Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Kinematografia dhe Televizioni
Emri
Fjalėkalimi
Kinematografia dhe Televizioni Pėrshtypje mbi filmat e fundit vendor apo tė huaj. Dokumentarėt, komeditė, tragjeditė, festivalet e filmit. VIP-at, artistėt, yjet e filmave.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 08-02-11, 18:55   #1
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Familja e heroit* plot dyshime pėr filmin “Adem Jashari” 3D

Familja e heroit* plot dyshime pėr filmin “Adem Jashari” 3D

Publikuar: Sot* mė 08 shkurt 2011
[IMG]http://*****koha.net/repository/images/08ademj14.gif[/IMG]FOTO TĖ TJERAPrishtinė* 8 shkurt - Adem Jasharin tė animuar dhe nė 3D do ta sjellė SIRA. Kjo kompani boton libra. Pėrveē kėsaj ajo ėshtė e regjistruar edhe pėr tregtim artikujsh tė kozmetikės* veshjeve* riprodhimin e videoregjistrimeve dhe pėr aktivitete fetare. Me 50 mijė euro ata ia kanė mėsyrė tė prodhojnė 60 minuta animacion nė 3D* ani pse kurrė mė parė as qė kanė bėrė film. Nė krah pėr ta bėrė kėtė* i ka dalė Fondacioni i Rinisė Islame nė Zvicėr. Gjashtė minutat e shfaqur tė filmit “Adem Jashari” portretizojnė Adem* Hamėz e Shaban Jasharin teksa luftojnė nė njė vend qė nuk i pėrngjan aspak fshatit Prekaz nė Skenderaj. Ngjyrimet fetare janė tė dukshme edhe nė trailerin e filmit.
Bashkim Avdiu* pėrfaqėsues i kompanisė SIRA* thotė se animacioni “Adem Jashari” ėshtė bėrė pėr ta nderuar familjen Jashari. Por i tillė nuk ėshtė ndier Murat Jashari* njėri prej anėtarėve tė familjes sė heroit kombėtar. Ai thotė tė mos e ketė pyetur askush pėr kėtė projekt. Madje* me aq sa ka parė* thotė se ka dilema nė atė se ēfarė mund tė sjellė projekti nė tėrėsi.

