Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kuzhina & Gatimi
Emri
Fjalėkalimi
Kuzhina & Gatimi Receta nga kuzhina shqiptare dhe nga mbarė bota.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 25-09-09, 10:24   #1
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Avatari i Linka_pz
 
Anėtarėsuar: 08-03-07
Vendndodhja: Ne Qytetin Historik
Postime: 12,347
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Gabim Kuzhina pa Kolesterol

Rrepa dhe patate te pjekura

400 gr patate te prera ne feta shume te holla
2 qepe te prera holle
1 rrepe te madhe ,te prere ne feta te holla
25o ml.kos natyral pa yndyre
2 luge gjelle salce (mustarde)
piper te fresket.

Pergaditja

1.Vendosni me rradhe patatet ,qepet dhe rrepen ne nje shtrese te lyer me pak vaj.

2.Merrni kosin ,salcen ,piperin e zi dhe hidheni se bashku ne nje tas dhe pastaj perzijeni me kujdes.

3.Mbulojeni,futini te piqen ne temp,180 gradper rreth30 minuta.Hiqjani kapakundhe lereniedhe per 20 minutate tjera derisa te jene pjekur mire.


Vlerat ushqyese

Kalori 87
Yndyrna 0,6g
Kolesterol 0,6mg


__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 26-09-09, 10:03   #2
lovely
SuperAdmunininistratore
 
Avatari i lovely
 
Anėtarėsuar: 04-12-07
Postime: 33,890
lovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėmlovely i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kuzhina pa Kolesterol

Kuzhina pa kolesterol,

Mishi i pules, mishi i qures/quranit, te gjitha llojet e peshqve, pemet dhe perimet, vezet, qumeshti i lehte ( me perqindje t vogel ndyre), jogurti natyral, vaj nga luledielli ose vaj ulliri, hani qito sene, edhe mbane veten n aktivitet sa t muni , po kurr problem nuk keni me pas me kolesterol :P amo nisnja para se me iu formu yndyra neper damare t gjakut, se nese veq e keni, ata nuk hjeket kurre mo, atehere veq munesh me e nal qaty, me u hjek nuk hjeket, veq tani duhet me jau shti ate telin per me jau qpu ynyren me maru ni bire me kapercy gjaku neper to :P:D dmth vjen deri te bllokimi i damarve edhe si rezultat, tromboza, ose infarkt ose pika n tru. keto smundje quhet semundje te stilit te jeteses.

a mu dokt a dola n biologji ?
__________________
*I keep your heart.. I keep it in my heart!*
lovely Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 26-09-09, 10:10   #3
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kuzhina pa Kolesterol

valla me hanger buk kallamoqe me longe djathi,ska sen ma te shnetshem
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-09-09, 15:42   #4
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Avatari i Linka_pz
 
Anėtarėsuar: 08-03-07
Vendndodhja: Ne Qytetin Historik
Postime: 12,347
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kuzhina pa Kolesterol

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga emine
valla me hanger buk kallamoqe me longe djathi,ska sen ma te shnetshem
Eshte e vertet ajo qe ke cek ,por nuk mund te ushqehemi vetem me buke kollomoqi ,kemi nevoj edhe per perime e ushqime tjera te cilat kemi mundesi ti zgjedhim .
__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 27-09-09, 16:17   #5
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kuzhina pa Kolesterol

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Linka_pz
Eshte e vertet ajo qe ke cek ,por nuk mund te ushqehemi vetem me buke kollomoqi ,kemi nevoj edhe per perime e ushqime tjera te cilat kemi mundesi ti zgjedhim .
pa dyshim..
__________________
"Nuk ėshtė koha qė ka rėndėsi, por vetvetja".
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-09-09, 21:16   #6
Linka_pz
E pandryshueshme
 
Avatari i Linka_pz
 
Anėtarėsuar: 08-03-07
Vendndodhja: Ne Qytetin Historik
Postime: 12,347
Linka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėmLinka_pz i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Kuzhina pa Kolesterol

Supe me kungull dhe mollė

Perberesit

1 kg kungull i grire
2 kokrra molle jeshile te qeruara ,te grira
2 kokrra qepe te grira
2 thelpinjhudhre te grira imet
2 dege te vogla selino te grira
1 luge *ēaji kumin
gjysme luge gjelle arremyshk (arre deti)
piper te fresket
6 filxhana leng perimesh

Pergaditja

1. Perzijeni te gjithe perberesit ne nje ene te madhe ,zijeni pak ,mbulojeni dhe pastaj lereni per 30 minuta ose deri sa perimet te zbuten plotesisht.

2.Puren qe keni pergaditur ,hidheni ne mixer dhe shtrydheni .Pastaj hidhini e tas per t`i ngrohur perseri.

Vlerat yshqyese

Kalori 139
Yndyrna 0,4 g
Kolesterol 0


Keshilla e kuzhinierit

Kjo supe mund te behet pjese e menuse suaj, meqenese permban fibra te tretshme dhe lende te tjera ushqyese te hudhres dhe qepes.Keta perberes gjithashtu ,ndihmojne per te mbajtur nje zemer te shendetshme .Pastaj ,mund ta zbukuroni me majdanoz ose me feta buke te holla te thekura.


__________________
Thjeshtesia dhe modestia i ben njerezit me te perparuar.
.....................................
“Nė jetė, duhet pasur vullnet e durim – tė mirat vijnė pastaj”
...................................
Happiness in intelliggent people is the rarest thing I know!
Linka_pz Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:35.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.