Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 20-01-08, 05:18   #1
adidu
 
Anėtarėsuar: 12-12-07
Postime: 108
adidu me shokė shumeadidu me shokė shume
Gabim zemra e heshtur

Ne heshtje degjoj zemren te heshte,
gjakun te ndaloje ecjen ne damare,
pulsi te humbe rrahjen e shpeshte,
trupin te keputet ne toke si trung i vrare.

Ne heshtje degjoj shpirtin te heshte,
zotin te ndaloje urdheresen,
jeten te vritet nga nje heshte,
vdekjen te lexoje shpresen.


adidu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 20-01-08, 05:25   #2
adidu
 
Anėtarėsuar: 12-12-07
Postime: 108
adidu me shokė shumeadidu me shokė shume
Gabim Titulli: zemra e heshtur

ZEMRA IME

Ditėt nuk rrjedhin si mendimet e natės,
Netėt nuk pasqyrojnė nė ėndrra mendimet e ditės,
Qielli nuk sjell ndjenjėn nė formė mendimesh nė shpirt,
Dita dhe nata, dritėn me errėsirėn shkėmbejnė,
Ėndėrrat dhe qielli dashurinė nė kufitė pa kufi pėrplasin,
Me ne dhe pa ne… nė pėrjetėsi.

Po zemra.
Zemra vallė cbėn?
Rrotullohen me tokėn tė dyja rreth vetes,
Rrotullohen me tokėn tė dyja rreth diellit,
Rrotullohen me tokėn dhe diellin tė tre nė qiell,
Rrotullohen sė bashku rreth teje.

Derisa njė ditė ndalon zemėr e lodhur,
Nė gjirin e tokės bashkėudhėtare e rrugės qiellore,
Krimbat e pėrtypin ngadalė.

Krimbat rrotullohen me tokėn rreth vetes,
rreth diellit,
rreth qiellit,
Me ne dhe pa ne… nė pėrjetėsi.

- Ti je zemra ime – mė the me gojė e lot nė sy,
- Tė kam ėndėrr, tokė, diell e qiell,
tė kam natė e ditė, tė kam errėsirė dhe dritė.-
tė thashė pa gojė e lotė nėn sy.

Zemra ime flet, nė pritje tė pėrtypjes krimbėrore,
Me mua dhe pa mua… nė pėrjetėsi.
adidu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-01-08, 17:00   #3
legenda
...Argumentum (ad ) AMORE
 
Anėtarėsuar: 12-11-06
Postime: 2,130
legenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėm
Cool Titulli: zemra e heshtur


.....TRISHTIMIN ndjej ne zemer, heshtas
qe derdhet ne trupin tim si lum
me vjen afer nje ENGJULL , lehtas
dhe ai ik e humbet pa gjurme....
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga legenda : 22-01-08 nė 17:02
legenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-01-08, 02:21   #4
adidu
 
Anėtarėsuar: 12-12-07
Postime: 108
adidu me shokė shumeadidu me shokė shume
Gabim Titulli: zemra e heshtur

Makinė qepėse ėshtė dashuria,
Fustanin e ndjenjės qep me art.
Me gishtat e tu nėn shtizėn e hollė,
Dikur gishtin zure nėn gjilpėrė,
Trishtueshėm keq e shpove,
Tej pėrtej shkoi dhimbtas thellė,
Shtizė e hollė dhimbjegjakndjellė.
Me shpirtin tėnd nė gisht,
Tejpėrtej gjilpėrė ngulur,
Zemrėn tkurre e nuk lotove,
Gisht-shpirt-shpuar,
Pak vargje dashurie me gjak zemre mė shkrove.
adidu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-02-08, 19:30   #5
adidu
 
Anėtarėsuar: 12-12-07
Postime: 108
adidu me shokė shumeadidu me shokė shume
Gabim Titulli: zemra e heshtur

Zemra nuk ka goj,
Por kenge kendon me ndjenj,
Dashurisht heshtur.

Zemra nuk ka dor,
Por me shpat vret pandjesin,
Thertaz vetveten.

