Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Personalitete publike
Emri
Fjalėkalimi
Personalitete publike Personalitetet publike nga Kinematografia, Arti, Muzika, Kultura, Letėrsia, Politika, Shkenca, Sporti etj. Tė rejat, mėnyra e tė sjellurit, kontakti me publikun. (Po thojnė...)Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 19-08-09, 16:49   #1
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Letėr e Hapur. Letrat e Hapura...

Se ē'mu kujtua ta kem lexuar diku, dikur, Ramiz Kelmendin e Rugovės sė Pejes, dhe lyp e lyp edhe e gjeta, ishte atje diku i fshehur e i tretur dhe nuk dijė ti shkonte mendja bile kujt pėr tė mė. Ani ēka qė ankohej ai qė tėrė jetėn ja ka kushtue Vendlindjes sė tijė.
As radio drama "kur kositen livadhet, as pėrmbledhja e tregimeve "Ahmet Koshutani" e bile as edhe romani shumė i njohur "Heshtja e Armėve" nuk e kishin bėrė atė tė njohur nė vendlindjen e tė parėve nė Drelaj tė babait e nė Haxhaj tė sė ėmės.
Nė arkivet e Kohės Ditore fshihej diku Ramiz Kelmendi, ja si e ka thėnė ai nė origjinalitet:
Ramiz Kelmendi heq dorė nga vendlindja!

Vaj halli pėr atė qytet, qė s’i nderon mė tė merituarit e vet!
Duke marrė spunto/shkas nga nobelisti i sivjetmė pėr letėrsi, turku Orhan Pamuk, qė hoqi dorė nga kombi dhe lėshoi shtetin e vet, e po ashtu dhe, asgjėmangut, duke pasur parasysh edhe shkrimtarin disident Kasem Trebeshina, i cili, njėsoj si kolegu i tij O.
Pamuk, hoqi dorė nga kombi dhe kėrkoi ta shlyejnė nga nėnshtetėsia shqiptare, si dhe duke kujtuar vendimin e dramaturgut tonė tė madh, Kolė Jakova, i cili, tejet i zhgėnjyer dhe i dėshpėruar nga kolegėt e vet tė penės, la amanet tė mos i vijė asnjė shkrimtar nė varrim, jashtė ēdo analogjie me vogėlsinė time, unė mora njė tjetėr vendim. Pas mbi treēerekshekulli jete dhe veprimtarie si pejan me vendlindje dhe si rugovas me prejardhje, vendosa tė heq dorė, qė sot, edhe nga vendlindja, Peja, edhe nga prejardhja, Rugova.
Me njė parantezė, qė nė krye, njė si shpjegim tė menjėhershėm: Pejėn, qytetin tim tė lindjes, dhe Rugovėn, vendlindjen e prindėrve tė mi (Drelajt e babait tim dhe Haxhajt e nėnės sime) i kam dashur dhe do tė vijoj t’i dua sa tė jem gjallė! Them tė jetė e tepėrt qė ta vė pikėn mbi i, sepse vetėkuptohet qė kėtu e kam fjalėn pėr ca institucione dhe pushtetarė, pejanė e rugovas, gjatė gjithė kėtyre e atyre moteve.
Ai mllef e ai pezėm, ai injorim i tejskajmė e ai mohim i plotė, ajo pakėnaqėsi dhe ajo mospėrfillje deri nė fyerje, tė gjitha mbjellė e akumuluar me dhjetėra e dhjetėra vjet, qė i pėrballova stoikisht falė, nė radhė tė parė, indiferencės sime dhe vaksinimit tim me kohė pėr kėtė fenomen aspak qytetėrues, tė gjitha kėto bėnė qė tė shpėrthejė dhe tė thyhet Maja (ime) e Ajsbergut.
Ky akt imi, s’do mend, mund edhe tė mos mirėkuptohet, apo, qoftė larg, edhe tė keqkuptohet nga ndonjė (edhe) qėllimmirė. Pėr shembull, mundet tė “shpjegohet”, fjala vjen, si ndonjė trohė a sindromė vetėmbivlerėsimi, prepotence, megalomanie, narcizmi a edhe vetėm si pėrpjekje e vockėl pėr tė shpėtuar nga harresa e anonimiteti. Jo. Assesi.
Pėrjashto “shembujt” e Orhan Pamukut, tė Kasem Trebeshinės dhe tė Kolė Jakovės, qė tė jem mė se i sinqertė, spunton, siē i thonė “matanė gardhit”, shkasin a shtytjen e mirėfilltė dhe tė drejtpėrdrejtė pėr kėtė reagim timin, tėrėsisht tė palakmuar dhe fare-fare tė padashur, ma dha para sė gjithash e mbi tė gjitha – Gjakova!
Gjakova bėri njė diēka qė as e ka bėrė, as po e bėn dhe as qė e vė ujin nė kėtė farė zjarri vendlindja ime (lexo: vendimmarrėsit e saj). Dhe jo vetėm Peja, po asnjė tjetėr qytetet i Kosovės.
Ē’bėri Gjakova?
Shpalli publikisht, ngriti nė piedestal, nderoi dhe u shprehu mirėnjohjet mė tė larta njė numri tė konsiderueshėm gjakovarėsh mė tė merituar dhe mė tė afirmuar, jo vetėm nė pėrmasa lokale.
Kush tjetėr veproi kėshtu?!
Askush.


