Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 21-12-07, 14:07   #1
sunshine
 
Avatari i sunshine
 
Anėtarėsuar: 29-11-06
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 330
sunshine i dashursunshine i dashursunshine i dashursunshine i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek sunshine
Gabim Shkruani shqip tė iu kupton e tėrė bota!

Tė nderuar anėtar tė Forumit Dardania, sikur disa nga ne kėtu janė futur nė garė, se cili po shkruan apo hapė tema mė shumė se tjetri! Nė rregull, ata qė kanė kohė tė ulėn tėrė diten para kompjuteri le ta bėjnė njė gjė tė tillė, nėse nuk kanė punė mė interesante se kėtė!
Problemi qė desha ta hap kėtu ėshtė ai i drejtshkrimit! Te disa pyetem se: a kanė vizituar ndonjė ditė shkollėn shqipe apo jo?

Citoj:
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga No MeRcY.
Albumi i Unkkkatilit osht tashti ne shitje ne KOSOV mund ta bleni ne te gjitha CD shopat kosowar
qe ni kong po jav qe prej albumit e ndashi mi ngu tjerat Bleni albumi se ma i fort se qyky album n`shqiptari skaaa
UniKKaTiL - Kanuni I Katilit (Songs)
http://www.speedyshare.com/373250176.html

ne ket keng ka fol per jeten e vet edhe per voglushin e vet qe e ka djain e vet
ngone qa o rapi
Nuk e di a ėshtė kjo shqip apo jashtėtoksorisht???

Ėshtė krejt normale qė njeriu gjatė shkrimit mund tė ngatėrrojė ndonjė shkronjė me tjetrėn, apo edhe fare tė harrojė, por ky shkrim dhe shumė tė tjerė tė ngjashėm, nuk dihet se a kanė me tė vėrtetė pėr autor ndonjė njeri qė ka vizituar ndonjėherė shkollėn?

Do kisha dėshirė qė tė ipni mendimet e juaja dhe tė gjejmė njė pėrgjigje pėr kėtė fenomen, fatkeqėsisht shumė tė pėrhapur ndėr ne!?
Iu falenderojė paraprakisht pėr mirėkuptim.


__________________
E gjithė Bota mundohet tė na tregojė se nuk ka Pavarėsi pėr Kosovėn, por ka vetėm Bashkim Kombėtar, por ne nuk jemi duke i kuptuar!
sunshine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 21-12-07, 17:45   #2
Ma-Origano
Anetar i Rrespektuar
 
Avatari i Ma-Origano
 
Anėtarėsuar: 02-12-07
Vendndodhja: aty ku me con Zoti
Postime: 1,189
Ma-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithėMa-Origano i njohur pėr tė gjithė
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek Ma-Origano Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Ma-Origano Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Ma-Origano Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek Ma-Origano
Gabim Titulli: Shkruani shqip tė iu kupton e tėrė bota!

po kam vizituar sunshine!
__________________
Jetoje jeten tende sepse jeta eshte e shkurter! Mesazhet privat nuk i pranoj neoqftse nuuk eshte posti serioz!
Ma-Origano Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-12-07, 01:26   #3
Henori
 
Anėtarėsuar: 23-05-07
Vendndodhja: Zürich
Postime: 48
Henori i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Shkruani shqip tė iu kupton e tėrė bota!

Te uroj per kete Rubrike Sunshine.
Jam plotesisht i pajtimit me ty qe gjuha jone eshte duke u bastarduar dhe ky rast qe ke treguar ti eshte me te vertet katastrofal. Por ndoshta nje arsytim mundet me qene sepse ne Kosove 17 vite nuk kishte shkollim te duhur?
Henori Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-12-07, 22:16   #4
BE LK
Kalimtar
 
Avatari i BE LK
 
Anėtarėsuar: 08-12-05
Vendndodhja: Tirane
Postime: 4,372
BE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shkruani shqip tė iu kupton e tėrė bota!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga sunshine
Tė nderuar anėtar tė Forumit Dardania, sikur disa nga ne kėtu janė futur nė garė, se cili po shkruan apo hapė tema mė shumė se tjetri! Nė rregull, ata qė kanė kohė tė ulėn tėrė diten para kompjuteri le ta bėjnė njė gjė tė tillė, nėse nuk kanė punė mė interesante se kėtė!
Problemi qė desha ta hap kėtu ėshtė ai i drejtshkrimit! Te disa pyetem se: a kanė vizituar ndonjė ditė shkollėn shqipe apo jo?

Citoj:


Nuk e di a ėshtė kjo shqip apo jashtėtoksorisht???

