Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Hapėsirė filozofike-psikologjike
Emri
Fjalėkalimi
Hapėsirė filozofike-psikologjike Praktika e jetės njerėzore, sjelljet e individėve e tė shoqerisė. Proēeset mendore etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 06-12-07, 15:25   #1
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Avatari i Linka_pz
 
Anėtarėsuar: 08-03-07
Vendndodhja: Ne Qytetin Historik
Postime: 12,347
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Gabim C'eshte Emocioni?

Shpesh here ndodhe qe nese na pyet dikush ,se cfare emocioni jeni duke perjetuar per momentin ,.....ne pergjigjemi
Ndjehem e/i lumtur,
Jam i/e zemeruar ,
Kam frike etj....
Si mund ta perkufizoni nocionin Emocion ?

Psikologet jane perpjekur qe ta perkufizojne nocioni Emocion ,por nuk kan mundur ti japin nje perkufizim te vetem ,sepse jame perjetime shume subjektive !

William James(1884) -Argumentoi se emocioni eshte ndjenja e ndryshueshme trupore qe ndodh si reagim ndaj ngjarjeveeksistuese te mjedisit!

Sigmund Froid(1915)-Shpalli se emocionet jane shkarkimefiziologjike te cilat shfaqen ne formen e ndjenjave!

Robert Plutchik (1962)-E pershkroi emocioninsi nje reagim trupor te modeluar, te shkaktuar nga nje ngacmues!

Po ju , si e spjegoni ,si e perjetoni ?!

Diskutime te kendshme !

(nese gjendet diku kjo teme e hapur kerkoj ndjes )__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 07-12-07, 20:00   #2
Amina
Miss Buzeqeshja
 
Avatari i Amina
 
Anėtarėsuar: 16-10-06
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 4,846
Amina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėmAmina i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: C'eshte Emocioni?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Linka_pz
Shpesh here ndodhe qe nese na pyet dikush ,se cfare emocioni jeni duke perjetuar per momentin ,.....ne pergjigjemi
Ndjehem e/i lumtur,
Jam i/e zemeruar ,
Kam frike etj....
Si mund ta perkufizoni nocionin Emocion ?

Psikologet jane perpjekur qe ta perkufizojne nocioni Emocion ,por nuk kan mundur ti japin nje perkufizim te vetem ,sepse jame perjetime shume subjektive !

William James(1884) -Argumentoi se emocioni eshte ndjenja e ndryshueshme trupore qe ndodh si reagim ndaj ngjarjeveeksistuese te mjedisit!

Sigmund Froid(1915)-Shpalli se emocionet jane shkarkimefiziologjike te cilat shfaqen ne formen e ndjenjave!

Robert Plutchik (1962)-E pershkroi emocioninsi nje reagim trupor te modeluar, te shkaktuar nga nje ngacmues!

Po ju , si e spjegoni ,si e perjetoni ?!

Diskutime te kendshme !

(nese gjendet diku kjo teme e hapur kerkoj ndjes )


Mendoje,se emocioni eshte nje lloje "perjetim" apo "ndjenje", qe shkaktohet nga truri. Varet nga ajo se qfare ne mendojme ,se qka na bene te lumtur, qka te pikelluar,etj,
Truri e bene te mundur te jipen hormonet, te cilat krijojne ndjenje lumturie,ose pikellimi ne trupin tone.
__________________
"Someone like You....."
Amina Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-12-07, 20:56   #3
vjeshta
Thjeshtė ,njė zė!
 
Avatari i vjeshta
 
Anėtarėsuar: 01-05-05
Vendndodhja: neutrale
Postime: 25,049
vjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėmvjeshta i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: C'eshte Emocioni?

Emocioni eshte shqetesim shpirterore,ku vjen si rrjedhoje e ndonje te papriture ,e ndonje ndodhie e heres se pare(ku te gjene ne nje gjendje te papregaditur), ku e folura dhe gjestet mund te jene te pakontrolluara .
__________________
Faleminderit qe ekziston !
vjeshta Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-12-07, 21:31   #4
LABI
Alone Ranger
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Kosove
Postime: 7,487
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: C'eshte Emocioni?

Mendoj qe eshte nje reagim i organizmit qe stimulohet nga subjektiviteti i njeriut , eshte pegjegje ndaj ngacmimeve , reagimeve qe vijne nga jashte .

Emocionet manifestohen ne forme dashurie , gezimi , hidherimi , xhelozie , frike , trishtimi ...
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-12-07, 21:44   #5
Pupi
 
Anėtarėsuar: 11-02-07
Postime: 2,518
Pupi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: C'eshte Emocioni?

Ē'ėshtė Emocioni,
Sa jeni Emocional, Emocional Labil etj etj...., gjithēka lidhur me Emocionet e nje njeriu.

