Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Tė ndryshme > Moda & Estetika
Emri
Fjalėkalimi
Moda & Estetika Bukuria dhe estetika, veshjet, modelet mė tė reja shqiptare e botėrore.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 25-02-10, 00:09   #1
Jana
Full LoVe...
 
Avatari i Jana
 
Anėtarėsuar: 23-04-08
Vendndodhja: ...n'LOQK t'LOQK-ės...
Postime: 31,045
Jana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėmJana i pazėvėndėsueshėm
Gabim Makijazh me nuanca tė lėkurės ...

Aplikimi i pudrės sė fytyrės ėshtė baza e njė make up-i tė bukur dhe perfekt. Nėse do tė shohim lėkurėn, do tė vėrejmė nuancat e ndryshme qė dallojnė nga njėri te tjetri. Kjo ėshtė edhe arsyeja se pse nuanca e pudrės sė fytyrės duhet tė jetė e ndryshme.

Lėkura jonė nė pėrgjithėsi pėrfaqėson edhe atė qė jemi realisht. Kremi pudėr konsiderohet si aleati kryesor i bukurisė sė femrave, pasi falė tij mund tė mbulohen defekte tė vogla tė fytyrės, rrudha tė lehta, poret e zgjeruara apo njolla tė vogla, ndaj ėshtė shumė e rėndėsishme zgjedhja e tonalitetit tė duhur, i pėrafėrt me atė tė lėkurės.
Defektet
Ndaj kėshilla themeltare pėr zgjedhjen e pudrės qė i pėrshtatet fytyrės suaj, dhe qė gjithnjė do t’ju lejojė tė jeni perfekt dhe me njė make up tė bukur, ėshtė tė zgjidhni njė pudėr me njė nuancė tė ngjashme me atė tė lėkurės suaj. Nė kėtė rast duhet tė keni parasysh se lėkura gjithnjė tenton tė ketė njė ngjyrė qė anon ose nga e verdha ose nga e kuqja. Kėto janė dy nuancat bazė tė pigmentit tė lėkurės.
Duhet tė tregoni kujdes tė veēantė nė zgjedhjen e tonit tė duhur, dhe pėr kėtė duhet tė vėreni me kujdes nuancėn qė ka lėkura juaj nė pjesės e nofullės, afėr qafės. Kėshtu do tė dalloni nuancėn reale tė lėkurės suaj, nė mėnyrė qė tė zgjidhni edhe tonin qė ju pėrshtatet mė shumė. Ndaj, zgjidhni njė pudėr me ngjyrė identike apo shumė tė pėrafėrt me atė tė lėkurės suaj, nėse nuk doni tė dukeni sikur keni vėnė njė maskė nė fytyrėn tuaj. Toni i pėrshtatshėm gjithnjė duket shumė natyral dhe perfekt.
Por krahas ngjashmėrisė sė saj me lėkurėn tonė, nuk duhet tė hiqni dorė edhe nga tendencat e tonaliteteve. Pėr kėtė sezon mė shumė nė modė ėshtė tonaliteti “i shkėlqyeshėm”, me mikropigmente qė reflektojnė dritėn ose ato qė kanė njė ton mat.
Por gjithsesi, pavarėsisht modės dhe tendencave tė reja, nuk duhet tė harroni asnjėherė tė pėrdorni njė nuancė tė pėrafėrt me atė tė lėkurės suaj. Ndėrkohė qė nuancat e saj mund tė ndryshojnė edhe nė varėsi tė rastit dhe ditės.
Kėshtu make up-i juaj duhet tė ndryshojnė gjatė ditės dhe rasteve speciale, festave, mbrėmjeve etj. Njė kėshillė ėshtė qė gjatė ditės tė pėrdorni njė pudėr tė shkėlqyeshme dhe nė mbrėmje njė tonalitet mat, ose e kundėrta, pasi, kjo ėshtė nė varėsi edhe tė preferencave tuaja.