“Jam befasuar kur e kam parė”* ka thėnė tė hėnėn Murat Jashari. Atij gjashtė minutat e shfaqur tė animacionit i ngjallin dilema* shkruan sot “Koha Ditore”.
“Nuk po e di kush e ka bėrė filmin* cili ėshtė qėllimi dhe a ėshtė vetėm pse e ka ndier ta bėjė apo ka njė prapaskenė”* ka thėnė Jashari* teksa ka pranuar njė gjė.
“Nuk mė ka ardhur mirė qė nuk jemi kontaktuar qė tė marrin sė paku njė mendim”* ka thėnė ai.
Murati thotė se deri mė sot* edhe ata qė kanė pasur idenė pėr tė marrė njė temė pėr studime jashtė vendit ose pėr tė bėrė njė film dokumentar apo artistik pėr familjen e tij* janė konsultuar paraprakisht.
“Ka diēka qė ka dalė nė sipėrfaqe* por ka shumėēka qė nuk dihet”* ka thėnė Jashari. Kohė mė parė ai kishte lexuar njė skenar* por nuk e kishte ditur se ajo ēfarė ka pasur nė dorė mund tė ketė qenė skenar pėr film tė animuar. Ai ka hallin sesi vazhdon rrėfimi i filmit dhe sa pėrkon me realitetin. Me aq sa ka parė kjo gjė nuk premton.
“Aty flet pėr njė komunikim mes gjyshit dhe xhaxhallarėve. Kjo nuk pėrkon me pozicionet nė tė cilat kanė qenė gjatė luftimeve nė realitet”* ka thėnė Jashari.
I mbėshtetur nga Fondacioni i Rinisė Islame* nė vetėm gjashtė minutat e filmit* tė tre heronjtė kombėtarė tė familjes Jashari pėrmendin Zotin. Kur flet pėr kėtė gjė Jashari dėshiron qė tė kuptohet drejt. Ai thotė se familja e tij nuk ėshtė qė t’i ikė besimit fetar.
“Por natyrisht se mbi tė gjitha ėshtė kombi dhe ne i takojmė kombit shqiptar. Pėr atė po them se duhet tė kontaktohet familja nė mėnyrė qė tė pasqyrohet drejt ēdo gjė”* ka thėnė ai. Murati dyshon nė projektin qė ėshtė mbėshtetur nga njė organizatė fetare.
“Fakti qė e ka mbėshtetur njė organizatė islamike lė tė dyshohet pėr atė qė po ndodh kohėve tė fundit nė Kosovė”* ka shprehur shqetėsimin Jashari.
Gjėrat si ky film* qė mbesin si dokument* nuk duhet tė shkaktojnė kurrfarė konfuzioni pėr tė ardhmen.
“Ne jemi tė interesuar qė gjithēka qė bėhet nė kėtė vend* autorė tė jenė institucionet e vendit. Arti ėshtė ai qė e mban njė shoqėri gjallė* dhe ne nė asnjė mėnyrė nuk jemi kundėr* por ėshtė mirė qė gjėrat qė dalin t’i qėndrojnė kohės”* ka pėrfunduar Jashari.
Por Avdiut as qė i ka shkuar ndėrmend tė kėrkojė ndihmė nga institucionet vendėse. Ai thotė se pėr filmin e tyre ta ketė marrė izėn. “Familja Jashari e ka pasur paraprakisht skenarin e filmit pėrmes tė cilit dėshirojmė tė nderojmė luftėn e kėsaj familjeje”* ka thėnė Avdiu.
Pėr narratorin e kėtij filmi* Basri Lushtaku* filmi bazohet nė atė ēfarė vėrtet ka ndodhur nė Prekaz.
“Baca Shaban sa ka qenė fetar* ka qenė edhe atdhetar”* ka thėnė Lushtaku. Pėr tė* personifikimet e karaktereve janė si nė jetėn e tyre reale.
“Filmi nuk bėn thirrje dhe nuk tregon ekstremizėm fetar”* ka thėnė Lushtaku. Edhe aktori Armend Baloku* i cili ka huazuar zėrin pėr personazhin e heroit kombėtar* thotė se nuk ėshtė thirrur krejt rastėsisht nga ekipi qė ka realizuar kėtė film.
“Ata e kanė njohur nga afėr Adem Jasharin dhe kanė konsideruar se zėri im i pėrshtatet mė sė miri zėrit qė ka pasur ai”* ka thėnė Baloku.
Pa prekur anėn e fakteve historike* kanė mjaftuar vetėm 10 pėr qind tė filmit tė animuar “Adem Jashari” qė ai tė pėrballet me kritikat e para.
Producenti Arben Zharku* me aq sa ka parė* ka pasur vetėm njė koment.
“Krejt kjo po i ngjason mė shumė njė 3D loje tė dobėt”* ka thėnė Zharku.
Pėr regjisorin Selami Taraku* ndėr tė parėt nė Kosovė qė ka bėrė film tė animuar* ēėshtja e prodhimit tė veprave artistike pėr figura kombėtare* duhet tė jetė e institucionalizuar. Pa e parė trailerin ai ka kritikuar mėnyrėn sesi po funksionon prodhimi i kulturės nė vend.
“Kjo ēka po ndodh nė Kosovė ėshtė mjerim. Secila vepėr arti qė trajton njė temė serioze nuk mund tė trajtohet pa seriozitet dhe pa konsultim paraprak me ekspertė tė asaj fushe”* ka thėnė Taraku.
Filmi “Adem Jashari” me skenar tė Rrahman Ferizit dhe nėn organizim tė Fatmir Mujės* do tė jetė gati pėr t’u shfaqur nė ekranin e madh mė 5 mars. Avdiu ėshtė i bindur se filmi i tyre do tė shfaqet nė kinemanė ABC* ani pse kjo e fundit nuk ka mundėsi teknike tė shfaqė filmat e formatit 3D. Sipas tij* kompania SIRA do tė bėjė ēmos qė tė mundėsohet qė filmi tė shfaqet nė 3D.
“Do tė shikojmė ēdo mundėsi”* ka thėnė Avdiu. SIRA ka paralajmėruar premierėn e filmin nė kinemanė ABC. Por kjo e fundit nuk ka haber se nė repertor do ta ketė kėtė animacion.
Menaxherja e kompanisė pėr distribuimin dhe shfaqjen e filmave “Genci”* Miradije Vllahiu* ka mohuar tė ketė ardhur ndonjė kėrkesė zyrtare pėr shfaqjen e kėtij filmi.
“Ne nuk kemi lidhur njė kontratė qė ky film tė shfaqet mė 5 mars. Kompanisė ‘Genci’ nuk i ka ofruar askush ndonjė kėrkesė tė tillė”* ka thėnė Vllahiu. Nėse ky film do tė shfaqet ose jo* sipas Vllahiut* do tė dihet pasi tė arrijė dhe tė shqyrtohet kėrkesa.
“Kur tė vijė kėrkesa ne do ta shqyrtojmė dhe do tė vendosim. Paraprakisht nuk mund tė them asgjė”* ka theksuar ajo.
----------------------------------------------------------------------------------------e sjella ket shkrim te kinematografia pasi qe esht nji film shum kontraverz
shqiptart nuk kan lufte per fe religjion kunder shkavit po per interesa kombtare *se gjat ohkupimit feja slame ka lulzue jan ngrit shum gjama po edhe imamet e gjamive merrnin te ardha personale 10 her ma shum se nji profesor i arsimit te mesem


__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Guri i madh : 08-02-11 nė 18:55
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 08-02-11, 19:49   #2
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Familja e heroit* plot dyshime pėr filmin “Adem Jashari” 3D

Ne interesat Kombtare* hyn edhe feja.

