Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 28-03-08, 13:16   #1
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Poezi nga Xheladin Hamza

xheladin hamza


FJALĖT LINDĖN TĖ ĒELIKTA


Guximi dhe trimėria
Ka kohė qė kanė rėnė nė gjumė
Ėndrra tė pakėndshme i pėrqafuan
Nė heshtje...

Shkuma mbi Ibrin qanė
Me zėrin e njė fėmiu tė vogėl
Tė mbetur jetim
Pėrzihej me britmėn e njė qyteti plak
Qė e pa se drita e diellit pėr te u fsheh
Koha aty u ndalė pėr pushim
E nata rėnkon mbi brigjet e tij...

Nga malli e nostalgjia pėr fluturim
Shqiponja dykrerėshe vrullshėm u zgjua
Lindėn fjalė tė ēelikta nė vete
Nuk ka ndarje tė Kosovės asnjė pėllėmbė!

Nga horizonti i nėntė i nėntokės
U gdhendėn shkronja tė arta
Edhe mbi shkėmbinjtė
Tė Mitrovicės, Zveēanit, Zubin Potokut
E tė Leposaviqit
PAVARĖSIA E KOSOSVĖS!


28. 02. 2008.


xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 04-04-08, 07:19   #2
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: POEZI nga Xheldin Hamza

xheladin hamza


POEZI PĖR RAMUSHIN
(akrostih)

Kosovė nuk tė lejojnė Dielli tė shkėlqejė mbi Ty
Ujqit nga tė gjitha anėt tėrbueshėm ulėrojnė
Shumė tė etshėm pėr gjakun Dardan janė
Trimat lindin qė tė mos vdesin kurrė
Ulėroni egėrsira ulėroni sa tė doni
Asnjė moment nuk mund tė na frikėsoni
Ramushin kurrė nuk do ta gjunjėzoni
Robėrinė e popullit nuk e durove dot
Armėt me vėllezėrit i shtrėnguat
Mbėshtetje shpirtėrore nga gjithė Kosova e kishe
Urata e jonė le tė mbėrrijė tek i Madhi Zot
Shėrbėtor i askujt nuk dėshirove tė jesh
Heroizmin nė luftė dhe nė paq e tregove
Afėrsinė Tėnde tė gjithė ne e shijuam
Radhitemi pas teje tė gjithė njė nga njė
Agresorit ballė pėr ballė pa frikė t’ia dalim
Dardaninė tonė tė pėrgjakur ta mbrojmė
Ishe Komandant qė mburret e gjithė shqiptaria
Nėna qė Ju lindi qoftė e bekuar nga i Madhi Zot
Agu i mėngjesit dhe drita e Diellit pėr Kosovė je Ti
Jeto pėrgjithmonė o RAMUSH se Ti je engjėlli hyjnor
Ti je shndėrruar nė ēdo pikė tė gjakut nė trupin tonė.


10. 03. 2005.
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-04-08, 13:47   #3
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: POEZI nga Xheldin Hamza

xheladin hamza

MA SJELLĖ ESENCĖN E DIELLIT

Shikimin e hodha nė ardhmėri
U ngritė mbi maje tė ylberit
E puthi ngrohtė dhe mbeti aty
E unė mbeta nė shpresė pėr sytė e mi...

Dhe sot kur dėnesa mė dėrmoji
E pamėshirshėm shpirtin ma theu
Nė mijėra copėza mė tė imta se atomi
Tė lutem mos shkel mė mbi mua
Si mbi njė lule tė kėputur e tė venitur...

Edhe njėherė kthe kokėn kah unė
Derisa akoma frymoj me frymė tė rėndė
Dhe shiko nė sytė e mi tė verbėr
Si rrokullisen e vdesin lot veē pėr ty...

Ma sjellė esencėn e diellit
Tė ma ngrohė shpirtin e ngrirė
Si tė njė varfanjaku tė braktisur
E orkideja le tė ēelė edhe njėherė
Sall pėr mua e pėr ty...
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-04-08, 18:25   #4
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: POEZI nga Xheldin Hamza

xheladin hamza

VDEKJA ECĖN NĖ HESHTJE E QETĖSI


Me gjuhėn e heshtjes
Vdekja pėrjetėsisht na flet
E ne fare nuk e kuptojmė...


Pa dallim ngjyre e gjinie
Njėsoj me vete merr shpirtra
Tė zinj e tė bardhė...


Shpirtzinj i merr nė dhimbje e mundime
Dhe i vendosė nėn pemėn e Zakumit
E shoqėri u bėjnė djajtė me brirė...


Shpirtbardhė i merr me lehtėsi
Tė pėrcjellur me muzikėn hyjnore tė semas
E tė mbėshtjellur me aromė lulesh
Tė kėputura nga kopshti i Edenit...


