Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 06-11-08, 08:40   #1
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim Deshmori-Gasper Karaqi

Ėshtė mbajtur akademi pėrkujtimore nė nėntė vjetorin e rėnies tė dėshmorit Gaspėr Karaqi. Pėr kujtimin e veprės dhe kontributin e dėshmorit Gaspėr Karaqi , nė luftė pėr lirin e Kosovės, nė pallatin e kulturės “Asim Vokshi”, kanė fol bashkėluftėtarė tė ti, personalitete tė larta politike e institucionale.“ Dėshmori Gaspėr, ra nė altarin e lirisė pėr tė mos vdekur kurrė. La pendėn e rroku pushkėn pėr lirin e Kosovės, pėr nxėnėsit e ti qė tė jetojnė tė lirė”, ka thėnė kryetari i KK-sė sė Dr. Pal Lekaj. “ Tashti ku edhe pak ditė pritet tė shpallet pavarėsia e Kosovės, vepra dhe flijimi i dėshmorit Karaqi, do tė jetė edhe mė madhėshtore”, ka thėnė Lekaj. “Liria vejnė kur nuk i frikohesh vdekjes, sikur nuk u frikua as dėshmori Karaqi. Dhe jeta nuk ėshtė jetė aty ku mungon liria”, ka thėnė pėr dėshmorin Gasper Karaqi, bashkėluftėtari nėnkoloneli nė TMK, Fehta Bekolli, nė akademinė pėrkujtimore qė ėshtė mbajtur sot nė nėntė vjetorin e rėnies sė dėshmorit Karqit nė luftėn e UĒK-sė. Bekoli, ndėrkohė para shumė pjesėmarrėsve nė akademinė pėrkujtimore nė Gjakovė, ka thėnė se “ Gaspri nuk kishte rrugė tė mbyllura. Ai ishte ndėr dhjetė luftėtarėt e parė nė Zonėn e Pashtrakut, qė ju bashkuar luftės pėr lirin e Kosovės. Ndėrsa ka shtuar se Karaqi ishte i dashur pėr tė gjithė por mė sė shumti e deshi lirin pėr tė cilėn edhe flijoi jetėn. “ Karaqi e flijoj jetėn pėr tė pas jetė tė tjerėt nė Kosovėn e lirė”, ka thėnė Bekolli. Nė kėtė akademi pėrkujtimore tė dėshmorit Gaspėr Karaqit, merrnin pjesė bashkėluftėtar, prestar tė TMK-sė, SHPK-sė, KFOR-it, dhe qytetarė nga gjithė rajoni i Gjakovės. Ndėrsa ėshtė shfaqė edhe njė program kulturo-artistikė nė shenjė nderimi tė veprės sė dėshmorit Gaspėr Karaqi.


__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 11:05.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.