grua duhet tė ketė tė drejtėn e abortimit tė frytit te saj, po e kuptoi qė testet tregojnė se ai femijė ka pėr tė qenė homoseksual.

Pas skandalit qė kjo shkaktoi, ai pat thėnė se po fliste vetėm per "hipotezė" dhe se kjo nė realitet nuk do mund tė futej nė pėrdorim.
The Times nė ballinė sjell lajmin se punėtorėt migrant nė Britani punojnė mė gjatė, mė me zell si dhe fitojnė mė tepėr.
Migrantėt nė Britani, thotė The Times,kanė etikė mė tė mirė tė punės sesa Britanikėt dhe punojnė me tepėr orė, duke u semurė me pak se vendasit.

Edhe tė ardhurat e tyre janė mesatarisht mė tė mira pėr afro 60 sterlina. Nė disa rajone megjtihatė ka edhe ankesa se prania e migrantėve ka bėrė qė numri i krimeve te vogla tė jetė nė rritje si dhe ka sjellė ngritje ēmimesh rreth akomodimit privat.
__________________
Mirė se vini te Prishtinasi dera ėshtė githėmon e hapur
yllbardh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-10-07, 14:05   #7
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Njė hipotezė gjenetike: Raca e zezė s'ka nivel t'njėjtė intelegjence si raca e bardhė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga yllbardh
Kėrkon falje pėr deklarimin e mėparshėm

Gazeta The Independent boton sot njė fotografi tė shkencėtarit James Watson fituesit tė cmimit Nobel i cili shokoi botėn me pikėpamjet e tij pėr racėn dhe inteligjencėn.
Nė njė shkrim ekskluziv pėr kėtė gazetė ai kėrkon ndejsė pėr ēdo ofendim qė ka shkaktuar, kur ai sugjeroi se zezakėt afrikanė ishin mė pak inteligjent sesa perėndimorėt.
"Unė kurrė nuk i jam shmangur deklarimit tė atyre gjėrave qė besoj se janė tė vėrteta", thotė James Watson, i cituar nga gazeta The Independent.
Kerko falje edhe ti luckyman sa s'ta kam lshue ne qafe Naomi Campbell-in me bashke me Beyoncen
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-10-07, 14:23   #8
yllbardh
 
Avatari i yllbardh
 
Anėtarėsuar: 05-05-07
Vendndodhja: Danimark
Postime: 772
yllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėmyllbardh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Njė hipotezė gjenetike: Raca e zezė s'ka nivel t'njėjtė intelegjence si raca

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga luckyman
......raca e zeze ka gjene te majmunave,(nuk po tallem),vetem shiqojeni shuplaken e dores(tek raca e zeze)gjunjet,koken...............!
Njė kuriozitet: Ngjashmėria gjenetike nė mes tė shimpanzės me njeriun ėshtė mbi 90%(se nuk mė kujtohet nr.# i sakėt). Njė ndryshimi vogėl nė materialin gjenetik bėnė qė ne sot tė jemi ashtu si jemi me ngjyra lėkure dhe gjatėsi trupi tė ndryshėm. Po ashtu ky ndryshim ėshtė ai qė dallon njeriun nga shimpanza....

P.S. Ruaju kėrcėnimit tė Valii-t......
__________________
Mirė se vini te Prishtinasi dera ėshtė githėmon e hapur
yllbardh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-10-07, 20:34   #9
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Njė hipotezė gjenetike: Raca e zezė s'ka nivel t'njėjtė intelegjence si raca e bardhė

*


Ka tė drejtė ky far (hamak) shkencėtari.
Zezakėt, tė trajtuar nė mėnyrėn mė shtazarake, mu sikurse edhe indiantėt, deri dje, e qebesa edhe sot e kėsaj dite, nuk kanė (pasur) tė drejtė emancipimi, nuk kanė qenė tė barabartė...Prandaj, siē predominon opinioni edhe nė mesin tonė (shqiptar), "bariu"/"katun'ari"/"analfabeti" s'di asgjė, d.m.th. ėshtė jointeligjent. Apo mė pak inteligjent se "shkollovanėt", megjithėse mbi 80% tė "shkollovanave" tanė janė analfabetė (=jointeligjentė) tė klasit tė parė.


