Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 14-06-08, 23:18   #1
Agolli
 
Anėtarėsuar: 14-02-06
Postime: 14,320
Agolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėmAgolli i pazėvėndėsueshėm
Gabim Tregime te zgjedhura..

"...nje TANGO,nje TANGOOO,si pikekthese ,pastaj edhe te vdes..."
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

...Zemra kishte lene peng te rrahuart e saja, ne nje bote tjeter,...isha zhyt thelle ne heshtje ,dhe ndegjoja edhe frymemarrjen time...
...zvarritjet neper Sahare ishin bere te padurueshme dhe percelluese,...gjaku me ishte ngjize,dhe nuk pumponte zemren,e Truri kishte ra ne gjumin qindvjeqar,kurse shpirti shuante etjen neper Oazat ne rrafshin -Fatamorgane,...
*
- kisha harruar te ece,
- kisha harruar te flas,
- kisha harruar te jetoj....
*
....isha vetevarrose ne fund te liqenit,e mbi te kishin mbi likene te bardha ,sa per syte e botes lajkatare,...isha veteflijuar ne nje IKONE -pa fryme,per nje IDEAL - qe me kohe po shkrihej,...
...dhe ,stinet ishin derdh mbi liqe, varg e varg,....
***
..." Nje TANGO ,nje TAAANGO ne nje mengjes te bardhe ..." - thirri Shpirti ne nje nate te gjate,kur yjet po benin shamate,...shperthu Friga ,si nje Demon nga erresira,duke prere ne lulezim filizin e ri,me justifikimin se :
- nese rreshqet kemba ne hapin e pare gjate tangos,..
do te me prehen gjunjet perjetesishte,...
e, cka do te i themi DHEMBJES ,pastaj .....
e nga dhembja e perjetshme, ZOR se do te qohesha ne kembe me,.....
...
... kishte trazuar Friga - Shpirtin ,...
e Truri kishte ra ne nje dileme te thelle,....kurse Shpirti fuqishem,prap kishte vazhduar te besoj ne enderren,...
***
... Hena kishte lundruar neper qiell,nga larte embel kishte buzeqeshe ,here pas here duke u fsheh pas reve me politese,
...tinezishte kishte sodit SILUETAT afer liqenit,,,iu kishte fale shkelqim,dhe me diskrecion te thelle kishte ruajt fshehtesine,...pastaj ne heshtje ,
kishte vendose te behej - KUMBAR.
*
" ....nje TANGO ,vetem nje TANGOOO ne jete,,,...
-qe te rilind si nje FOSHNJE E PAFAJSHME ,
-qe te filloj belbezimin ,me dy fjalet e para,....
-qe te filloj dora-kembas UDHETIMIN,..."
...nje TANGO ,,,nje TANGOOO qe te merr me vete dhe nuk te kthen.......nje tango si pikkthese.
...nje tango qe te con peshe.....qe nje bote te tere ve ne levizje...
*
...sec ishin deh edhe MUZAT nga kjo thirrje ,dhe kishin filluar vallen e tyre per rreth,duke i fal magji te plotepushtetshme nje Dielli qe po lindte,.....
ps, me lejen e Legendes dhe natyrisht pelqimin tim, vendosa qe ta solli kete tregim, te shkruar nga dora e saj dhe pikat qe me/na kan munguar...poashtu shkrimet domethenese

Burimi;Ippo Legenda
Marrė ose huazuar


__________________
Stars can't shine without darkness!

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Bond : 19-06-08 nė 00:40
Agolli Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 15-06-08, 16:52   #2
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Avatari i Linka_pz
 
Anėtarėsuar: 08-03-07
Vendndodhja: Ne Qytetin Historik
Postime: 12,347
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tregime te zgjedhura..

Tregim shume i bukur i kam dhene koment edhe atje por edhe ketu se me ka pelqyer shume .

.....shkrimet e
Ippo Legenda jane shkrime qe me pelqejne jashtzakonisht ,me vjen keq qe edhe ketu nuk e kemi prezent shpesh .

__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 01:23.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.