Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shoqėria > Diaspora Shqiptare
Emri
Fjalėkalimi
Diaspora Shqiptare Kontaktoni shqiptarė tė tjerė qė jetojnė pranė jush nė mėrgim. Mblidhuni kėtu!Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 22-08-10, 16:41   #1
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Shqiptarėt e Turqis (ska shanc me harru) pėr KosovėnKryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, ka pritur dje ish-anėtarin e kombėtares turke tė futbollit, legjendėn e gjallė tė Galatasarit, Hakan Shykyr. Kryeministri Thaēi dhe futbollisti me prejardhje nga Kosova kanė biseduar pėr pėrpjekjet dhe tė arriturat pas pavarėsisė, veēmas pėr zhvillimin e sportit nė Kosovė dhe angazhimet e Qeverisė pėr ta ndėrkombėtarizuar atė. Nga ana tjetėr, Shykyr premtoi angazhime nė mundėsitė e tij qė sa mė shpejt sporti kosovar t’i thyejė kufijtė dhe sportistėt kosovarė tė marrin pjesė nė garat ndėrkombėtare. Hakan Shykyr, ish-futbollisti i Interit dhe i Galatasarait ėshtė me prejardhje nga Kosova. Babai i tij ka lindur nė Prishtinė, ndėrsa mė vonė ėshtė shpėrngulur nė Turqi, ku mė pas doli nė skenė djali i tij, i cili pushtoi stadiumet evropiane me anė tė paraqitjeve tė tij dhe veēanėrisht golave tė shumtė tė shėnuar.

Postimi origjinal ėshtė marrė nga e pėrditshmja e pavarur Kosova sot.
Koha Ditore e Veton Surroit i'a shtrembėron zotit Shykyr qėllimisht mbiemrin duke mos gjetyr Y-n, e duke e thirrur atė H.Shukur.


__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga murrizi : 22-08-10 nė 16:43
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 23-08-10, 09:46   #2
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shqiptarėt e Turqis (ska shanc me harru) pėr Kosovėn

... as Shqitaret e Afaganistanit nuk kan shansė tė harojnė Kosovėn , qishtu kan thon ;D
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-08-10, 09:59   #3
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shqiptarėt e Turqis (ska shanc me harru) pėr Kosovėn

Golshėnuesi mė i shpejt ne botė !

Se paskam dit qe eshte shqiptar.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-08-10, 13:07   #4
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shqiptarėt e Turqis (ska shanc me harru) pėr Kosovėn

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga premium
... as Shqitaret e Afaganistanit nuk kan shansė tė harojnė Kosovėn , qishtu kan thon ;D
Ktu ėshtė fjala pėr shqiptar qė nuk u ėshtė bėrė gjaku ujė "djalosh" !
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-08-10, 17:42   #5
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shqiptarėt e Turqis (ska shanc me harru) pėr Kosovėn

... djalo nėse ki fjalėn pėr Hakan Shykyrin ,, ėshtė Kosoval por tė asimilum total

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga premium : 23-08-10 nė 17:44
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-08-10, 17:54   #6
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shqiptarėt e Turqis (ska shanc me harru) pėr Kosovėn

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga premium
... djalo nėse ki fjalėn pėr Hakan Shykyrin ,, ėshtė Kosoval por tė asimilum total
Pse mer burr po flet me inati ?
Njeri erdhi dhe u identifikua me atė qė ėshtė, i biri i njė Shqiptari (pėr nėnėn s'dijė) !

Njė mbrėmjeje shtroj darkėn e iftarit pėr 1000 persona, ku osht problemi ?
__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-08-10, 18:02   #7
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Shqiptarėt e Turqis (ska shanc me harru) pėr Kosovėn

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murrizi
Pse mer burr po flet me inati ?
Njeri erdhi dhe u identifikua me atė qė ėshtė, i biri i njė Shqiptari (pėr nėnėn s'dijė) !