Lindja dhe vdekja shkruhen
Me shkronja tė arta e tė zeza
Nga vet dora e tė Madhit Zot...

E mes tyre krijojnė harkun
E fillimit dhe mbarimit jetėsor...


E vdekja ecėn gjithmonė
Nė heshtje e qetėsi...
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-04-08, 20:39   #5
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: POEZI nga Xheldin Hamza

xheladin hamza


DITĖ E ZYMTĖ


Dielli i zbehtė
Ndritė ditėn e vdekur

Shpresa humbet nė kujtimet
E iluzioneve tė pavdekshme

Mes gishtrinjėve
Shpalosi qiellin palė palė

Qetėsia qė kėndon
Lexon nė ballin tim
Kėngėt e plagėve ...

Nė rrudhat e fytyrės
Mbeti e shėnuar ditė e zymtė
Dhjetė shkurti dymijė e shtatė
E larė me gjakun e njomė

Mbi toprakun tonė
Djajtė edhe njė herė
Hedhėn vallen e ēmendurisė ...
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-04-08, 17:41   #6
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: POEZI nga Xheldin Hamza

xheladin hamza

ZHVESHI LĖKURĖN TIME

Shpirti mbushet e zbrazet
Me vepra tė bardha e tė zeza
Tė shkruara nga tė dy engjėjt
Tė krahut tė djathtė e tė majtė...

Nė ēdo falje tė xhumasė
Zhveshi lėkurėn time
Dhe bėhem shpirt
I mbytur nė frikė...

Bėrtas deri nė kupė tė qiellit
Edhe banorėt e xhenetit
E tė xhehenemit
Vajin tim mallėngjyeshėm
Le ta dėgjojnė...
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-04-08, 20:52   #7
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: POEZI nga Xheldin Hamza

xheladin hamza

FLAKĖ E DRAGONJĖVE

Mbi kėtė tokė tė bekuar
Sėrish kudra e vjetėr shkeli
Dhe polli kėlysh tė verbėr...

Pela plakė zėshėm hingėllon
Nė tė katėr anėt e botės
Sikur humb virgjėrinė
Qė se kishte kurrė...

Dragonjtė flakėn s’harxhojnė dot
Nė zhdukjen e kuēedrave
Nėpėr kėshtjella tė vjetra...

Tani me gjuhė nė trup
Lėpijnė plagė tė hapura...

28. 04. 2008.
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-05-08, 08:30   #8
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

xheladin hamza

HERONJTĖ S’VDESIN KURRĖ
(Akrostik kushtuar Heroit kombėtar Luan Haradinaj)

Liria e Kosovės, fle mbi supet e tua o Trim
U njom toka, me gjakun tėnd rinor
Aurora e shenjtė nga qielli zbriti pėrmes faqeve tua,
Ndriti fytyra jote, nė sytė e ēdo shpirti shqiptar.

Heronjtė lindin njėherė, por tė mos vdekur kurrė
Armėt e kukuvajkės, qėlluan mbi trupin tėnd
Ramushi vėllau ynė, me duart e tij varrin hap,
Aty kokėn tėnde vendosi pėr pushim tė pėrjetshėm
Dritat nė gjithė Kosovėn nė atė moment u fikėn – ERRĖSIRĖ
I rrokėn armėt sėrish, Dragonjtė me Ramushin nė krye
Ndėr Bjeshkėt e Nemuna jehon emri yt o vėlla LUAN,
Anadrinia me ty, o HERO hap faqen e historisė sė re
Jeton Kosova, feston Shqipėria,
....................................... me ty lidhet dhe Ēamėria!


Rahovec, 07. 05. 2008.
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-05-08, 09:39   #9
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

JETA IME

Mbi ballin tim tė rraskapitur
Si mbi njė urė qė lidhė dy botėra
Vallėzojnė rrudhat e pleqėrisė
E sytė mė janė qielli blu
Ku flenė ėndrra e jetės pa mbarim...

Shpirtin nuk e trazoj me lojėn
Djersa e njelmėt mbi ballit tim
Rrjedhė nėpėr rrudhat
Si lumi i tėrbuar jashtė shtratit...

Ēdo pikė djerse nė luginat e shfaqur
Mbi ballin tim merr formė tė kristaltė
Ndritė njė jetė qė ekzistonte dikur
Ushqen njė dashuri qė s’shuhet dot
Zbukurojnė sytė e tu bojė qielli xhani im
Kujton njė pranverė qė s’harrohet kurrė
Fton hėnėn nė mesnatė qė jep bukuri...

