Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 03-05-08, 15:33   #1
arton bala
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 1,017
arton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėm
Gabim A mendoni se kemi nje gjuhe me nje te ardhme?
A do te pushoj Shqipja dikur se ekzistuari?

Apo do t“jete e kunderta: Gjuha jone do te ruaj mevetesine e saj qe ka sot dhe ndoshta edhe zgjerohet?

Cilat jane sfidat kryesore te Shqipes ne shekujt e ardhshem? Cilat jane zgjidhjet per to? Pervojat e juaja personale ne familje e shoqeri?Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga arton bala : 03-05-08 nė 15:33
arton bala Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 03-05-08, 18:20   #2
rilinda
 
Avatari i rilinda
 
Anėtarėsuar: 29-06-04
Postime: 15,640
rilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėmrilinda i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: a mendoni se kemi nje gjuhe me nje te ardhme?

Do Zoti e iu vijnė mendėt gjeneratės sė re.
Shkrimi ėshtė bastarduar me tė madhe. Shkonja V zėvendėsohet me W. Nė vend se ta shkruajnė "jemi" e shkruajnė "iemi"... e plot fjalė tė tjera qė momentalisht nuk po mė kujtohen.
Mirėpo, ne jemi popull qė i kemi bėrė ballė ēdo stuhie, kėshtu qė, shpresoj se edhe kėtė fazė bastarduese/ kullerizmi, do ta tejkalojmė!


Shėndet!
Rilinda
__________________
Guximi, kurreshtja,forca, vullneti dhe dėshira janė armėt kryesore dhe triumfuese nė duart e atij qė dėshiron ta braktis duhanin.
rilinda Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-05-08, 22:26   #3
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: a mendoni se kemi nje gjuhe me nje te ardhme?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga rilinda
Do Zoti e iu vijnė mendėt gjeneratės sė re.
Shkrimi ėshtė bastarduar me tė madhe. Shkonja V zėvendėsohet me W. Nė vend se ta shkruajnė "jemi" e shkruajnė "iemi"... e plot fjalė tė tjera qė momentalisht nuk po mė kujtohen.
Mirėpo, ne jemi popull qė i kemi bėrė ballė ēdo stuhie, kėshtu qė, shpresoj se edhe kėtė fazė bastarduese/ kullerizmi, do ta tejkalojmė!


Shėndet!
Rilinda
Problemi ėshtė se tash po na mungon stuhia... edhe flamurin e kemi ruajtė pėr inat tė stuhive... edhe gjuhėn pikėrisht pėr atė inat e kemi ruajtė... tash nė mungesė tė stuhisė, po mungon edhe inati...
Nėse gjuha shqipe, tradita dhe kultura shqiptare kanė arritur tė mbijetojnė deri mė sot... meritėn kryesore dhe falėnderimin kryesorė e meritojnė "armiqtė" tanė shekullorė...
Absurdi shqiptarė: S'ka "millosh" - s'ka dashuri ndaj flamurit, s'ka ēifteli, s'ka dashuri ndaj gjuhės shqipe, s'ka patriotizėm!!!(???)

Pa cinizėm: Sipas mendimit tim, nėse nuk ndėrmerren reforma standardizuese, gjithpėrfshirėse... sidomos rishikim tė standardit 1972... personalisht jam pesimist dhe vėshtirė se gjuha shqipe do t'u bėjė ballė stuhive moderne... tė paktėn gjuha standarde (kjo qė ėshtė) jo se jo...

Arsye, "zgjidhje"... shembull:
Nuk kam nevojė fare tė fsheh ndikimin e aspektit lokal nė mendimin tim nė lidhje me gjuhėn e sotme standarde... mendoj se aty Kosova dhe e folmja e saj nuk ėshtė pėrfillur fare...
Si mund ta konsideroj gjuhė amtare njė gjuhė sipas sė cilės mė vjen turp ta thėrras nanėn time... Ta thėrras "nėnė" - mė vie turp nga vetvetja... e ta thėrras "nanė" (ashtu siq ma do zemra dhe tradita "babė e babgjysh") - do tė "turpėrohesha" nga gjuha "amtare" standarde...
Thjeshtė, fėmijėt shqiptarė tė Kosovės, nė hapat e parė tė shkollės, nė orėn e "gjuhės sė nėnės" (amtare), hasin nė probleme dhe vėshtirėsi edhe mė keq se tė mėsonin njė gjuhė tė huaj.