Ėshtė krejt normale qė njeriu gjatė shkrimit mund tė ngatėrrojė ndonjė shkronjė me tjetrėn, apo edhe fare tė harrojė, por ky shkrim dhe shumė tė tjerė tė ngjashėm, nuk dihet se a kanė me tė vėrtetė pėr autor ndonjė njeri qė ka vizituar ndonjėherė shkollėn?

Do kisha dėshirė qė tė ipni mendimet e juaja dhe tė gjejmė njė pėrgjigje pėr kėtė fenomen, fatkeqėsisht shumė tė pėrhapur ndėr ne!?
Iu falenderojė paraprakisht pėr mirėkuptim.
Te uroj per temen mjaft ide e mire.

Por nuk duhet harruar dicka qe shume shqipetare qe jetojne jashte shqiperise, dhe qe nuk kane qene ne shkollat shqipe i perdorin keto metoda shkrimi.

Pa ofenduar asnje duhet te keshillojme njeritjetrin per mbajtjen e paster te gjuhes sone. Te pa bashkuar me terma te huaja, qofshin keto teknologjike apo letrare.

Me respekt BE LK
__________________
* " Vepra e nje personi ne mesin e njemije njerezve ka me teper ndikim se fjalet e nje mije njerezve drejtuar nje personi " *

Hasan El-Basri
BE LK Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-12-07, 15:46   #5
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shkruani shqip tė iu kupton e tėrė bota!

Besoj qė duhen lexuar me kujdes disa shkrime tė Nakit, Kodres, Imerit e ndonjė tjetri pikėrisht te tema e gjuhės shqipe : ato postime na ndihėmojnė tė shkruajmė pak mė mirė gjuhėn tonė dhe t'iu shmangemi disa shkrimeve qė vėrtet duhen cilėsuar si "shkarravina".
Ke gjithėmonė para sysh faktin se shkrimi yt i drejtohet njė lexuesi : pak konsideratė pėr atė lexues edhepse ai mbetet anonim e virtual!

Gėzuar viti i ri 2008 !
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-12-07, 23:15   #6
agrONN
 
Anėtarėsuar: 05-02-07
Vendndodhja: prishtine
Postime: 78
agrONN i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Shkruani shqip tė iu kupton e tėrė bota!

Sunshine, bere mire qe hape nje bisede te tille ,por ,duke pare gabimet tua sikur me kaloi deshira per te marre pjese ne diskutim.Megjithate kur shoh gabime te llojit qe ju i permendet me larte duket qarte se disave u mungon njohuria elementare per te renditur nje shkrim SHQIP.
agrONN Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-12-07, 23:23   #7
agrONN
 
Anėtarėsuar: 05-02-07
Vendndodhja: prishtine
Postime: 78
agrONN i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Shkruani shqip tė iu kupton e tėrė bota!

SHKRUANI SHQIP QE T`JU KUPTOJE E TERE BOTA.(Duket sikur tingellon me bukur.Pajtohesh?)
agrONN Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-12-07, 10:07   #8
BE LK
Kalimtar
 
Avatari i BE LK
 
Anėtarėsuar: 08-12-05
Vendndodhja: Tirane
Postime: 4,372
BE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shkruani shqip tė iu kupton e tėrė bota!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga agrONN
SHKRUANI SHQIP QE T`JU KUPTOJE E TERE BOTA.(Duket sikur tingellon me bukur.Pajtohesh?)
Pajtohem me ju.!!!!!!!!!!

......
__________________
* " Vepra e nje personi ne mesin e njemije njerezve ka me teper ndikim se fjalet e nje mije njerezve drejtuar nje personi " *

Hasan El-Basri
BE LK Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-01-08, 16:40   #9
sunshine
 
Avatari i sunshine
 
Anėtarėsuar: 29-11-06
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 330
sunshine i dashursunshine i dashursunshine i dashursunshine i dashur
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek sunshine
Gabim Titulli: Shkruani shqip tė iu kupton e tėrė bota!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga agrONN
Sunshine, bere mire qe hape nje bisede te tille ,por ,duke pare gabimet tua sikur me kaloi deshira per te marre pjese ne diskutim.Megjithate kur shoh gabime te llojit qe ju i permendet me larte duket qarte se disave u mungon njohuria elementare per te renditur nje shkrim SHQIP.
Faleminderit pėr koment. Pėr asnjė moment nuk do tė thonja qė unė jam i pėrkryer nė drejtėshkrim, por besoj qė mesazhi im i shkruar kuptohet nga tė gjithė ata qė duan tė kuptojnė!
Qėllimi im ka qenė dhe mbetet qė tė i kushtojmė sado pak kujdes fjalėve qė i shkruajmė, e jo tė shkruajmė me fjalorin e rrugėve (dukuri shumė e pėrhapur sidomos nė Kosovėn e pasluftės).

