Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Letėrsia
Emri
Fjalėkalimi
Letėrsia Letėrsia shqiptare dhe e huaj.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 24-04-10, 17:05   #1
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Zbulohet nje leter e panjohur e Nolit!

Letra e Nolit: Dua nje grua, por qe te jete e pasur!

ANILA MEMA

Noli, beqari i pėrjetshėm... iu kushtua revolucionit, fesė, studimeve, muzikės, letėrsisė... dhe nuk u martua kurrė. Por a ishte kjo njė zgjedhje e tij? Jeta tė sjell tė papriturat e veta, dhe mund tė ndodhė qė njė njeri ta shohė veten pa njė grua nė krah e fėmijė rreth e qark. Kėshtu i ndodhi Fan Nolit... kurse Shpėtim Sala, autori i librit “Fan Noli, letra tė panjohura” rrėfen detaje interesante dhe tė panjohura pėr kėtė aspekt privat tė jetės sė Nolit... i cili mesa duket i ėshtė pėrgjigjur dy mblesėrive qė iu bėnė pėr tė marrė njė grua, edhe pse nuk u martua ndonjėherė.
Sa vjeē ishte Fan Noli kur iu bėnė mblesėritė?
Atė kohė Noli ishte 25 vjeē. Flasim pėr vitin 1907, kur ishte nė Nju Jork. Ai mbėrriti aty nė 1906, dhe punėt e para qė bėri sapo shkoi ishin me lėvizjen e shoqėrive patriotike nė Nju Jork. Dihet tashmė se nė Amerikė, Noli u lidh shumė me Sotir Pecin, me gazetėn “Kombi” qė botohej nė Boston, e ndihmoi atė nė pėrgatitjen e shkrimeve tė ndryshme qė u botuan, por njėkohėsisht ai mori pjesė edhe nė shoqėrinė “Malli i mėmėdheut”, qė ishte krijuar nė 1 janar 1906 nė Boston. U bė njė nga drejtuesit e saj. Mė vonė krijoi shoqėrinė “Besa-Besa” nė 1907 dhe i organizoi shqiptarėt dhe u zgjodh dhe kryetar. Qėllimi i kėsaj shoqėrie ishte mbledhja e ndihmave, botimi i librave, i gazetės, mė vonė doli dhe gazeta dielli.
Cilat ishin kandidatet e mundshme me tė cilat mendohej qė Noli do tė martohej?
Dy vajza ishin kandidate qė mund tė bėheshin priftėresha. Njėra ishte nė Misir, nė Kajro. Kėtė ia kishte rekomanduar Thanas Tashko dhe nėpėrmjet letrave mėsohet se vinte nga njė familje e pasur. Pėr tė cilėn ideja e tij ishte qė para se ta merrte tė pajisej me njė sasi tė hollash, rreth 100 stėrlina, (tė verdha ose ar), dhe me pajė veē tė tjerash. Ndėrkohė njė tjetėr variant pėr martesė ishte, njė vajzė nga Sinica, qė jetonte nė Amerikė dhe shumė mė e varfėr nga ajo e para e Egjiptit.
Ēfarė preferencash kishte Noli pėr gratė? Sa e rėndėsishme ishte pėr tė qė gruaja e tij tė ishte e bukur?
Ai dėshironte qė nusja e tij tė ishte me prikė, tė kishte para, tė rridhte nga njė familje e pasur dhe nuk kishte shumė dėshirė tė martohej me njė vajzė tė varfėr, pavarėsisht se ai nėpėr letra vė re qė mburret dhe thoshte: qė unė do ta mbaj vetė (e ka fjalėn pėr gruan e mundshme). Por faktet edhe letrat tregojnė se ai shpesh ra nė gjendje jo tė mirė ekonomike. Mjaftojnė tė lexojmė letra tė tjera tė Nolit dhe dallohet qartė.
Sa i pėrket pamjes sė jashtme, nuk ėshtė se Nolit nuk i pėlqenin gratė e bukura. Kur bėhet fjalė pėr martesėn, pėr nusen e tij tė ardhshme, ai kėrkon njė fotografi ta shohė. Nė njė letėr ai shprehet: “Duhet tė mejtohesh pakėz sa martes’e tmerruarė ėshtė kjo qė tė marrėsh njė ēupė qė s’e ke parė kurrė, si Ēifutėt e vietėr dhe tė kupėtosh lartėsin’ e therores qė bėj pėr ēėshtjen tonė. Kėto janė mjaft mė duket qė t’ju bindin qė nuk los cingėla”. Noli e pėlqente tė bukurėn, pasi kishte shpirt artisti dhe normalisht e pėlqente kėtė gjė edhe tek femrat.
A kishte Noli ndonjė preferencė pėr shqiptaret, a dėshironte tė martohej me ndonjė tė tillė?
Me sa di unė jo. Por tė rralla janė ato martesat qė janė bėrė nė atė kohė nė Amerikė. Po tė shohim listat emėrore qė na vijnė tė personave qė kanė bėrė pjesė nė shoqėri patriotike, gjithė emigrantėt ishin djem, pasi ata nuk merrnin me vete as motrat as gratė e tyre. Me femra pėrbėhej vetėm shoqėria “Ylli i mėngjesit”. Dhe mundėsia e Nolit pėr tė gjetur njė vajzė aty ishte shumė e pakėt, qoftė edhe shqiptare.
Po ē’ishin femrat pėr tė. Ē’mendonte, ē’kėrkonte, cilat ishin marrėdhėniet e tij me femrat nė pėrgjithėsi?
