Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kinematografia dhe Televizioni
Emri
Fjalėkalimi
Kinematografia dhe Televizioni Pėrshtypje mbi filmat e fundit vendor apo tė huaj. Dokumentarėt, komeditė, tragjeditė, festivalet e filmit. VIP-at, artistėt, yjet e filmave.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 11-01-10, 18:19   #1
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Arrow Disa nga filmat dhe kėngėt mė tė mira tė dekadės...

Nė pėrfundim tė vitit 2009 janė shpallur 10 filmat mė tė mirė dhe 10 kėngėt mė tė mira pėr 10-vjeēarin e fundit, nė vlerėsimin qė u ka bėrė kėtyre krijimtarive revista prestigjioze “The Rolling Stones”
10.The lord of the rings : Trilogjia
Kėta filma nuk mund t’i ndash njėrin nga tjetri? “The Lord of the Rings” ėshtė njė film me regji tė Peter Jackson dhe skenarin e marrė nga librat e shkrimtarit britanik John Ronald Reuel Tolkien.
Ky film ėshtė njė mrekulli me tė cilin asnjė film tjetėr epik i realizuar nė 10 vitet e fundit nuk mund tė krahasohet nė pėrmasa. Ngjarjet zhvillohen nė njė botė fantastike nė periudhėn e mesjetės, ku jetojnė njerėz me pėrmasa tė vogla, magjistarė dhe zotėrinj tė errėt.

9. Mystic river
Ky ėshtė njė film i vitit 2003 i regjisorit tė njohur amerikan Clint Eastwood. Gjatė kėsaj dekade ky regjisor ka hedhur shumė filma tė vlerėsuar nga kritika si “Million Dollar Baby”, “Flags of Our Fathers”, “Letters From Iwo Jima”, “Changeling”, “Gran Torino” dhe “Invictus”. Megjithatė, filmi mė i mirė dhe qė ka pasur suksesin e kryeveprės sė tij uestern, filmit “Unforgiven”, ėshtė “ Mystic River”. Ai ėshtė njė film dramatik, i bazuar nė novelėn e Dennis Lehane.

8. The departed
Martin Scorsese fitoi njė ēmim “Oscar” pėr kėtė film. Disa e kritikuan se kishte njė subjekt tė vjetruar dhe se nuk ishte shumė i thellė. Dy aktorėt qė luajnė dy personazhe kundėrshtare, janė Leonardo Di Caprio dhe Matt Damon. Martin Scorsese godet publikun me kėtė film, duke treguar se si lindin shkėndijat e para tė korrupsionit qė nė fėmijėri.

7. Brokeback mountain
Ky ėshtė njė film i vitit 2005, i drejtuar nga regjisori tajvanez Ang Lee. Heath Ledger ėshtė aktori protagonist. Ngjarjet zhvillohen nė Wyoming-un e vitit 1963. Personazhi i Ledger quhet Ennis Del Mar, njė punėtor ferme i martuar nga qė ka njė dashuri tė ndaluar pėr njė kauboj, rolin e tė cilit e luan Jake Gyllenhaal tė vitit 1963. Regjisori ndryshoi paksa terrenin e tij nė kėtė film tė bazuar nė skenarin e Annie Proulx ndryshe nga filmat “Crouching Tiger”, “Hidden Dragon”. Ledger dha shpirtin e tij nė kėtė film.

6. The incredibles
”The incredibles” ėshtė njė film kompjuterik i animuar i vitit 2004 i prodhuar nga shtėpia e prodhimit “Pixar Animation”. Nga tė gjitha prodhimet e “Pixar” gjatė kėsaj dekade, “The Incredibles” mbetet mė i pėlqyeri. Ėshtė ndoshta nga tė paktėt filma me kartonė qė trajtojnė tema tė krizės sė moshės sė mesme, problemeve martesore, frika nga impotenca, fiksimi pas modės dhe shqetėsime tė tjera njerėzore. Filmi u krijua nga Brad Bird. Personazhet kryesore janė anėtarėt e njė familjeje super heronjsh.

5. No country for old man
Ngjarjet zhvillohen nė vitin 1980 nė Teksas, ku personazhet janė nė ndjekje tė parave tė drogės qė i janė vjedhur njė krimineli. “No country for old men” fitoi njė ēmim “Oscar” pėr fotografinė mė tė mirė. Ėshtė njė meditim mbi dėshirėn e Amerikės pėr pasurimin e menjėhershėm.

4. A histori of violence
Ky ėshtė njė film i regjisorit kanadez David Cronenberg, qė ėshtė njė nga artistėt mė tė paparashikueshėm dhe origjinalė i filmave. Filmi qė nxjerr mė shumė nė pah veēantitė e kėtij regjisori ėshtė ai i vitit 2005, “A history of violence”. Historia i pėrket njė qytetit tė vogėl nė Miēigan, ku pronari i njė lokali tė vogėl shndėrrohet nė hero, pasi shpėton lokalin nga njė grabitje. Mesazhi qė jep ky film, ėshtė se ne fshehurazi bėjmė ato gjėra qė publikisht i dėnojmė dhe se tė keqen e mbartim nė ADN-nė tonė.

3. Mulholland drive
Ky ėshtė njė triller psikologjik me tė cilin aktorja e njohur Ann Miller mbylli karrierėn e saj. Nė kėtė film regjisori David Lynch e vulosi reputacionin e tij si njė poet i kinemasė. Duke parė kėtė film mund tė zbulosh shumė rreth vetes. Ky film tė rrėmben dhe nuk tė lėshon deri nė fund. Ai u dominua pėr ēmim “Oscar” dhe fitoi njė ēmim nė festivalin e Kanės nė vitin 2001.

2. Children of man

Children of men ėshtė njė film fantastiko-shkencor me regji tė Alfonso Cuarón. Ai u shfaq pėr herė tė parė nė vitin 2006. Ngjarjet zhvillohen nė njė botė tė mbetur pa fėmijė ku aktori kryesor, Clive Owen, duhet tė lėrė shtatzėnė gruan e vetme tė mbetur nė tokė. Ky film tė bėn tė jetosh brenda tij. Synimi i kėtij regjisori ėshtė tė tė bėjė tė besosh.

1. There will be blood
Ky film dramatik bėn njė portretizim tė Amerikės primitive falė regjisorit Paul Thomas Anderson. Aktori Daniel Day-Lewis ka dhėnė mė tė mirėn e tij nė kėtė film.
Daniel Plainview ėshtė personazhi qė ai luan. Ai gėrmon tokėn pėr tė gjetur naftė dhe argjend nė mėnyrė qė tė pasurohet. Ai adopton tė birin e njėrit nga punonjėsve tė tij qė humbi jetėn nė minierė. Ky bir i adoptuar bėhet mė pas partneri i tij nė biznes.

Kėngėt mė tė mira tė dekadės sė fundit janė:

“Stan” – Eminem

“Beautiful day” – U2

“Rehab” – Ammy Winehouse

“Yeah yeah yeahs” – Maps

“The White Stripes” – Seven Nation Army

“Paper Plans” – M.I.A

“Hey Ya” – Outkast

“Crazy in love” – Beyonce

“99 problems” – Jay Z

“Crazy” – Gnarls Barkley


__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:44.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.