Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Gjuha Shqipe
Emri
Fjalėkalimi
Gjuha Shqipe Drejtėshkrimi i gjuhės, barbarizmat, morfologjia, gramatika, sintaksa, dialektet, historia, dhe studimet mė tė fundit nė lidhje me gjuhėsinė.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 30-06-10, 13:06   #1
Fshatari
 
Anėtarėsuar: 12-07-05
Postime: 7,962
Fshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėmFshatari i pazėvėndėsueshėm
Gabim Ia thyen turinjte se bastadhoi shqipen

Edhe une pajtohem se nuk ka motive fetare.Ministri i arsimit eshte fajtor se bastardhon gjuhėn shqipe:
"shkolla ekselence", "arsimi lokal", jane disa nga barbarizmat e ministrit t'arsimit.Kete nuk ia fali "puristi" i gjuhes shqipe qe
ia theu turinjte ministrit te papergjegjshėm!
__________________________________________________ ____

Ministri flet pėr sulmin
“Ishte pėrpjekje pėr sulm fizik. Nuk besoj se sulmi kishte motive fetare”, ka thėnė ministri i Arsimit, Enver Hoxhaj, i cili nė Ferizaj bėri publik premtimin e tij tė bėrė realitet pėr ndėrtimin e "shkollės ekselence"

Nga Bardh Frangu mė 30.06.2010 nė ora 13:45
Ministri i Arsimit, Enver Hoxhaj, e ka shfrytėzuar rastin qė nė takim me mediet nė komunėn e Ferizajt, tė flasė edhe pėr sulmin qė i ėshtė bėrė atij tė martėn, gjatė njė kokteji nė objektin e MASHT-it.
“Ishte pėrpjekje pėr sulm fizik. Ka qenė njė situatė e pakėndshme. Por kjo nuk do tė ndikojė asgjė nė sjelljen time. Do tė vazhdoj tė eci lirshėm”, ka thėnė ministri i Arsimit, Enver Hoxhaj.
Ai pastaj ėshtė shprehur i gatshėm qė tė flas pėr kėtė rast kurdo qė tė ketė ndonjė informatė shtesė. “I mbetet policisė qė ta hetojė rastin, ndėrsa unė do ta informoj publikun pėr ēdo informatė qė do tė kem rreth kėtij rasti”, ka thėnė ministri Hoxhaj.
Duke komentuar raportimet nė sė paku njė medium se sulmi ka motive fetare, ministri i Arsimit ėshtė pėrgjigjur: “Nuk besoj se ka motive fetare. Unė vetėm e zbatoj Kushtetutėn e Republikės sė Kosovės, e cila edhe i rregullon kėto ēėshtje”, ka thėnė ministri Hoxhaj, duke u shprehur i gatshėm qė pėr kėto ēėshtje tė zhvillohet debat edhe nė nivelet mė tė larta.
Ai kishte zgjedhur komunėn e Ferizajt qė tė niste aktivitetet nė kuadėr tė projektit “Muaji i arsimit lokal”, shkaku qė kryetari i komunės sė Ferizajt, Bajrush Xhemaili, ėshtė edhe kryetar i Asociacionit tė Komunave tė Republikės sė Kosovės.
Dukej qė Ferizaj ishte zgjedhur edhe pėr faktin se ministri ndjehej i kėnaqur qė po realizonte njė premtim tė tij. “Premtimin publik qė pata bėrė para dy vitesh, sot mund t’ju them se po bėhet realitet. Kanė pėrfunduar tė gjitha procedurat rreth fillimit tė ndėrtimit tė shkollės ekselence pėr infermieri nė Ferizaj, ku do tė pėrfshihen nxėnės nga tė gjitha viset e Republikės sė Kosovės”, ka thėnė ministri Hoxhaj, duke siguruar udhėheqėsit komunalė tė Ferizajt se pėr kėtė kishte marrė edhe konfirmimin nga qeveria e Luksemburgut, e cila ėshtė donatore e kėtij projekti.
“Muaji i arsimit lokal” ka pėr qėllim nxjerrjen e njė bilanci pėr vitin e pėrfunduar shkollor dhe pėr identifikimin e atyre problemeve qė duhet pėrmirėsuar.
_______________________________
http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../33587/C4/C15/


__________________
Vėrejtjet, sugjerimet,mesazhet i vė nė kėtė adresė :
http://fshatari.perso.neuf.fr/index.php?skeda=libri

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Fshatari : 30-06-10 nė 13:07
Fshatari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 30-06-10, 13:25   #2
elvio
 
Avatari i elvio
 
Anėtarėsuar: 21-01-10
Postime: 6,390
elvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėmelvio i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ia thyen turinjte se bastadhoi shqipen

Ekzitojne akoma natyra si Avni Rustemi .


elvio Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:36.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.