Njė mbrėmjeje shtroj darkėn e iftarit pėr 1000 persona, ku osht problemi ?murriz


mu ka mbush mendja HASHA nuk po mundet as me bashkshreten e vet me u takue se nuk po e lshon kembesh
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-08-10, 10:27   #8
Shqiptare_ne_Turqi
 
Avatari i Shqiptare_ne_Turqi
 
Anėtarėsuar: 22-09-08
Vendndodhja: Shqiptare dhe ne Kosove ;)
Postime: 2,389
Shqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėmShqiptare_ne_Turqi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shqiptarėt e Turqis (ska shanc me harru) pėr Kosovėn

[quote=murrizi]

Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, ka pritur dje ish-anėtarin e kombėtares turke tė futbollit, legjendėn e gjallė tė Galatasarit, Hakan Shykyr. Kryeministri Thaēi dhe futbollisti me prejardhje nga Kosova kanė biseduar pėr pėrpjekjet dhe tė arriturat pas pavarėsisė, veēmas pėr zhvillimin e sportit nė Kosovė dhe angazhimet e Qeverisė pėr ta ndėrkombėtarizuar atė. Nga ana tjetėr, Shykyr premtoi angazhime nė mundėsitė e tij qė sa mė shpejt sporti kosovar t’i thyejė kufijtė dhe sportistėt kosovarė tė marrin pjesė nė garat ndėrkombėtare. Hakan Shykyr, ish-futbollisti i Interit dhe i Galatasarait ėshtė me prejardhje nga Kosova. Babai i tij ka lindur nė Prishtinė, ndėrsa mė vonė ėshtė shpėrngulur nė Turqi, ku mė pas doli nė skenė djali i tij, i cili pushtoi stadiumet evropiane me anė tė paraqitjeve tė tij dhe veēanėrisht golave tė shumtė tė shėnuar.

Postimi origjinal ėshtė marrė nga e pėrditshmja e pavarur Kosova sot.
Koha Ditore e Veton Surroit i'a shtrembėron zotit Shykyr qėllimisht mbiemrin duke mos gjetyr Y-n, e duke e thirrur atė H.Shukur.[/quote]


Q'far qéllimi mund te ket murriz ??

Hakani Shukur-i, éshté bashkqytetar i imi ne Turqi, ne,Shqiptarét ne Turqi mes veti identifikohemi me mbiemrat qé i kem pas ne Kosove..Podumethon edhe familja e Hakan-it eshte thirrur Shukur..
Bash nuk te kuptova qa t'paska pengu see!!?

Sa ju perket Shqiptareve ne Turqi,se a ka,a s'ka shanc me harru,mos na harroni valla beli ose harroni ata qe jan Turqnizu .... edhe ata qe Gjermanizohen etj...
__________________
Nuk ka rėndėsi ku dhe si keni jetuar. E rėndėsishme ėshtė ēfarė keni bėrė aty ku keni qenė. (Xhorxha O’kife)

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Shqiptare_ne_Turqi : 24-08-10 nė 10:27
Shqiptare_ne_Turqi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-08-10, 10:52   #9
premium
 
Anėtarėsuar: 25-03-08
Postime: 5,897
premium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėmpremium i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shqiptarėt e Turqis (ska shanc me harru) pėr Kosovėn

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga murrizi
Pse mer burr po flet me inati ?
Njeri erdhi dhe u identifikua me atė qė ėshtė, i biri i njė Shqiptari (pėr nėnėn s'dijė) !

Njė mbrėmjeje shtroj darkėn e iftarit pėr 1000 persona, ku osht problemi ?
murriz ,, un tyvben paqsha ndi Shqiptar me mbiemėr Shykyr , apo me emėr Hakan .
Une sa i di janė emrat dhe mbiemrat origjinale Turke .
Por nejse ... sikur Hakanin e sikur tė shpėrngulurit tjerė kemi vėlla , dhe besnikėrisht qėndrojnė mbas Kosovareve.

Shqiptaret e Turqisė janė ma trima ne krahasim me tė Shqiptaret e Evropės qė kanė shkuar para 20 viteve , nga tė cilet nuk dojn me ndi per Kosovėn .


-Sa pėr iftarin me dhane ... nė Prizren qdo mbramje e japin ushtria Turke .
edhe Shukuri ja jep pamarparasysh nacionalitetit , tė kryesoren musliman tė jenėe pėr hir tė Zotit ja dha !