__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 19-08-09, 17:07   #2
elsaaa08
 
Avatari i elsaaa08
 
Anėtarėsuar: 02-06-09
Postime: 146
elsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashurelsaaa08 i dashur
Gabim Titulli: Letėr e Hapur. Letrat e Hapura...

"heshtja e armeve" e kam lexu kete veper shum shume e mire ashte po me eshte djegur ne lufte me shum libra te tjere e "heshtja e armeve"me kujtohet shum pak permbajtja e gjithe ngjarja zhvillohet ne nje fshat malore gjat kohes se koses ne livadhe dhe nje dashuri ne ate vere.asgje me shum nuk me kujtohet asnje emer kisha pas qef qe edhe njeher ta lexoj sepse ia vlen te lexohet e kur e kam lexu kam qe ne shkolle fillore diku klase te peste apo gjashte,
elsaaa08 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 19-08-09, 22:53   #3
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Letėr e Hapur. Letrat e Hapura...

jane kohe te pa kohe ...
(do jete citat qe diku e kam lexuar, e se pse mu kujtua )
jadore Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-08-09, 16:29   #4
>>{SpOnGeBoB}<<
Banned
 
Avatari i >>{SpOnGeBoB}<<
 
Anėtarėsuar: 08-06-07
Vendndodhja: In the battle of Love...
Postime: 2,082
>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė>>{SpOnGeBoB}<< i njohur pėr tė gjithė
Gabim Titulli: Letėr e Hapur. Letrat e Hapura...

Ku hapen mara letrat e huja qishtu mi lexue qka u kane shkrue qatyne tjerve ?
>>{SpOnGeBoB}<< Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 20-08-09, 22:38   #5
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Letėr e Hapur. Letrat e Hapura...

Me ne fund ata 7 personat qė e ndiqnin e paskan zonė si duket.
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-10-09, 20:40   #6
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Letėr e Hapur. Letrat e Hapura..Kėsaj radhe nga Kryeministri i Kosoves Thaēi

.......
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga murrizi : 29-10-09 nė 20:42
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-10-09, 20:41   #7
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Letėr e Hapur. Letrat e Hapura..Kėsaj radhe nga Kryeministri i Kosoves Thaēi

Pėrgjigja e kryeministrit Thaēi pėr EBU

Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, i ka dėrguar njė letėr ean Réveillon, drejtor i pėrgjithshėm i Unionit Transmetues Evropian (EBU), nė pėrgjigje tė letrės sė tij lidhur me transmetuesin publik nė Kosovė....Postuar: 17:53:49 / 29.10.2009


Nė vazhdim, letra nė tėrėsi:

I nderuar z. RÉVEILLON

Me lejoni tė filloj duke ju falėnderuar pėr letrėn tuaj tė datės 26 Nėntor 2009, ku ju shprehet shqetėsimin tuaj lidhur me gjendjen e RTK-sė - transmetuesit publik tė Kosovės.

