Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 08-05-09, 16:31   #1
[email protected]
 
Avatari i Odise@
 
Anėtarėsuar: 03-05-09
Postime: 83
Odise@ i vlerėsuar mirė
Gabim Thėnje Pėr Gjuhėn Shqipe

THĖNJE PĖR GJUHĖN


Kur flet pėr gjuhėn, flet pėr gjithēka, historia e gjuhės ėshtė historia e kombit, e historia e Gjuhėsisė sė Pėrgjithshme, ėshtė Historia e Botės! (Nezir Myrta)


Gjuha mė e bukur, mė e shkurt e me kuptim tė gjatė, ėshtė gjuha qė flet populli dhe mjerė ata linguistė, qė i largohen gjuhės sė popullit, duke e dredhur e pėrdredhur pėr rrėnjesh, gjoja po e modernizojnė, e tjetėrsojnė keq dhe duket sikur e nxierr njė gjuhė si organ anatomik dhe e qet nė njė tavolinė operacioni, ia operon nervin e tė folurit, duke ia humbur origjinalitetin dhe duke e kthyer nė njė gjuhė qė dridhet nė gojė artificialisht! Nezir Myrta


Jo, thėnie, thėnia, por thėnja, thėnjet, se thėnia, thėniat ėshtė edhe morri i vogėl nė kokė, nga thėniat bėhen morrat, pra nuk duhet ēoroditur gjuha, kur nuk ėshtė e ēoroditur. Thėnje ėshtė fjalė shqipe jona dhe ka kuptimin: the nje, njė the, the njė thėnje, the njė theori, the njė themė, the njė thezė. N.Myrta


Ashtu sikur nuk tė pyet askush: sa ke punuar sot, por - ēka punove sot, poashtu edhe nuk tė pyet askush sa ke shkruar, sa vepra ke shkruar, por - ēka ke shkruar edhe pėr gjuhėn nuk pyesin sa vepra ke shkruar, por - ēka ke shkruar, ēfarė theorishė linguistike ke dhėnė, ashtu sikundėr janė shkruar mijėra vepra pėr relativitetin, por njė Ajnshtajn (Einstein) NJĖGUR, themeloi theorinė e relativitetit dhe njihet si babai i asaj theorie! Nezir Myrta
__________________
FOL E SHKRUAJ BUKUR SHQIP !


Odise@ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 08-05-09, 17:18   #2
Idila
Larguar
 
Anėtarėsuar: 10-11-08
Vendndodhja: Iliridė!
Postime: 11,049
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Thėnje Pėr Gjuhėn Shqipe

A bėn ta shkruaj dhe unė njė thėnje pėr gjuhėn shqipe? :P

Gjuha shqipe sa e bukur, sa e dashur, sa e mirė dhe po aq e dlirė. Buron nga shpirti, sterilizohet nga truri dhe rrjedh nga goja-shqipėto-shqip.
Fol shqip, shkruaj shqip, kėndo shqip, mendo shqip dhe do tė shohėsh se do tė ndihesh shqipėtar krenar dem baba dem.
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 13-05-09, 10:00   #3
Dani11
Banned
 
Avatari i Dani11
 
Anėtarėsuar: 21-12-05
Postime: 2,149
Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11 Dani11
Gabim Titulli: Thėnje Pėr Gjuhėn Shqipe

Privilegj
Dani11 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 15-05-09, 17:43   #4
[email protected]
 
Avatari i Ilir@
 
Anėtarėsuar: 12-05-09
Postime: 146
Ilir@ i vlerėsuar jo keq
Gabim Titulli: Thėnje Pėr Gjuhėn Shqipe

“Gjuha ėshtė tepėr e rėndėsishme pėr t'ua lėnė vetėm gjuhėtarėve”
Heidegger

“Gjuha Shqipe ėshtė i vetmi mjet i ndriēimit dhe i pėrparimit moral.
Ajo ėshtė njė gjuhė e fuqishme dhe e bukur qė duhet tė jetė krenaria e folėsve tė saj dhe njė mjet i shenjtė pėr zhvillimin kulturor dhe intelektual tė kombit tė vjetėr shqiptar”
Holger Pedersen