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga premium : 24-08-10 nė 10:56
premium Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 24-08-10, 10:56   #10
amari
 
Anėtarėsuar: 17-06-05
Vendndodhja: Prishtine
Postime: 146
amari e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Shqiptarėt e Turqis (ska shanc me harru) pėr Kosovėn

Shqipetaret ne Turqi jane sikurse Italianet ne Amerike, nuk jane te asimiluar por te INTEGRUAR ne shoqerine turke, kane pozita te larta, kane biznese te medhaja, prona e pasuri te medha etj...

I kam percjellur emisionet me shqiptaret e turqise qe jane realizuar nga RTK dhe TV21, madje edhe gjeneratat e treta flisnin shqip (gengishte) mos te flasin per gjeneratat e para e te dyta!!

Normal qe ka edhe te atille qe gjeneratat e reja nuk dine te flasin mire shqip, por ngjashem kemi edhe me shqiptaret e amerikes, e te europes edhe pse vetem disa vjet ne gurbet kan filluar te asimilohen, e nuk dojne te degjojne per Kosove!!
amari Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-08-10, 14:27   #11
Marco
Banned
 
Avatari i Marco
 
Anėtarėsuar: 26-06-06
Postime: 995
Marco i dashurMarco i dashurMarco i dashurMarco i dashur
Gabim Titulli: Shqiptarėt e Turqis (ska shanc me harru) pėr Kosovėn

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Shqiptare_ne_Turqi


Q'far qéllimi mund te ket murriz ??

Hakani Shukur-i, éshté bashkqytetar i imi ne Turqi, ne,Shqiptarét ne Turqi mes veti identifikohemi me mbiemrat qé i kem pas ne Kosove..Podumethon edhe familja e Hakan-it eshte thirrur Shukur..
Bash nuk te kuptova qa t'paska pengu see!!?

Sa ju perket Shqiptareve ne Turqi,se a ka,a s'ka shanc me harru,mos na harroni valla beli ose harroni ata qe jan Turqnizu .... edhe ata qe Gjermanizohen etj...
Bravo Shqipe edhe une mendoj si ti , po ma merr mendja se koherat kan ndryshu, keshtu qe Shqiptaret e Gjermanis kan pas mundesin mos me i nderru mbiemrat pa u diskriminu , po mendoj se edhe Shqiptaret e Tyrqis mujne mi kthy Mbiemrat e vertet Shqip tasht, Ket gje nuk e shoh te rrezikeshme ne Tyrqi sa e shoh te rrezikeshme ne Macedoni, Shqiptaret e Macedonis edhe ne Perendim i kan mbemrat me shtojcen macedonase OVSKI, apo germa SH nuk konfigurun askund, keshtu qe ata qe jetojne perendim nuk ėshtė mi mbajte alfabetin SllavoMaqedon gjall me germa dhe dialekte tyne...
Marco Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-09-10, 19:57   #12
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shqiptarėt e Turqis (ska shanc me harru) pėr Kosovėn

Futbollisti turk Hakan Shukur shtroi ne Kosovė njė iftar pėr 1000 agjerues...Sulmuesi i njohur turk ka damar shqiptar pasi babai i tij ėshtė me origjinė nga Kosova.Nė kėtė muaj tė shenjtė tė Ramazanit , Shukur ka sponsorizuar njė iftar pėr 1000 persona qė ėshtė shtuar nė pallatin e kulturės nė kryeqytetin kosovar.Ish-bomberi i Gallatasarajit ka pasur edhe njė takim me kryeministrin e Kosovės, Hashim Thaēi.Shukur ėshtė shprehur se ndihet i lumtur qė ndodhet nė Kosovė.Ai ka theksuar se do tė bėj lobing tė fuqishėm pėr njohjen e sportit kosovar nė arenėn botėrore.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-01-11, 11:27   #13
Hajra
Guest
 
Postime: n/a
Gabim Titulli: Shqiptarėt e Turqis (ska shanc me harru) pėr Kosovėn

Emigrantėt qė rindezėn oxhakun skaj “Rekės sė Malzezve”


