Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Mėsime nga Bibla
Emri
Fjalėkalimi
Mėsime nga Bibla Besimtarėt qė i pėrkasin besimit tė Krishtere mblidhen nė kėtė forum pėr tė diskutuar mbi mėsimet e nxjerra nga Bibla dhe jetaPėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 11-04-09, 10:58   #1
gjithqkadrejt
gjithqkadrejt
 
Anėtarėsuar: 28-03-09
Vendndodhja: kumanov
Postime: 9
gjithqkadrejt i vlerėsuar mirė
Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek gjithqkadrejt
Gabim dita e re

pse krishteret nuk e pranojn te verteten e ksaj bote


gjithqkadrejt Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 11-04-09, 12:17   #2
pirro
FUND!
 
Avatari i pirro
 
Anėtarėsuar: 17-12-05
Postime: 4,460
pirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėmpirro i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek pirro
Gabim Titulli: dita e re

Cka ki Komunanove??
__________________
ka me u bo mire..!!

FUND!
pirro Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 11-04-09, 18:33   #3
Scooby-Doo
 
Avatari i Scooby-Doo
 
Anėtarėsuar: 28-02-09
Postime: 81
Scooby-Doo i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: dita e re

Aj larte vetem po qudite me natyren e nje pjese te njerzimit, (a nuk esht vertet njeriu i quditshem?)
__________________
"O biri Ademit! Ti nuk je asgje tjeter vetem se nje grumbull ditesh.Me kalimin e nje dite,kalon edhe nje pjese e jotja"
Scooby-Doo Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-04-09, 22:29   #4
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: dita e re

Njeriu eshte i ēuditshem, sidomos kur te mendoje qe e "ringjalle" "zotin" : 2 here ne vit nga katoliket, plus 2 here nga orthodokset, gjithsej 4 x (here) mbrenda 1 viti !!
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-01-10, 10:15   #5
INPERATORE BT
Legend is back
 
Avatari i INPERATORE BT
 
Anėtarėsuar: 28-01-10
Vendndodhja: n'shqiptari
Postime: 65
INPERATORE BT i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: dita e re

shoki shum tru zog koke...makresh me ty po flas. ortodokset kan data tjera e ne festojm me data tjera porse nje fest osht. Merre shembull musliman dhe bektashian nje kuran shfrytezojn si burim dije porse bektashianet llullaten raki e muslimanet thojn osht haram, ose puna hajmelive njoni thot haram e tjetri vazhdon punen, nisoj apo jo tru zog
__________________
Bonu shok me armiqt tu per me m'sulmu..
INPERATORE BT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-01-10, 10:34   #6
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: dita e re

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga INPERATORE BT
shoki shum tru zog koke...makresh me ty po flas. ortodokset kan data tjera e ne festojm me data tjera porse nje fest osht. Merre shembull musliman dhe bektashian nje kuran shfrytezojn si burim dije porse bektashianet llullaten raki e muslimanet thojn osht haram, ose puna hajmelive njoni thot haram e tjetri vazhdon punen, nisoj apo jo tru zog
Bektashinjet jan fun e kry haram.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-01-10, 11:34   #7
roadrunner
Shote Galica
 
Avatari i roadrunner
 
Anėtarėsuar: 07-09-09
Vendndodhja: N'dor t'dades tem
Postime: 9,779
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: dita e re

Kush tha se muslimant nuk e konsummojn alkoolin. Lexo bre, tani shkruj. Lexo se krejt librat jane per njerzimin.
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga INPERATORE BT
shoki shum tru zog koke...makresh me ty po flas. ortodokset kan data tjera e ne festojm me data tjera porse nje fest osht. Merre shembull musliman dhe bektashian nje kuran shfrytezojn si burim dije porse bektashianet llullaten raki e muslimanet thojn osht haram, ose puna hajmelive njoni thot haram e tjetri vazhdon punen, nisoj apo jo tru zog
__________________
Nuk kam firme, jam fukara

