Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Politika & Shtypi > Arena Ndėrkombėtare
Emri
Fjalėkalimi
Arena Ndėrkombėtare Ngjarjet mė tė reja nga skena politike ndėrkombėtare. Analiza, komente, materiale nga shtypi boteror. Ngjarje historike e kulturore ndėrkombėtare. Superfuqitė, Aleancat, Luftrat, Traktatet e paqes etj.Temė e mbyllur
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 11-03-10, 12:22   #1
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim 4 vjet nga vdekja e kasapit te Ballkanit!

Ne agjendat diplomatike nuk ka vend per rastesi.Ēdo gje kalkulohet me saktesi te madhe paraprakisht.
As zgjedhja e kesaj date simbolike nuk eshte arbitrare.ilir meta i ka qendruar gjithemone pran e pran kasapit te ballkanit.
Sot dhe neser, diplomatthi arnaut do te ndaj pikellimin e thelle dhe kujtimet e pashlyeshme te ketij autori te gjenocideve dhjetvjeēare neper shtete te ndryshme jasht serbise.
Dikush tha se meta do te perkulej prane varrit te vellait te tij te zhdukur 4 vjete me pare.Thash vetmevete, si mund te perulet burreci i perulur!
S'ka perulje me te madhe se te jesh qelbanik, e legen me uje te ndotur nga larja e ēizmeve te shkaut te serbise.
Iu mallkofte fara e shkaut nga dheu i servise!
__________________________________________________
Katėr vjet nga vdekja e Kasapit tė Ballkanit

Beograd, 11 mars – Mediat e Serbisė e kanė pėrkujtuar sot katėrvjetorin e vdekjes sė Slobodan Milosheviqit, njeriut i cili ishte nė krye tė Serbisė e tė Jugosllavisė gati dy dekada, dhe pastaj i akuzuari i Tribunalit tė Hagės pėr krime lufte nė Kosovė e Kroaci dhe gjenocid nė Bosnjė, i njohur edhe me nofkėn Kasapi i Ballkanit
Ai, sipas raporteve mjekėsore, vdiq nga ataku nė zemėr nė qelinė e paraburgimit tė Tribunalit tė Hagės, gjatė kohės kur naj tij po zhvillohej gjykimi pėr krime lufte kundėr njerėzimit nė Kosovė e Kroaci si dhe pėr gjenocid nė Bosnjė e Hercegovinė.
Ai qe varrosur nė oborrin e shtėpisė familjare tė bashkėshortes sė tij, Mirjana Markoviq, nė Pozharevac, meqė nuk qe dhėnė leje qė ai tė varrosej me nderime shtetėrore siē kishte kėrkuar familja dhe Partia Socialiste e tij. Varrimi qe zhvilluar nė buzėmbrėmje me fjalime tė njerėzve qė e ndoqėn me besnikėri, por pa praninė e tė anėtarėve tė familjes sė tij.
Ai kishte lindur nė Pozharevc, kurse ngritjen e fuqishme nė karrierė e shėnoi mė 28 qershor tė vitit 1989, pas njė fjalimi luftėnxitės dhe me ngjyrime tejet antishqiptare, nė Gazimestan afėrt Prishtinės, me rastin e 600 vjetorit tė Betejės sė Kosovės, manifestim nė tė cilin morėn pjesė rreth njė milion serbė.
Ndėrkohė, mė 1990 u zgjodh president i Serbisė, kurse nga viti 1997 e deri nė tetor tė vitit 2000 president i Jugosllavisė, qė pėrfshinte Serbinė e Malin e Zi, natyrisht edhe Kosovėn e okupuar.