Ti s'ja ke iden sa xhamiat jan rrenuar nga serbet.

…e sa hoxhallaret e medresantet jan vrar ne front kunder shkaut !

Mos u tut* eshte gja normale qe se din* pasi prapanicen n'n'gjumuni e lufta tu kusova !
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 08-02-11, 20:24   #3
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Familja e heroit* plot dyshime pėr filmin “Adem Jashari” 3D

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Ne interesat Kombtare* hyn edhe feja.

Ti s'ja ke iden sa xhamiat jan rrenuar nga serbet.

…e sa hoxhallaret e medresantet jan vrar ne front kunder shkaut !

Mos u tut* eshte gja normale qe se din* pasi prapanicen n'n'gjumuni e lufta tu kusova !

kto thuj behxhet pacollit e Ferit Aganit


e une po te tregoj se nji IMAM i nji gjame ne kohen e okupimit i kam marr 220 DM rrog mujore e nji profesor i HISTORIS i ka marr 20 dm nga qeveria e bukoshit

ner shqiptart qe nuk kemi qen pjes e shqipris natyrale fen e sidomos islamizmin askush nuk na e ka ndalue bile e kan stimulue sllavo komunistat

kur TITO e shpalli kombin musliman ne BOSNE tash disa shqiptar qe ne trurin e tyre e kishin veq islamin e pyten nji IMAM te nji xhamie e ne si do te shkruhemi tash aj imami kishte qen njeri i shkollum ju kthej atyre po pasi qe nuk e dini se si te regjistrohni une po ju preferoj qe te regjistroheni si kafsh hajvanat
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Guri i madh : 08-02-11 nė 20:25
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-11, 10:26   #4
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Familja e heroit* plot dyshime pėr filmin “Adem Jashari” 3D

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Guri i madh Shiko postimin
kto thuj behxhet pacollit e Ferit Aganit


e une po te tregoj se nji IMAM i nji gjame ne kohen e okupimit i kam marr 220 DM rrog mujore e nji profesor i HISTORIS i ka marr 20 dm nga qeveria e bukoshit

ner shqiptart qe nuk kemi qen pjes e shqipris natyrale fen e sidomos islamizmin askush nuk na e ka ndalue bile e kan stimulue sllavo komunistat

kur TITO e shpalli kombin musliman ne BOSNE tash disa shqiptar qe ne trurin e tyre e kishin veq islamin e pyten nji IMAM te nji xhamie e ne si do te shkruhemi tash aj imami kishte qen njeri i shkollum ju kthej atyre po pasi qe nuk e dini se si te regjistrohni une po ju preferoj qe te regjistroheni si kafsh hajvanat
Po* kurse un po te them qe ne kohen e okupimit* nje puntor ne fabriken e tekstilit ne'gjilan* thuhet ti ket marr mbi 500 DM rroge* e ku problemi ?

Cka po kcyr me bo islamin vlla me titon e milloshin* kur e dim qe tito ishte katolik e milloshi ortodoks* e qe te dyt ishin te krishter anti-shqiptar * pra automatikisht anti-musliman ? T'pelqeu apo jo* familja Jashari nuk ishin ateist* ishin besimtar te devotshem se sikur t'kishin qen qafira sic ke qef ti*.. sot e 500'000 mije vite sun do ishim dalur nga dhuna e shkjaut ! Tjeter* murati mund te jet edhe i biri i nje Profeti* por kur s'din*.. s'din edhe deti kos mu bo ! Aj ka ra ne kurthen e gazetarit i cili e ka manipuluar psicikisht te shkretin* saqe edhe deklaron : Kombi mbi ZOTIN !…
Me ket fjal* murati eshte dal nga feja ! Allahu ja ndriēoft mendjen dhe zemren* se vallahi shum keq i paska punet !
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-11, 10:30   #5
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Familja e heroit* plot dyshime pėr filmin “Adem Jashari” 3D

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Po* kurse un po te them qe ne kohen e okupimit* nje puntor ne fabriken e tekstilit ne'gjilan* thuhet ti ket marr mbi 500 DM rroge* e ku problemi ?