Ndėrsa sa i pėrket kullerizmit: s'ka lidhje hiq... kullerizėm ka nė krejt botėn...
kullerat amerikanė psh. "e k'pusin" gjuhėn angleze me "bastardime" por asnjėherė kjo nuk krijon konfuzitet kur ėshtė fjala pėr anglishten qė e njohim.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-05-08, 22:33   #4
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: a mendoni se kemi nje gjuhe me nje te ardhme?


A e dini ēka ?

Se pari pershendes artonin, pasi qe eshte nismetar i Temes pastaj pershendes Lulen e Kosoves e cila ne ēdo stine lulezon dhe sipas rrjedhave te deritanishme, nuk do te pushoje se lulezuari deri ne minuten e fundit, e kjo eshte rilinda.

arton, po me vie keq por me duhet te te kritikoje qe ne fillim dhe kritika quhet:

Titullin e Temes e ke filluar me shkronje te vogel!!!!

Te lutem merre si kritike te mire!!!.

Leximi, rileximi, kendimi i leximit dhe rileximit jane tre faktore kryesor qe mos te harrohet Gjuha Shqipe.

Mediat e shkruara dhe elektronike jane perberes te ketyre tre faktoreve por, ne keto media duhet te jene te kyēur gjuhetaret ne menyre qe mos te dalin gabime ne syte e lexuesit.

Mua, para nje kohe me erdhi nje lajm ne Kutin e lajmeve. Ishte nje lajm i cili me krenoi, behej nje krahasim mes meje dhe nje anetari shume te nderuar.

Nuk me besonte qe nuk isha ai. Pasi i thashe t'i shiqon shkrimet e mia te para ne kete forum, me siguri eshte bind.

Pra, duhet te lexojme, rilexojme dhe kendojme dy te parat, per te arritur.


Me kenaqesi te veēant per Forumin Dardani.de, ne te cilin mesova shumeeee, ju pershendet


Artisti
__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-05-08, 22:49   #5
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: a mendoni se kemi nje gjuhe me nje te ardhme?

po ,

fatmiresishte pasi mbijetoj dhe bastardhimet nga gjuhet e huaja ne periudhen e pas luftes .. me plot goje them qe po
gjuha jone ka nje te ardheme dhe veshtire qe do te shkrihet ne grupin e gjuhes esperanto .. mbijetoj dhe kete krize.
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-05-08, 09:31   #6
lonaaa
 
Avatari i lonaaa
 
Anėtarėsuar: 16-10-06
Postime: 691
lonaaa i njohur pėr tė gjithėlonaaa i njohur pėr tė gjithėlonaaa i njohur pėr tė gjithėlonaaa i njohur pėr tė gjithėlonaaa i njohur pėr tė gjithėlonaaa i njohur pėr tė gjithė
Gabim Titulli: a mendoni se kemi nje gjuhe me nje te ardhme?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga panta_rhei
Problemi ėshtė se tash po na mungon stuhia... edhe flamurin e kemi ruajtė pėr inat tė stuhive... edhe gjuhėn pikėrisht pėr atė inat e kemi ruajtė... tash nė mungesė tė stuhisė, po mungon edhe inati...
Nėse gjuha shqipe, tradita dhe kultura shqiptare kanė arritur tė mbijetojnė deri mė sot... meritėn kryesore dhe falėnderimin kryesorė e meritojnė "armiqtė" tanė shekullorė...
Absurdi shqiptarė: S'ka "millosh" - s'ka dashuri ndaj flamurit, s'ka ēifteli, s'ka dashuri ndaj gjuhės shqipe, s'ka patriotizėm!!!(???)

Pa cinizėm: Sipas mendimit tim, nėse nuk ndėrmerren reforma standardizuese, gjithpėrfshirėse... sidomos rishikim tė standardit 1972... personalisht jam pesimist dhe vėshtirė se gjuha shqipe do t'u bėjė ballė stuhive moderne... tė paktėn gjuha standarde (kjo qė ėshtė) jo se jo...