“Kurrė nuk kemi tė drejtė tė quhemi komb i qytetėruar, sado qė tė mėsojmė gjuhė tė huaja, sepse kombi nuk qytetėrohet vetėm me mėsimin e gjuhėve tė huaja, por me mėsimin e gjuhės sė vet”
Filip Shiroka

“Gjuha ėshtė pasqyra mė e qartė e njė kombi dhe e kulturės sė tij”
Eqrem Ēabej

“Shenjat e civilizimit tė njė populli janė:

1. si kujdeset ai pėr drunjtė e tij,
2. si kujdeset ai pėr fėmijėt dhe pleqtė
3. si sillet ai me gjuhėn e tij.

Por gjuha ėshtė mė e rėndėsishme. Ėshtė detyrė e tij qė ta ruaj dhe ta kultivoj atė si vlerė kulturore dhe si tipar identiteti”
Erwin Chargaff

“Themelin e diturisė dhe tė atdhetarisė e pėrbėn gjuha shqipe”
Mit’hat Frashėri

“Fjala e huaj nė gjuhė ėshtė si dhia ndėr dhen”
N. Frashėri

“Gjuha mė e mirė se gjithēka tjetėr jep shpesh dritėn ose mjerimin e njė kohe”
I. Kadare

“Gjuha shqipe ka aq pasuri fjalėsh e ėshtė e ardhshme e plot gjallėri e jetė, sa mund tė pėrkthehen nė tė klasikėt e ēdo kombi, e ēdo kohe”
Gj. Fishta

“Gjuha letrare s’ėshtė vetėm thesari i kulturės sonė, por edhe mjet i fortė pėr mbrojtjen e etnisė shqiptare”
I. Ajeti

“Gjuha ėshtė sendi mė i ēmueshėm i njė populli dhe pėr popullin shqiptar ėshtė i vetmi thesar”
E. Ēabej

“Ka njė mjet me anėn e tė cilit kėrkimtari ėshtė nė gjendje ta ndriēojė, deri-diku, muzgun e fillimeve tė popullit shqiptar dhe tė hyjė nė kohėn qė shtrihet pėrtej dėshmive historike. Kėtė mjet e jep gjuhėsia”
N. Jokl

“Larg gjuhės shqipe, larg tė qenit shqiptar”
Q. Murati

“Mbrojtja e gjuhės ėshtė detyrė dhe peng nderi pėr ēdo shqiptar”
Gj. Shkurtaj

“Viktimat e gjuhės janė mė tė shumta se ato tė shpatės”
S. Frashėri

“Gjuha ruhet atje ku shkruhet”
Populli

“E mjera shqipe, ē’i punojnė e s’ka gjuhė tė ankohet!”
T. Zavalani

“Zot! Jepu shqiptarėve vullnet dhe logjikė qė tė flasin shqip tė paktėn kur janė nė Shqipėri. Se, siē kanė zėnė disa, shpejt a vonė do ta bėjnė atdheun babiloni gjuhėsh, ku s’do ta marrė vesh qeni tė zonė”
N. Bulka

“Duke lexuar autorėt qė shkruajnė mirė, mėsohesh tė flasėsh mirė”
Volter

“Ai qė e zotėron gjuhėn e vet vlen mė tepėr se ai qė pushton njė qytet”
Njė mendimtar i lashtė

“Gjuha e keqe sjell shumė tė kėqija”
Latine

“Gjuha ėshtė institucion mbi tė gjitha institucionet”
Heidegger

“Gjuha pasqyron njė kombėsi, ajo ėshtė pasqyra mė e qartė e njė kombėsie dhe e kulturės sė saj. Shkalla e pasurisė dhe e pastėrtisė sė gjuhės ėshtė tregues i nivelit tė kėsaj kulture”
E. Ēabej


__________________
Raca e bukur dardhane illire .
Ilir@ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 08:04.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.