Me sa kam arritur tė kuptojė mes kėtyre letrave, vė re qė Noli i pėlqente faktikisht vajzat. Gjatė kohės kur ndodhej nė Napoli shprehet se aty sheh vajza tė bukura, nėpėr plazhe apo edhe nė rrugė, por tė njėjtėn gjė thotė dhe sa zbret nė Nju Jork, ku sheh njė ambient tjetėr, mė tė ēlirshėm se nė Egjipt, vihet re ndjesia e tij pėr femrat. Megjithatė mė vonė ai gjatė letrės, fut edhe njė shprehje nė fund: unė kam njė mision tjetėr dhe nuk kam ardhur pėr kėtė punė. Ndėrkohė pėr marrėdhėniet me femrat nuk di tė pėrgjigjem, pasi nuk kam ndonjė tė dhėnė pėr lidhjet me to.
Teksa lexojmė letrat mėsojmė se Noli thotė: Jam i zoti ta ushqej njė grua dhe kurrė do mos i ap tė drejtėn tė qahet. Pėr ēfarė e ka fjalėn kėtu...?
Pėr tė rėndėsi kishte tė merrte njė grua me prikė dhe tė verdha, pėr t’u bėrė prift. Ndėrkaq mė vonė shkruante nė letrat dėrguar Thanas Tashkos se pėr ta mbajtur atė, do tė punonte, si nė fabrikė po aq edhe nėpėr hotele tė ndryshme pėr tė larė pjatat.
Nė korrespondencėn e tij flitet pėr lidhjen me njė nuse, e cila dhe ajo do tė bėhej priftėreshė. Nuk bėhet fjalė pėr njė nuse tjetėr, bashkėjetesė nė jetė civile, se jeta e priftėrisė, ka rregulla tė tjera dhe normalisht ai do tė kėrkonte njė nuse ortodokse dhe ai shpesh thoshte: “Unė me ato shėrbime qė do tė bėj nė kishė edhe me kėtė numėr tė shqiptarėsh qė kemi kėtu do tė kem mundėsi ta mbaj kėtė grua”. Por faktikisht kėto ishin disa mburrje tė Nolit, pasi ai asnjėherė nuk u bė i pasur, edhe shtėpinė nė fund tė fundit ia blenė, edhe librat e tij ia botuan me ndihma. Ne shohim nė rreshta tė shumtė nė veprat e tij, emra qė kanė kontribuar pėr botimin e tyre. Noli nuk ka paguar vetė.
Gjatė letrave lexojmė qė nė shumė raste Noli i referohet vjehrrės, (sigurisht duke shtuar nė dashtė fati tė jetė vjehrra e tij). Pse pikėrisht asaj dhe jo vjehrrit, cilat ishin marrėdhėniet e kohės nėnė-bijė apo babė-bijė?
Nė rastin e vajzės nga Misiri, ndoshta ajo nuk e ka pasur tė atin dhe Noli i referohet vjehrrės. Nuk di ēfarė tė them. Por ndoshta nėnat e asaj kohe ishin ato qė ndikonin te vajzat e tyre qė ato tė pranonin ose jo burrin e ardhshėm se sa babai.
Ēfarė vlere kishte martesa pėr Nolin? Sa e rėndėsishme ishte pėr tė krijimi i familjes?
Noli e dinte shumė mirė se ē’po bėnte. Ideja pėr t’u martuar ishte se duhej tė bėhej prift dhe prift pa priftėreshė nuk mund tė jesh, qoftė edhe njė prift i thjeshtė. Megjithatė Noli nė njė letėr shkruan: Porsa tė vinjė episkopi Rus do shkoj nė New York do t’i ngjitem si kėpushkė gjer sa tė mė shenjtėrojė. Do mė thuash pa njė peshė dhe pa priftėreshė. Tani njė dhe njė bėjnė dy. Keni priftėreshė aty me 100 lira? Dėrgojeni nė ēast. S’ka priftėreshė, dėrgoni vetėm lirat, le tė jenė dhe mė pak se 100, pa bėhem prift ose pa priftėreshė.....
Pse kaq kėmbėngulės ndaj parave? Ē’marrėdhėnie kishte me paranė? Nė ē’konkluzion mund tė arrihet nga letrat qė keni gjetur?
Letrat janė shkruar nė momentet e fundit, para se tė bėhej prift dhe normale qė do tė kėrkonte njė vajzė/priftėreshė jo me shumė para, por dhe jo fare pa para. Duke pasur lekė, ai mund tė korruptonte mitropolitin rus, Platonin, mund ta merrte me tė mirė pėr t’u bėrė prift edhe nėse nuk martohej, sikurse dhe ndodhi mė vonė.
Pse s’u martua Noli me vajzėn nga Egjipti apo Sinica. Dhe pse nuk u martua asnjėherė?
Thanas Tashko, nuk arriti dot t’ia realizonte kėtė qėllim Nolit, qė ai duhej tė bėhej prift dhe tė kishte dhe priftėreshėn. Kėtė ia kėrkonte edhe episkopi rus, Platoni. Por me sa duket arsyet qė nuk u realizua martesa dhe ai ngeli i pamartuar ishin tė ndryshme. Ndoshta nuk janė gjetur paratė pėr udhėtimin nga Egjipti nė Amerikė ose nėna e vajzės mund tė mos ketė pranuar. Duhet tė lexojmė edhe letrat e Thanas Tashkos, drejtuar Fan Nolit, dhe atėherė do tė ishte ēdo gjė mė e plotė. Ndėrsa pėr vajzėn nga Sinica nė letrat e tij, Noli tė linte tė kuptohej se ai e mbante si rast rezervė, pasi ajo nuk ishte e pasur. Por arsyet pse nuk arriti tė martohej dhe me atė, nuk shpjegohen nė kėto letra.
...Sakaq, Fan Noli, nė njė letėr tjetėr shprehet: “Mė mirė qė nuk u martova, sepse unė kėshtu do tė bėhem peshkop”.