Arsye, "zgjidhje"... shembull:
Nuk kam nevojė fare tė fsheh ndikimin e aspektit lokal nė mendimin tim nė lidhje me gjuhėn e sotme standarde... mendoj se aty Kosova dhe e folmja e saj nuk ėshtė pėrfillur fare...
Si mund ta konsideroj gjuhė amtare njė gjuhė sipas sė cilės mė vjen turp ta thėrras nanėn time... Ta thėrras "nėnė" - mė vie turp nga vetvetja... e ta thėrras "nanė" (ashtu siq ma do zemra dhe tradita "babė e babgjysh") - do tė "turpėrohesha" nga gjuha "amtare" standarde...
Thjeshtė, fėmijėt shqiptarė tė Kosovės, nė hapat e parė tė shkollės, nė orėn e "gjuhės sė nėnės" (amtare), hasin nė probleme dhe vėshtirėsi edhe mė keq se tė mėsonin njė gjuhė tė huaj.


Ndėrsa sa i pėrket kullerizmit: s'ka lidhje hiq... kullerizėm ka nė krejt botėn...
kullerat amerikanė psh. "e k'pusin" gjuhėn angleze me "bastardime" por asnjėherė kjo nuk krijon konfuzitet kur ėshtė fjala pėr anglishten qė e njohim.
Pajtohna me kete shkrim tendin, per mrekulli e ke formulu mendimin e shprehur me lart.

As une nuk do i fajsoja "kullerizmin", perderisa e shof me tė rrugės tė merremi me moderatoret tane nepėr media, qoftė tė shkruara apo elektronike, kur ata kanė guzim fjalen e KALTER tė zevendėsojn me BLU,( e shume tė tejera qė pėr momentin smė kujtohen) pse te meremi me fjalet qė pėrdoren nė mesin shoqerore, nuk duket tragjike aq sa ajo nėpėr media!
Shpesh po pyes veten mos valle edhe ne shkolle jane mėsimdhansit duke ua mesuar ngjyren e Kalter si BLU qė aq shumė po flitet neper media?!
__________________
You are my angel!
lonaaa Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-05-08, 14:48   #7
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A mendoni se kemi nje gjuhe me nje te ardhme?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga arton bala


A do te pushoj Shqipja dikur se ekzistuari?

Apo do t“jete e kunderta: Gjuha jone do te ruaj mevetesine e saj qe ka sot dhe ndoshta edhe zgjerohet?

Cilat jane sfidat kryesore te Shqipes ne shekujt e ardhshem? Cilat jane zgjidhjet per to? Pervojat e juaja personale ne familje e shoqeri?
Gjuha shqipe do egzisotoj gjithmon sepse ka egzistu ne kohe shum te veshtira e lere me tash ne Shtetin ton....

Sfidat apo diqka qe mua personalisht me pengon jan keto fjlaet e huja qe po perdoren sidomos nga keta kurrerat e ri....
Eshte mir me dit gjuhe te huaj por,sdon me then se duhet me perzi me gjuhen Amtare....

Pervoja ne familjen time ska diqka probleme te tilla meqense 50% te Familjes i kam Profesora/sha.....

Nje shembull...
Asnjeher me Babin nuk foli ne net me shkrim sepse ai kerkon shkrim letrat dhe me pika e presje....keshtu qe ma mir rahat....hahhaha
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-05-08, 11:55   #8
PipeX
 
Avatari i PipeX
 
Anėtarėsuar: 24-11-06
Postime: 52
PipeX i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: A mendoni se kemi nje gjuhe me nje te ardhme?

Nese mbushemi mend njehere e pergjithmon atehere do te kemi nje te ardhme por nese vazhdojm te fusim fjal te huja ne fjalorin shqiptar atehere nuk pritet gje e mire perpos rrenimit te gjuhes shqipe kur TV, Radio etj.. perdorin fjalet e huja kur faktikisht fjalet e gjuhes shqipe ekzistojn kjo eshte ne dem shume te madh per gjithe neve, ndersa per rinin mos te flasim njehere per njehere po dihet se cfar pritet nga ta.
__________________
Never say never!
PipeX Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 07-05-08, 13:06   #9
Pupi
 
Anėtarėsuar: 11-02-07
Postime: 2,518
Pupi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: A mendoni se kemi nje gjuhe me nje te ardhme?

Gjuha Shqipe tė mos mbetet vetėm "Gjuhė e lirė"

"NE" nėse e flasim gjuhėn shqipe vetėm si hoby, Dhe jo si njė Gjuhė moderne, nga ku dhe do tė ishim nė gjendje, edhe shprehjet mė adekuate ti pėrkthenim, "NE" veqse e kemi humbur luftėn ende pa u futur nė betejė!