Ju lutem
Mi lexoni rrudhat e ballit
Dhe djersėn e kristalte mbi te
Do ta lexoni e gjithė jetėn time!
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-08, 21:51   #10
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

PLAGĖ TĖ SHPIRTIT

Derisa plagė tė shpirtit
I arnoj me arna tė kėputura
Nga lėkura ime e tharė
Net tė frikshme
Nė qiell
Agu i mėngjesit i merr...

Pėlhurė e mėndafshtė
E qėndisur me ndėrgjegje
Tė pastėr a tė vrarė
Ėshtė njė paravan
Mes ėndrrės dhe tė vėrtetės...
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-05-08, 22:40   #11
natyra
 
Anėtarėsuar: 19-01-08
Postime: 2,067
natyra e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga xheladin
JETA IME

Mbi ballin tim tė rraskapitur
Si mbi njė urė qė lidhė dy botėra
Vallėzojnė rrudhat e pleqėrisė
E sytė mė janė qielli blu
Ku flenė ėndrra e jetės pa mbarim...

Shpirtin nuk e trazoj me lojėn
Djersa e njelmėt mbi ballit tim
Rrjedhė nėpėr rrudhat
Si lumi i tėrbuar jashtė shtratit...

Ēdo pikė djerse nė luginat e shfaqur
Mbi ballin tim merr formė tė kristaltė
Ndritė njė jetė qė ekzistonte dikur
Ushqen njė dashuri qė s’shuhet dot
Zbukurojnė sytė e tu bojė qielli xhani im
Kujton njė pranverė qė s’harrohet kurrė
Fton hėnėn nė mesnatė qė jep bukuri...

Ju lutem
Mi lexoni rrudhat e ballit
Dhe djersėn e kristalte mbi te
Do ta lexoni e gjithė jetėn time!
I nderuar Xheladin,Pranoni pershendetje si dhe ni urim te sinqert mbi poezit me ni labirinth te shquar poetik...komplimente ne rrugen e frymezuar,p.s.te gjitha me pelqyen,madje une veqova kete,Jufalemnderit

me respekt
Natyra

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga natyra : 29-05-08 nė 22:40
natyra Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-05-08, 09:38   #12
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

Natyra, faleminderit pėr urimin, sinqeritetin dhe komplimentin tėnd pėr shkrimet e mija. Mė pėlqejnė edhe shkrimet e tua, e qė nė vazhdimsi i lexoj me kėnaqėsi.

Me repsekt
xheladin hamza
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-05-08, 09:39   #13
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

TRĖNDAFILA TĖ ZI

Nė kėtė pranverė
Nė Fushė-Arrėz
Ēelėn pesėmbėdhjetė
Trėndafila tė zi.

Nė ēdo mėngjes
Petalet e tyre i mbulon vesa
Qė krijohet nga sytė
E pesėmbėdhjetė vashave tė bukura
E tė shndėrruara nė engjėjt

Presin tė veshura
Me kurora tė bardha
Martesėn e tyre.

Tėrė natėn si zana mali
Kujdesen pėr trėndafila tė zi
Me agun e parė tė mėngjesit
Zhduken.

Nė muzgun e mbrėmjes
Me rreze tė para tė hėnės
Paraqiten pėrsėri
Me kurora tė bardha
E me lot nė sy.

23. 05. 2005.
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 02-06-08, 18:48   #14
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

MĖ FALĖ QĖ U KTHEVA

Mė falė qė u ktheva
Shtigjeve tė vjetra
Me shpirtin e thyer
E aty s’tė gjeta
Ty kurrė mė....

I besoj bisedės kur tė gjithė heshtin
E ti, mė falė pėr mendimin e fshehur
Dhe nė fjalė qė s’ti shqiptova kurrė
E cila mė iku me dritėn e ditės sė harxhuar ...
xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-06-08, 07:52   #15
xheladin
 
Anėtarėsuar: 28-03-08
Postime: 42
xheladin i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Poezi nga Xheladin Hamza

NĖNĖS SIME

Nė ėndrrėn e natės qė iku pa kthim
Ti nėna ime, mendimet mi pėrkėdhele
I bėre tė mėndafshtė
Si flladi i verės nė mbrėmje...

Kujtimet pėr Ty
Zbritėn qerpikėve tė mi
Tė larė me lot...

Mbi varrin tėnd u pėrkula
E hapa portėn e zemrės sė djegur
Ajo u gjunjėzua totalisht

Elhamin zėshėm ta kėndova
Shpirti mė dridhej si nė ankth
E fjala mė mbeti nė fytin e tharė...

Mbi mollėzat e faqeve
M’u rrokullisėn lot dhembjeje
Ranė mbi varrin tėnd
Me lule mbuluar
Ku ti rehatshėm fle, nėna ime!


xheladin Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:40.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.