Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Personalitete publike
Emri
Fjalėkalimi
Personalitete publike Personalitetet publike nga Kinematografia, Arti, Muzika, Kultura, Letėrsia, Politika, Shkenca, Sporti etj. Tė rejat, mėnyra e tė sjellurit, kontakti me publikun. (Po thojnė...)Temė e mbyllur
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 15-06-10, 17:00   #1
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim udbeja e vret aktorin shqiptar, Bekim Fehmiun
Ėshtė ndarė tragjikisht nga jeta ikona e filmit, Bekim Fehmiu
Beograd, 15 qershor - Bekim Fehmiu, 74 vjeē ėshtė gjetur i vdekur nė banesėn e tij nė lagjen Zvezdara nė Beograd, raportojnė mediet serbe.
Lajmin nė Beograd e ka konfirmuar ministri i brendshėm serb, Ivica Daqiq i cili ka thėnė se mendohet se bėhet fjalė pėr vetėvrasje, pasi qė Fehmiu ka vdekur nga arma e regjistruar nė emrin e tij.
Familjarėt e tij nė Prishtinė e kanė konfirmuar lajmin pėr KTV-nė.
Bekim Fehmiu, u lind mė 1 qershor 1936 nė Sarajevė. Fakultetin e Artit Dramatik e kreu nė Beograd nga vitit 1956 deri nė vitin 1960, nė klasėn e profesorit Mate Milosheviq. Famėn e arriti me filmin „Mbledhėsit e puplave” tė Aleksandėr Sasha Petrovicit, nė vitin 1967.
Karrierėn e ka zhvilluar jashtė, dhe sidomos nė Itali, ku ka punuar me regjisorin Dino Laurentiso.
Ka bashkėpunuar edhe me Xhon Hjuston, Avo Gardner, Sharlo Azbavuron dhe tė tjerė.
Me aktrimin nuk merrej qė prej vitit 1987, nė shenjė proteste pėr histerinė antishqiptare.
Ka fituar shumė shpėrblime, mes tjerash edhe Arenėn e Artė nė festivalin jugosllav tė filimit, nė Pulė, pėr rolin e Halil Begut nė filmin ‘Roy”.
Ka qenė i martuar me Branka Petriqin, me tė cilin ka pasur dy dhem – Hedonin dhe Uliksin.
Uliks Fehmiu ėshtė gjithashtu aktor, dhe rolin e fundit tė madhe e ka pasur nė filmin “Nesėr nė mėngjes”, tė Oleg Novakoviqit.
Nė prill 2001 e botoi autobiografinė “Shndritshėm dhe tmerrshėm”, tė cilėn nė fakt e kishte shkruar nė vitin 1985.


__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Fshatari : 15-06-10 nė 17:02
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė  
Nyje Interesante
Vjetėr 15-06-10, 17:44   #2
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: udbeja e vret aktorin shqiptar, Bekim Fehmiun

i lehte i qofte dheu. i amshueshem i qofte shpirti..
... ngadal po e humb Kosova nje nder familjet e para pinjolle per kulture te paskajshe, dije te pafund ,dhe patriotizem te mirefillte ..
uroj qe e ndritesheme dhe e vazhduesheme i qofte vlera kesaj familje dhe ne gjeneratat e ardhshme ,
p.s.
e ju tjeret nese nuk keni pas nderin te perfritoni nga rezatimi i kesaj familje qe vuri themelet e nje kulture moderne nder ne,me keqadhje ju them qe shume keni humbur ..

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga jadore : 15-06-10 nė 17:45
jadore Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 15-06-10, 18:18   #3
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: udbeja e vret aktorin shqiptar, Bekim Fehmiun

pse ma fshit shkrimin sen nuk kam gabue pse ka jetie ne belli grad


pse nuk ka jetue ne pej qy po deri kur dojna me e rrejt vetvehten
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 15-06-10, 19:17   #4
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: udbeja e vret aktorin shqiptar, Bekim Fehmiun

Gjatė kohės sė debateve shumė tė nxehta, nė vitet 1989-90 nė mes tė intelektualėve shqiptarė kundėr atyre serb, qė ishin mbajtur nė Lublanė dhe Zagreb, e nė tė cilat kishin spikatur argumentet e forta kundėr shovinizmit serbomadh, nė ballė tė Intelektualėve shqiptarė kishte shkėlqyer nė mėnyrė tė veēantė, edhe nė intervistat dhėnė ZėritėAmerikės dhe BBC-sė dr. Ibrahim Rugova... ishim tė ulur nė ėmbėltoren "Elida", kur aktori me famė botėrore Bekim Fehmiu, i cili ishte aty, u ngrit nė kėmbė u afrua tek tavolina jonė dhe ia zgjati dorėn Rugovės: "Qe dora, burrė, tė pėrgėzoj pėr k*qet deri nė gjunjė"!