Lloji
Lėkura jonė nė pėrgjithėsi pėrfaqėson edhe atė qė jemi realisht. Njė jetė e ushqyeshme dhe kujdesi nė higjienėn e saj ndikojnė pozitivisht nė lėkurė. Duhet tė tregoni kujdes gjatė pastrimit tė thellė tė saj ēdo mėngjes dhe mbrėmje, para lyerjes. Pėr tė dalluar llojin e pudrės qė duhet tė pėrdorni, duhet tė vėreni gjendjen e lėkurės suaj nė mėngjes, sapo jeni zgjuar.
Nė pėrgjithėsi, nėse keni njė lėkurė normale, mund tė pėrdorni ēdo lloj pudre, pasi kjo lloj lėkure ėshtė e ngjyrosur, kompakte dhe kurrė nuk ėshtė e yndyrshme. Nėse lėkura juaj ėshtė e yndyrshme, atėherė kėshillohet tė pėrdorni dy pudra tė ndryshme, njė pluhur pėr zonat e yndyrshme dhe njė pudėr krem pėr zonat e tjera tė lėkurės.
Kombinimi i tyre sjell edhe njė rezultat tė mirė dhe mė rezistent. Ndėrkohė qė pėr lėkurėn e thatė kėshillohet qė, fillimisht tė hidratohet lėkura dhe tė zgjidhni njė pudėr me bazė uji, qė ndihmojnė lėkurėn tė jetė e mbrojtur dhe e butė. Nė rast se keni njė lėkurė me akne, duhet tė pėrdorni produkte qė nuk e acarojnė lėkurėn.
Duhet tė tregoni kujdes me zgjedhjen e pudrės, pasi kjo lėkurė mund tė jetė ose e yndyrshme ose e thatė. Nė njė rast tė tillė idealja ėshtė pėrdorimi i njė korrektori pėr tė mbuluar defekte tė vogla dhe mė pas aplikimi i pudrės.

Kėshilla
Dhe, ndėrsa keni zgjedhur nuancėn dhe llojin e pudrės qė i pėrshtatet mė sė miri lėkurės suaj, njė hap shumė i rėndėsishėm ėshtė edhe aplikimi i saj. Njė nga pyetjet qė nė kėtė rast bėhen mė shpesh, ėshtė se a mund tė pėrdoret pudra ēdo ditė apo vetėm me raste tė veēanta. Realisht, nuk ekziston asnjė rregull.
Gjithēka varet nė dėshirėn tuaj pėr ta pėrdorur atė, nga rezultati qė doni tė keni me make up-in tuaj, nga vendi ku jetoni dhe punoni. Me njė fjalė, jeni tė lirė pėr tė vepruar.
Nė fakt, kremi pudėr, pėrveēse njė mbulues i mirė i defekteve ėshtė edhe njė mbrojtės i mirė i lėkurės nga faktorė atmosferikė si smogu apo ndryshimet e temperaturės, ndaj edhe njė rregull i mirė qė bazohet nė kėtė ėshtė pėrdorimi i tij i pėrditshėm. Nė kėtė rast duhet tė zgjidhni njė nuancė tė ēelur pėr ditėn dhe mė tė thellė pėr mbrėmjet.
Tashmė, nuk ėshtė mė e nevojshme qė krahas kremit pudėr tė pėrdorni edhe pudrėn, vetėm nė rast kur lėkura juaj ėshtė shumė e yndyrshme dhe pudra mund tė ndihmojė nė mbulimin me efektet shkėlqim, qė mund tė marrė fytyra kur pėrdorni vetėm kremin pudėr.
Aplikimi
Nė fakt, ekziston diēka e tretė. Idealja ėshtė tė pėrdorni penelin pėr kremin pudėr. Ėshtė mė i lehtė, mė praktik, shumė mė i mirė gjatė shpėrndarjes sė kremit pudėr dhe nuk bėhesh as pis. Me qime sintetike ai ėshtė i pėrshtatshėm si pėr fytyrėn, ashtu edhe pėr pjesė tė tjera tė trupit.
Ėshtė i pėrshtatshėm si nė rast se pudra qė keni zgjedhur ėshtė pluhur, krem apo likuid. Por gjithsesi, edhe sfungjeri, edhe gishtat janė njė mėnyrė e mirė pėr aplikimin e tij. Por, edhe kjo ėshtė nė dėshirėn tuaj. Kėshilla qė ju japim ėshtė: pėrdorni mė mirė penelin.


