Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kinematografia dhe Televizioni
Emri
Fjalėkalimi
Kinematografia dhe Televizioni Pėrshtypje mbi filmat e fundit vendor apo tė huaj. Dokumentarėt, komeditė, tragjeditė, festivalet e filmit. VIP-at, artistėt, yjet e filmave.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 20-05-08, 21:02   #1
Veterani
*************************
 
Anėtarėsuar: 25-04-08
Postime: 147
Veterani i vlerėsuar jo keq
Gabim Shqiptarja qė do ta "pushtoj" Festivalin e Kanes

Festivali i 61 i Kanit shfaqi sot filmin ' Qetėsia e Lonės' ku nė rolėt kryesore janė Arta Dobroshi dhe Alban Ukaj.
Njė "Prety Women" qė u nominua pėr Ēmim tė mundshėm me ndonjė nga Palmat e arta.
Konkurrenc tej mase, bota artistike ka vėrshuar Kanesin, me 25 Maj priten "Befasirat".


Veterani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 21-05-08, 00:24   #2
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shqiptarja qė do ta "pushtoj" Festivalin e Kanes

Filmi i vėllezėrve Jean Pierre dhe Luc Dardenne ”Qetėsia e Lomės” nė tė cilin rolet kryesore luajnė dy aktorė shqiptarė, nė Festiavlin e Filmit nė Canne pretendon ēmimin e tretė me radh “Palma e artė”. Kėtė ēmim e kan fituar dy herė mė parė.
Filmi nė tė cilin rolin kryesor e luan aktorja shqiptare paraqet perpjekjet e njė emigranteje shqiptare pėr tė filluar njė jetė tė re si qytetarėt euro-perėndimorė. Ajo nė film luan rolin e njė gruaje shqiptare qė ka njė martesė tė planifikuar me njė perdorues droge, dhe kėtė e bėn pėr tė fituar lejėn e qendrimit nė Belgjikė. Pastaj martohet me njė mafioz rus i i cili ushtron njė biznes kriminal.

Alban Ukaj paraqitet nė rolin e Sokolit (tė maleve) i lindur nė Prishtinė. Ai ne rolin e tij paraqet poshtėrimin qė u bėhet refugjatėve nėpėr vende tė ndryshme tė evropės.

Sukses i madh pėr aktoren shqiptare parqitja nė njė Festival tė tillė si "yll" i konematografisė botėrore.

I urojmė suksese
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 21-05-08, 21:46   #3
Veterani
*************************
 
Anėtarėsuar: 25-04-08
Postime: 147
Veterani i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Shqiptarja qė do ta "pushtoj" Festivalin e Kanes

Mirėmbrėma Kosovė, dhe ju dua shumė.

Ishin ndėr tė tjerash fjalėt qė i tha pėr radiotelivizionin e Kosovės Arta Dobroshi.
Shumė qart shihej njė gėzim nė fėtyrėn e bukuroshės Shqiptare qė kėto ditė ka Pushtuar edhe mė tė mdhenjėt e Festivalit tė Kanit.

"rruga e Lornės" thuaje qė vėrtet tė ketė qenė e dhimbshme, tė vie tė kujtosh ato vajza qė i shihje tė prangosura derisa i kthenin nga Italia karabinieri.

Nuk ėshtė edhe pak tė jesh nė mesin e tė gjithė kėtyre Yjėve.

Suksese "Lorna"


Veterani Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 25-05-08, 01:00   #4
Dilaver
 
Avatari i Dilaver
 
Anėtarėsuar: 29-09-03
Postime: 2,277
Dilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėmDilaver i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shqiptarja qė do ta "pushtoj" Festivalin e Kanes

Nė shtypin botėror shkruhet se nė festivalin e fundit tė Cannes lindi njė yll i ri, Arta Dobroshi. Sipas parashikimeve tė shtypit boteror, Arta Dobroshi ėshtė konkurente bashk me Angelina Joli pėr Palmėn e artė!
__________________
Aj, qė shkon tuj mjellė e tuj hapė fjalė tė kqija e gergasa herė per njanin herė per tjetrin, me gojė tė kanunit thirret »Argat i keq«.
Dilaver Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:08.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.