Cka po kcyr me bo islamin vlla me titon e milloshin* kur e dim qe tito ishte katolik e milloshi ortodoks* e qe te dyt ishin te krishter anti-shqiptar * pra automatikisht anti-musliman ? T'pelqeu apo jo* familja Jashari nuk ishin ateist* ishin besimtar te devotshem se sikur t'kishin qen qafira sic ke qef ti*.. sot e 500'000 mije vite sun do ishim dalur nga dhuna e shkjaut ! Tjeter* murati mund te jet edhe i biri i nje Profeti* por kur s'din*.. s'din edhe deti kos mu bo ! Aj ka ra ne kurthen e gazetarit i cili e ka manipuluar psicikisht te shkretin* saqe edhe deklaron : Kombi mbi ZOTIN !…
Me ket fjal* murati eshte dal nga feja ! Allahu ja ndriēoft mendjen dhe zemren* se vallahi shum keq i paska punet !

esht problemi qe ADEM JASHARI nuk i ka marr armet me luftue kunder shkvit se i ka mungue liria fetare *

po du me than se shkavi e ka perkrah islamizimin e shqiptarve *po boll mir ka than se pa komb asgjė nuk na duhet zoti
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-11, 12:30   #6
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Familja e heroit* plot dyshime pėr filmin “Adem Jashari” 3D

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Guri i madh Shiko postimin
esht problemi qe ADEM JASHARI nuk i ka marr armet me luftue kunder shkvit se i ka mungue liria fetare *

po du me than se shkavi e ka perkrah islamizimin e shqiptarve *po boll mir ka than se pa komb asgjė nuk na duhet zoti
Kur te mungoje liria* te mungon gjithecka o GURI !
Ti je ne kundershtim ketu* sepse thua qe ka pas liri* por edhe na ka munguar liria. Shqiptari ka qen musliman* qe me ta shpjegue ma kjart i bie keshtu : shqiptar = musliman* ka qen njesoi ! Serbia qysh moti ka tentuar te na nderron fen her me dhun e her me deshir* por asnjeher s'ia arriti sepse nderrimi i besimit nga musliman e ne te krishter* ka qen vet kanuni i politikes shkinishte* shiqo si i meti wc publike katedralja ne mes te prishtines ! Mos mendo qe at katedrale ta kan marue per shkit e beligradit jo* po per shqiptaret jo te - krishter !…

Sikur shkau ta kishte perkrah islamizmin* s'kishte ber gjenocid mbi muslimanėt ne Bosnje* e aq me pak ne Kosove meqe na paska dasht* e na paska "ledhatue" !

Tani sipas teje* i bie qe shkaut i vinte mir sepse ishim Musliman.
Tash cfar te bejm qe ta mundim shkaun ? Ta nderrojm fejen e te behemi te krishter* keshtu ja mbyllim gojen duke u ber si ta ?

Un te perkujtoi qe edhe Skenderbeu luftoi per fe e kunder shqiptareve musliman*
Luftoi edhe Pjeter Bogdani per fe e kunder shqiptareve musliman*

Keta heronje na imponuan ne emer t'injorancės e per hir t'perendimit kinse edhe ne* kemi pasur kalores te kryqėzatave* kryqzeta qe bota sot turperohet !

Citim:
Njė nga plagėt e mėdha tė Bosnjės* e shkaktuar nga urrejtja fetare e kthyer nė politikė shtetėror* duket
se mori mė nė fund rrugėn e shėrimit. Gjykata e qytetit tė Banja Lukės* nė tė quajturėn "Serpska Republika"* pra pjesa e Bosnjės e kontrolluar dhe banuar nga serbėt* mori vendim me 20 shkurt qė Serpska Republika t'i paguajė Komunitetit Islamik tė Banja Lukės* 42 milionė dollarė si zhdėmtim pėr shkatėrrimin e xhamive tė kėtij qyteti gjatė luftės sė viteve 1992-1995.