Gjuha Shqipe nuk ėshtė viktim e globalizimit, e as mangėsi e stuhis, Shumė mė shumė ėshtė dembeli e jona, "E jona": Shkollat dhe Univerziteti, Ministria e Kulturės, Instituti pėr Hulumtime Gjuhėsore (Albanologjik)."NE" jemi duke bėrė ēdo gjė tjetėr, pėrpos qė gjuha shqipe tė zhvillohet dhe tė mbijetoj fare. "NE" qė moti e kemi braktisur anijen, edhepse nuk ka patur asnjė sinjal fundosjeje.
Nuk duhet kėtu "shkollė" e madhe, pėr tė parė se si gjuha shqipe dita ditės, nė vendė qė tė njėsohet me mbarė Shqipen letrare, ajo kėtė ėshtė duke e bėrė me mbarė gjuhėt botėrore.
Nis qė nga Emrat e njerzėve, qė nuk mundė ti dallon me Emrat Shqiptarė apo Italian, Gjerman apo edhe Anglez. E deri te pompoziteti i atyre qė kanė qasje nė media drejtėpėrdrejt.
Kanė mėsuar "herifėt" kursin e natės, dhe nė mėngjes pėrsėrisin nga ato qė kan mbajtur mend.
__________________
Miqėsi por edhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-05-08, 10:37   #10
PipeX
 
Avatari i PipeX
 
Anėtarėsuar: 24-11-06
Postime: 52
PipeX i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: A mendoni se kemi nje gjuhe me nje te ardhme?

Pajtohem me ty Pupi por 3 faqe kam coment per te shkruar per kete tem, por skemi pse me zgjat pasi qe po shifen se ne cfar gjendje kemi ardh
__________________
Never say never!
PipeX Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-05-08, 10:50   #11
teutaA
Born To Be Wild !!!
 
Anėtarėsuar: 06-01-08
Vendndodhja: Aty ku vlersohet njeriu ,,,
Postime: 11,686
teutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėmteutaA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A mendoni se kemi nje gjuhe me nje te ardhme?

Mendoj se jo per disa vite do te flitet vetem ne shtepi edhe at nje shiqpe e shemtuar duke ju falenderu me se pari medijave ku mjafton vetem humoret qe shihen aty qfar fjalori te dobet perdorin e tani moderatoret,politikuajt nje gjuh qe gjysmen e fjalve i perdorin ne anglisht keshtu qe un mendoj qe do te ishim te knaqur nese bahet si ne filipine ose indi ,figji e ku ta di un neper disa shtete ku anglishtja eshte gjuh zyrtare dmth edhe ne shkolla mesohet anglisht e gjuha amtare flitet vetem ne shtepi rrug e keshtu ndoshta jam pesimiste pak ne ket drejtim por ishte vetem nje mendim i imi
__________________
Santa,,,,I'have Been Good ! :P
teutaA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 10-05-08, 17:38   #12
Adina-R.Ks
 
Avatari i Adina-R.Ks
 
Anėtarėsuar: 12-03-08
Postime: 2,670
Adina-R.Ks i njohur pėr tė gjithėAdina-R.Ks i njohur pėr tė gjithėAdina-R.Ks i njohur pėr tė gjithėAdina-R.Ks i njohur pėr tė gjithėAdina-R.Ks i njohur pėr tė gjithėAdina-R.Ks i njohur pėr tė gjithėAdina-R.Ks i njohur pėr tė gjithė
Gabim Titulli: A mendoni se kemi nje gjuhe me nje te ardhme?

