Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Arena Ndėrkombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Arena Ndėrkombėtare Ngjarjet mė tė reja nga skena politike ndėrkombėtare. Analiza, komente, materiale nga shtypi boteror. Ngjarje historike e kulturore ndėrkombėtare. Superfuqitė, Aleancat, Luftrat, Traktatet e paqes etj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 19-03-08, 20:28   #1
DritonPR
 
Anėtarėsuar: 28-11-06
Postime: 1,824
DritonPR i respektuarDritonPR i respektuarDritonPR i respektuarDritonPR i respektuarDritonPR i respektuarDritonPR i respektuar
Gabim Popullata boterore

Spo di ku te hapi ket tem, veq interesante. Po ja u perkthej ne shqip.

Mbreme naten shpenzova 3 ore duke shikuar popullaten e kaluar dhe te tashme ne shumicen e shteteve te botes. Nje gje interesante ne Evrope: Kosova me se shumti banor per siperfaqe te tokes, dmth Kosova vend i vogel po shum popullat, si Kina ne Azi.

Rusia ne vitin 2002 kishte 145,000,000 miljon banor, momentalisht ka 140,500,000 banor, per shkak se femrat ruse shumica nuk jan fertile, dhe ka plot raste qe fmija vdesin nga semundjet te ndryshme qe kan. Vdekja eshte teper e larte nga smundja, vetvrasja, vrasja, aksidente, abuzimi alkoholit, droges, dhe HIV.

Dmth ne Rusi qdo vit nga 500,000 deri ne 750,000 persona me pak. Rusia nuk deshiron ti fut imigratat nga shtetet tjera.

Njesoj edhe me Moldavin (shteti me popullsi qe zhduket me se shumti i renditur i pari ne bote). Pastaj vjen Rumania, Bullgaria, Georgia, Ukraina, Serbia (renje te lart te popullsis per shkak qe femrat nuk deshirojn fmi). Gjithashtu ka te ult te popullsis edhe ne Japoni e Gjermani.

Kurse India se shpejti do e kaloj Kinen ne popullate. Si dhe Nigeria do e kalon Rusin ne popullat si e 8ta ne renditje boterore.

Kosova ka rritje me te lart te popullsis ne Evrope, Shqipria ka rritje, Macedonia, Kroacia, Mali zi ka ulje te popullsis. Shtetet e Afrikes dhe Azis kan rritje te tejdukshme, ku ne nje shtet afrikan mesatarja lindin 6 fmi per nje femer.

Me shnet te gjithve :)Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga DritonPR : 19-03-08 nė 20:30
DritonPR Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:14.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.