Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Poezia
Emri
Fjalėkalimi
Poezia Emocionet qė lind kjo forcė magjike, dėshirėn pėr tė na ndryshuar ...Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 16-11-09, 17:47   #1
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim N'mujsh

N'mujsh me e ruejtė mendjen
kur tė gjithė e kanė hupė
dhe fajin ty ta lėjnė;
N'mujsh me besue nė vedvedi
edhe kur e din se tė tjerėt
kundėr i ke;
N'mujsh me durue
edhe kur s'durohet ma
e pa krenue shpifėsit
tė mos i pėrgjigjesh me shpifje;
N'mujsh me andrrue
pa u ba andrrimtar
e me mendue pa e qoroditė mendjen.
N'mujsh me i qindrue
si Triumfit si Rrėnimit
tue u sjellė njisoj
me tė dy kėta mashtrues;
N'mujsh mos me u ligshtue
edhe kur tė vėrtetat tjera
horat i shtrembnojnė
pėr me i rrejtė naivėt
dhe as kur shef tue u shkatrrue
e tanė ajo ēka ti prej asgjasė e ke ndėrtue;
N'mujsh qė mbasi ke rrezikue
me e hupė pasurinė tande
(e madje hupė e ke)
me gjetė forca me ia nisė
prej s'parit pa b'za pėr damin;
N'mujsh me u ringjallė
kur i mbaruem je
dhe shi nė kėtė ēast vedit t'i thuesh:
"Qindro he burrė";
N'mujsh mos me rrejtė edhe kur
fjalim mban e mos me u fry
as kur mbretėrit mik tė kanė;
N'mujsh me u besue tė gjithve por
asnjanit tejet: E jotja ka me qenė
bota e ēdo gja e ēmueshme dhe
(e bash kjo vlen ma fort)
-atbotė njeri ti ke me qenė biri im!


__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 21-11-09, 12:36   #2
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: N'mujsh

“Nėse”

Nėse mund ta ruash durimin, ndėrkohė qė tė gjithė rreth teje
po e humbin dhe ty ta shkarkojnė fajin,
nėse ti mund tė besosh nė vetvete, kur tė gjithė dyshojnė nė ty
e tė jesh zemėrmirė ndaj atyre qė dyshojnė,
nėse ti mund tė presėsh, pa u lodhur sė prituri
e tė qėndrosh drejtė, nėse me mashtrues je i rrethuar,
e tė mos urresh, nėse tė urrejnė
e pamvarėsisht nga kėto, ti t’mos shfaqesh tepėr i mirė, as tė mos flasėsh menqurira;
nėse ti mund tė ėndėrrosh e tė mos u jepesh ėndėrrave,
nėse ti mund tė mendosh pa u humbur nė mendime,
nėse mund tė pėrballosh Triumfin e Katastrofėn
e t’i trajtosh njėsoj kėta dy gėnjeshtarė,
nėse mund tė dėgjosh tė vėrtetėn qė ke thėnė
tė ndryshuar nga tė kėqinjtė, pėr t’u ngrehur kurthe tė padjallėzuarve
e tė shohėsh tė copėtuara idealet, tė cilave u dedikove jetėn
e tė rezistosh e tė rindėrtosh me dije pjekurie,
nėse mund tė bėsh njė tufė me tė gjitha arritjet e tua jetėsore
e t'i luash nė njė hedhje llotarie
e t'i humbėsh e tė rinisėsh nga e para
e kurrė t’mos thuash njė fjalė pėr ato qė ke humbur;
nėse mund tė urdhėrosh zemrėn, nervat, muskujt,
tė rezistojnė edhe atėhere kur janė tė rraskapitur
e kėshtu tė vazhdosh, derisa tė mos mbesė tjetėr nė ty,
pėrveē vullnetit qė u thotė atyre: “Rezistoni!”,
nėse mund tė ngritesh nė pushtet e tė mbahesh i pastėr
o tė avitėsh tė mėdhenjtė, pa nėnēmuar tė pėrvuajturit,
nėse as miq, as armiq, s’mund tė tė lėndojnė,
nėse i qasė tė gjithė, por askėnd me tepri,
nėse mund ta mbushėsh tė pamėshirshmėn minutė,
me gjashtėdhjetė sekonda prej veprave tė kryera,
atėherė; e jotja ėshtė bota dhe gjithēka qė ka nė tė
dhe ajo qė vlen mbi tė gjitha, atėherė ti jė bėrė Burrė, biri im.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-11-09, 15:43   #3
Antika
 
Avatari i Antika
 
Anėtarėsuar: 05-03-09
Vendndodhja: ..n'kryeveni.
Postime: 1,909
Antika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėmAntika i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: N'mujsh

Nė mundesh...
Nė mundesh tė ruash arsyen
Kur bota e humbet fillin
E fajin ta hedhin, e vetes t’i besosh
Sa here pėr ty dyshojnė, e s’tė pėrfillin
Por dhe dyshimet drejtė t’i gjykosh.