Karakteri urgjent i letrės sė juaj dhe toni i letrės e kanė tėrhequr vėmendjen e duhur, prandaj, unė dua t’i adresojė menjėherė shqetėsimet tuaja, duke hapur njė rrugė tė komunikimit, e cila shpresoj se do tė shpie drejt njė zgjidhjeje tė pėrshtatshme dhe afatgjate pėr ruajtjen e kredibilitetit, tė pavarėsisė dhe tė qėndrueshmėrisė financiare tė transmetuesit tonė publik, nė ditėt dhe nė javėt nė vijim.

Dėshiroj tė shpreh keqardhjen time lidhur me disa vlerėsime tė cilat i keni paraqitur nė letrėn nė fjalė.

Nė emėr tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės dhe nė emrin tim personal, unė dua t’ju siguroj qė qėllimi ynė ėshtė ruajtja dhe forcimi i instrumenteve dhe kushteve qė do tė sigurojnė pavarėsinė editoriale tė RTK-sė, nė pėrputhje me standardet tė cilat duhet tė zbatohen nė mėnyrė qė RTK tė behėt anėtare e EBU-s dhe qė Kosova tė dėshmoj vetėn si njė shtet me njė ambient medial dinamik dhe tė hapur.

Qeveria e Kosovės, sė fundi, ka vendosur qė tė ulė nivelin e TVSH-sė pėr mediet, duke ju pėrgjigjur kėshtu njėrės prej kėrkesave mė tė shpeshta tė medieve tė shkruara. Qeveria e Kosovės, po ashtu, ka shpėrndarė grantet e para pėr mediet minoritare, nga njė fond special i cili u krijua pėr t’i forcuar dhe mbėshtetur kėto medie. Ne kemi qenė nė kontakt tė vazhdueshėm me Kuvendin e Kosovės dhe i kemi inkurajuar qė tė gjejnė sa mė parė njė zgjidhje pėr problemet financiare dhe administrative tė RTK-sė, nė pėrputhje me ligjet dhe rregulloret nė fuqi.

Ju i keni bėrė disa vlerėsime tė ndjeshme nė letrėn tuaj; megjithatė, me lejoni tė sugjeroj se prapa shqetėsimeve tuaja mė tė mėdha, ekzistojnė arsye shumė mė tė ndėrlikuara se njė skenar me pak gjasa, kinse njė parti politike po mundohet ta kontrolloj njė medium publik.

Sė pari, gjendja e vėshtirė financiare e RTK-sė pjesėrisht ka tė bėj me zemėrimin qė shumė qytetarė tė Kosovės ndjejnė ndaj pagesės sė obliguar prej 3.5 eurosh pėr RTK-nė, si njė shtesė nė faturėn e rregullt tė shpenzimit tė energjisė elektrike. Kjo ēėshtje ka gjetur konsensusin e tė gjitha partive politike, duke pėrfshirė kėtu opozitėn dhe partitė e minoriteteve. Shumė debate dhe mocione janė ngritur nė vitet e fundit pėr ta ndėrprerė kėtė pagesė tė obliguar. Ngjashėm, deputetė nga tė gjitha partitė politike kanė kėrkuar njė auditim financiar tė RTK-sė, nga brenga se paraja publike, sė bashku me tė hyrat nga marketingu, nuk kanė prodhuar njė nivel tė dėshiruar tė cilėsisė.

KEK-u, ndėrmarrja publike energjetike, qė ėshtė duke operuar me humbje financiare, shpeshherė ėshtė ankuar se pagesa pėr RTK-nė, qė ata kanė grumbulluar nga secili njehsor elektrik i instaluar nė Kosovė, e ka dėmtuar biznesin e tyre, veēanėrisht duke pasur parasysh se vlera mesatare e faturės sė konsumit tė energjisė elektrike nė Kosovė ėshtė mesatarisht 25 euro pėr njė familje. Familjet kosovare e kanė ngritur zėrin e tyre kundėr kėsaj pagese, sidomos nė vendet ku RTK nuk transmeton sinjalin e vet.