__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 24-04-10, 17:06   #2
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Zbulohet nje leter e panjohur e Nolit!

Boston Mass 14 mars 1907
I dashur Zot
Ju shkrova dy letra tė cilat jua dėrgova bashkė dhe ju rrėfenja me ē’kondicie nga ana ime mund tė mbarohet ajo sėr’e priftėreshės Misirleshė. Me-qenė-se s’na mbetet pėrpara kohė shumė dhe duhet nė ėshtė pėr tė bėrė, tė nisem unė qė kėtejza pa fiale pas Shėn-Gjergjit pėr aty, prandaj ju shkruaj qė, po tė jetė qė s’bėhet ajo tiatra d.m.th. tė vinjė vetėm kėtu nusia qė tė shpėtojmė nga harxhet, tė mirri vesh me viehrėn tė m’i marrė pėrsipėr harxhet e udhės dhe tė mė dėrgoni porsa t’a mirrri kėtė letrė pa vonim fare 50 lira, jo mė pak, se siē ju thashė dhe tiatėr herė, nukė vinj aty unė si evgjit. 20 lira janė vetėm navllat, 10 lira tė paktėn pėr rroba se kėtu nė Amerikė mbeta pa kėshimė, pa brekė dhe pa kėpucė dhe duhet tė ndrohem qė mė krye gjer nė funt. 10 lira mė duhen se do tė shkoj nga Parisi tė piqem me Aladron dhe tė shėkoj mos i kėput gjėkafshė pėr sėrėn e priftėrisė dhe 10 lira tė kem harēllėk kur tė vinj nė Misir. ..........
..........
Bėj hesap pastaj. Tashi s’duhet tė kemi shpresė tė bėhem milionar, po gjithė qė priftėresha ime do tė shkojė si pak priftėresha shkonjė kėtu dhe gjetkė. Tė quanj tė potershme nga ana ime dhe bėj dhe fol si tė duash, veē tė mbarohet kjo punė, 100 lira tė marrė aty nė Misir dhe 50 kėtu n’Amerikė para Shėn-Gjergjit, ose 90 nė Misir dhe 50 kėtu. Tė kėtushmet nukė zbresin. Nė je patriot, bėju dhe ca mė tepėr dhe mbaroje kėtė punė dhe t’ap uratėn.
Fan Noli
P.S. Nė mos e mbarofsh kėtė punė fot’tė mallkoj. Po munt tė mė thuash se mallkimi im nuk tė zė, pa u bėrė prift. Po unė them qė zė, se nė mos jam tani prift i Kishės, po pa fjalė jam prift i Shqipėrisė. Dhe kij kujdes