Nė mundesh tė rrish nė pritje, nga pritja pa u lodhur
E kur tė urrejnė, urrejtje tė mos ushqesh
Madje ndaj shpifjeve tė rrish pa folur
Me thjeshtėsi, me to pa rėnė ndesh…

Nė mundesh tė mendosh, por jo gjer nė shkatėrrim
Tė ėndėrrosh, por jo si rob ėndėrrimesh
E tė trajtosh njėlloj e pa dallim
Ngadhėnjim e shpartallim, burim mashtrimesh.

Nė durofsh dot qė thėniet e tua tė drejta
Nė kurthe pėr trutharėt, kopukėt do t’i kthejnė,
Tė thyejnė gjėrat mė tė shtrenjta, e prapė t’i ndėrtosh
Me vegla pune qė nuk vlejnė!

Nė mundesh, fitoret qe korrur, t’i flijosh
Si nė kumar, nė njė tė vetme lojė
Tė rrezikosh, tė humbėsh, e prapė te fillosh
Dhe humbjet kurrė tė mos i zėsh me gojė!

Nė i detyrofsh dot muskul, nerv, dhe puls e zemėr
Tė tė shėrbejnė edhe kur gjithēka tė duket e kotė
E tė qėndrosh, kur s’ka asgjė veē vullnetit,
Qė veē njė fjalė, ‘qėndro’ gjithnjė tė thotė.

Nė mundesh tė flasėsh me maskarenjtė
Por nderin tėnd ta ruash
E tė ecėsh pėrkrah mbretit pa krenarinė qė tė verbon
Nėse armiku ose miku s’tė bėjne dot tė vuash
Dhe gjithēka nė e ēmon, pėrveē sa e meriton.

Nė mundesh tė mbushėsh ti minutat,
Aq tė rėnda, me vepra qė peshojnė,
Dije, dhe mos ki aspak dyshime
E jotja do jetė bota me ēka brenda
dhe do te jesh e fituar ti o mikja ime...

...
__________________
Mendjet e mėdha diskutojne idetė,
Mendjet mesatare diskutojnė ngjarjet,
dhe Mendjet e vogla diskutojnė Njerėzit!!

..sidoqoftė,mirėdita jetė!
Antika Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-11-09, 15:51   #4
YanYan
➫ ➬ ➩ ➪ ➭ ➮ ➯ ➱
 
Avatari i YanYan
 
Anėtarėsuar: 02-05-07
Vendndodhja: Shshshshshsh!
Postime: 3,443
YanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėmYanYan i pazėvėndėsueshėm
Gabim Mbi gjithcka...nese mundesh ~ WSF

Kur pash kete teme mu kujtua nje kenge e WSF...Ne mund tu japesh shpres
Njerezve te harruar
Qe n'minier germojne
Per te mbijetuar
Te ndjejne te besojne, qe sjane te tradhetuar
Aty mer vler qdo gje njeriu brenda nuk eshte shuar
Dhe fjalet kur ti flasesh
Mendon se i degjoj
Mos brit me te urrejtje, qe jeten e shkatrron
Ne mund te lumturosh bekohu ne dashuri
Mos harro qe je njeri qe ke ndikim ne qdo njeri
Kur ti e vlerson armikun, vertet per sa vlen
Ateher ke dal mbi vete
Krenar vertet qka je
Ne mundesh te sherbesh kur mbi krah ke shum pushtet
Ke shpetuar veten tende
Bashk me mijra vet.
Ne mundesh ti kthesh besimin shpirtit te dhunuar
Ke hapur nji dritare ,drit per te perquar
Ne mund te jesh i drejt kur mbi ty shkelmojn
Ateher je i mirseardhur njeri ne kete botė®


Ne mundesh ta kthesh besimin ne zemren e helmuar
Ne mundesh ti sherosh plaget qe koha s` ka sheruar
Te jesh krenar per veten kur ska besim njeri
Te dish si do te shkoj, do jesh po prap ti
Ste shkelen dot mashtruset zotret e genjeshtres
Qe mblidhen si hijena dhe shqyejn te verteten
Ateher ke fituar, ke fituar shum
I ke dhen jet nje shpres qe zdo te shuhet kurr


