Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 03-07-09, 03:10   #1
Afrimi_17
Riodacs.10
 
Anėtarėsuar: 06-09-07
Vendndodhja: vushtrri
Postime: 321
Afrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Tregime Me Sinonime-antonime

A Mundeni Te Krijoni Ndonje Tregim Me Sinonime Dhe Antonime
Do Te Ishte Shum Interesante...


Afrimi_17 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 03-07-09, 09:42   #2
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tregime Me Sinonime-antonime

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Afrimi_17
A Mundeni Te Krijoni Ndonje Tregim Me Sinonime Dhe Antonime
Do Te Ishte Shum Interesante...

Po por me kusht nese me tregoni cka jan kto se nuk jam kah i marr vesh hiq!
A jan shqip a jo se une veq shqip dij????
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-07-09, 10:16   #3
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tregime Me Sinonime-antonime

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GURI SYLAJ
Po por me kusht nese me tregoni cka jan kto se nuk jam kah i marr vesh hiq!
A jan shqip a jo se une veq shqip dij????
Sikur t'ishin vetem keto dy fjale jo shqip!

Po nuk jane shqip as keto fjale:
Poezia, proza, politika, informatika, biologjia, gjeografia, ekonomia, astronomia, pseudonimi,kultura, paneli(i antarit psh), kalendari, reagimi...asnjera nga keto fjale qe ne perdorim ne shqip per ēdo dite nuk eshte as me shume, as me pak shqip se fjalet sinonime e antonime(1).

1) Keto dy fjale bejne pjese ne fjalorin teknik e teorik te letersise shqipe. Origjinen(as kjo fjale nuk eshte ship) e kane nga greqishtja.
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Fshatari : 03-07-09 nė 10:20
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-07-09, 10:29   #4
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tregime Me Sinonime-antonime

Ja edhe nje liste fjalesh qe figurojne ketu ne forum po qe kane prejardhje te huaj:
-Tema, cenzura,projekti,numri,arena, sondazhi, enigmatika,kafja,forumi, humori,personaliteti, publiku,sporti, moda, estetika, prezantoj,albumi, fotografia,jurisprudenca,shkenca, teknologjia,filozofia, psikologjia,ekonomia, biznesi,diaspora,diskutimi, etj.
Etj. tregon se kjo liste nuk eshte shterre...
__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-07-09, 13:25   #5
elsaaa08
 
Avatari i elsaaa08
 
Anėtarėsuar: 02-06-09
Postime: 146
elsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashur
Gabim Titulli: Tregime Me Sinonime-antonime

[/b]keto fjale jane te gjitha keto jane fjale te internacionale e afrimi ka hap teme nese doni me shjtellu e tema tjeter duhet te hapet per fjalet e huja qe pedorim psh mund te jete teme sa perdorim fjale te huja na kosovaret
po ok deshta veq ti spjegoj GURI syjal se sinonime jane shum fjale per nje send psh sionim eshte :qike; vashe cupe cuce 2 djale ,qun djalosh
antnim eshte :poshte larte djathtas majtas
sdi sa u mundova te sqaroj nese ki kuptu
ja nje fjali
Mje vashe ishte ulur ne terase larte dhe po shikonte se c'po behej poshte ne oborr

afrim shum teme interesante e me vjen keq qe smunda te shkruaj nje tregim kalofshi mir ete gjithe

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga elsaaa08 : 03-07-09 nė 13:27
elsaaa08 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-07-09, 17:54   #6
Afrimi_17
Riodacs.10
 
Anėtarėsuar: 06-09-07
Vendndodhja: vushtrri
Postime: 321
Afrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tregime Me Sinonime-antonime

flm shum elsa je shum motivuese flm gjithashtut pere sqarimin qe dhe ..mirepo une ju kisha bashkangjitur sqarimit tend duke dhene edhe une nje sqarim permes nje tregimi me sinonime
qe une i kam krijuar vete:

PARA 10 VITETVE,PARA NJE DEKADE UNE ISHA I VOGEL I MITUR POR GJITHSESI I DASHUR DHE I EMBEL PER RRETHIN DHE AMBIENTIN NE TE CILIN JETOJA DHE VEPROJA.
TASH QE JAM RRITUR ,PJEKUR UNE BASHK ME KOHEN,PERVOJEN GRADUALISHT ,NGAPAK MESOHEM ,INFORMOHEM ME BOTEN ,JETEN NE TE CILEN JETOJ DHE VEPROJE

FLM MIRE MIREKUPTIM VAZHDONI.....
Afrimi_17 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-07-09, 17:59   #7
Afrimi_17
Riodacs.10
 
Anėtarėsuar: 06-09-07
Vendndodhja: vushtrri
Postime: 321
Afrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėmAfrimi_17 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tregime Me Sinonime-antonime

Siq E Ceku Me Larte Elsa Sinonimet Jan:
Bukur, Mire
I Dashur ,i Embel
Bota,jeta
Vend , Hapesir Etj..