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BE LK
Te uroj per temen mjaft ide e mire.
Por nuk duhet harruar dicka qe shume shqipetare qe jetojne jashte shqiperise, dhe qe nuk kane qene ne shkollat shqipe i perdorin keto metoda shkrimi.
Pa ofenduar asnje duhet te keshillojme njeritjetrin per mbajtjen e paster te gjuhes sone. Te pa bashkuar me terma te huaja, qofshin keto teknologjike apo letrare.
Me respekt BE LK
I nderuar, po tė ishte fjala pėr kėtė shtresė njezish qė i "skuqa", dmth. mėrgimtarėve (pjesė e tė cilėve jam edhe unė!), nuk do ēaja kokėn shumė, por fatkeqėsisht gabime katastrofale drejtėshkrimore, bėhen shpesh nga njerėzit qė shkollohen nė vendlindje!

Gjithė tė mirat nė 2008-ten.
__________________
E gjithė Bota mundohet tė na tregojė se nuk ka Pavarėsi pėr Kosovėn, por ka vetėm Bashkim Kombėtar, por ne nuk jemi duke i kuptuar!
sunshine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-01-08, 15:41   #10
Albonita
CroChicca & Gucci.
 
Avatari i Albonita
 
Anėtarėsuar: 09-12-07
Vendndodhja: Aty ku ndihem mire -->Split
Postime: 28,831
Albonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėmAlbonita i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shkruani shqip tė iu kupton e tėrė bota!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga BE LK
Te uroj per temen mjaft ide e mire.

Por nuk duhet harruar dicka qe shume shqipetare qe jetojne jashte shqiperise, dhe qe nuk kane qene ne shkollat shqipe i perdorin keto metoda shkrimi.

Pa ofenduar asnje duhet te keshillojme njeritjetrin per mbajtjen e paster te gjuhes sone. Te pa bashkuar me terma te huaja, qofshin keto teknologjike apo letrare.

Me respekt BE LK
Pjatohem me ty tema qenka e qelluar shum , me pelqej shum, se vertet bejm gabime gjat shkrimit e sidomos disa se jemi jash se jetojm,une flas per veten tim baj gabime shum edhe shummm po prap mundona me permesua shkrimin se aq inat me vije se gaboj , po prap kthena e tham prap pajtona se di te shkruj pak shqip edhe te lezoj shqip,une ktu jam regjistru se ka shum koh se lezoj ne ket forum te bukur,edhe kam pas deshir ta shenoj doni fjal ne kiet furum , ju pershendes me falni nese kam gabu diq Albonita.
Albonita Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-01-08, 16:33   #11
Pupi
 
Anėtarėsuar: 11-02-07
Postime: 2,518
Pupi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Shkruani shqip tė iu kupton e tėrė bota!

Neve na duhėn tė gjithė

Patjetėr qė gjuhėn amėtare duhėt ruajtur e kultivuar nga do qė tė shkosh, e kudo qė tė jeshė.
Ja, p.sh. ky rasti i Albonitės qė pėrkundėr ca gabimėve tė vockla prap nuk heziton tė shkruaj shqipen e bukur.
Dhe mu nga ajo qė unė thirrėm ,,Tė shkollosh njė mashkull, ke shkolluar njė individ. Tė shkollosh njė femėr, ke shkolluar njė shoqėri tė tėrė"
Dhe prap Albonita e re,

Per Fishten, gjuha shqipe ishte nje pasaporte e gjalle, qe provon identitetin e te qenit shqiptar.
"Neper gjuhe shqipe bota mbare
Ka me ju njofte me c'fis ju keni,
Ka me ju njofte ju per shqiptare
Trima n'za sikurse jeni"
Kjo gjuhe per poetin pedagog eshte jo vetem si "Kanga e zogut te veres", por edhe "Si ushtime e nje termeti", sepse ne kete gjuhe, thote ai, edhe Kastriota u pat fole atyne ushtrive "ngadhnjimtare" qe cuditen boten dhe po ne kete poezi ai mallkon rende at bir shqiptari.
"Qe e perbuz kete gjuhe hyjnore,
Qe n'gjuhe t'huej, kur s'asht nevoja,
flet e t'veten len mbas dore"


__________________
Miqėsi por edhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 07:53.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.