Kjani Sallahu | 30-12-2010 11:31 CET
I lindur nė Turqi, me shtetėsinė e tė njėjtit vend, por asnjėherė nuk ndjeu se ėshtė i tillė. Kurrė nuk kishte dashur ta bindė veten se jeta e ka pėrplasur nė njė realitet tė cilin duhej ta pranonte.
Me trup nė Stamboll, e me mendje nė Kosovė dhe jo vetėm me mendje, por shpesh dhe gjatė ka qėndruar, madje edhe pa familjen, nė vendin qė atėherė ishte shumė larg aspiratave pėr t’u bėrė shtet. Edhe fėmijėt i kishte edukuar dhe orientuar pėr tė mos e pėrqafuar fatin e emigrantit tė pėrhershėm, duke i mbajtur shqiptarė me plot kuptimin e fjalės, nėpėrmjet shpjegimeve pėr origjinėn e tyre, pėr shqiptarėt, pėr ilirėt...
Imer Qorri, 43 vjeē, ka hequr pėrfundimisht mbiemrin Demirozu, tė cilin ia kishin vėnė turqit pa dėshirėn e tij, dhe ėshtė rikthyer nė mbiemrin e tė atit dhe gjyshit tė tij me origjinė nga fshati Rekė i Kaēanikut. Ai, me bashkėshorten Behixhen, vajzat Ozge, Hajrije dhe djalin e vetėm Ilirianin, janė kthyer pėr tė jetuar nė vendlindjen e tė parėve tė tyre, duke ndėrtuar shtėpi dhe riorganizuar jetėn pikėrisht nė tokėn e babait tė tij, Isufit.
Ai ka hapur njė punėtori automekaniku, ndėrsa fėmijėt e tij janė nė shkollė, secili nė nivel tė ndryshėm. Nė kulmin e shtėpisė sė Imerit valėvit flamuri kombėtar shqiptar, tė cilin thotė se e ka vendosur kur e ka ndėrtuar shtėpinė. “Flamuri kombėtar nuk do tė hiqet asnjėherė nga ky kulm”, thotė Imeri, i cili shton se edhe nė Turqi nuk ka mbajtur tjetėr flamur.
Nė njė tė diele, pak ditė para ndėrrimit tė kėtij motmoti, bashkėshortja e tij, Behixhja po pėrgatiste pite, ndėrsa ndihmohej nga nėna e saj Fatimja, e cila bashkė me Fetijen, motrėn e zonjės sė shtėpisė, i kishte ardhur pėr vizitė familjes Qorri. Kjo familje e cila qė nga viti 1969 ishte shpėrngulur nė Turqi, pėrderisa 13 vjet mė herėt nė Shkup, pėr t’iu shmangur presionit familjar serb, tani ėshtė vendosur me themel skaj pėrroskės me rrjedhje tė konsiderueshme uji tė quajtur “Reka e Malzezve”.
Ky emėr ishte i pranishėm i ish-familjes Demirozu derisa jetonin nė Stamboll. “[email protected]”, ishte adresa elektronike familjare e pesė anėtarėve tė sipėrpėrmendur, tė cilėt e flasin rrjedhshėm shqipen, madje janė edhe ndėr mė tė suksesshmit nė shkollė.
“Nuk mė pat pėlqyer Turqia, nuk munda tė adaptohesha atje, por nuk guxonim tė ktheheshim pėr shkak se ishim tė pėrndjekur nga serbi. Njė herė provuam dhe u kthyem nė Shkup, mė 1979, por na hetuan dhe vazhduan me presione, duke na detyruar qė tė ikim sėrish pėr nė Turqi”, tregon detaje nga jeta e mėrgimtarit Imeri, babai dhe nėna e tė cilit bashkė me dy motrat e tij jetojnė ende nė Turqi.
“Kam punuar nė disa sezone nė Kaēanik, ndėrsa familjen e kisha nė Stamboll. Tani me vullnetin e familjes jemi kthyer tė gjithė”, thotė ai, i bindur se nė Turqi do tė shkojė vetėm si vizitor i familjarėve dhe asnjėherė pėr tė jetuar atje. “Shqiptarėt nuk kanė asnjė tė drejtė kombėtare atje. Me kėtė nuk mund tė pajtohem asnjėherė.
