Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kultura kombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Kultura kombėtare Materiale tė reja, zbulime dhe ide personale per gjuhėsinė, artin, historinė ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 18-12-08, 18:22   #1
Psikologu
Shpirt shyptari
 
Avatari i Psikologu
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Postime: 6,907
Psikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėmPsikologu i pazėvėndėsueshėm
Gabim Njė zbulim tjetėr interesant nė Butrintin antik

Ekspedita arkeologjike shqiptare, e drejtuar nga shefi i sektorit arkeologjik tė Butrintit dr.as.prof.Dhimitėr Ēondi, zbuloi njė shtatore mermeri nė madhėsi natyrale.
Sipas Ēondit "Zbulimi i rėndėsishėm ndodhi paraditen e sė shtunės, pikėrisht nė afėrsi tė teatrit antik". Ēondi tha se "mund tė kemi tė bėjmė me portretin e Minervės".

Arkeologėt thonė se "ky ėshtė zbulimi i parė i njė vepre tė tillė nė madhėsi natyrale, qė pas ekspeditės sė ndėrmarrė kėtu nga misioni arkeologjik italian i kryesuar nė vitet 1926-28 nga arkeologu i shquar italian, Luigi Maria Ugolini". Nė tė njėjtin vend arkeologėt shqiptarė kishin zbuluar gjatė vitit 1991 kokėn e Aleksandrit tė Madh.

Ky zbulim ndodh nė teatrin antik tė Butrintit pak ditė para mbėrritjes atje tė trupave teatrore nga Ballkani e mė gjerė, pjesėmarrėse nė edicionin e tretė tė Festivalit Ndėrkombėtar tė Teatrove "Butrint 2000".

Zbulime intersante janė shėnuar kėto kohėt e fundit. Pėrpara disa kohėsh, nė njė gurore nė fshatin Qukės-Skėnderbe tė Komunės sė Quksit nė rrethin e Librazhdit, ėshtė zbuluar njė pėrkrenare ushtarake prej metali tė ēmuar e kohės sė Skėnderbeut. Ky zbulim ėshtė bėrė nė mėnyrė tė rastėsishme gjatė punimeve qė kanė bėrė nė atė vend, pronarėt e tokės. Sipas dėshmitarėve tė kėtij zbulimi, thesari datohet i varrosur qė nė shekullin XV. Pavarėsisht nga kjo, pėrkrenarja ėshtė ruajtur nė gjendje shumė tė mirė, edhe pse ėshtė gjetur nė njė thellėsi mjaft tė madhe. Sipas tyre, ajo jo vetėm qė ka vlera historike, por ajo ėshtė bėrė nga metal i ēmuar dhe mjaft i bukur si punim artizanal, pėr rrejdhojė edhe i kushtueshėm.


__________________
Njerzitė fisnikė , me ligjeraten e tyre , fitojnė mė shumė armiq, sesa njerzit e ligj me veprimet e tyre tė liga.

Zhan Pol
Psikologu Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:04.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.