Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Biologji
Emri
Fjalėkalimi
Biologji Veēoritė fizike, sjellja e organizmave, klasifikimi i tyre, prejardhja dhe zhvillimi i llojeve e ndėrveprimi qė kanė njėra me tjetrėn nė lidhje me mjedisin.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 13-11-08, 00:17   #1
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Nje gjen qe bllokon HIV-in

Nje ekip kerkuesish nga Univesiteti i Albertas ne Edmonton, ka arritur te zbuloje nje gjen qe eshte i afte te bllokoj HIV-in dhe te ndaloje me pas edhe zhvillimin e SIDA-s. Stéphan Barr nje studiues i Departamentit te Mikrobiologjise Mjekesore dhe Imunologjise, deklaron se ekipi i tij ka arritur te identifikoje nje gjen te quajtur TRIM22 qe eshte ne gjendje te bllokoje infeksionin e HIV-it ne nje kulture qelizore duke e ndaluar virusin te ndertohet. “Kur futim kete gjen ne qeliza, ai arrin te ndaloje bashkimin dhe formimin e virusit HIV” pohon z.Barr. “Kjo do te thote qe virusi nuk mund te dale nga qelizat qe ka infektuar per te infektuar te tjera, duke bllokuar ne kete menyre perhapjen e virusit.”
Per te treguar rendesine e ketij gjeni, Barr dhe ekipi i tij kane bllokuar aktivitetin e TRIM22 ne disa qeliza duke verejtur nje fenomen interesant: pergjigja normale e Interferonit, nje proteine qe koordinon sulmet e organizmit kunder infeksioneve virale, nuk eshte shfaqur e plote duke mos arritur te luftoje infeksionin e HIV-it. “Kjo do te thote se TRIM22 luan nje rol thelbesor ne organizmin tone per te luftuar HiV-in. Rezultatet jane teper interesante pasi tregojne se organizmi yne permban nje gjen qe eshte i afte te ndaloje perhapjen e HIV-it.”
“Tipe te reja te virusit HIV, rezistente ndaj trajtimeve tradicionale shfaqen ne vazhdimesi, per kete arsye, eshte e nevojshme te krijohet nje menyre me natyrale per te bllokuar HIV-in. Zbulim i ketij gjeni qe ndodh natyralisht ne qelizat tona mund te jete nje rruge e re ne kete drejtim” deklaron z. Barr.
Gjeni eshte ne gjendje te bllokoje bashkimin e virusit, keshtu ne te ardhmen duke studiuar sjelljen e tij do te qeme ne gjendje te ndertonim medikamente ose vaksine qe sillen ne te njejten menyre duke imituar efektet e ketij gjeni. “Jemi duke studiuar arsyet se pse ky gjen nuk funksionon tek personat e infektuara nga virusi dhe duke kerkuar nje menyre per ta aktivizuar kete gjen tek keta individe” ka shtuar Barr. “Shpresojme se kerkimet do te cojne ne zbulimin e medikamenteve ose vaksinave te reja qe mund te ndalojne perhapjen nga nje person ne nje tjeter, ose perhapjen e HIV-it brenda te njejtit organizem, do te analizojme gjithashtu aftesine e ketij gjeni per te luftuar viruse te tjere” perfundon ai.
Zbulimi eshte publikuar ne The Public Library of Sciences Pathogens me 28 shkurt te ketij viti.Marre nga: bulletins-electroniques.com


__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 15:40.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.