Ėshtė hera e parė qė njė gjykatė serbe vendos qė autoritetet serbe tė paguajnė reparacione pėr shkatėrrimin e xhamive dhe objekteve fetare* tė ndėrmarrė nga forcat ushtarake tė serbėve tė Bosnjės sė bashku me ushtrinė e Serbisė gjatė asaj lufte.
Ėshtė njė zhvillim i rėndėsishėm nė rrugėn e gjatė dhe tepėr tė ngadaltė tė vendosjes se drejtėsisė pėr krimet dhe konfliktet e kryera nga serbėt dhe Serbia nė ish- Jugosllavi dekadėn e kaluar. Ndonėse ėshtė fjala pėr zhdėmtimin nė para* nė fakt ėshtė njė vendim gjykate* qė pranon se kush janė pėrgjegjėsit e shkatėrrimeve nė Bosnjė dhe kush duhet t'i paguajė ato. E mohuar nga serbėt dhe Serbia pėr 14 vjet* e vėrteta e shkatėrrimeve tė planifikuara dhe tė ndėrgjegjshme tė objekteve fetare myslimane* mė nė fund jo vetėm po del nė dritė* por po merr mė nė fund njė kompensim moral. Sepse* ajo qė ishte* nuk mund tė ribėhet siē ishte* qofte dhe me 42 milionė dollarėt e vendosur nga gjykata. Serbėt shkatėrruan ne Banja Luka 16 xhami* qė ishin jo vetėm objekte fetare* por edhe kryevepra arkitekturore e artistike* si xhamia Arnaudija e shekullit 15-tė* apo xhamia Ferhadija e shekullit 16-tė. Xhamia Ferhadija ishte nė listėn dhe fondin e UNESCO-s pėr trashėgiminė e mbrojtur kulturore botėrore. Urrejtja dhe fanatizmi fetar tė kthyera nė politike nacionale e shtetėrore serbe* i shndėrroi ato nė hi* siē shndėrroi edhe 1000 objekte fetare myslimane nė tė gjithė Bosnjėn. Sidoqoftė* pranimi i fajit tė krimit* qoftė dhe me vonesė* qoftė dhe nė formė indirekte* ėshtė njė shenjė pendese* e cila nuk mund tė mos mirėpritet.
Vendimi i ndėrmarrė nga gjykata e Banja Lukės ėshtė i rėndėsishėm pėr tė treguar se drejtėsia duhet rivendosur* por sidomos pėr tė treguar se pėr drejtėsinė duhet luftuar qė tė rivendoset. Qė nė vitin 2000* Komuniteti Islamik i Banja Lukės paditi nė gjyq autoritetet dhe kėrkoi reparacione pėr shkatėrrimin e xhamive dhe objekteve tė kultit fetar nė atė qytet. Ishte hera e parė qė njė komunitet fetar ndiqte rrugėn e ligjit dhe tė gjykatave pėr vendosjen e drejtėsisė dhe luftoi 9 vjet pėr tė drejtėn e vet. Nuk ishte e lehtė nė njė qytet dhe nė njė entitet administrativ dhe politik tė kontrolluar jo vetėm nga serbėt* por dhe nga pjesa nga mė radikalet e nacionalizmit serb. Serpska Republika ėshtė ajo krijesė artificiale e dalė nga Marrėveshja e Dejtonit e vitit 1995* e cila vėrtet i dha fund luftės nė Bosnje-Hercegovinė* por krijoi artificialisht njė nga avanpostet e nacionalizmit serb* i cili edhe sot e kėsaj dite po bllokon dhe saboton konstituimin e njė shtet unik tė Bosnjė-Hercegovinės. Serpska Republika ėshtė dėnuar edhe nga Gjykata Ndėrkombėtare e Drejtėsisė pėr genocidin e kryer nė Srebrenicė* nė korrik tė vitit 1995* kur forcat serbe masakruan mbi 8000 tė rinj e burra boshnjakė. Por* as qeveria dhe as parlamenti i Serpsa Republikės nuk e kanė pranuar dhe as kanė kėrkuar falje pėr kėtė genocid tė pashembullt* pėr tė cilin muajin e kaluar Parlamenti Europian vendosi qė tė pėrkujtohet ēdo 11 korrik nga popujt dhe shtetet e Bashkimit Europian dhe tė gjithė Europės si dita e genocidit.
Por* ndryshimet e mėdha demokratike tė ndodhura nė Ballkan* erėrat e transformimeve dhe vendosjes se shteteve juridike nė rajon dhe atraksioni i integrimeve euroatlantike* nuk mund tė mos kenė ndikimin e vet pozitiv* ndonėse tė ngadaltė* ndonėse tė vonuar* ndonėse nė forma ende embrionale* edhe mbi zonat e shtresat e ngurosura tė nacionalizmit serb* siē ėshtė "Serpska Republika". Ne nuk e dimė se ēfarė odiseje juridike do tė ketė vendimi i gjykatės sė Banja Lukės* nėse qeveria e serbėve tė Bosnjės do ta apelojė apo refuzojė zbatimin e tij. Por* ėshtė fakt se e vėrteta dhe drejtėsia janė mė tė fortė se paragjykimet dhe urrejtjet nacionale e fetare* dhe gjykata serbe e Banja Lukės dha njė shenjė apo shembull tė njė dinjiteti* jo vetėm profesional* por edhe moral. Sepse* asaj gjykate i ėshtė dashur tė kapėrcejė* jo mbi vėshtirėsi nenesh e ligjesh* por mbi kode urrejtjesh fetare e nacionale tė mjedisit rrethues* tė cilat janė mė tė vėshtira se labirintet juridike pėr t'iu shpėtuar.