D.m.th., e gjitha mvaret nga pikėvėshtrimet, tė mos them paragjykimet.
Ja shembulli mė konkret a la ballkanas:
Per serbėt, shqiptarėt dhe ciganėt (jevgjit/romėt) janė/jemi "racė" mė e dobėt se vet ata.
Edhe sipas (para)gjykimeve tona jevgjit/romėt janė "racė" jointeligjente apo mė e dobėt se ne.


I shtypuri ka qenė, ėshtė dhe do tė jet pjesėtar i "racės" sė dobėt...


Nėse shikohet nga ana mė e vėrtetė, edhe ajo qė kemi mėsuar nga bangat shkollore mbi racat ėshtė teori plotėsisht e gabuar, nga vet fakti se racat nuk ndahen nė bazė tė ngjyrės por nė bazė tė shkallės evolutive.

Nėse e marrim shembull racėn ariane, si racė mė e zhvilluar (evoluar), atėherė pjesėtarė tė racės ariane mund tė hasim tek zezakėt, "lėkurėkuqėt"(indianėt), verdhakėt, bardhokėt...


Kjo mund tė kuptohet mė sė miri nėse e dijmė se kush jemi ne? Kush jam unė? Me ēka indentifikohem unė? Me trup apo me shpirt?
Nese identifikohem me trup (ēka nė tė vėrtetė nuk jam) atėherė, si pjesėtar i "racės" sė bardhė mė duhet tė ndjehem superior ndaj tė gjitha "racave". Kėshtu lind racizmi. Pasojat i dijmė.

Nėse identifikohem me shpirtin (ēka dhe nė tė vėrtetė jam), me kėtė rast ndryshon pikėpamja pėr 180°.


Pra, tė gjithė njerėzit janė tė barabartė, pa dallim "race".Gjitha tė mirat!


***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-10-07, 22:03   #10
Reana
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Vendndodhja: Manhattan
Postime: 5,899
Reana e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Njė hipotezė gjenetike: Raca e zezė s'ka nivel t'njėjtė intelegjence si raca e bardhė

Nobelistit kishte mbetur pa cmimin Nobel.
keshtu ndodh kur dikush mundohet paragjykimet e veta te mykyra ti paraqese si "shkence"!!!
__________________
DUHET BERE MBULIMIN E MESHKUJVE POSAQERISHT FYTYRAVE TE TYRE, MEQE PA LAKMINE E TYRE PER DCO GJE QE I RRETHON, KJO BOTE DO TE ISHTE NE PAQE PERPETUALE!!!
Reana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-10-07, 20:24   #11
Undertaker
 
Anėtarėsuar: 10-06-07
Postime: 92
Undertaker i dashurUndertaker i dashurUndertaker i dashur
Gabim Titulli: Njė hipotezė gjenetike: Raca e zezė s'ka nivel t'njėjtė intelegjence si raca e bardhė

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Search
James Dewey Watson is an American molecular biologist, best known as one of the co-discoverers of the structure of DNA

Une mendoj se ka te drejte. Fundja, cfare kontributi i dhane zezaket shkences?
Undertaker Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-10-07, 23:14   #12
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Njė hipotezė gjenetike: Raca e zezė s'ka nivel t'njėjtė intelegjence si raca e bardhė

Duke u nise nga shkenca ,se truri yne eshte i zhvilluar vetem 10 %,nuk i nxinet per te madhe ketij nobelistit .......
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-12-07, 10:57   #13
Bjeshka1
Jo e "Nemun"
 
Avatari i Bjeshka1
 
Anėtarėsuar: 01-11-06
Postime: 459
Bjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuarBjeshka1 i respektuar
Gabim Titulli: Njė hipotezė gjenetike: Raca e zezė s'ka nivel t'njėjtė intelegjence si raca e bardhė

Citim:
Njė kuriozitet: Ngjashmėria gjenetike nė mes tė shimpanzės me njeriun ėshtė mbi 90%(se nuk mė kujtohet nr.# i sakėt).
ADN e nejriut me te shimpanzes jane 98,6% te njejta.


__________________
Prift ose hoxhe mund te behet kushdo, por njeri eshte veshtire te behesh. (huazuar nga njeri i panjohur)
Bjeshka1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 10:59.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.