Noli i shkruan Thanas Tashkos

Boston Mass 2 mars 1907
I dashur vėlla
E mora letrėn tuaj No. 2 pėrmbi priftėreshėn me gjithė telegraf tė z. V. Logorit dhe me-qėnė-qė mėnova pak t’ju dėrgojė pėrgjigjen nė No. 1,ja se ku shkruaj dhe pėrgjigjem plotėsisht dhe jua dėrgoj tė tėra bashkė. Nuk di si t’ju ngjatjetoj qė tė dyve, or tė nderēim haėagatė, qė u pėrkujdestė pėr kėtė punė dhe mė shkruat kaqė shpejt.
Qė tė kuptohemi mė mirė, ju them qė shkaku qė nukė shėkova kėtė tė Neė Yorkutdhe ju porosita tė shiko ju atie ėshtė se kėtu nė Neė Yorkut s’ka tė holla fare dhe nė ka, do tė ketė tė paka. Po si mė shkruani ju andej tė vij aty t’a marr nusen dhe tė kthehem prapė n’Amerikė ėshtė mė keq, po tė jetė qė tė zbresim tėrė kėto harxhe nga ato tė zezat 100. nuk do bėj hesap tė madh. Tė pakėn 30 lira duhen qė tė vij, pėrveē 100 ose 150 dollarėve tė cilat do pėrpiqem, tė huhen kėtejza qė tė bėj nonjė palė rroba, se jam si aman o Zot, se kurrė do mos e bėj kabull tė vij nė Misir si lypės/ dua tė vij si mė ka hie. Po nė Misir me 46 lira dhe vajta gjer nė Napoli nė klas tė tretė dhe dolla nė Neė York me 10 lira nė xhept. M’ato 10 lira pastaj qė do tė mė mbeten nga tė njėqindat ē’tė bėj mė parė? 10 lira nė Neė York s’na arrijnė tė dyve as pėr dy javė dhe unė siē ju shkruaj nė letrėn tjatėr duhet tė rri tė paktėn dy muaj nė Neė York qė tė bėhem prift se duhet tė mėsoj dhe pak Rusēe do s’do.
Prandaj thuajini viehrės s’ime (nė dashtė fati im) qė s’ka pėrveē dy udhė, qė unė nuk ėvij dot aty t’a marr ēupėn e botės me kafe dhe ku tė dalė le tė dalė.
1) Ose tė vij vetė ēupa kėtu, me tė njėqindat, tė cilat dot’jenė kapital i pa-ngarė i priftėrisė.
2) Ose tė vij unė aty t’a marr nusen, po viehra e dashtun duhet t’i heqė harxhet e mia gjer aty dhe q’andej tė pakėn gjer nė Bukuresht bashkė me nusen
tė tėra kėtro me kllas tė dytė.
..........................
Jam i zoti ta ushqej njė grua , atė e dini shumė bukur, hyj nė fabrikė
mė sė fundi, vete nėr hotelet dhe laj piatat. Kurrė do mos i ap tė
drejtėn tė qahet. Po ēe do, kur qėllimi do mbetet i pambaruar?
Duhet ti ipi viehrės sė dashtun tė kupėtojė qė s’ėshtė sėra pėr
martesė kėtu, po pėr punė dhe puna do para. Vėrtet me 100
lirat martohena po qefil pėr mua? S’ėshtė pun’e lehtė, e di,
po cila pun’e mirė ėshtė dhe e lehtė? Mblidhuni tre a
katėr veta dhe bėjeni. Merr’eni pėrsipėr.
A mos pandehni se u tėrbuash pėr tu marrtuar? Kjo gjė
bėhet se e kėrkon puna, dhe kėty s’ka Shqiptarka. U
mbarua! Kaqė fjalė s’dini t’i thoni priftėreshės?
......................
Priftėreshės tani ti thoni: “Ėshtė njė sėrė e kėtillė
dhe e kėtillė: ep 100 tė verdha pėrveē navllave
dhe njė fotografi hde do tė pėrpiqemi t’a bindim
a atė t’Amerikės qė tė mos marrė tiatėr!! Thuajini
pasandaj rėndėsin’ e punės qė do tė marrė
pėrsipėr, se dunet ditur qė nukė dot’a siell
kėtu qė tė dėfrejmė, po qė tė punojmė.Korrespondencė