Ajo qė ndodhi nė Banja Luka nuk mund tė mos ngacmojė asosiacionin logjik me Kosovėn. Mbi 230 xhami dhe objekte fetare myslimane shkatėrruan forcat ushtarake dhe policore serbe gjatė ofensivave tė tyre tė pėrgjakshme kundėr popullit shqiptar nė Kosovė nė vitet 1998-1999. Ishte njė shkatėrrim i planifikuar* i frymėzuar nga njė urrejtje nacionaliste dhe fetare serbe kundėr shqiptarėve. Kanė kaluar afro 10 vjet nga shkatėrrimi i tyre prej forcave serbe dhe nuk mund tė mos bjerė nė sy njė qėndrim i pakuptueshėm amorf shqiptar.
Nuk flet politikan nė Kosovė pėr shkatėrrimet e objekteve fetare tė shqiptarėve* tė cilat janė pjesė e trashėgimisė historike kulturore dhe tė ndėrgjegjes kombėtare shqiptare. Ka kaluar njė vit nga pavarėsia dhe krijimi i shtetit tė pavarur tė Kosovės dhe nuk kemi dėgjuar asnjėherė tė ngrihet nga ndonjė politikan i Prishtinės ēėshtja e xhamive tė shkatėrruara nga serbėt nė Kosovė. Automatikisht tė lind njė krahasim me ēėshtjen e kishave serbe nė Kosovė. Edhe ata* qė nuk janė marrė ndonjėherė me ēėshtjen e Kosovės* e dinė se ēėshtja nga mė dominueset e bisedimeve ndėrkombėtare pėr statusin e Kosovės* ka qene dhe ėshtė ēėshtja e kishave serbe nė Kosovė. Edhe ata e dinė se ēfarė vėmendje tė jashtėzakonshme i ėshtė kushtuar nė planin Ahtisaari dhe ēfarė efektesh juridike ka dhe tė drejta ekstraterritoriale fiton kisha serbe dhe Serbia nėn pretekstin e mbrojtjes se objekteve fetare serbe nė Kosove.
Nuk kemi ndonjė informacion nėse nė bisedimet e mbyllura diplomatike tė zhvilluara nga Ekipi i Unitetit ėshtė ngritur ndonjėherė ēėshtja e xhamive te djegura shqiptare nga forcat ushtarake dhe policore serbe. Publikisht* konstatohet se udhėheqėsit dhe politikanėt e Kosovės kanė pasur dhe kanė njė droje tė pashpjegueshme qė tė kėrkojnė rivendosjen e drejtėsisė edhe nė kėtė drejtim. Ka njė kompleks inferioriteti* i krijuar nga presioni psikologjik dhe diplomatik serb dhe proserb* sipas tė cilit tė mbrosh objektet fetare myslimane apo identitetin fetar tė popullit tėnd* nuk ėshtė e modės dhe nuk dėshmon kozmopolitizėm. Ky kompleks inferioriteti bėhet akoma me mjeran* kur shoqėrohet me entuziazme politike pėr objektet fetare serbe nė Kosovė* gjeste qė natyrisht i bėn mė tė pabesueshėm ata politikanė si pėr serbėt* ashtu dhe pėr shqiptarėt.
Detyrimi pėr mbrojtjen e kishave nė Kosovė duhet tė shkonte paralel me detyrimin e Serbisė pėr zhdėmtimin e shkatėrrimit tė xhamive nė Kosovė. Nuk ka deri tani ndonjė kėrkesė pėr reparacione dhe as padi nga shteti i Kosovės nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė kundėr Serbisė. Bosnja e ka bėrė padinė e saj dhe kėrkesėn pėr reparacione qė nė vitin 1993. E ka bėrė dhe Kroacia nė vitin 1995. Nuk e dimė se ēfarė presin nė Kosovė. Ne kemi ngritur ēėshtjen e sė drejtės dhe tė detyrės sė Kosovės pėr tė kėrkuar reparacione* menjėherė pas ēlirimit tė saj nga forcat e NATO-s dhe shndėrrimit tė saj nė njė protektorat tė OKB-sė. Tani qė Kosova ėshtė shtet* ka tagrin juridik dhe zyrtar pėr ta bėrė kėtė hap tė rėndėsishėm* dhe shpresat janė pėr kėtė veprim nė drejtim tė duhur dhe pėr rivendosjen e drejtėsisė. Heshtja pėr tė drejtėn nuk nderon viktimėn* por inkurajon ligjshkelėsit dhe shtetshkelėsit.
/balkanweb/
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-11, 14:27   #7
Izraeliti
surf maniac
 