(Kėto janė fjalėt autentike tė Halil Matoshit, shkruar nė Koha Ditore, nė Shkurt 2008.)

Pėr mua, ishte njė dhimbje e madhe lajmi i vdekjes sė Bekim Fehmiut. Aq mė tė dhimbshėm, atė, e bėjnė edhe zėrat se ai ka bėrė vetvrasje.

Ēka tė thuhet? Njė krijues i madh. Njė patriot i kohėve moderne. Njė shpirt i jashtėzakonshėm, njė personalitet i jashtėzakonshėm, iku nga njė botė, deri nė banalitet, e zakonshme.

I pushoftė shpirti nė paqe.
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 15-06-10, 19:23   #5
Virti
 
Avatari i Virti
 
Anėtarėsuar: 13-05-06
Postime: 13,621
Virti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėmVirti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: udbeja e vret aktorin shqiptar, Bekim Fehmiun

pusho ne paqe o Bekim Fehmiu, njeriu dhe aktori me i madh i koherave tua!
__________________
What we know it's just a drop, what we do not know is an ocean.
Isaac Newton
Virti Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 15-06-10, 19:35   #6
turisti
nė sokaqet misterioze....
 
Avatari i turisti
 
Anėtarėsuar: 25-07-04
Vendndodhja: Mahalla e azganave p/n
Postime: 47,343
turisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėmturisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: udbeja e vret aktorin shqiptar, Bekim Fehmiun

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Guri i madh
pse ma fshit shkrimin sen nuk kam gabue pse ka jetie ne belli grad


pse nuk ka jetue ne pej qy po deri kur dojna me e rrejt vetvehten
Guri shoki,

Kure ka qene kjo pune,gjerat kan qene krejt tjera dhe shumica ...most hy tash ne politike,po deshta me thone se Bekimi ka qene njeriu i madh. Nuk eshte lehte qe ta mbrojsh Shqiptarizmin n'midis t'Beogradit kur as Pejant e as tjerret nuk mujne me e mbrojte veriun e Mitrovices...........

Ngushllimet me te sinqerta familjes se tij dhe adhurueseve.
__________________
Ēdo gjė ėshtė e kalueshme,a mė i kalueshmi ėshtė njeri.
turisti Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 15-06-10, 20:09   #7
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: udbeja e vret aktorin shqiptar, Bekim Fehmiun

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga jadore

p.s.
e ju tjeret nese nuk keni pas nderin te perfritoni nga rezatimi i kesaj familje qe vuri themelet e nje kulture moderne nder ne,me keqadhje ju them qe shume keni humbur ..
Perderisa autori i temes e ish gjete qendren e krimit, me shti me me besu se nashta Kadri Veseli si i devotshem i UDB-se, e ka ba kete krim.

Ke te ngushellojme ketu?

Ngushelloj te gjithe Shqiptaret per humbjen e ketij aktori!
Arb Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 15-06-10, 20:16   #8
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: udbeja e vret aktorin shqiptar, Bekim Fehmiun

ngushellime Branka Petriqit , bashkshortes se tij ;(
premium Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 15-06-10, 22:03   #9
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: udbeja e vret aktorin shqiptar, Bekim Fehmiun

po shum patriot shqiptar e po jeton ne beograd


pse nuk ka ardh si enver petrovci ne vitet 1987 me jetue ne kosov bile ky enveri ka qen gjys shkavelli ma par edhe ky e ka pas nji film qe pershkrujke demostratat e 1981 ,. po e kuptoj e pruni bashkshorten me lind ne spitalin e prishtines edhe pergjithmon u kthye ne kosov


edhe ky ishte artist i AVALLES i belli gradit
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 15-06-10, 22:16   #10
gazi-de
mergimtari
 
