Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Shėndeti
Emri
Fjalėkalimi
Shėndeti Tė rejat dhe kuriozitetet mė tė fundit nga mjeksia. Cila eshte pyetja juaj ?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 15-06-09, 18:45   #1
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Barnat dhe rreziku pėr vetėvrasje ...

Ekspertėt paralajmėrojnė se barnat tė cilat pėrdoren pėr gjumė shtojnė pėr katėr herė rrezikun pėr vetėvrasje, sidomos te personat mė tė moshuar.
Njė studim i ri i botuar nė revistėn "BMC Geriatrics" tregon se sedativėt dhe hipnotikėt janė tė lidhur me rrezik tė lartė pėr vetėvrasje.

Rezultatet nga ky studim i realizuar nga shkencėtarėt nė Universitetin e Gothenburgut, ka treguar se pėrdorimi i sedativėve (barnave qetėsues) kishte shtuar rrezikun pėr vetėvrasje madje pėr 14 herė, ndėrsa pėrdorimi i hipnotikėve (barnave qė pėrdoren pėr gjumė) ishte i lidhur me prirjen deri nė katėr herė mė tė lartė pėr vetėvrasje.

Rreziku nga vetėvrasja te rastet e pėrdorimit tė kėtyre barnave vjen si pasojė e efektit tė barnave, tė cilat nxisin sjellje agresive dhe impulsive, ndėrkohė qė njėkohėsisht u japin mundėsi pėrdoruesve edhe pėr mbidozim me to.


__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 16-06-09, 18:42   #2
elsaaa08
 
Avatari i elsaaa08
 
Anėtarėsuar: 02-06-09
Postime: 146
elsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashur
Gabim Titulli: Barnat dhe rreziku pėr vetėvrasje ...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jana
Ekspertėt paralajmėrojnė se barnat tė cilat pėrdoren pėr gjumė shtojnė pėr katėr herė rrezikun pėr vetėvrasje, sidomos te personat mė tė moshuar.
Njė studim i ri i botuar nė revistėn "BMC Geriatrics" tregon se sedativėt dhe hipnotikėt janė tė lidhur me rrezik tė lartė pėr vetėvrasje.

Rezultatet nga ky studim i realizuar nga shkencėtarėt nė Universitetin e Gothenburgut, ka treguar se pėrdorimi i sedativėve (barnave qetėsues) kishte shtuar rrezikun pėr vetėvrasje madje pėr 14 herė, ndėrsa pėrdorimi i hipnotikėve (barnave qė pėrdoren pėr gjumė) ishte i lidhur me prirjen deri nė katėr herė mė tė lartė pėr vetėvrasje.

Rreziku nga vetėvrasja te rastet e pėrdorimit tė kėtyre barnave vjen si pasojė e efektit tė barnave, tė cilat nxisin sjellje agresive dhe impulsive, ndėrkohė qė njėkohėsisht u japin mundėsi pėrdoruesve edhe pėr mbidozim me to.

jana a mundesh te me tregosh ku ki lexu me shum per kete te me japesh adresen nese mundesh ok flm shum per kete informacon se e kam dite se barnat ne pergjithsi jane te demshme ama bash me ket efekt jo e sidomos sedativet kalofsh mire shoqe
elsaaa08 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 18-06-09, 19:44   #3
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Barnat dhe rreziku pėr vetėvrasje ...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga elsaaa08
jana a mundesh te me tregosh ku ki lexu me shum per kete te me japesh adresen nese mundesh ok flm shum per kete informacon se e kam dite se barnat ne pergjithsi jane te demshme ama bash me ket efekt jo e sidomos sedativet kalofsh mire shoqe
Pershendetje e nderuar...
Meqense une jam shum e interesuar per mjeksi...lexoj shum en kit aspekt...
Hy ne Forume dhe faqe te ndryshme...
p.s vetem klikoj ne Google nje emer qe em intereson dhe lexoj ne lidhje me at produkt...
__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Jana : 18-06-09 nė 19:45
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-06-09, 21:48   #4
elsaaa08
 
Avatari i elsaaa08
 
Anėtarėsuar: 02-06-09
Postime: 146
elsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashur
Gabim Titulli: Barnat dhe rreziku pėr vetėvrasje ...

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Jana
Pershendetje e nderuar...
Meqense une jam shum e interesuar per mjeksi...lexoj shum en kit aspekt...
Hy ne Forume dhe faqe te ndryshme...
p.s vetem klikoj ne Google nje emer qe em intereson dhe lexoj ne lidhje me at produkt...
faleminderit shume sepse edhe une kam deshire te lexoj shum nga mjeksia


elsaaa08 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:46.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.