Avatari i Izraeliti
 
Anėtarėsuar: 09-08-09
Vendndodhja: Proxy Server
Postime: 215
Izraeliti e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Familja e heroit* plot dyshime pėr filmin “Adem Jashari” 3D

Me atė film mė shumė mu dukė se ofendohet* se sa respektohet familja Jashari!
__________________
m'sohen senet
Izraeliti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-11, 14:40   #8
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Familja e heroit* plot dyshime pėr filmin “Adem Jashari” 3D

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Izraeliti Shiko postimin
Me atė film mė shumė mu dukė se ofendohet* se sa respektohet familja Jashari!
Po pra*. ja qe edhe ēifuti proxeneti maniak e kuptoi qe filmi eshte ber per ta nderuar serbin e jo martiret legjendar.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Makresh : 09-02-11 nė 14:40
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-11, 14:44   #9
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Familja e heroit* plot dyshime pėr filmin “Adem Jashari” 3D

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Po pra*. ja qe edhe ēifuti proxeneti maniak e kuptoi qe filmi eshte ber per ta nderuar serbin e jo martiret legjendar.

aj nuk esht matrial dokumentar po tentim manipulime me realitetin te verteten *po qysh tha ka vllu izraelit aty fyhet ter kombi e mas shumti ata qe jan martirizue per kosov *po ne rend te par ADEM JASHARI
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga Guri i madh : 09-02-11 nė 14:45
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-11, 16:24   #10
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Familja e heroit* plot dyshime pėr filmin “Adem Jashari” 3D

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Guri i madh Shiko postimin
aj nuk esht matrial dokumentar po tentim manipulime me realitetin te verteten *po qysh tha ka vllu izraelit aty fyhet ter kombi e mas shumti ata qe jan martirizue per kosov *po ne rend te par ADEM JASHARI
Ky avulli izraelit u shet kopalla mendjelehteve.

Ne ēka u fye kombi ? …ne video shihet qe po i luftojn serbet !
Ne ēka je fyer ti personalisht dhe pse ? …kur ti vet s'ke marr pjes ne kete luft e as vllau yt ēifut !
A nuk ishte Adem Jashari musliman a ? …Mos ishte kripto-katolik edhe ky si beter bogdanovici e mari tereza ?! Me sa di un* askush s'protestoi kur behet dita nacionale kushtuar Mari Terezes* misionares ekstremiste te kishes katolike ? As 'mendon ti qe 98% e Kombit ka mund te fyhet ?!


Un mendoi qe ky film* vetem katolikėve dhe ortdoksėve ne asimilim* ēka mund t'ju pengon ! E aty ku iu dhemb me se shumti* eshte permendja e Zotit ! …edhe ndoshta tek kerkesa e Hallallit* tradit shqiptare kjo e fundit.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-11, 16:32   #11
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Familja e heroit* plot dyshime pėr filmin “Adem Jashari” 3D

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
Ky avulli izraelit u shet kopalla mendjelehteve.

Ne ēka u fye kombi ? …ne video shihet qe po i luftojn serbet !
Ne ēka je fyer ti personalisht dhe pse ? …kur ti vet s'ke marr pjes ne kete luft e as vllau yt ēifut !
A nuk ishte Adem Jashari musliman a ? …Mos ishte kripto-katolik edhe ky si beter bogdanovici e mari tereza ?! Me sa di un* askush s'protestoi kur behet dita nacionale kushtuar Mari Terezes* misionares ekstremiste te kishes katolike ? As 'mendon ti qe 98% e Kombit ka mund te fyhet ?!


Un mendoi qe ky film* vetem katolikėve dhe ortdoksėve ne asimilim* ēka mund t'ju pengon ! E aty ku iu dhemb me se shumti* eshte permendja e Zotit ! …edhe ndoshta tek kerkesa e Hallallit* tradit shqiptare kjo e fundit.

ne i dimi qendrimet e njeri tjtrit nuk e di pse sillesh prap te pergjegj*ja qe ta kam dhan


shkavi nuk e ka pengue islamizmin nder shqiptar bile ka pune qe qe shqiptart ne ven te kombit shqiptar me e marr kombin musliman siq e kan bishnjokt


ne kohnat ma te veshtira per shqiptar islamizmi veq qka esht rrit

o preshevar ne nuk e dojna fen islame edhe pik ne nuk kena bae luft fetare siq e kan bae boshnjakt
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-11, 18:02   #12
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Familja e heroit* plot dyshime pėr filmin “Adem Jashari” 3D