Ne radhe te pare pershendes udheheqsin ( moderatorin) e kesaj teme Artonin, se ja as une nuk po e gjeje fjalen shqipe per kete, dhe te gjithe juve qe keni dhene mendimet lidhur me kete teme. Vertet eshte per keqardhje se gjuha shqipe po humb shume fjal te saja te cilat po zevendsohen me fjal nga gjuhet e huaja. per kete te gjithe jemi ngapak fajtor po barren me te madhe e kane televizjonet, radiot, gazetat (mediumet dhe per kete fjal jame e dyshimt qe nuk eshte fjal shqipe, apo ndoshta nuk kame pase rastin te degjoj kete fjal para lufte), sepse keto edukojn ne nje menyre shoqerin. Lart dikush nga ju ka cekur humoret qe behen ne televizjonet tona, ato do i kisha lene anash, se keto jane te fundit per tu diskutuar, po fillojm nga Lajmet cfare gjuhe perdoret ne to ne fillim shume fjal nuk i kuptoja keshtu qe nuk arrija te kuptoja lajmin e plote, diskutimet politike, fjalori i folsit dhe politikaneve, etj. Cilit televizjon, radio apo gazet mund ti ankohesh per nje gje te till kur ne Kosove jane te gjitha te privatizuara, perveq RTK-se dhe 2 radiov nese nuk gaboj.Te mos e zgjas edhe une me shume dhe nuk po cek ndonje fjal te cilat jane bere shume tani plotsuse e fjaleve tona, saqe po na duhet nganjeher edhe ti veme ne kllapa ate fjal te hauj qe zevendson fjalen tone per ta kuptuar me mire se tani na jane mesuar veshet ti degjojm....
__________________
Tė falemnderit - ti me tė vėrtetė ke bėrė njė ndryshim.
Adina-R.Ks Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-05-08, 15:24   #13
arton bala
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 1,017
arton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėmarton bala i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A mendoni se kemi nje gjuhe me nje te ardhme?

Pershendetje
te gjithe juve gjandareve, ksi po mendoj dashamireve te Shqipes. :-)
Te gjitheve nje flm special per kycjen.

Ne kete teme ndoshta duhet te sqarojme se pari se si e kuptojme termin "gjuhe me nje te ardhme". T“i bejme vetit mendime per kriteriet qe duhet te realizohen qe te mund te flitet per nje gjuhe qe s“ka te ardhme.

P.sh. nje mendim: Nese pas 1 apo 2 shekujsh Shqipja flitet si gjuhe qe nuk njeh shumicen e termeve qe njohin gjuhet tjera, atehere a mund te themi sot se Shqipja ka nje te ardhme? Nese Shqipja ne te ardhmen perdoret vetem ne situata themelore te jetes, p.sh. per pershendetje, per martesa, gjueti, apo tjera situata te tilla, mirepo nuk perdoret ne shkence, ne vendpunim, pra nuk perdoret ne spektre te rendesishme shoqerore, nese ky skenar realizohet, a mund te themi sot se Shqipja do te kete nje te ardhme? Per mendimin tim, jo.

Fjalet jane mendime. Per te menduar nevojiten fjale. Per te folur poashtu. Nje gjuhe, e cila nuk njeh apo "prodhon" fjale adekuate per sa me shume sfera jetesore, ajo gjuhe ose huazon fjale nga gjuhet tjera, pra bastardizohet, ose mbetet pa to fare, pra varferohet. Qe te dyja alternativat flasin per nje gjendje lufte per mbijetese, jo per mundesine e nje te ardhmeje te bujshme te nje gjuhe.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga arton bala : 21-05-08 nė 15:26
arton bala Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-05-08, 12:46   #14
BE LK
Kalimtar
 
Avatari i BE LK
 
Anėtarėsuar: 08-12-05
Vendndodhja: Tirane
Postime: 4,372
BE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėmBE LK i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A mendoni se kemi nje gjuhe me nje te ardhme?

Letraret me te njohur shqipetare thone: Se nese nuk ndermeren nisme per nje shqipe dhe libra te perbashket kosove shqiperi, se shpejti do kemi dy gjuhe te nryshme !

tung
__________________
* " Vepra e nje personi ne mesin e njemije njerezve ka me teper ndikim se fjalet e nje mije njerezve drejtuar nje personi " *

Hasan El-Basri
BE LK Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 22-05-08, 13:42   #15
Pupi
 
Anėtarėsuar: 11-02-07
Postime: 2,518
Pupi e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: A mendoni se kemi nje gjuhe me nje te ardhme?

Ja edhe njė, nga shumė arsyet pse gjuha Shqipe do tė ketė njė tė ardhme tė ndritshme.
Shqipja e vjetėr: Ndikim i gjallė i njė gjuhe tė vdekur?

Shqipja e vjetėr ka ushtruar njė ndikim tė madh ndaj gjuhėve ballkanike. Kjo ėshtė teza kryesore e njė projekti tė dy linguistėve vjenezė, qė po financohet nga Fondi austriak pėr Shkencėn.


