Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 27-05-08, 12:03   #1
Wolf
GjaKoViLLe
 
Avatari i Wolf
 
Anėtarėsuar: 30-08-05
Vendndodhja: Gjakovė
Postime: 339
Wolf e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Wolf
Gabim Vargje Pėr Ty

E dashura ime

Tė tė them se sot jam sentimental
Ndoshta ėshtė turp
Koha ėshtė bėrė bajate
Ajo kėshtu duket tek ėndrrimtarėt,
le tė shuajmė
e le tė vuajmė edhe pse nuk ėshtė e drejtė

E dashura ime lėkura na kėrcet,
pas zjarreve tė ndezura nė fėmijėri,
hutimi mbi atė diēka bajate sjell ujėrat e turbullta,
Pas turneut tė mėrzitshėm dhe apetiteve adoleshente
Ndihemi tė plakur nė rininė e hershme!

E dashura ime unė njėherė tė pata thėnė se ekziston
lumturia nė sytė e tė verbėrit,
pranė tė sėmurit me vdekje luten engjujt,
Rrugėt zbrazen nga kriminelėt,
atėherė kur funeralet qarkullojnė tė heshtura
nė kanalet e nėnvetėdijės sė rojeve tė natės!!!

E dashura ime tė uroj ditė tė kėndshme!..


Wolf Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 27-05-08, 12:03   #2
Wolf
GjaKoViLLe
 
Avatari i Wolf
 
Anėtarėsuar: 30-08-05
Vendndodhja: Gjakovė
Postime: 339
Wolf e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Wolf
Gabim Titulli: Vargje Pėr Ty

PERSE ...

Perse jemi te ndare
Dhe sjemi te bashkuar
Perse zoti na ka vrare
Kaq shum jemi larguar

Perse syt e mi
Po rrjedhin vec lot,
Nga qe jemi larg
Dhe ste perkedhel dot

Zemra nuk me rreh
Se nuk degjon gexim
Sepse ti mungon
Ne kraherorin tim

Perse zemra sme rreh
Se per ty ka ndjenja
Perse syri sme shef
Se ti je rrezja,

Ta zgjedhesh nje rruge
Sa nuk eshte shume vone
Qe te vish tek un
Zemrat ti bashkojme

Une jam Pellumb
Ti je Pellumbeshe
Ne zemren time
Gjithmone do te jesh
Wolf Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-08, 12:07   #3
Wolf
GjaKoViLLe
 
Avatari i Wolf
 
Anėtarėsuar: 30-08-05
Vendndodhja: Gjakovė
Postime: 339
Wolf e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Wolf
Gabim Titulli: Vargje Pėr Ty

Kur mė mungon ti …

Tė ėndėrroja edhe pse s’tė kamė
T’i imagjinoja ata syt a tu tė bukur
Qė mė shikojn si dy yje qielli
Dhe I dua ashtu tė imagjinuar
Nė thellėsitė e pafunda futem
Shoh dashurinė tėnde tė plotė
Mė buzėqeshin edhe dy buzėt
E tua qė I kujtoj
Dhe mė shprehin pasione tė thella
Ndjej mungesė tė tė shoh
Tė mė fusėsh nė krahėror
Tė ndjej ngrohtėsinė e zemrės
Dhe ajo qė me jep shpresė
Pėr tė jetuar mė shumė
Tani me je vetėm ti …
Akrepat me duken se ecėn ngadal
Kur nuk tė kamė pranė
Mungesa pėr ty
Mė bėn shenj se tė dua
Mė shumė se dje dhe nesėr mė shumė se sot
Tingujt e errėsirės
Shushurima e gjelbėrimeve
Dhe zėri yt I ėmbėl
Qė ndėgjohet herė- herė
Puthjet e tona
Hijet mbi asfaltin e njė
Qoshi tė Prishtinės
Paraqesin njė skenė tė paparė
Mė bėn tė lumtur ēdo gjė
Kur jamė vetėm me ty…
Wolf Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-08, 12:08   #4
Wolf
GjaKoViLLe
 