Vedati, njė letėr dashurie
Ishin tepėr tė rinj asokohe dhe kishin bėrė njė udhėtim nė Itali. As tė fejuar nuk ishin. Ama ndodhi qė fjetėn bashkė njė natė, nė tė njėjtėn dhomė hoteli... Ngjan pak e ēuditshme pėr mentalitetin e kohės. Po ku pyesin tė rinjtė. Tek e fundit dėshmuan se ishin tė kujdesshėm.
Fjala ėshtė pėr Vedat Kokokėn dhe gruan e tij tė ardhshme, Nirin. Tė nesėrmen ajo iku, kurse djaloshi i ri dhe i dashuruar i shkroi njė letėr: “Mbrėmė kur rashė tė flija nė shtratin tim, pranė shtratit ku fjete ti, nuk ishte e mundur tė mė zinte gjumi. Jam kthyer dhe rrotulluar shumė herė nė shtratin tim dhe, mė nė fund, u ngrita dhe u shtriva nė shtratin tėnd, pėr tė marrė erėn tėnde dhe qė tė mė dukej sikur kisha ikur unė dhe jo ti dhe kėtė zbrazėtirė qė mė ke lėnė nė shpirt ta kesh ti e jo unė”...

Poradeci, kėrkon lejen e nėnės
Lasgush Poradeci u njoh me gruan e tij tė ardhshme nė vitin 1937. Njė grup poeteshash tė shkollės “Nėna Mbretėreshė” vizitojnė njė ekspozitė aty ku Lasgushi jepte mėsime vizatimi. Para kėtij takimi ai kishte lexuar poezitė e Nafijes. Drejtori i shkollės ia prezantoi.
Pas dy vitesh, Lasgushi i shkruan tė ėmės: “Nėna ime e dashur, duke dashur tė martohem me njė ēupė pe shkolle qė mė ka hije, kėrkoj lejėn t’ėnde. Eshtė njė lesh-verdhė e hollė, ashtu siē mė pėlqen mua, por mė shumė se kėto mė pėlqen mendja dhe shpirti i saj. Unė me ēupėn jam njohur pėrpara dy vjetėve kur ajo ishte nxėnėse nė klasėn e tetė…”. Dhe historia vazhdon...

Dhimitėr Pasko, poezi nga burgu
Eftipi Skėndo ishte njė nga vajzat mė tė bukura nė Korēė. Punonte mėsuese nė gjimnazin e qytetit. Dhimitėr Pasko, ose siē njihet Mitrush Kuteli, ishte ajka e elitės sė qytetit. U martuan nė 1946 dhe patėn tre fėmijė.
Njė vit pas martesės, nė 16 maj 1947, Mitrush Kutelin e burgosėn dhe e dėrguan nė kampin shfarosės tė Vloēishtit nė Maliq. Prej andej Kuteli i shkruan gruas njė poezi ku i kėrkonte tė largohej nga ai. “Kaq afėr jemi, por kaq larg,/ Tė lutem mos mė prit/ Na ndajnė terre rreth e qark/ Dhe yll pėr mua s’ndrit”... por ēifti nuk u nda.

Ditari i Dhimitėr Shuteriqit
U njohėn nė mal. Mynever dhe Dhimitėr Shuteriqi qenė partizanė. Me ēlirimin edhe u martuan dhe jetuan bashkė jo pak. Gruaja ruan kujtimet pėr burrin e jetės sė saj. Tek shfleton ditarėt e tij, thjesht verifikon dashurinė qė e ka rrethuar gjatė viteve tė jetės... nė njė fletė ditari, nė 21 qershor tė vitit 2001 Shuteriqi shkruan:
“Sot, Myneveri mbushi 77 vjeē. Dhe mua mė dukesh po e re! Memoria, humori, gjallėria e saj, po njėsoj. Ėshtė shėndoshur pak, po jo si njerėzit qė trashen e rėndohen me moshėn, pėrkundrazi, i vete. Kur vinte, nė rini tė saj, dita e lindjes tė saj, 21 qershori, - Dita e parė e Verės, kjo ditė, le tė ishin pjekur qershitė e mushmollat e fiqtė shėngjinės, i sillte pėrsėri freskinė e saj tė habitshme, veē e pėrtėrin sot, nuk e plak…”.

Panorama


__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 22:12.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.