"Kėrkojmė shitės me njohuri tė gjuhės serbe, hungareze, rumune dhe gjermane!" - njė afishe e zakonshme kjo nė qytetin Vėrshac tė Vojvodinės nė Serbi, nė vitet 30-tė tė shekullit tė kaluar. Asokohe njohja e gjuhėve tė ndryshme ishte parakusht mbijetese. Linguisti vjenez Shtefan Shumaher (Stefan Schumacher) e sjell kėtė si shembull pėr tė treguar, se komunikimi gjuhėsor mes fqinjėve nė Ballkan, nė kohėrat e mėparshme ka qenė shumė i gjallė.
"Ne mendojmė se rrethana tė ngjashme kanė sunduar edhe nė tė gjithė Ballkanin, pra qė njerėzit kanė pėrdorur mė shumė se njė gjuhė brenda njė dite pėr tė komunikuar me tė tjerėt", thotė Shumaher nė njė intervistė me Deutsche Wellen. Pėr tė mėsuar mė shumė se si shqipja ka ndikuar ndaj gjuhėve tjera tė Ballkanit doktori i shkencave linguistike ka filluar nė vitin 2006 njė studim tre vjeēar pėr shqipen e vjetėr, sė bashku me kolegun e tij, albanologun Joachim Matzinger. "Joachim Matzinger dhe unė jemi marrė me shqipen prej shumė kohėsh. Shumė shpejt kuptuam se kushdo qė merret me kėtė i bazon gjykimet pėr shqipen dhe historinė e saj tek gjuha e sotme moderne. Ne e dinim se qysh nga shekulli i 16-tė e kėtej ekziston njė korpus i madh letrar, i cili duhet studiuar me themel", thotė Shumaher mė tej.
Si bazė pėr kėtė studim, shėrbejnė kryesisht, shkrimet e shekullit tė 15 dhe 16, studimi i tė cilave nė periudhėn e komunizmit nuk arriti tė bėhej i plotė, edhe pėr faktin se ato kishin pėrmbajtje fetare. Shumaher ka analizuar deri tani afro 60 pėr qind tė Pjetėr Bogdanit, ndėrsa Matzinger po merret me Budin. Bartja e ndikimeve gjuhėsore mendohet tė ketė ndodhur pėrmes barinjve shtegtarė si dhe pėrmes latinishtes.


Ndikimi i shqipes i konsiderueshėm
Qysh tani ata kanė vėnė re, se shqipja e vjetėr, e cila mendohet tė jetė tė paktėn 2500 vjeēare, ka pasur njė ndikim tė madh nė zhvillimin e gjuhėve ballkanike. "Kjo vihet re qartė tek rumanishtja, e cila ėshtė shumė mė ndryshe nga gjuhėt e tjera romane dhe megjithatė ka disa veēori qė janė tipike edhe pėr shqipen e sotme. Kėshtu pėr shembull qė nyja bashkangjitet nė fund tė foljes, ndėrkohė qė tė gjitha gjuhėt e tjera romane e vėnė atė nė fillim, sqaron Shumaher.
Bardhyl Demiraj, profesor i albanologjisė nė Universitetin e Mynihut, ka qenė referenti i parė i projektit dhe ėshtė i gėzuar qė ky projekt po mbėshtetet edhe nga Fondi pėr Shkencėn, institucioni qendror i Austrisė pėr financimin e studimeve bazė. "Shtefan Shumaher ėshtė njė indoeuropianist i njohur, por ndėrkohė po bėn emėr edhe nė albanologji si edhe nė disa fusha tė tjera tė shkencave historike e gjuhėsore. Ai ėshtė njė njohės shumė i mirė edhe i gjuhėve rrėnoja tė Evropės Qendrore dhe nė veri tė Ballkanit. Ndėrkohė qė Matzinger ėshtė mė i ri, ėshtė njė albanolog i mirėfilltė, i cili ka botuar mbi 25 artikuj", vlerėson Profesor Demiraj.
Studiuesit po pėrdorin jo vetėm njė bazė tė re materiale, por edhe metodat mė tė reja tė indoevropianistikės, vlerėson Demiraj. Njė rezultat i kėtij projekti pritet tė jetė njė fjalor me foljet e shqipes sė vjetėr. Dy studiuesit austriakė pritet tė japin njė ndihmesė tė ēmuar nė studimet albanologjike, duke i qendruar kėshtu besnikė traditės austriake nė kėtė lėmi, gurin e parė tė sė cilės e vuri po nė Vjenė, profesor Norbert Jokl, rreth 100 vjet mė parė.


Anila Shuka
DW-Shqip


__________________
Miqėsi por edhe Armiqėsi tė pėrhershme nuk ka !
Pupi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:34.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.