Zemra nuk ka sy,
Por sheh kjarte pabesin,
Lotimtaz veten.
(poezite e kesaj teme kane per autor adrian dule)
adidu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-02-08, 19:30   #6
adidu
 
Anėtarėsuar: 12-12-07
Postime: 108
adidu me shokė shumeadidu me shokė shume
Gabim Titulli: zemra e heshtur

Poezia e mesiperme eshte ne vargun japonez te quajtur HAIK
adidu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-02-08, 21:45   #7
adidu
 
Anėtarėsuar: 12-12-07
Postime: 108
adidu me shokė shumeadidu me shokė shume
Gabim Titulli: zemra e heshtur

Na grisen jeten ne shekuj,
si foto e mallkuar,
e nuk humbem,
Na shqyen zemren ne shekuj,
e nuk e vran dot,
se rrihte me terbim.
Na coptuan trupin ne shekuj,
kanibalet,e nuk e hengren dot.
Sot,
te jetegrisur,
zemershqyer,
trupcopetuar,
mbijetojme,
me shprese,
ne nje trup per tu bashkuar.
adidu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-08, 00:26   #8
adidu
 
Anėtarėsuar: 12-12-07
Postime: 108
adidu me shokė shumeadidu me shokė shume
Gabim Titulli: zemra e heshtur

Magji e kesaj jete qe fshihesh ne hidhesine e te kundertave,
Na lodh, e lodh pafundesisht me mundim te te rrembejme,
Here, here te embel te shijojme dhe mendojme se te gjetem,
Sakaq vrer stomaku i shpirtit na nxjerr.

Te drobitur e te hutuar nga hidhesia e embel dhe embelsia e hidhur,
Nje emer per ty magji e paarritur kerkojme.
Liri dikur ta vume emrin,
Te shpifur,
Te paafte per te te pranuar magjishmerine,
E percjelle,
Hidhur,
Embel,
nga ty.

Kur vdekjen ndjejme ngadale rremujshem ne trup e shpirt,
Te lumtur se magjine e jetes e emertuam liri,
Thjesht kuptuam se magjine e humbem dikur,
Ne diten qe e zevendesuam paaftesisht me emrin liri.

Ne emer te vdekjes, lirine kuptojme,
Po aq sa ne emer te jetes ne piedestal e ngritem ne kurriz te magjise.
Liria tek e fundit qenka nje burg pa mure dhe hekura,
E jeta qe humbi ishte magji.

Magji qe na trembi me hidhesine,
na trembi me embelsine,
Na trembi me betejat e hidhesise me hidhesine,
Embelsise me embelsine,
Hidhesise me embelsine,
Embelsise me hidhesine,
E si fole per te shpetuar krijuam lirine.

Kur humbet magjine,
Vdekja te shvlereson lirine,
Jeta lufton te kthehet tek magjia e humbur,
Vdekja te kujton se eshte me shume se vone.

Kur nuk arrite te jetosh magjine,
thjesht do lesh ne dore te vdekjes lirine.
postuar ne korrik 2007 ne forumin:www.albforum.us(Ringjallja e vlerave te mohuara) autor: adrian dule
adidu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-08, 00:32   #9
adidu
 
Anėtarėsuar: 12-12-07
Postime: 108
adidu me shokė shumeadidu me shokė shume
Gabim Titulli: zemra e heshtur

I lindur dhe i vdekur nėn njė pemė Naimiane
(nenkuptohet Naim Frashėri)

Njeri i lirė nė Shqipėrinė e burgosur nėn njė pemė Naimiane u linda,
I burgosur nė Shqipėrinė e lirė nga mitra e gjakosur mėmėsore shpėrtheva,
Veten, fėmijė mes lodra shpatash heronj filmash tė huaj e binda,
Tė jetoj me dashuri pėr atdheburgun e lirė nė patriotizėm fars mbėrtheva.