Antonime Jane:
Mire, Keq
Poshte , Larte
Afer, Larg
I Madh, I Vogel Etj

Vazhdoniiii Ju Me Tregime.............
Afrimi_17 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-07-09, 21:44   #8
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,671
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tregime Me Sinonime-antonime

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga elsaaa08
[/b]keto fjale jane te gjitha keto jane fjale te internacionale e afrimi ka hap teme nese doni me shjtellu e tema tjeter duhet te hapet per fjalet e huja qe pedorim psh mund te jete teme sa perdorim fjale te huja na kosovaret
po ok deshta veq ti spjegoj GURI syjal se sinonime jane shum fjale per nje send psh sionim eshte :qike; vashe cupe cuce 2 djale ,qun djalosh
antnim eshte :poshte larte djathtas majtas
sdi sa u mundova te sqaroj nese ki kuptu
ja nje fjali
Mje vashe ishte ulur ne terase larte dhe po shikonte se c'po behej poshte ne oborr

afrim shum teme interesante e me vjen keq qe smunda te shkruaj nje tregim kalofshi mir ete gjithe
Elsa ,e nderuar ,e rrespektuar ,e re me keni ndihmu shume .Ju falenderoj e pergezoj per kete ndihme!
Edhe pikpytjet ne fund te shkrimit jan nje lloj SI NON IMI !
Apo si nuk duhet hape tema vetem sa per te hape teme!!!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-07-09, 21:49   #9
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tregime Me Sinonime-antonime

Sa keq ndihem, kur nuk di sa duhet me dite, per moshen dhe pervojen qe kam.
__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-07-09, 00:41   #10
Idila
Larguar
 
Anėtarėsuar: 10-11-08
Vendndodhja: Iliridė!
Postime: 11,049
Idila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėmIdila i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tregime Me Sinonime-antonime

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DEA
Sa keq ndihem, kur nuk di sa duhet me dite, per moshen dhe pervojen qe kam.
O DEA, mos u mėrzit se njeriu sa rron edhe mėson. Asnjėherė nuk mund tė themi se dimė pėrderisa cdo ditė lind e re me mėsime tė reja pėr ne.


Sinonim dhe antonim sikurse harmonizim dhe kontrast sikurse konkret dhe abstrakt sikurse......etj, etj,
__________________
Pėr tė arritur gjer te Caku,
duhen;
Urtėsia e tė gjithė dijetarėve,
Mundi i tė gjithė tė palodhurve,
Durimi i tė gjithė tė pėrvuajturve,
Besimi i tė gjithė tė pathyerve,
Syēeltėsia e tė gjithė tė zgjuarve,
Begatia e tė gjithė tė pasurve,
Trimėria e tė gjithė kreshnikėve,
Madhėshtia e tė gjithė ngadhėnjimtarėve.
Idila Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-07-09, 21:34   #11
DEA
***
 
Avatari i DEA
 
Anėtarėsuar: 29-04-04
Vendndodhja: Baden Württemberg
Postime: 14,745
DEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėmDEA i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Tregime Me Sinonime-antonime

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Idila
O DEA, mos u mėrzit se njeriu sa rron edhe mėson. Asnjėherė nuk mund tė themi se dimė pėrderisa cdo ditė lind e re me mėsime tė reja pėr ne.


Sinonim dhe antonim sikurse harmonizim dhe kontrast sikurse konkret dhe abstrakt sikurse......etj, etj,
Faleminderit per ngrohtesin e fjaleve te tua.


__________________
Prį, mallkue njaj bir Shqyptari, Qi ketė gjuhė tė Perendķs, Trashigim, qi na la i Pari, Trashigim s'i a lźn ai fmķs; Edhč atij i u thaftė, po, goja, Qi e perbuzė ketė gjuhė hyjnore; Qi n'gjuhė t'huej, kśr s'āsht nevoja, Flet e t'veten lźn mbas dore.
DEA Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 04:10.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.