Avatari i gazi-de
 
Anėtarėsuar: 11-12-06
Vendndodhja: ger
Postime: 32,050
gazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėmgazi-de i pazėvėndėsueshėm
Gabim Ėshtė ndarė tragjikisht nga jeta ikona e filmit, Bekim FehmiuBeograd, 15 qershor - Bekim Fehmiu, 74 vjeē ėshtė gjetur i vdekur nė banesėn e tij nė lagjen Zvezdara nė Beograd, raportojnė mediumet serbe.
Lajmin nė Beograd e ka konfirmuar ministri i brendshėm serb, Ivica Daēiq i cili ka thėnė se mendohet se bėhet fjalė pėr vetėvrasje, pasi qė Fehmiu ka vdekur nga arma e regjistruar nė emrin e tij.
Familjarėt e tij nė Prishtinė e kanė konfirmuar lajmin pėr KTV-nė.
Bekim Fehmiu, u lind mė 1 qershor 1936 nė Sarajevė. Fakultetin e Artit Dramatik e kreu nė Beograd nga vitit 1956 deri nė vitin 1960, nė klasėn e profesorit Mate Milosheviq. Famėn e arriti me filmin „Mbledhėsit e puplave” tė Aleksandėr Sasha Petroviqit, nė vitin 1967.
Karrierėn e ka zhvilluar jashtė, dhe sidomos nė Itali, ku ka punuar me regjisorin Dino de Laurentis.
Ka bashkėpunuar edhe me Xhon Hjustonin, Ava Gardnerin, Sharl Aznavurin dhe tė tjerė.
Me aktrimin nuk merrej qė prej vitit 1987, nė shenjė proteste pėr histerinė antishqiptare.
Ka fituar shumė shpėrblime, mes tjerash edhe Arenėn e Artė nė festivalin jugosllav tė filimit, nė Pulė, pėr rolin e Halil Begut nė filmin ‘Roy”.
Ka qenė i martuar me Branka Petriqin, me tė cilin ka pasur dy djem – Hedonin dhe Uliksin.
Nė prill 2001 e botoi autobiografinė “Shndritshėm dhe tmerrshėm”, tė cilėn nė fakt e kishte shkruar nė vitin 1985.
__________________
09.08.2009 syn ti me ben te ndihem mire ;)
gazi-de Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 15-06-10, 22:17   #11
shfletuesi_
Djale Drenice
 
Avatari i shfletuesi_
 
Anėtarėsuar: 21-10-08
Vendndodhja: Nė vėndin e ngjarjeve
Postime: 20,920
shfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek shfletuesi_ Send a message via Skype™ to shfletuesi_
Gabim Titulli: udbeja e vret aktorin shqiptar, Bekim Fehmiun

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Guri i madh
po shum patriot shqiptar e po jeton ne beograd


pse nuk ka ardh si enver petrovci ne vitet 1987 me jetue ne kosov bile ky enveri ka qen gjys shkavelli ma par edhe ky e ka pas nji film qe pershkrujke demostratat e 1981 ,. po e kuptoj e pruni bashkshorten me lind ne spitalin e prishtines edhe pergjithmon u kthye ne kosov


edhe ky ishte artist i AVALLES i belli gradit

Guri i Madh edhe une i K a c a v j e r r e m , mendimit tend plotesisht ke te drejt.
__________________
Jeta eshte realitet jo virtualitet.

The End.
shfletuesi_ Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 15-06-10, 22:19   #12
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: udbeja e vret aktorin shqiptar, Bekim Fehmiun

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga shfletuesi_
Guri i Madh edhe une i K a c a v j e r r e m , mendimit tend plotesisht ke te drejt.


po ti je me mue po une i kam disa qe me urrejn e te kjo tem ne reputacion ma kishhin kuq


po une prap e mbaj mendimin tim
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 15-06-10, 22:20   #13
shfletuesi_
Djale Drenice
 
Avatari i shfletuesi_
 
Anėtarėsuar: 21-10-08
Vendndodhja: Nė vėndin e ngjarjeve
Postime: 20,920
shfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėmshfletuesi_ i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė ICQ tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė MSN tek shfletuesi_ Dėrgo mesazh me anė tė Yahoo tek shfletuesi_ Send a message via Skype™ to shfletuesi_
Gabim Titulli: udbeja e vret aktorin shqiptar, Bekim Fehmiun

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Guri i madh
po ti je me mue po une i kam disa qe me urrejn e te kjo tem ne reputacion ma kishhin kuq


po une prap e mbaj mendimin tim

Jo ne ta paqin kuq ty qata t'kuq ka me ardh edhe ka une pak.

Vdiq la 2 femij - te nacionalitetit qfar nacionaliteti i la ky femijet Shqiptar ?! Eiii lene bre patriota se mire e ka Guri i Madh.
__________________
Jeta eshte realitet jo virtualitet.

The End.
shfletuesi_ Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 15-06-10, 22:30   #14
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: udbeja e vret aktorin shqiptar, Bekim Fehmiun

O cara,

ku po ju grrithė samari bre allahile? Veq kallzoni?