Avatari i Wolf
 
Anėtarėsuar: 30-08-05
Vendndodhja: Gjakovė
Postime: 339
Wolf e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Wolf
Gabim Titulli: Vargje Pėr Ty

Leter

Nga nje tryeze poste
qe kurre s'mbetet shkrete
ku rrine kujtimi, brenga
zemra dhe heshtja vete
Posi pellumba letrat
degdisen qe me nate
i ndiej tek fluturojne
per ne shtegtim te gjate
Dhe ja ku jam rrethuar
me burra e me gra
plagosur nga mungesat
nga ndarjet e medha
Letra, pusulla, fjale
qe nisen ne hapesire
endrra ende pa celur
mendime ende pa gdhire.
Te gjitha marrin rrugen
drejt vatres e drejt pragut
si ndjenje derguar ndjenjes
si gjak derguar gjakut.
Dhe po te jem nen toke
qe vdiqa ti mos thuaj
me shkruaj edhe nen toke
se edhe une do te te shkruaj.
Nje shtrese e trashe pluhuri
mbulon letrat qe s'duhen
aty u zverdhen faqet
aty germat u shuhen.
Aty humbasin radhet,
ku mallet derdhur qene,
aty jep shpirt mellani,
pasi cepat u brene.
Aty rroposen thelle
hem ndjenjat e kaluara
hem dashurite e tashme...
Dhe po te jem nen toke
qe vdiqa ti mos thuaj,
Me shkruaj edhe nen toke,
se dhe une do te te shkuaj.
Dhe kur te shkruaj une
do dridhet kallamari,
do skuqet boje e zeze
me flakerima zjarri.
Se kur te shkruaj une,
do shkruajne eshtrat e mia,
do shkruaje gjaku im
gjithe ngulc nga dashuria.
Do mbetet letra udhes
si shpend ne zjarr kalitur
me dy flatra te vogla
dhe nje adrese te ndritur.
Si zog qe per foleqiell,
ajer do te kete
mishin gishterinjte e tu
dhe frymemarrjen vete.
Do mbetesh ti e zhveshur
tek dridhesh me ngadale
e gatshme ta ndiesh letren,
pas gjoksit tend te vale.
Dhe po te jem nen toke
qe vdiqa ti mos thuaj.
Me shkruaj edhe nen toke
se dhe une do te te shkruaj.
Nje leter dje kam pare
se si ngeli pa zot
mbi sy tek i flatronte
dikujt qe s'ngrihej dot.
Letra qe mbesin gjalle
dhe per te rene tregojne
qe regetijne si njerez
vec sy s'kane te shikojne.
Kur dhembeqenzit rriten
une ndiej prane veshit tim,
fermim'n e letres sate
tamam si nje gjemim.
Dhe mos e marsha zgjuar,
edhe ne gjume do ta marr ate leter
dhe do kullojne plaget
si kallamare te vjeter.
Dhe do celin buzet plaget
drejt puthjeve te tua
dhe tek levizin lehtas
do thone prap:Te dua!
Dhe po te jem nen toke,
qe vdiqa ti mos thuaj,
me shkruaj edhe nen toke,
se dhe une do te te shkruaj!
Wolf Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-08, 12:09   #5
Wolf
GjaKoViLLe
 
Avatari i Wolf
 
Anėtarėsuar: 30-08-05
Vendndodhja: Gjakovė
Postime: 339
Wolf e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Wolf
Gabim Titulli: Vargje Pėr Ty

Tė prita

Nė njė ditė pa diell tė prita tė mė vije,
e t’mė falje ndriēimin.

Nė njė natė pa hėnė tė prita,
tė mė falje dritė.

Nė njė ditė tė nxehtė tė prita
tė mė falje freskinė e shiut.

Nė njė mbrėmje tė vetmuar tė prita
tė mė bėje shoqėri.

Nė njė ditė tė pikėlluar tė prita
tė mė falje gėzim.

Por nė vend teje erdhi ankthi,
nė vend teje erdhi loti,
nė vend teje erdhi vetmia,
pėr tė mė falur trishtim,
pėr tė mė falur mjerim!
Wolf Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-08, 12:13   #6
Wolf
GjaKoViLLe
 
Avatari i Wolf
 
Anėtarėsuar: 30-08-05
Vendndodhja: Gjakovė
Postime: 339
Wolf e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Wolf
Gabim Titulli: Vargje Pėr Ty

E dashura ime !!!