Kam pasur shumė probleme kur e kam regjistruar Ilirianin. Iu thash ofiqarėve ose kėtė emėr ose hiq”, tregon peripecitė e tij gjatė qėndrimit nė shtetin e babait tė Turqisė moderne dhe themeluesit tė saj, Kemal Ataturk, me tė cilin ai mburret qė ka origjinė shqiptare. Iliriani ėshtė nxėnės i klasės VI nė ShMU “Kadri Zeka” nė Dubravė. Ai thotė se kujdestarė klase e ka Tefik Vishin dhe se ka sukses shumė tė mirė. Ndėrkaq, vajza mė e vogėl, Hajrija vijon mėsimin nė klasėn e dhjetė, drejtimi shoqėror. “Kam nota 3, 4 dhe 5.
Mė sė shumti e dua lėndėn e historisė. E mėsoj me ėndje sepse po shtjellojmė tema pėr historinė e ilirėve, shqiptarėve...”, thotė Hajrija, 16-vjeēe. Nga fėmijėt e familjes sė Imerit, krahas moshės ėshtė ka ec edhe zhvillimi i kapaciteteve tė diturisė dhe afirmimit. Vajza mė e madhe e tij, Ozge, tė cilėn me kėtė emėr e ka pagėzuar nėna e saj, studion nė Fakultetin Filologjik. Njė shqiptare, e cila nė Turqi mė shumė kishte mėsuar pėr shqiptarėt, ajo tani studion Letėrsinė e Gjuhės Turke.
“Njėkohėsisht e ligjėroj turqishten pėr studentėt shqiptar”, thotė Ozge, e cila nė njė fletushkė me titull “Trotuari mozaik” ia ka kushtuar prindit tė saj njė ese me titull “Valixhja e babait”.
Ajo tregon pėr njė ndodhi prej kėmbėngulėsie pėr ta ruajtur me dinjitet prejardhjen e saj, por edhe pėr komplimentet qė ka marrė si e tillė. “Kur isha nė klasėn 10-tė, njė oficer i ushtrisė turke erdhi dhe pyeti se cila ėshtė ajo nxėnėse qė po mban ligjėrata pėr historinė e shqiptarėve? Unė jam.
E di gjuhėn shqipe edhe historinė e kėtij populli”, thotė t’i jetė pėrgjigjur eprorit turk, Ozge, e cila ka marrė lėvdata qė ndihet krenare me identitetin e saj. Ish-familja Demirozu, tani Qorri, ka marrė dokumentet e Republikės sė Kosovės, e shtetit tė ėndėrruar qėmoti dhe nėn hijen e tė cilit pėrballuan shumė peripeci tė cilat ia ka imponuar jeta e emigrantit.
Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Hajra : 04-01-11 nė 11:33
  Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-03-11, 00:03   #14
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shqiptarėt e Turqis (ska shanc me harru) pėr Kosovėn

Me Shqiptarėt nė Turqi__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 23-02-13, 23:39   #15
murrizi
 
Avatari i murrizi
 
Anėtarėsuar: 18-04-05
Postime: 3,490
murrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėmmurrizi i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Shqiptarėt e Turqis (ska shanc me harru) pėr Kosovėn

Edhe Kryministri Turk Taip Erdogan ka pohuar per ate qe Hakan Shykyr eshte Shqiptar, duke ju falenderuar njeherit per ato qe ka bere per kombtaren turke.

Kjo eshte per tu pershendetur nga ana e shqiptareve per fjalet e Erdoganit, sepse besoni qe askund me teper ne bote se ne turqi shqiptaret nuk i jane ekspozuar me shume asimilimit.


__________________
Shqiptarėt do ti fitojn tė gjitha luftėrat, posa ta kenė pėrfunduar betejen e fundit mes vete.
Duhet shkrirė tė gjitha besimet e huaja, e bėrė detyrė kombėtare pėr mileniumin e ardhshėm qė (DEFINITIVISHT) tė bėhet Shqipėria.
murrizi Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 16:02.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.