Kėtė muaj, Gjykata Kushtetuese, siē e keni pėrmendur edhe nė letrėn tuaj, ka marrė njė vendim lidhur me kėtė ēėshtje.

Gjykata pėrbėhet nga disa nga njerėzit mė tė shquar tė drejtėsisė nė Kosovė, duke pėrfshirė kosovarė dhe ndėrkombėtarė; ėshtė e bazuar nė Planin e Ahtisaarit dhe ėshtė e mbėshtetur nga bashkėsia ndėrkombėtare. Gjykata i ka suspenduar pagesat e obliguara qė KEK-u i ka grumbulluar nė emėr tė RTK-sė, nė pritje tė njė vendimi pėrfundimtar lidhur me kushtetutshmėrinė e pagesave tė obliguara.

Deputetė tė Kuvendit, nga shumė parti, duke pėrfshirė Kryetarin e Kuvendit, z. Jakup Krasniqi, i cili vjen nga radhėt e partisė qė unė drejtoj, e kanė mbėshtetur kontratėn nė mes tė KEK-ut dhe RTK-sė.

Qeveria ime ėshtė nė njė pozitė tė vėshtirė, pavarėsisht nga akuzat e padrejta pėr ndėrhyrje politike.

Ne nuk dėshirojmė qė tė kemi ndonjė ndikim nė punimet e Gjykatės Kushtetuese, dhe ne mendojmė qė duhet tė ndėrmarrim hapa urgjentė pėr tė siguruar funksionim tė qėndrueshėm financiar pėr RTK-nė, duke mbledhur burimet e nevojshme deri tek gjetja e mėnyrės sė qėndrueshme tė financimit tė transmetuesit tonė publik.

Ju, po ashtu, e keni pėrmendur ēėshtjen e marketingut, dhe kjo ėshtė njė ēėshtje tjetėr nė tė cilėn qeveria ime nuk mundet dhe nuk do tė ndėrhyjė.

Agjencia pėrkatėse rregullative ėshtė e pavarur nga qeveria, dhe bordi i saj pėrbėhet nga udhėheqės tė shoqėrisė civile dhe ekspertė me pėrvojė tė gjatė nė sektorin e medieve. Ishte rekomandim i tyre, dhe jo i imi, qė transmetuesi ynė publik, i cili ėshtė i subvencionuar nga qytetarėt, nuk mund ta pėrdor pozitėn e tij dominuese pėr tė transmetuar reklama gjatė orėve me shikueshmėrinė mė tė lartė, dhe kėshtu tė krijojė kushte jo tė drejta tė tregut pėr dy transmetuesit e tjerė kombėtarė, pronarė tė tė cilėve janė akterė tė mirėnjohur tė medieve dhe shoqėrisė civile. Po e ritheksoj, ndonėse nė po e pėrcjellim debatin e ligjshmėrisė sė marketingut, qeveria jonė nuk ka qenė e pėrfshirė nė kėtė diskutim teknik.

Ēėshtja e dytė qė ju keni ngritur ėshtė ēėshtja e pavarėsisė sė medieve. RTK-ja nuk ėshtė dhe nuk ka qenė nėn kontrollin e qeverisė apo tė partive politike. Programe televizive qė janė shumė kritike ndaj qeverisė shfaqen shpesh, dhe unė i kosideroj ato si njė zė tė rėndėsishėm dhe si pjesė esenciale tė sistemit tė kontrollit dhe balancit. Raportet vėzhguese, tė bėra gjatė fushatės sė tanishme elektorale, konfirmojnė qė RTK-ja ka ndarė njė kohė pothuajse tė barabartė tė transmetimit pėr tė gjitha partitė, dhe partia qė unė udhėheq nuk ėshtė ajo qė udhėheq pėr nga prezantimi nė transmetim.