Zgjidh atė!
Nėse do tė duhet tė zgjedhėsh....
midis meje dhe tij
sepse unė nuk dij te flas....
vetėm fjalet e duhura siē flet ai...
unė..nuk mund te bėj...
vetem gjėrat e duhura...siē i bėn ai,...
unė....nuk ia arrij....tė tregoj....
sa shumė tė dua....aq shumė....
sa qė tė tregon ai....
pėr tė bėrė tė lumtur....
Nėse unė...do tė kisha qenė ti...
s'do tė mė kishe zgjedhur kurrė mua!...
Zgjidhe atė..
Keshtu nuk e humb asnjėrin.....
Unė s'do tė pushoj kurrė....
nė ty,duke menduar!.....
unė..... humba.....!!!
gjithė ē'ka prej jetės sime.....
edhe pse jetoj..... tash nuk e di.....
qėllimin e vazhdimit.....
tė jetės sime.....
dhe si do perfundon kjo.....
nuk e di.....
me tė vėrtetė nuk e di.....!!!??
por...njė gjė e di dhe jam...
i sigurt tėr jetėn se zemrėn...
time do ta kesh gjithė njė...!!!
Wolf Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-08, 12:14   #7
Wolf
GjaKoViLLe
 
Avatari i Wolf
 
Anėtarėsuar: 30-08-05
Vendndodhja: Gjakovė
Postime: 339
Wolf e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Wolf
Gabim Titulli: Vargje Pėr Ty

E di se


E di se
buzeqeshjen time
ti dikur ma vodhe
e pluhur hodhe
shpirtit tim!

E di se e din
se edhe zogjet tė kane peshperitur
se sa shume me mungon...

E di se
sonte heshtja tė shoqeron,
ndoshta mendon pėr mua,
por c'te bėj unė
kur s'mė lejon tė tė tregoj
se sa shume tė dua??????


Shume larg sonte
nga Ti
shume larg
qė tė behemi bashkė

Ti atje diku
mbyt heshtjen
duke kenduar kengen tone
E une kėtu duke ėndėrruar
tė jem nė perqafimin tėnd!

Mė mungon njė pėrqafim
njė fjalė, njė puthje nga Ti!
Wolf Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-08, 12:14   #8
Wolf
GjaKoViLLe
 
Avatari i Wolf
 
Anėtarėsuar: 30-08-05
Vendndodhja: Gjakovė
Postime: 339
Wolf e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Wolf
Gabim Titulli: Vargje Pėr Ty

Pėr Ty !

Mos mė kėrko tė lutem
nėn dhe unė do tė futėm
Nė detin pa ngjyrė
se nuk kamė mė fytyrė.

Me gjoksin pėrpara
I fyer si herkule
Pa dashje tė thashė
ma s'do mė kesh kurr.

Nuk ishin fjalėt e zemrės
as ato tė shpirtit
dolėn nga goja ime
por nuk i thashė unė kurrė.

E di do mė kėrkosh
ndonjė ditė tė marr
e zemrėn akoma
do ta kesh si zjarrė.

Nė zemrėn e dashur
rrėnjet i kanė ven
njė ajzberg i vjetėr
dhe nuk ka mė vend
as pėr at fjalėn...lamtumirė
nuk do tė dua mė askend.

Tė kam dashur si jetėn
mė shumė se vetėvehtėn
dhe dua akoma
ato duar tė tua
qė pergdhelja e tyre
kishte shumė aroma.
Wolf Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-08, 12:15   #9
Wolf
GjaKoViLLe
 
Avatari i Wolf
 
Anėtarėsuar: 30-08-05
Vendndodhja: Gjakovė
Postime: 339
Wolf e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Wolf
Gabim Titulli: Vargje Pėr Ty

Pėrse...

Pėrse jemi tė ndarė
Dhe s'jemi tė bashkuar
Pėrse zoti na ka vrarė
kaq shumė jemi larguar?