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Guri i madh Shiko postimin
ne i dimi qendrimet e njeri tjtrit nuk e di pse sillesh prap te pergjegj*ja qe ta kam dhan


shkavi nuk e ka pengue islamizmin nder shqiptar bile ka pune qe qe shqiptart ne ven te kombit shqiptar me e marr kombin musliman siq e kan bishnjokt


ne kohnat ma te veshtira per shqiptar islamizmi veq qka esht rrit

o preshevar ne nuk e dojna fen islame edhe pik ne nuk kena bae luft fetare siq e kan bae boshnjakt

So problem !… ti prap mund te jetosh ne nje shtet Islamik sic do te jet Shqipnia e Kosova. Vecse per t'jetue ne kete shtet* tye si dhe jo-muslimaneve* do t'ju kerkohet te paguani taksa ndoshta deri dy her me shume se te tjeret per shkaqe sigurie. Gjithashtu* do t'ju kerkohet t'iu nenshtroheni ligjit* ndryshe do e paguani me shtrenjt se te gjitha taksat e popullit.

Po thon qe deri n'2030-ten 1 banor nder 4 ne bote do te jet musliman. Taraku e kishte me te drejt* ky shekull* eshte shekulli ISLAMIK.
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-11, 18:05   #13
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Familja e heroit* plot dyshime pėr filmin “Adem Jashari” 3D

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
So problem !… ti prap mund te jetosh ne nje shtet Islamik sic do te jet Shqipnia e Kosova. Vecse per t'jetue ne kete shtet* tye si dhe jo-muslimaneve* do t'ju kerkohet te paguani taksa ndoshta deri dy her me shume se te tjeret per shkaqe sigurie. Gjithashtu* do t'ju kerkohet t'iu nenshtroheni ligjit* ndryshe do e paguani me shtrenjt se te gjitha taksat e popullit.

Po thon qe deri n'2030-ten 1 banor nder 4 ne bote do te jet musliman. Taraku e kishte me te drejt* ky shekull* eshte shekulli ISLAMIK.
po de si nen kohen e osmanlive ata qe kan pranue fen islame kan qen te lirur nga HARAQI

populli e din se sa te poshter jan turqit e muslimant ne pergjithsi
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-11, 18:10   #14
Makresh
 
Avatari i Makresh
 
Anėtarėsuar: 12-01-09
Vendndodhja: ..
Postime: 5,781
Makresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėmMakresh i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Familja e heroit* plot dyshime pėr filmin “Adem Jashari” 3D

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Guri i madh Shiko postimin
po de si nen kohen e osmanlive ata qe kan pranue fen islame kan qen te lirur nga HARAQI

populli e din se sa te poshter jan turqit e muslimant ne pergjithsi
Hė ! Bash si ne perandorin OSMANE !
__________________
La ilahe il-lall-llah - Nuk ka Zot tjetėr pėrveē Allahut !
Makresh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 09-02-11, 18:21   #15
panta_rhei
 
Avatari i panta_rhei
 
Anėtarėsuar: 16-03-06
Postime: 3,153
panta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėmpanta_rhei i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Familja e heroit* plot dyshime pėr filmin “Adem Jashari” 3D

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga Makresh Shiko postimin
So problem !… ti prap mund te jetosh ne nje shtet Islamik sic do te jet Shqipnia e Kosova. Vecse per t'jetue ne kete shtet* tye si dhe jo-muslimaneve* do t'ju kerkohet te paguani taksa ndoshta deri dy her me shume se te tjeret per shkaqe sigurie. Gjithashtu* do t'ju kerkohet t'iu nenshtroheni ligjit* ndryshe do e paguani me shtrenjt se te gjitha taksat e popullit.

Po thon qe deri n'2030-ten 1 banor nder 4 ne bote do te jet musliman. Taraku e kishte me te drejt* ky shekull* eshte shekulli ISLAMIK.
Cka ka rendesi nese ne bote numri i bubrrecave eshte miliona here me i madh sesa numri i njerezve.

Eshte njejte si me thane ne vitin 2030 1 nder 4 banore ne bote do te jete fakir me pixhama te shkyeme e me krye te budallum.

Cka don me thane qe rritja e Islamit do te jete merite e seksit. Thu se ti qe njerezimi paska nevoje per numra.

Cka hamomin jane duke i ofru botes keta mutlimanė te kesaj mode e te ketij formati? Cmenduri* budallaki* mjerim e fukarallek.

Ju e dini qe Allahu me dashte brenda 1 minuti krejt njerezit e botes i ban muslimanė.
Edhe s'ma merr mendja qe numri ka shume rendesi* por kualiteti.
Zoti eshte veē 1.
Por* mjafton.


__________________
O shpirti im, mos ėndėrro pėr jetėn e pavdekshme, por shterro fushėn e sė mundshmes.
panta_rhei Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 08:35.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.