Imagjino fjalen e mir kur ti e do dhe e degjon,
Imagjino te ndjesh ne jet se ty dikush vertet te do
Imagjino sa shum te tjeret ty vertet te vleresojn,
Jeto me shpirt te paster e per endrra ti shpresooooo..
Shpresen ti mos e humb jo " VETEN SHIKO "
Gjej nje motiv me shum dhe '' SHPIRTIN BEKO ''
Jep ti gjithqka nga vetja ''ZEMREN DHURO ''
Ne mundesh nga vetja jote me shum kerkooooo....Driten tende ndrico
bekimin nga shpirti dhuro
ku ka shkretetir qe ti je
ne mundesh mbi veten te jesh__________________
Quod me nutrit, me destruit!
YanYan Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-06-11, 23:01   #5
emine
 
Avatari i emine
 
Anėtarėsuar: 11-10-07
Postime: 37,446
emine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėmemine i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: N'mujsh

N mujsh me bind nje kry trash prej meje ke qka dush
emine Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-06-11, 23:24   #6
tipi engjellor
tipi engjellor
 
Avatari i tipi engjellor
 
Anėtarėsuar: 30-03-10
Vendndodhja: aty ku jeton dashuria
Postime: 14,540
tipi engjellor e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Mbi gjithcka...nese mundesh ~ WSF

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga YanYan Shiko postimin
Kur pash kete teme mu kujtua nje kenge e WSF...Ne mund tu japesh shpres
Njerezve te harruar
Qe n'minier germojne
Per te mbijetuar
Te ndjejne te besojne, qe sjane te tradhetuar
Aty mer vler qdo gje njeriu brenda nuk eshte shuar
Dhe fjalet kur ti flasesh
Mendon se i degjoj
Mos brit me te urrejtje, qe jeten e shkatrron
Ne mund te lumturosh bekohu ne dashuri
Mos harro qe je njeri qe ke ndikim ne qdo njeri
Kur ti e vlerson armikun, vertet per sa vlen
Ateher ke dal mbi vete
Krenar vertet qka je
Ne mundesh te sherbesh kur mbi krah ke shum pushtet
Ke shpetuar veten tende
Bashk me mijra vet.
Ne mundesh ti kthesh besimin shpirtit te dhunuar
Ke hapur nji dritare ,drit per te perquar
Ne mund te jesh i drejt kur mbi ty shkelmojn
Ateher je i mirseardhur njeri ne kete botė®


Ne mundesh ta kthesh besimin ne zemren e helmuar
Ne mundesh ti sherosh plaget qe koha s` ka sheruar
Te jesh krenar per veten kur ska besim njeri
Te dish si do te shkoj, do jesh po prap ti
Ste shkelen dot mashtruset zotret e genjeshtres
Qe mblidhen si hijena dhe shqyejn te verteten
Ateher ke fituar, ke fituar shum
I ke dhen jet nje shpres qe zdo te shuhet kurr


Imagjino fjalen e mir kur ti e do dhe e degjon,
Imagjino te ndjesh ne jet se ty dikush vertet te do
Imagjino sa shum te tjeret ty vertet te vleresojn,
Jeto me shpirt te paster e per endrra ti shpresooooo..
Shpresen ti mos e humb jo " VETEN SHIKO "
Gjej nje motiv me shum dhe '' SHPIRTIN BEKO ''
Jep ti gjithqka nga vetja ''ZEMREN DHURO ''
Ne mundesh nga vetja jote me shum kerkooooo....Driten tende ndrico
bekimin nga shpirti dhuro
ku ka shkretetir qe ti je
ne mundesh mbi veten te jeshketo vargje te bukura i kendojn grupi west side family .....nga shqiperai me pelqen shume edhe kjo kenge .....keto vargje...
tipi engjellor Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 03-06-11, 23:44   #7
SANTANA-29
-Shum i Thjeshte-
 
Avatari i SANTANA-29
 
Anėtarėsuar: 26-09-06
Vendndodhja: FRANKFURT
Postime: 16,506
SANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėmSANTANA-29 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: N'mujsh

N““MUJSH ME E RUEJTE

N'mujsh me e ruejtė mendjen
kur tė gjithė e kanė hupė
dhe fajin ty ta lajnė;

N'mujsh me besue nė vedvedi
edhe kur e din se tė gjithė
kundėr i ke;

N'mujsh me durue
edhe kur s'durohet ma
e pa u krenue shpifėsit
t’mos i pėrgjigjesh me shpifje;

N'mujsh me andrrue
pa u ba andrrimtar
e me mendue pa e ēoroditė mendjen;

N'mujsh me i qindrue
si Triumfit edhe Rrenimit
tue u sjellė njisoj
me tė dy kėta mashtrues;

N'mujsh mos me u ligshtue
edhe kur tė vėrtetat tuaja
horat i shtrembnojnė
pėr me rrejtė naivėt,
dhe as kur shef tuj u shkatėrrue
e tanė ajo ēka ti prej asgjasė ke ndėrtue;

N'mujsh qė mbasi ke rrezikue
me hupė pasuninė tande
(e madje hupė e ke)
me gjetė forca me ia nisė
prej s'parit pa b'za pėr damin;

N'mujsh me u ngjallė
kur i mbaruem je
dhe bash nė kėtė ēast vedit t'i thuesh:
"Qindro he burrė!"