I priu delegacionit tė Serbisė e tė RFJ-sė nė Dejton (SHBA), nė nėntor tė vitit 1995, kur nėnshkroi (nė Paris) Marrėveshjen Paqėsore me BeH.
Karierės sė tij i dha fund nga fundi i vitit 2000. Mė 27 maj tė vitit 1999 Gjykata Ndėrkombėtare pėr krime tė luftės nė ish-Jugosllavi ngriti padi ndaj tij padi pėr krime lufte dhe krime ndaj njerėzimit, qė ishte akuza e parė e tillė nė historinė e drejtėsisė tė Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė ndaj njė shefi aktiv tė shtetit
U arrestua mė 31 mars tė vitit 2001, kurse Tribunalit nė Hagė iu dorėzua mė 28 qershor tė atij viti, pra nė ditėn qė 12 vjet mė parė e kishte ngritur nė rrafshin e mitit serb.
Gjatė procesit gjyqėsor nė Hagė ai mohoi krimin dhe akuzoi bashkėsinė ndėrkombėtare pėr veprime antiserbe.
Trupi i tij i pajetė u pėrcoll nga Haga nė Beograd mė 15 mars tė vitit 2006, kurse tė nesėrmen, pasi u ekspozua nė Muzeun “25 Maj” tė kompleksit muzeor nė Dedinje, mė shumė se 50 mijė ithtarė tė tij u mblodhėn para Kuvendit tė Serbisė/ Malit tė Zi, siē quhej Jugosllavia e atėhershme nė shpėrbėrje, qė tė varrosej nė mbrėmje nė vendlindjen e tij, nė Pozharevac.
________________________________________________
http://www.kohaditore.com/index.php?cid=1,24,14279


__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė  
Nyje Interesante
Vjetėr 11-03-10, 13:37   #2
Murgesha
Administratorėt
 
Avatari i Murgesha
 
Anėtarėsuar: 24-10-03
Vendndodhja: Diku nėpėr botė....
Postime: 40,348
Murgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėmMurgesha i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 4 vjet nga vdekja e kasapit te Ballkanit!

Pershendetje Fshatari!

Isha une qe ja ndryshova titullin!!!
__________________
Mė duaj ose mė urrej, sepse qė tė dyja janė nė favorin tim. Nėse mė do, do jem gjithnjė nė zemren tėnde, nėse mė urren do jem gjithmonė nė mendjen tėnde!
Murgesha Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 11-03-10, 15:07   #3
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 4 vjet nga vdekja e kasapit te Ballkanit!

Ngushellime, Fshatari.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga panta_rhei : 11-03-10 nė 15:08
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 11-03-10, 15:39   #4
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,691
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 4 vjet nga vdekja e kasapit te Ballkanit!

E vallha bash ngushllime .
Po, a i mshojm vi keti fare perkujtimi ,i cfardo forme qofte!!?
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 11-03-10, 18:32   #5
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 4 vjet nga vdekja e kasapit te Ballkanit!

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GURI SYLAJ
E vallha bash ngushllime .
Po, a i mshojm vi keti fare perkujtimi ,i cfardo forme qofte!!?
N'daē mshoj vi, n'daē shaje ilir meten... qėllimi kryesorja u arrit - millosheviqi u pėrkujtua.

P.S.
Nė kohen e diktatures komuniste nė Shqiperi, nje qytetar shkon ne gjendjen civile, per te regjistruar djalin e porsalindur.

Nenpunesi- si quhet djali?
Qytetari- Ne kujtim te babes e kemi quajtur Lec.
Nenpunesi- Lec nuk eshte emer Shqiptar, nuk mund ta regjistrojme.
Qytetari- Ateher po e quajm Kolec. (me mendimin me e thirr Lec)
Nenpunesi- Kol, po eshte emer Shqiptar, Kolec jo se eshte i huaj.
Qytetari- Cilet jane emra Shqiptare?
Nenpunesi- Agim, Shkemb, Petrit, Sokol, Gur.
Qytetari- Shume mire, do e quaj Guralec.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 11-03-10, 19:35   #6
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,691
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: 4 vjet nga vdekja e kasapit te Ballkanit!

Per diken e hargjon nje pasuri mreti edhe suj e blene e per diken te mjafton nje gjysme derhemi se s'ka cka shet me shume!!!


__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė  
Temė e mbyllur


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 20:10.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.