Pėrse syt e mi
Po rrjedhin lot,
Nga qė jemi larg
Dhe s'tė pėrgdhel dot

Zemra nuk mė rreh
Se nuk dėgjon gėzim
Sepse ti mungon
Nė krahėrorin tim

Pėrse zemra s'mė rreh
Se pėr ty ka ndjenja
Pėrse syri s'mė sheh
se ti je rrezja

ta zgjedhesh njė rrugė
Sa nuk ėshtė shumė vonė
Qė tė vish tek unė
Zemrat ti bashkojmė

ti je pėllumbesh
Unė jam pėllumb
Nė zemrėn time
Gjithėmonė do tė jesh.
Wolf Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-08, 12:16   #10
Wolf
GjaKoViLLe
 
Avatari i Wolf
 
Anėtarėsuar: 30-08-05
Vendndodhja: Gjakovė
Postime: 339
Wolf e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Wolf
Gabim Titulli: Vargje Pėr Ty

Bindju ndjenjės qė kam pėr ty"


Bindu ndjenjės qė kam pėr Ty....
me shiqim mė lėmon
sikur mė pėrgėdhel
dhe ēdo herė si tė jetė
hera e parė
une ēdo herė mendoj
se do ndalėt prej qetėsisė
sė pastėr do zhduket
dėshiroj..!!!
tė mos ndalėt,ti mė je nė gjak...

mė duhesh nė kėtė moment
kur nuk ndihem mirė
tė jesh pran meje
edhe pse je larg
afro shpirtin nga unė...
Wolf Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-08, 12:16   #11
Wolf
GjaKoViLLe
 
Avatari i Wolf
 
Anėtarėsuar: 30-08-05
Vendndodhja: Gjakovė
Postime: 339
Wolf e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Wolf
Gabim Titulli: Vargje Pėr Ty

Shtrati i dashnorėve

Shtrati ynė do tė jetė i parfumuar
e divaneve pėr rreth,tė thellė si varre
stolisur plot lule tė rralla
mbledhur enkas nėpėr qiej.

Duke djegur prushin e fundit,
zemrat tona do tė bėhen pishtare
e do hedhin njė dritė tė dyfishtė
nė zemrat tona si dy pasqyra binjake.

Nė njė mbremje nė rozė e blu mistike
ne do tė reflektojmė tė njeten dritė
pėrzier plot vaj,rėnkime e lamtumira.

Pastaj njė engjull
duke hapur portat
e qiejve do na ringjallė
e flakėt e shuara do rimarrin jetėn
besnik e tė lumtur....!
Wolf Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-08, 12:17   #12
Wolf
GjaKoViLLe
 
Avatari i Wolf
 
Anėtarėsuar: 30-08-05
Vendndodhja: Gjakovė
Postime: 339
Wolf e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Wolf
Gabim Titulli: Vargje Pėr Ty

Syte e tu....

Here me mbysin ,here me ngjallin
Here me shuajn ,here me kallin
Here me shtangin,here me dridhin
Here me cmendin ,here me lidhin

Here sa embel me qetesojn
Here sa ashper me terbojn
Here sa bukur dine te flasin
Here sa tmerrshem dine te vrasin

Here me bejn te te dua
Here te te urrej deri ne pa fund
Here te te kem kudo me vete
Here te te mos shoh kurr ne jet

Edhe te bukur edhe te rrezikshem
Edhe te kendshem edhe te frikshem
Edhe lule edhe therre
Edhe drit edhe terr

Shum te quditshem megjithate
Perulju Zotit per ket dhurat
Se rrall jan ata qe mbajn
Sy qe syve tu u ngjajn............
Wolf Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-08, 12:18   #13
Wolf
GjaKoViLLe
 
Avatari i Wolf
 
Anėtarėsuar: 30-08-05
Vendndodhja: Gjakovė
Postime: 339
Wolf e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Wolf
Gabim Titulli: Vargje Pėr Ty

BINJAKE SHPIRTEROREQė ditėn kur tė njoha ty

Mė nuk jam i vehtes sime...

E tash e tutje nuk jemi mė dy

Por vetėm nje o zemra ime.Pėr ty,orė e ēast mendoj unė

Dhe ti nė ēdo sekondė pėr mua.