N'mujsh mos me rrejtė
edhe kur fjalim mban
e mos me u fry
as kur mbretnit mik tė kanė;

N'mujsh qė prej anmikut
me ruejtė po aq sa vedin
edhe mikun tand tė dashtun;

N'mujsh me i besue tė gjithėve
por asnjenit tejet;

N'mujsh me e mbushė
minutin qė ikė
tue ia dhanė vleftėn
e vet ēdo sekondi;

E jotja ka me qenė bota
e ēdo gja e ēmueshme dhe -
(e bash kjo vlen ma fort)
- at’botė njeri, ti ke me kenė biri im!
__________________
C'do dite zgjohem me nje mendim te ri me mall,pendim apo zemerim
ky eshte vec fillimi i dites por asgje nuk ka kuptim.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga SANTANA-29 : 03-06-11 nė 23:45
SANTANA-29 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-06-11, 21:03   #8
Dallandyshja_718
Malsore per jete!
 
Avatari i Dallandyshja_718
 
Anėtarėsuar: 17-10-08
Vendndodhja: Ne perendim... :D:)
Postime: 4,352
Dallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėmDallandyshja_718 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: N'mujsh

Nese heshti te politika
e dije se e zeze ka me m'shkua dita

Nese shkruaj e kundershtoj
Hazroj pushken e luftoj...

Nese flas per ndonje fe
jam tradhtare kam pshty n'atdhe

Nese rri n'kafe t'forumit
jam budallica i katunit...

Nese kete qe e shkruaj nuk m'a besoni
pshtymni e shamni e mos ngurroni!
__________________
Me viēa nuk l’vrohet!
Dallandyshja_718 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 17-06-11, 19:45   #9
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: N'mujsh

Femėr!!!

Kur tė mė kesh krijuar
tė mė kesh pjellė sėrish
ashtu siē mė shikon, e siē mė prek,
siē mė ndjen me dashurinė tėnde
kur tė mė lėpijsh me gjuhė gjakun
qė trupin ma mbulon mbas lindjes sė vėshtirė
kur tė mė nuhasėsh, e tė mė miklosh me frymė
kur tė mė ushqesh me lėngun e bardhė tė dashurisė tėnde
tė mė rrisėsh burrė
e me burrin qė bėre tė krenohesh
kokėn ta mbėshtesėsh nė mua
pėr tė kėrkuar prej meje mbrojtje e dashuri
kur tė mė thekesh mes kofshėsh
e prej meje ta lypėsh jetėn
kur jetėn time ta rrisėsh mes legjendash
kur tė vrasėsh pėr mua krejt bishat e kėsaj bote
e tė mė flasėsh pambarim pėr lotėt
kur ta kėndosh kangėn ma tė bukur pėr kajzit e grurit
kur me erėn tė bėsh njė kurorė veē pėr mua
kur t'mė pėrkėdhelėsh me gjinjtė e tu
pėrgjumjen time tė lodhur
qė rreket nėpėr frymėmarrjet e fantazisė sime
tė tė shoh tė zhveshur
kur tė mė puthėsh aq herė sa yje ka qielli
e pėrjetėsinė ta mbledhėsh nė njė ėndėrr
kur t'mė durosh e me durimin tim tė plakesh
e vdekjen ta presim bashkė
kur tė fundmin ēast tė jetės sime tė mė avytesh
e re si ditėn kur tė njoha
tė mė duash, tė shtrihesh pranė trupit tim
e frikėn time t'ma trembėsh ashtu si dikur m'i trembje pėrbindėshat
e ankthin, nga ėndrrat e mia
kur trupin e ftofur tė ma ngrohėsh me buzė
dhe akullin e vdekjes ta gėrvishtėsh me qerpikėt e gjatė
kur tė qash mbi trupin tim
e tė mė nderosh me lule tė verdha qė ti e di sa shumė i dua
kur nė heshtjen e kohėve tė mendosh pėr buzėqeshjen time tė trishtuar
kur kollėn time ta dėgjosh, edhe pse ma nuk jam
kur kafenė e mėngjesit ta bėsh pėr tė dy
kur lotin tėnd qė rrugėn e merr nė shtegun e faqes
tė ma dhurosh si tė vetmen gjė qė tė ka mbetur
kur ditėt e tua pa mua tė jenė rendja e fundit drejt krahėve tė mi
atėherė ti grua
qofsh femra ime.


__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:19.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.