Nė Shqipėrinė eshtėr heronjsh tė tradhtuar e tė mohuar u rrita,
Nė gegė e toskė zakonendarė - fepėrzier - gjuhėpėrcarė jug e veri,
Nė luftė klasash spiunllėqe - pabesi e besė e shtirė u zgripa,
Pa ndjerė dashurinė e mirė pėr atdheun e mpirė, nė tė bukurėn rini.

I pjekur e djegur nga atdheu u volla nė dhe tė huaj,
Legjenda heronjsh tė paqėnė dėgjova nė vendin komshi,
E pėr heronjtė eshtrashitur nė vendin tim kokėulur vuaj,
Qė jetėn dhanė e shtrihen nė varrin pa varr nėn shi.


Burrė i ri,mjekėrr bardhė kockė - shpirt rrėgjuar u ktheva nė atdhe,
Me dashuri tė mirė pėr Shqipėrinė e nxirė me pėrcudni,
Legjenda heronjsh tė paqėnė kujtova se pas i lashė tej si njė re,
Por nė dheun tim i gjeta tek eshtra shqiptarėsh zhvarrosnin me pėrdhuni.

Njeri i lirė nė Shqipėrinė e burgosur nėn njė pemė Naimiane do vdes,
Me gegė e toskė qė kurrė luftė nuk bėmė mes tonė,
E pa luftė veten shesim zakonendarė, fepėrzier e gjuhėpėrcarė cdo mėngjes,
Tek tė huaj heronjsajuar qė eshtrat tona si legjendė tė tyre i thonė.

Mos vallė gegė e toskė Shqipėrinė me luftė duhej tė shpėtonim ?
E ciftelinė nė jug e isot nė veri me gjak ti dėrgonim,
Qė heroj tė sajuar tė mos nderonim,
Tė tradhtuarit heronj tė vėrtetė nė piedestal ti madhėronim?

(adrian dule/www.albforum.us)
adidu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-02-08, 00:52   #10
adidu
 
Anėtarėsuar: 12-12-07
Postime: 108
adidu me shokė shumeadidu me shokė shume
Gabim Titulli: zemra e heshtur

poezi per Ibrahim Rrugoven

Zemer heshtur,
vullkan vluar,
fjalepak i bekuar,
shpirtvrare nga te mohuar,
legjende e lirise se fituar,
kosovar shqiptar i qete,
shqiptar i Kosoves se roberuar,
rob shqiptar i Kosoves se cliruar,
profet i larguar,
yll mengjesi,
i kombit te bashkuar.


I perulem krenarisht, krenarise se kombit tone( adrian dule)
adidu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-02-08, 01:19   #11
adidu
 
Anėtarėsuar: 12-12-07
Postime: 108
adidu me shokė shumeadidu me shokė shume
Gabim Titulli: zemra e heshtur

Martir ishe,
martir je,
martir do jesh,
dhe neser,
edhe pasneser,
edhe kur,
une te mos jem,
ai qe jam,
vargeshkrues,
martiresh, te kombit martir.
Poet jam,
poet do jem,
dhe neser,
edhe pasneser,
ne nje varr do ndryhemi,
perqafimtas mes nesh,
poezite e mia,
te tua,
vuajtjet e tua,
te miat.
(poezi per veten dhe Xhelal Ferizin)Adrian Dule
adidu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-02-08, 14:09   #12
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: zemra e heshtur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga adidu
poezi per Ibrahim Rrugoven

Zemer heshtur,
vullkan vluar,
fjalepak i bekuar,
shpirtvrare nga te mohuar,
legjende e lirise se fituar,
kosovar shqiptar i qete,
shqiptar i Kosoves se roberuar,
rob shqiptar i Kosoves se cliruar,
profet i larguar,
yll mengjesi,
i kombit te bashkuar.