Nga kėndi imė Emocione ka ēdo njeri, poashtu nga ato tė ndryshmet.
Nė shumė raste njerėzit ndrydhin nė vete emocionet e tyre, unė nuk e shohė tė arsyeshme.
Pse!
Ėshtė e natyrės dhe shumė normale tė gėzohėmi,mėrzitėmi, hirdhėrohemi, bėrtasim e shajm, pėrlotėmi e qajm.
Mirpor kėtu ka njė gjė, qė po tė ndodhin tė gjitha kėto pėrnjėheresh, nė afate tė shkurtėra kohore, ata persona quhen Emocional Labil/tė lėkundshėm!
__________________
Miqėsi por edhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-12-07, 17:24   #6
ShqiPaix
 
Anėtarėsuar: 30-12-07
Vendndodhja: Mbi Toke dhe nen Qiell.
Postime: 15
ShqiPaix me shokė shumeShqiPaix me shokė shume
Gabim Titulli: C'eshte Emocioni?

Hello Linka.
Shpresoj qe fale ketij shpjegimit (te nxjerrur nga nje liber e bibliotekes sime personale lol), e gjen pergjigjen e pyetjes tende...

EMOCIONI eshte pergjigje fiziologjike pas nje stimulimi. (E-motion dmth "levizje qe del")
Emocionet bazike jane : 1.Frika 2.Zemerimi 3.Trishtimi/Vuajtja 4.Qefi/Gezimi 5.Dashuria (*)
dhe kane funksione biologjike :
1) me prodhu nje reagim specifik ne situaten stimuluese ;
2) me drejtpeshu gjendjen e brendshme t'organizmit.

Nje emocion zgjat me se shumti disa minuta dhe zhvillohet ne 3 faza : ngarkese, tension, shkarkese.
P.sh. Nje njeri eshte ne rrezik jete : stomaku i shtrengohet, zemra i shpejton (ngarkesa).
Sa te shpetoje nga rreziku, trupi i tij fillon te dridhet teresisht (tensioni). Ka nevoje te shkarkohet nga frika e trupit tij per me rifitu besim. Mbeshtet diku dhe bertet (shkarkesa).


Sa i perket NDJENJES, ajo zhvillohet ne baze t'emocioneve dhe eshte psiqike (krahas emocionit, i cili eshte fizik). Ndjenja eshte e brendshme, nuk shkakton modifikime fiziologjik te rendesishme dhe mundet te zgjase tane jeten (si nje ndjenje dashurie apo urrejtje psh).

(Nga libri "Que se passe-t-il en moi", I Filliozat.)


(*) Shume ndjenja perbehen nga me shume se nje emocion.
Xhelozia, p.sh., eshte perzirje e zemerimit (perballe tradhetise), e frikes qe mos te kesh vlere
apo/dhe vend (para syve te partnerit) dhe e frikes te jesh i/e braktisur.
ShqiPaix Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-01-08, 13:53   #7
Cia-Ferizaj
Agjent Sekret
 
Avatari i Cia-Ferizaj
 
Anėtarėsuar: 10-12-07
Vendndodhja: Selia e CIA-s
Postime: 4,735
Cia-Ferizaj i respektuarCia-Ferizaj i respektuarCia-Ferizaj i respektuarCia-Ferizaj i respektuarCia-Ferizaj i respektuarCia-Ferizaj i respektuar
Gabim Titulli: C'eshte Emocioni?

ngacmim.........
frikesim.........
habi ......habitesh kur ndegjon diqka te mire ose te keqe
__________________
nese ju nevojitet ndihme
Cia-Ferizaj Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-01-08, 23:40   #8
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: C'eshte Emocioni?

Ne njė studim tė ri tė Antonia Demasio spejgimet rrethė ndjenjave lidhen edhe me thenjet e Spinozes qe nga vitit 1600.
Trupi eshte ai qe i dirigjon ndjenjat dhe jo ne tė kunderten, sepse pa reagimet ne trup , ne nuk do tė kishim mundesi tė ndjejme veten tė lumtur por do tė mbizoteronin vetem mendimet,pra do tė endrronim se jemi tė lumtur.
__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-01-08, 11:50   #9
4peace
m'su's "Pėrvoja"
 
Anėtarėsuar: 01-10-03
Vendndodhja: drejt dritės
Postime: 2,626
4peace e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: C'eshte Emocioni?

*

Ē’ėshtė emocioni?
Emocioni ėshtė ndjenjė. Siē e paskan pėrmenduar edhe disa kėtu: Emocioni ėshtė ndjenjė dashurie, urrejtjeje, xhelozie…

Pra, nė ‚gjuhėn’ e pėrditshme, emocion s’ėshtė asgjė tjetėr pos ndjenjė/ndiesi.

Nė ‚gjuhėn’ religjioze (sipas pėrkthimit/interpretimit islam) quhet epsh.

Nė urtėsinė e pėrbotshme quhet fushė/rrafsh astral(emocional). Ky rrafsh ėshtė rrafshi i iluzioneve. Ėshtė mashtrim. Ėshtė mjegull. Jo realitet...

