Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia
Emri
Fjalėkalimi
Shkenca & Teknologjia Zhvillimi i shkencės, tė rejat dhe tė arriturat e fundit nga shkenca dhe teknologjia.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 27-01-09, 17:28   #1
Idila
Larguar
 
Anėtarėsuar: 10-11-08
Vendndodhja: Iliridė!
Postime: 11,049
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Gabim Njė satelit pėr tė kontrolluar efektin serrė

Ēdo tre ditė, pėr pesė vjet, do tė dėrgojė tė dhėnat mbi nivelin e dioksidit tė karbonit dhe metanit nga 56 mijė pika kontrolli nė gjithė botėn.Japoni- Ėshtė sateliti i parė nė botė qė lėshohet nė hapėsirė pėr tė matur gazrat qė shkaktojnė efektin serrė. E ka lėshuar Japonia, ėshtė njė raketė H-2A qė bashkė me satelitin kryesor “Ibuki” do tė nxjerrė nė hapėsirė dhe shtatė satelite mė tė vegjėl.
Quhet “Ibuki” (”gjallėri” nė gjuhėn japoneze) dhe ėshtė prodhuar nga Mitsubishi Heavy Industries me njė ēmim prej 159 milionė dollarėsh. Do ndihmojė shkencėtarėt qė tė llogarisin dendesine e dioksidit tė karbonit dhe metanit qė vjen nga ēdo pikė e Tokės: 56 mijė pika tė tilla kontrolli, ku pėrfshihen dhe atmosfera sipėr deteve e oqeaneve dhe ajo e Vendeve nė Zhvillim, pėr tė cilat sot nuk mund tė kemi tė dhėna tė sakta pėr vėllimin e lėshimit tė gazrave tė tilla.
“Ibuki”, do qėndrojė nė orbitė, nė njė lartėsi prej 666 kilometrash, nga ku, me dy sensorė do tė bėjė regjistrimin e tė dhėnave ēdo tre ditė pėr pesė vjet rresht.
“Ėshtė e rėndėsishme qė tė njihet mė mirė dhe tė kontrollohet pėrqendrimi i kėtyre gazrave, pėr tė kėrkuar qė tė parandalojmė rrjedhojat e shtimit tė tij, qė nė vitet e ardhshme mund tė jetė me pėrmasa katastrofale pėr ambientin”- shpjegojnė nga Jaxa, agjencia aerospaciale japoneze.


__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:09.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.