__________________
LOQK- Nė fund tė ēdo dite sido qė tė jetė dita unė do tė them TE DUA...

Ėshtė e pamundur tė mos dashuroj kur egziston ti ...

http://www.youtube.com/watch?v=LGrr_5boZlA
Jana Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 05-03-10, 10:40   #2
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,548
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Makijazh me nuanca tė lėkurės ...

Te gjith qe keni qfar do interesimi per lekuren per problemet e saj
te mbrendshme dhe format e terapive
per bukuri te lekures dhe ruajtje te saj estetikė te veqant
dhe udhzimin se cilat vitamina i kekron lekura dhe fytyra
drjetohuni te doktoresha profesor doktor akademik Mybera Ferizi
ne ordinancen esaj private ne koder te diellit te banesat e bardha
ne anen e djatht lart te lagjet e reja te shtepive private ne prishtinėNje specialiste te tille duhet te jemi krenar ne kombi shqiptar q ee kemi
ku ne te gjitha qendrat nderkombtare e kongreset botrore ne lami te saj moro ftesen
edhe ne kuptimin e terapive moralisht fjala e saj esht tejet sheruese ka nje magji te veqant te ndikimit ndaaj te smureve

por edhe shkencorisht
per tu sheruar me barna mebdicinale

si dhe terapi morale fjala esa ka qudira ndikuese
ku shum njerz vijn per tu lehetesuar nga ngarkea e smundjeve


dhe jan sheruar sepse ne fjalene saj ka diqka te jashtzakonshme


pikrisht shum pacient jan sheruar nga ky ndikim por esht nje specialiste e vertet qe menjiher e njef diagnozen dhe e gjen barin perkats te sherimit


nga smundjet

si dhe per te ua hequr kompleksin
e smundjes nese vuani nga ndonje dukuri komplesi
natyrisht ferma kur shef per shembull keqsim te lekures ose mashkulli deshprohen

pra ne pergjithsi doktoresha ka ndikim te fuqishem
shum njerz vijn vetem per fjalen e saj teper te ndikueshme


kjo esht aq e ndikueshme ndaj smundjes
sa qe shum pacient kan mbeutur pa tekst nga sherimi tejet magjik
nga fjala dhe efikasitetit i barnave qe ajo ti cakton

poshtersia e poshtersive esht s e mafiozet ne kosove shesin barna te skaduara mundsisht viziten bejeni te doktoresha por mundsisht barnat merrni
ne gjermani direkt sepse jan te garantuara ose ne itali zvicerr suedi francė
edhe shqipera i ka barna me te mira se te kosves

te ne ne kosove myku i ndergjegjes nuk po hiqet akoma per fat te keq

jemi kshtu siq jemi qka me baPra diagnozen dhe smundjene barnat ua cakton doktorresha por ju sipas mundsive barnat merrni jasht shteti sepse te gjith edijm se te ne ne kosove
nuk kan kualitet dhe garancion

sidomos kur jeni kompleksuar
se smundja do te ju katandis ose e keni kompleks
shikoni lekuren tuaj dhe lendoheni shpirtrisht


akademikja shqiptare ne prishtine doktor Mybera Ferizi
ose engjulli i kosoves siq i thone disa
ajo esht magjia e fjales vet

dhe aftesive shkencore

e cila me pervojen e saj dhe pjesmarrjet neper kongreset botrore eshte ftuar e vetmja nga kosova

dhe ka dhene kontribute te mdha per kosoven

shum vite para luftes dhe gjat luftes ka sherbyer pa pagesė ne sherbim te popullit humanistja e rralle sqhiptare te mos themi nene tereza e kosoves
qe me fjalene saj engjellotre magjike te jep vullnet te veqant

dhe forcen morale ndikime te fuqishme ne vullnet

per te ju sheruar nga smundjet

nga komplekset te cilat vuani rreth smundjes

per shembull shikoni lekuren e semure dhe demoralizoheni

kompleksoheni
ose e shikoni shpesh demoralizoheni doktoresha shqiptare akademike
profesoresha universitetit ne prishtine doktor profesor
Mybera Ferizi per dermatologji dhe venerologji
ka prirje te veqanta natyrore ne shkencė dhe per fjalen sheruese
me mija pacient jan sheruar te ajo


lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:28.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.