Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 29-10-07, 15:32   #1
Djellza:
 
Avatari i Djellza:
 
Anėtarėsuar: 12-04-07
Postime: 200
Djellza: i dashurDjellza: i dashurDjellza: i dashur
Gabim Ti drogė qofshė e Mallkuar

.................................................. ........................................__________________
Do te mbajme ne zemer kurre nuk te harrojm ,edhe pse vdekja te mori te ne ne shpiert ti dote jetosh gjithemone.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Naki : 29-10-07 nė 17:31
Djellza: Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 29-10-07, 15:35   #2
Djellza:
 
Avatari i Djellza:
 
Anėtarėsuar: 12-04-07
Postime: 200
Djellza: i dashurDjellza: i dashurDjellza: i dashur
Gabim Titulli: Ti drogė qofshė e Mallkuar

Nėnė e shtrenjtė tė shkruaj tani,
Kur vdekja mbi mua krahėt po shtrin,
Ti je dashuria qė kurrė s'mė braktis
Por djalli i bardhė nė humner' mė gremis.


O bir i nėnės tė kam dritė nė sy,
Si mund, mė thuaj, tė rrojė unė pa ty?
Si unė mijėra nėna mallkimin e madh
Rrėzojė si njė mal mbi djallin e bardhė.


Ti drogė, ti helm, ti djall i bardhė
Mallkuar pėrjetė kush ty tė shpėrndan
Ti jetėn e vret dhe botėn e plak
Rrėmben ti rininė nė lulen e saj.


Nėnė e shtrenjtė, tė lutem mė fal,
Vdekjen do desha dhe unė ta ndal.
Por hyra padashur nė ferrin e tyre
Kush hyn aty nėnė, lehtė nuk del.


O bir para nėnės, a ka mė faj?
Tė ikėsh nga jeta kėshtu para saj?
Ndaj zemra mallkimin rrufe e lėshon
Kush ty, n'atė ferr njė ditė tė rrėzoj?


Ti drogė o helm, o djallė i bardhė,
Mallkuar pėrjetė kush ty tė shpėrndan.
Ti jetėn e vret dhe botėn e plak,
Rrėmben ti rininė nė lulen e saj.


O nėnė e shtrenjtė, tė them lamtumirė!
Kush vjen pas meje do t'kisha dėshirė,
Fytyrėn e vdekjes tė shohė nė ēdo drogė
Mbi tė tė pėshtyjė e tė mallkojė.


O Zot! Dėgjo nėnat kudo nėpėr botė,
Ky zėri i tyre mban dhimbje dhe lotė,
Se droga vret jetėn dhe botėn e plak
Rrėmben sot rininė nė lulen e saj.
__________________
Do te mbajme ne zemer kurre nuk te harrojm ,edhe pse vdekja te mori te ne ne shpiert ti dote jetosh gjithemone.
Djellza: Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-12-07, 02:18   #3
adidu
 
Anėtarėsuar: 12-12-07
Postime: 108
adidu me shokė shumeadidu me shokė shume
Gabim Titulli: Ti drogė qofshė e Mallkuar

Midis teje dhe diellit,
fluturoi mbi kal te zi,
kaloresi djall i bardhe,
e rrezet e arta mbuloi,
rete e pambukta,
ne tym te zi i zhurmoi.

Midis teje dhe tokes,
u shtri bari i bardhe,
lulet shumengjyreshe mbuloi,
nentoken e erret,
dhurate te zeze afroi.

Midis teje dhe nentokes jam une,
rrezet e diellit mbledh,
lule shumengjyrshe per ty,
kepus dhe flijoj,
lote te hidhura,
embelsisht per ty lotoj.


adidu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:16.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.