Kosova, vendi me romantik ne bote. Te gjithe ta mbajn qirin :D.
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-01-10, 12:06   #8
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: dita e re

dite e re .!
se pse kur flasim per fene kam ardhur ne perfundim definitive.
te diturit e respektojne , injorantet e polimizojne ..?
..keshtu rrokulliset cdo dite e re ,me shprese te re..!
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-01-10, 12:19   #9
Domira
 
Avatari i Domira
 
Anėtarėsuar: 02-02-05
Postime: 16,716
Domira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėmDomira i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: dita e re

Dita e re (cdo dite e re) i lashte pa fuqi te ''laviret e pushtetshme''...!
__________________
Ėndrrat e mia dua ti fal vetem ty!
Domira Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-01-10, 09:26   #10
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,691
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: dita e re

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore
dite e re .!
se pse kur flasim per fene kam ardhur ne perfundim definitive.
te diturit e respektojne , injorantet e polimizojne ..?
..keshtu rrokulliset cdo dite e re ,me shprese te re..!
Po e perkthyem shqip kete qendrimin e me siperm po i bie se:
Nga shkaku se Feja "Polemizohet vetem nga Injorantet" ka mbete ne te njejten gjendje sikur para 2000 viteve!!
Kurse "TE DITURIT" pervec rrespektit nuk kan kohe te mirren me te!
Une ,kur takoj nje plak ne rruge,ndoshta i ndihmoj me e kalu semaforin por mandej iku sepse mua me ngutet ....apo!!!

Apo ndoshta eshte nje filozofi me e thelle qe nuk ka per objekt fene por "Injorantet" dhe te "Diturit"
" E DIJE SE S'DIJE"
Kjo eshte pasqyra e nje "Injoranti" te DITUR !
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-01-10, 12:02   #11
INPERATORE BT
Legend is back
 
Avatari i INPERATORE BT
 
Anėtarėsuar: 28-01-10
Vendndodhja: n'shqiptari
Postime: 65
INPERATORE BT i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: dita e re

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga roadrunner
Kush tha se muslimant nuk e konsummojn alkoolin. Lexo bre, tani shkruj. Lexo se krejt librat jane per njerzimin.
shoki spo munet kush me ju kuptu juve... njoni thot osht haram me pi raki e tjetri thot hajde gzuar , qa o puna juj vlla ???? me sa di un sipas kuranit ndalohet konsumimi alkoholit, a e pin ti a jo ajo osht problem i joti
__________________
Bonu shok me armiqt tu per me m'sulmu..
INPERATORE BT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 31-01-10, 12:11   #12
roadrunner
Shote Galica
 
Avatari i roadrunner
 
Anėtarėsuar: 07-09-09
Vendndodhja: N'dor t'dades tem
Postime: 9,779
roadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėmroadrunner i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: dita e re

Pyetje:
Selam alejkum!
Pse ėshtė haram pirja e alkoolit?