I perulem krenarisht, krenarise se kombit tone( adrian dule)
.............
Pershendetje per anetarin adidu, te falemnderit qe ke sjellur keto vargje ne mes nesh,nga autri (adrian dule)shum te emoncionura
...per adrian dule,pergezime ne rrugen e lamise se juaj poetike...te falemnderit ne perkushtimin e kesaj poezi per baben e kombit shqiptar Dr.Rugoven.LAVDI

LAVDI...PER TE GJITHE ATA/O QE KAN DHEN JETEN DHE KONTRIBUTIN E TYRE MBI KOMBIN SHQIPTAR...LAVDI

Me nderime
natyra
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-02-08, 15:47   #13
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: zemra e heshtur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga adidu
Martir ishe,
martir je,
martir do jesh,
dhe neser,
edhe pasneser,
edhe kur,
une te mos jem,
ai qe jam,
vargeshkrues,
martiresh, te kombit martir.
Poet jam,
poet do jem,
dhe neser,
edhe pasneser,
ne nje varr do ndryhemi,
perqafimtas mes nesh,
poezite e mia,
te tua,
vuajtjet e tua,
te miat.
(poezi per veten dhe Xhelal Ferizin)Adrian Dule
dhe njihere pershendetje,adidu

Si dhe pershendetje po per autorin e kesaj poezie Adrian Dule si dhe gjitha poezive qka lexova me nje lami te larte arti,me lejoni te veqoi dhe kte poezi qe i keni kushtuar veti,poashtu dhe poetit te larte Xhelal Ferizit.. pershendetje miqsore...nje gje di t' them,se paskeni te njejtin frymzim te Atdhetarizmit si poet te shquar,po dhe si martir..ju uroi suksese ne krijimtarit e juaja..!!
Prandaj,mendoi se gjithe poetat/tet jen martir/e,apo dhe heronj/e te kombit shqiptar/e...si cilesi e penes se tyre,qe len fakte mbi gjurmet shekullore e gjitha historive...!!!

Me respekt
natyra
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-02-08, 16:35   #14
legenda
...Argumentum (ad ) AMORE
 
Anėtarėsuar: 12-11-06
Postime: 2,130
legenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėmlegenda i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: zemra e heshtur

....vargu HAIK

Strofa perbehet nga 3 vargje,ku
vargu i pare ka 5 rrokje
i dyti 7 rrokje
dhe i treti prap 5 rrokje.

Fuqia e poezise nuk qendron vetem ne anen artistike por edhe ne anen teknike (...per fat jo te mire,une nuk e posedoj tekniken,...shkruaj jashte rregullave,ahaha...thjeshte nuk i dua kornizat....)


Zemra nuk ka dore
por me shpate vret pandjesine
thertaz vetveten.....

....vargu i fundit sikur fsheh altruizmin,si vyrtyt i autorit.
--------------------------------------------------------

Ja edhe nje strofe nga une,

" ...Lotimtaz - JETEN
heshtas zemra don kengen
e se vertetes..."


Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga adidu
Zemra nuk ka goj,
Por kenge kendon me ndjenj,
Dashurisht heshtur.

Zemra nuk ka dor,
Por me shpat vret pandjesin,
Thertaz vetveten.

Zemra nuk ka sy,
Por sheh kjarte pabesin,
Lotimtaz veten.
(poezite e kesaj teme kane per autor adrian dule)
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga legenda : 07-02-08 nė 13:58
legenda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-02-08, 19:21   #15
Urata
Jeta vazhdon...!
 
Avatari i Urata
 
Anėtarėsuar: 26-06-04
Vendndodhja: Bote
Postime: 12,882
Urata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėmUrata i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: zemra e heshtur

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga adidu
poezi per Ibrahim Rrugoven

Zemer heshtur,
vullkan vluar,
fjalepak i bekuar,
shpirtvrare nga te mohuar,
legjende e lirise se fituar,
kosovar shqiptar i qete,
shqiptar i Kosoves se roberuar,
rob shqiptar i Kosoves se cliruar,
profet i larguar,
yll mengjesi,
i kombit te bashkuar.


I perulem krenarisht, krenarise se kombit tone( adrian dule)
e une i perulem fjales tuaj adidu!


__________________
Kur ndegjoj qe vdes ne bote,
Nje njeri i Vendit Tim,
Jam ne zemer i piklluar,
Vdes nje cope e shpirtit tim.

Ibrahim Rugova
Urata Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 10:41.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.