Sepse, atėherė kur dashurohesh (ndoshta e keni dėgjuar thėnien “i dashuruar deri nė veshė”) nuk je nė gjendje ta shohėsh realitetin. “Dashuria deri nė veshė” nuk tė lejon t’ia hetosh tė metat tė dashurit/dashurės. Tek mė vonė, kur dashuria fillon tė ftohet fillojmė tė shohim mė realisht. Si tė metat ashtu edhe virtytet...

Njėsoj qėndron edhe me tjerat. Sikurse edhe me urrejtjen. Urrejtja nuk ta mundėson njohjen reale tė atij/asaj qė ti e urren. Kurse, nėse ta zėmė, e ke shpallur njė armik dhe atė e urren nė masėn mė tė skajshme, faktikisht nuk je nė gjendje ta luftosh atė si duhet.Kurse atė qė e urren ėshtė armiku yt, tė cilin, pėr ta luftuar duhet edhe ta njohėsh. Me anė tė urrejtjes nuk mund tė mėsosh asgjė pėr tė (armikun). Prandaj dhe me plot tė drejtė mund tė themi se urrjejtja (njėra nga ndjenjat tona, njėra nga iluzionet tona) ėshtė armiku mė i madh se vet armiku jonė.

Nė ‘gjuhėn’ religjioze (Islam) kemi dhe shprehjen sabėr (tė pėrkthyer si durim). Durim (sabėr) s’ėshtė asgjė tjetėr pos (vet)pėrmbajtje, vėnie nėn kontroll tė emocioneve/ndjenjave/epsheve. Kurse vetėpėrmajtja ėshtė puna mė e vėshtirė e pjesės dėrmuese tė njerėzimit, meqenėse ata janė tė qendruar nė kėtė fushė, fushėn astrale/emocionale/tė ndjenjave/epsheve. Prandaj dhe me plot tė drejtė mund tė themi se armiku ynė mė i pėrbetuar ėshtė emocioni, tė cilin duhet ta luftojmė nė ēdo moment, pa pra...


Gjitha tė mirat!

***
__________________
!!! E vetmja shkėndijė shprese nė Kosovė: Lėvizja VETĖVENDOSJE!!!
4peace Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-09-08, 11:47   #10
Estella
...........
 
Avatari i Estella
 
Anėtarėsuar: 09-11-07
Vendndodhja: .........
Postime: 9,649
Estella e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: C'eshte Emocioni?

Kemi dy mendje, njera per te menduar e tjetra per te ndjere...

Emocionet grupohen ne disa grupe, mvarresisht per cfar emocioni flitet.Emocione qe paraqiten nga stresi, jane te pa kontrolluara qe ne ndenjat e njeriut mbeten pasoja qe rrend anohen.
Stresi si faktor kryesor i emocionit i shkakton edhe dėm sistemit nervor ku paraqiten mos kontrollimerit qe nxisin per dicka organizmin e njeriut, pa marrsisht ne cfar aspekte paraqiten ato.Kjo nxitje ndryshe quhet edhe si bio-katalizator.
Hipofiza eshte nje nder organet ku ndodhet mbi trurin e madh dhe kontrollon te gjitha emocionet.Faktori kryesor i nje emocini jo kontrollues eshte nervoza, ku behet nje ē'regullim te materieve organike.
Sa i perket asaj qe ke percaktuar edhe meshkujt ne kete ēeshtje, duhet krahasuar emocionet e dy gjinive te kunderta ndonse gjinia femrore eshte me e ndjeshme dhe marrim shembuj nga vet vetja, kurse meshkujt qe konsiderojne vehten si gjini me e forte ne disa aspekte, e kane nga emocionet qe i nxisin per veprime fizike.Ne dy krahasimet e emocioneve femrore dhe mashkullore qe jane po thuaj se te ngjajshme, arrijme deri tek pika kulminante ku mund te themi se emcioni mund te ilustrohet edhe me veprime, nga fakti se si ndjehesh, ashtu dhe vepron...


Tiroksini i tajon gjendrat emocionale tiroide si bashkeveprim te nervit i cili ka ndikim te madh ne ndikimin e emocioneve te kontrolluara dhe jo te kontrolluara.
Zhvillimin ndryshe mund ta quajm zhvillim Psiqiko-fiziko-emocional ku paraqiten edhe ndenjat.Ndenja qe haset dhe ben pjes edhe ne shpirtin e nje njeriu, eshte veprimi qe mund ta quajm si hormone emocionale qe nxisin veprimet me dashje apo pa dashje tek nje person.
Resopsioni i emocioneve mvarret nga ambienti dhe ndodhia.
P.sh nese nje person ndodhet ne nje ambient ku nuk ka qetesi dmth ndodh dicka qe e shqeteson organizmin e tij, ateher kete e quajm edhe si emocion stresor ku tejkalohet veshtir, pasojat e ketij procesi jane te perjetshme.Me Redesi eshte qe emocionet nuk duhen te behen penges ehde te ndikojn negativ ne arritejn e nje suksesi te njeriut por Duhet ti marrin si Factor qe na duhen Si motivim per nje suksesss


__________________
Wir werden als Originale geboren und müssen aufpassen, dass wir nicht als langweilige Kopien sterben.
Estella Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 11:40.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.