Pėrgjigje:
Alejkum selam!
Padyshim se tė mirat dhe tė dobishmet Allahu nuk i ka ndaluar.
Njeri si krijesė e ēmuar dhe e dalluar e Allahut ndryshon nga krijesat e tjera me shumė gjėra,por ajo qė e bėn atė tė ketė tretman tė veēantė nga Allahu ėshtė logjika dhe arsyeja qė e posedon.
Si i tillė ėshtė mėkėmbės i Allahut nė tokė.Kurdo qė njeriu e humb arsyen,shndėrrohet nė njė krijesė tjetėr,qė nuk i pėrngjanė mė vetes si krijesė, aq sa i pėrngjanė kafshėve.
Pra mbetet si krijesė biologjike qė ha e pi dhe nuk di pse jeton.
Allahu jo vetėm qė njeriun e nderoi me mendje,por i kushtoi rėndėsi tė veēantė ruajtjes sė mendjes nė tė gjitha mėnyrat.
S’ka dyshim se dehja me pije alkoolike ėshtė nė kundėrshtim tė drejtpėrdrejt me ligjet e Allahut nė natyrė.
Konsumimi i alkoolit ēon te mbulimi i mendjes me ē’rast njeriu nuk ėshtė nė gjendje ta kontrollojė vetveten dhe tė dijė se ēka vepron.
Nė gjendjen e tillė mund ta vrasė dikė,ta shajė,ta keqtrajtojė,ta plaēkitė,ta prek nderin e huaj,ta prek pasurinė e huaj etj.
Pėr tė mos ardhur deri tek kėto rreziqe,Allahu ia ka ndaluar njeriut rreptėsisht qė ta mbajė,ta shesė,ta shėrbejė,ta prodhojė,ta stimulojė e sidomos ta konsumojė alkoolin.
Allahu thotė:“O besimtarė!Me tė vėrtetė,pijet alkoolike,bixhozi,idhujt dhe shigjetat e fallit janė vepra tė ndyta nga punėt e djallit.
Prandaj,largohuni nga kėto,me qėllim qė tė shpėtoni!Vėrtet,djalli me pije alkoolike dhe me bixhoz kėrkon qė tė fusė midis jush armiqėsi e urrejtje dhe t’ju shmangė nga tė kujtuarit e Allahut dhe kryerja e namazit.
Prandaj,a po hiqni dorė?(Maide,90)

Allahu I Madhėrishėm e ka ndaluar alkoolin si masė preventive pėr ta ruajtur mendjen e njeriut dhe qetėsinė nė shoqėri.
Nė anėn tjetėr,dėmet e alkoolit nė aspektin shėndetėsor janė aq tė shumta sa qė nuk gjen askund asnjė institucion apo institut mjekėsor qė flet fjalė tė mira apo tė favorshme pėr alkoolin dhe konsumuesit e tij.
Ndoshta e gjithė bota vuan prej tij dhe e limiton konsumimin e tij thuajse nė tė gjitha mėnyrat, por u mungon shprehja islame “haram” nė ēdo kohė dhe nė ēdo vend.
Sido qė tė jetė,pėr alkoolin mė sė lehti ėshtė ta dimė arsyen e ndalimit sepse njeriun mė tė afėrt dhe mė tė dashur tė familjes,qė ėshtė i ēmendur detyrohemi ta lėvizim nga gjiri familjar drejt ndonjė qendre rehabilituese.
A thua vallė,ēka me ata qė veprojnė pėr humbjen e qėllimshme tė mendjes,qoftė edhe nė interval tė shkurtėr!
Allahu e di mė sė miri!Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga INPERATORE BT
shoki spo munet kush me ju kuptu juve... njoni thot osht haram me pi raki e tjetri thot hajde gzuar , qa o puna juj vlla ???? me sa di un sipas kuranit ndalohet konsumimi alkoholit, a e pin ti a jo ajo osht problem i joti
__________________
Nuk kam firme, jam fukara

Kosova, vendi me romantik ne bote. Te gjithe ta mbajn qirin :D.
roadrunner Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-02-10, 00:53   #13
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: dita e re

Dita e Re, nafaka e Re!
__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-02-10, 13:53   #14
INPERATORE BT
Legend is back
 
Avatari i INPERATORE BT
 
Anėtarėsuar: 28-01-10
Vendndodhja: n'shqiptari
Postime: 65
INPERATORE BT i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: dita e re

roadrunner kemi pershendetje me te vertet shum te bukura ne gjuhen ton te embel shqipe... mos u ofendo se nuk ta thash me qellim ofendimi por qellim vetedijesimi ... faleminderit per mirkuptim!!
__________________
Bonu shok me armiqt tu per me m'sulmu..
INPERATORE BT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 01-02-10, 14:03   #15
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: dita e re

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh
Bektashinjet jan fun e kry haram.
Tė njėjtėn gjė e thonė ata pėr muslimanėt!!


__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 12:02.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.