Si njė shikues i rregullt i RTK-sė, unė kam vėrejtjet e mia pėr sa i pėrket cilėsisė sė disa programeve dhe pėr sa i pėrket cilėsisė sė raportimit, megjithatė unė e kam parasysh qė disa nga kėto ēėshtje lidhur me raportimin janė thjesht produkt i nivelit tė gazetarisė qė nuk ėshtė ende nė nivelin qė pritet nga njė medium modern evropian. Megjithatė, unė nuk besoj qė RTK-ja ėshtė nė gjendje mė tė keqe tani krahasuar me gjendjen e saj tė mėparshme. Jam i bindur qė RTK-ja ėshtė ndėr transmetuesit mė tė mirė publik nė rajon, duke pasur parasysh qė RTK-ja ka nė dispozicion mė pak resurse, por qė realisht ofron njė raportim mė tė balancuar se shumė transmetues nė shtetet fqinje. Lidhur mė kėto rezultate, ne e kemi falėnderuar edhe drejtorin e mėparshėm tė RTK-sė, z. Agim Zatriqi.

Pėr t’ju siguruar se Qeveria e Kosovės ėshtė plotėsisht e pėrkushtuar tė garantoj zhvillimin e vazhdueshėm dhe ngritjen e RTK-sė, dhe duke ju pėrgjigjur letrės suaj, ne, nė ditėt nė vijim, do ta gjejmė njė zgjidhje pėr financimin e buxhetit operativ tė RTK-sė, deri sa tė negociohet nga aktorėt relevantė njė model qė do tė siguroj qėndrueshmėrinė afatgjate tė RTK-sė.

Ne e ftojmė njė delegacion tė EBU-sė qė tė vijė nė Kosovė, ashtu qė tė jenė vetė dėshmitarė nga afėr pėr situatėn nė sektorin e medieve dhe pėr gjendjen e tanishme tė RTK-sė, duke e diskutuar ēėshtjen edhe me tė gjitha palėt e interesuara.

Gjithashtu, ne ftojmė EBU-nė qė ta rrisė nivelin e pėrkushtimit tė saj pėr RTK-nė duke ofruar trajnime dhe mbėshtetje pėr transmetuesin tonė. RTK-ja ka nevojė pėr mbėshtetje aktive nga EBU pėr ta realizuar rolin dhe potencialin e saj nė shoqėrinė kosovare. Ne do tė mbėshtesim ēdo pėrpjekje pėr forcimin e lidhjeve nė mes tė EBU-s dhe RTK-sė qė do ta siguroj pavarėsinė editoriale dhe zhvillimin e njė sistemi modern tė menaxhimit brenda kėsaj organizate, duke pėrfshirė mbėshtetjen pėr Bordin e Drejtoreve tė sapo emėruar.

Z. Réveillon, letra juaj ėshtė njė thirrje me tone tė forta qė e paraqet njė gjendje dramatike tė medieve nė Kosovė, dhe personalisht, unė nuk mendoj qė kjo e pėrfaqėson nė mėnyrė tė saktė progresin e madh qė ka bėrė Kosova nė dhjetė vitet pas luftės nė Kosovė. Sot, Kosova ėshtė shumė mė e hapur dhe mė demokratike se kurdoherė mė parė.

Unė, prandaj, do t’ju kisha kėrkuar njė qasje e cila do tė na ndihmojė nė zhvillimin e shoqėrisė sonė, dhe jo njė qasje qė paraqet njė shoqėri nė krizė e qė mund tė keqpėrdorėt, nė kundėrshtim me qėllimin tuaj, nė betejat e vazhdueshme diplomatike lidhur me pavarėsinė e Kosovės, lidhur me rrugėn e Kosovės drejt integrime dhe lidhur me perspektivėn evropiane tė Kosovės.

Sinqerisht,

Hashim THAĒI
Kryeministėr i Republikės sė Kosovės


__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 20:53.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.