Unė nė stuhi tė jam si njė gunė

Dhe ti nė shkretėtirė mė je krua.Dy "binjakė shpirtėrorė" o shpirti im.

Tash e tutje,unė jam ti e ti je unė.

Ti Mėngjez i bukur e unė Agim,

Nuk na tremb as Stuhi e as Furtunė...Njėshi nuk do qe asgjė o shpirti im

Dhe te dyshi unė ty tė gjeta,

Tė paēa binjake tė shpirtit tim

Sa te jenė Dielli, Ajri, Uji e Jeta !
Wolf Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-08, 12:18   #14
Wolf
GjaKoViLLe
 
Avatari i Wolf
 
Anėtarėsuar: 30-08-05
Vendndodhja: Gjakovė
Postime: 339
Wolf e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Wolf
Gabim Titulli: Vargje Pėr Ty

Ē'ESHTE DASHURIA?

Le te isha me I zgjuari I botes

le te flisja te gjitha gjuhet e saj

po ti mungonte dashuria botes

do te isha nje motorr pa vaj.Ne se profet do te isha bere

te dija cdo mister ne bote,

te levizja nje mal te tere

pa dashuri do te ishte e kote.Nese trupin do tua falja

gjithe te varferve per ushqim

Pa patur nje dashuri te madhe

gjithecka nuk kishte kuptim.Nese do te gezohesha une

ne hare e lumturi pa cmire

perseri nuk eshte pune

pa dashuri do isha pus me hirre.Nese do te duroja gjithemone

ligesite e botes pa perjashtim

dhe po te fluturoja si shqiponje

pa dashuri jeta s'ka kuptim.Pa dashuri nje kumbim do te isha

I nje daulle bosh pa akordim

qe nuk pushon as dite as nate

ne kaos tingujsh pambarim.Dashuria jo kurre nuk rri vetem

vella ka besimin e moter shpresen.

Te na thote te verteten kush e di,

pa dashuri a do ta deshem jeten?
Wolf Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-05-08, 12:19   #15
Wolf
GjaKoViLLe
 
Avatari i Wolf
 
Anėtarėsuar: 30-08-05
Vendndodhja: Gjakovė
Postime: 339
Wolf e ka pezulluar reputacionin
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek Wolf
Gabim Titulli: Vargje Pėr Ty

Takimi i Dashurisė sė parėUnė kurrė nuk kam qėnė aq i lumtur

Sa nė takimin e parė tė dashurisė sime.

Erė ėmbėla nė c'do qelizė mė qe futur

Dhe rrėmbeu pėr tėre jetėn zemrėn time.Fytyra ime mu zverdh nė atė ēast,

Kėmbėt refuzuan tė shkojnė tutje,

Ndjeva si miliona tė humbura nė bast

Dhe nuk e di pse pata njė si ngutje.Kujtoj qė gjaku mė vėrshoi nė fytyrė,

Sytė mu errėn,u ndjeva i zėnė nė faj.

Ajo,kopėsht i bukur nė shėmbėlltyrė

Dhe unė i tronditur,kopshtar i saj.Nė atė moment nuk kuptova asgjė

As si unė i nxorra dy fjale:"Tė Dua"!

Rruga ku ishim mu duk krejt pa gurė

Se tė gjithė gurėt ranė mbi mua.Lulen nuk e shikonja por i ndjeja erėn

Megjithėse ishte mezi i dimrit,janar

Thithja erėn e majit,jetoja pranverėn,

Ndihesha si kopshtari qe ka bėrė zarar.Ju betohem qė ne s'folėm asnjė fjalė.

E ē'mund tė flitet nė njė takim tė parė

Kur takohet vajza e bukur me njė djalė?

Mbaj mėnd qė e bukura vetėm ka qarė.Fytyrėn e saj e kam parasysh pėrherė,

Erėmirė,aq tė ėmbėl si Djelli nė agim.

Ē'do takim tjetėr kurrė s'ma dha atė erė,

Zemra ime edhe sot ėshtė nė atė takim.


Wolf Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 17:44.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.