A u qelė n qit forum temė speciale pėr vdekjen e majkėll xheksonit??? zezak o kon, magjup, edhe nuk keni reagu kshtu? Ēka dreqin keni? Bekim Fehmiun e nderon, Kadareja, e nderon Qosja, e nderon Berisha, e nderon Petrovci, e nderon Daci, e nderon Albini.... e nderojnė kokat e shqiptarisė, e tė artit botėror. Ju dy mos e nderoni. Pash familjen mos e nderoni, se nuk ka qenė patriot. A u knaqėt?

A po e shihni qė tema asht hapė tek kinematografia dhe televizioni?

p.s. A ma shum shqiptarė patriota janė vra nė tiranė e nė bruksel, a nė beograd?
__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė  
Vjetėr 15-06-10, 23:39   #15
jadore
 
Avatari i jadore
 
Anėtarėsuar: 23-08-05
Vendndodhja: universe
Postime: 7,218
jadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėmjadore i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: udbeja e vret aktorin shqiptar, Bekim Fehmiun


http://www.youtube.com/watch?v=i2wmKcBm4Ik&feature=player_embedded#!

Mos mė ik
Duhet te harrohet
Krejt mund te harrohet
Kush ikė tash
Harroje kohėn
Do keqkuptime
Dhe koha e humbur
Duke e ditur se si
Harroji gjithė oret
Qe mbytshin ndonjehere
Me goditje tė pėrse
Zemra e lumturisė
Mos mė ikė
Mos mė ikė
Mos mė ikė
Mos mė ikė

Un tė ofroj
Perla te shiut
Te ardhura nga shtetėt
Ku shi nuk bje
Do ta gėrmoj token
Deri pas vdekjes time
Per ta mbuluar trupin
me flori dhe dritė
Do ta bej nje pronė
Ku dashuria do jet mbretė
Ku dashuria do jet ligjė
Ku do te ishe mbretereshė
Mos mė ikė
Mos mė ikė
Mos mė ikė
Mos mė ikė
Mos mė ikė

Mos mė ikė
Do te shpiki
Fjali tė ēmendura
Qe do ti kuptosh
Do te flas
Per ata dashnor
Qe kan par dy here
Zemrat e puthura
Do te tregoj
Historin e ati mbreti
Vdiq duke mos
Mundur te takuar
Mos mė ikė
Mos mė ikė
Mos mė ikė
Mos mė ikė

E kemi par shpesh
Gufon zjarri
Te nje vollani te vjetėr
Qe e besojshmi te vjeter
Ai u duke
Disa toka te djegura
Qe s'japin me grurė
Me mir se ne nje prillė
Dhe kur vjen mbremja
Qe nje qiell te flakėt
E kuqja dhe e zeza
A nuk pėrputhen atoa
Mos mė ikė
Mos mė ikė
Mos mė ikė
Mos mė ikė
Mos mė ikė

Nuk do te qajė mė
Nuk do te flasė mė
Do te mshihem kėtu
Duke te shiquar
Vallzuar e buzqeshur
Dhe duke te ndegjuar
Kenduar dhe me pas, qeshur
Mė le te tė behem
Hija e hijės tende
Hija e dorės tende
Hija e te qen-it tend
Mos mė ikė
Mos mė ikė
Mos mė ikė
Mos mė ikė


p.s. thone Guri me shoke shkalloj dhe jadore, e ku te kuptojne ata qe nga avujt e qajit te thellat e krijimtarise ybehen e nuk kuptohen .....
kjo teme duhet te jete homazh ,e krijimi nderohet me krijim ...falenderoj preshevarin ne kete rast qe duke me ndihmuar mua qe me pat perkthyer kete perl krimtarije e informoj dhe e begatoj per casje meditimi dhe gurin ..
...mos me ik ..si iku ...!..fshatari ka deshire ti jep ngjyra politike , e une jam mes kunderthenjeve te formes se ikjes se tij .. duke aluduar karakterin e te ndjerit llogjika me thote qe sfidat me mjafte sticizem diten ti sfidojne ,nuk eshte ne naturen e tyre te ligshtohen , duke ditur vollumin e intelektit skishte se si te ndodhte ndrryshe ....
cila fitoj ....!..panta e tha bukur ....... e zakonshme per tipa te tilleHerėn e fundit ėshtė Redaktuar nga jadore : 15-06-10 nė 23:44
jadore Nuk ėshtė nė linjė  
Temė e mbyllur


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 09:42.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.