Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Shkenca > Shkenca & Teknologjia
Emri
Fjalėkalimi
Shkenca & Teknologjia Zhvillimi i shkencės, tė rejat dhe tė arriturat e fundit nga shkenca dhe teknologjia.Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 11-02-11, 20:08   #1
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim A ekzistojnė ende shtatė mrekullitė e botės?

Njerėzit, nė kohėra tė vjetra, nuk kanė mundur tė besojnė se tė ashtuquajturat “shtatė mrekullitė e botės” do tė treten ndonjėherė. Nga tė gjitha ato mrekulli, ka ngelur vetėm njė. Ka mbetur vetėm Piramida e Keopsit nė Gizė tė Egjiptit. Ajo u ngrit para nja 5000 vjetėsh, si varr pėr faraonin dhe gruan e tij.

Mrekullinė e dytė, Muret e Babilonisė, nė Irakun e sotėm, e ngriti rreth viteve 600 para epokės sė re, mbreti Nabukodonosor. Ato mure u ngritėn me tulla, nė lartėsi prej 110 metrash. Sot kanė mbetur vetėm gėrmadhat.

Mrekullia e tretė ishte shtatorja e Zeusit nė Olimp tė Greqisė; e punuar nga skulptori grek-Fidi. Kjo shtatore e gjatė 12 metra, ndėrkaq ishte e veshur me ari, duart dhe fytyrėn e kishte prej fildishi, kurse sytė prej gurėve tė ēmuar. Tash, nga ajo shtatore nuk ka mbetur asnjė gjurmė.

Mrekulli e katėrt ishte tempulli i perėndeshės Artemidė, nė Efes tė Azisė sė Vogėl. Kulmin e kėtij objekti e mbanin shtylla tė mėdha prej guri qė ishin tė larta 20 metra. Nė tempull janė ruajtur disa nga veprat mė tė mira tė artit grek. Kėtė tempull e djegėn gotėt, nė vitin 262, tė epokės sė re.

Si mrekulli e pestė ėshtė konsideruar Mauzolue i Halikarnasit, nė Azi tė Vogėl, i ngritur pėr mbretin Mauzola, qė vdiq nė vitin 353 para epokės sė re.

Mrekulli e gjashtė ishte Kolosi nė Rodos, shtatore e bronztė kushtuar perėndisė sė Diellit, Heliosit. Kjo shtatore ishte e lartė 45 metra. U rrėzua nė vitin 224 para epokės sė re.

Mrekulli e shtatė, dhe e fundit, ėshtė konsideruar Ndriēuesi i Faroksit, i ngritur nė Ishullin Faros nė afėrsi tė bregdetit tė Egjiptit. Besohet se ky ndriēues ishte me lartėsi prej 200 metrash, kurse nė maje tė tij ishte flaka pėrmes sė cilės orientoheshin anijet qė hynin nė liman. Kjo kėshtjellė drite ka shėrbyer mė shumė se 1500 vjet, por u shkatėrrua nga tėrmeti.


Burimi:Zeri.Info


__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 07-04-11, 08:36   #2
drinibardhe
 
Anėtarėsuar: 19-08-10
Postime: 824
drinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ekzistojnė ende shtatė mrekullitė e botės?

Ke harruar edhe disa mrekulli te tjera p.sh kopshti i babilonise, mos te harrojme edhe qytet persiane te kretes antlantide etj etj por me ka bere gjithmone pershtypje pse kane klasifikuar si mrekulli te botes vetem ato ndertesa apo strutura qe kane te bejne vetem me trashigimine e kultures perendimore .......

nuk ju besoj .... bibla tregon qe ka me 10 mrekulli me te bukura se sa nje skulpture e bronxit....
drinibardhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-04-11, 10:27   #3
~AnnA~
The End !
 
Avatari i ~AnnA~
 
Anėtarėsuar: 11-11-08
Vendndodhja: atje ku ndjehem e huaj...
Postime: 7,509
~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm~AnnA~ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ekzistojnė ende shtatė mrekullitė e botės?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga drinibardhe Shiko postimin
Ke harruar edhe disa mrekulli te tjera p.sh kopshti i babilonise, mos te harrojme edhe qytet persiane te kretes antlantide etj etj por me ka bere gjithmone pershtypje pse kane klasifikuar si mrekulli te botes vetem ato ndertesa apo strutura qe kane te bejne vetem me trashigimine e kultures perendimore .......

nuk ju besoj .... bibla tregon qe ka me 10 mrekulli me te bukura se sa nje skulpture e bronxit....
drinibardhe, behet fjale per Mrekullite qe jan zhdukur apo jane ne zhdukje.....
Kopshtet e babilonise ekzistojne ende si mrekulli...
__________________
Ø°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØ°ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ °ŗ©©ŗ°ØØØØØØØ°ŗ©©ŗ
Kush me lendon me ben te forte...Kush me kritikon me ben te rendsishme...Kush me ka inat me ben te ēmuar..........
ø.•“ø.•“Ø) ø.•*Ø)
(ø.•“ (ø.•“ .•“ : (“ø.•*“Æ`*•-->>>> …~ A n n A ~…
ؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜Øؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"ŗ••ŗ°"˜ØØؘ"°
~AnnA~ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 12-04-11, 11:03   #4
drinibardhe
 
Anėtarėsuar: 19-08-10
Postime: 824
drinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėmdrinibardhe i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ekzistojnė ende shtatė mrekullitė e botės?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga ~AnnA~ Shiko postimin
drinibardhe, behet fjale per Mrekullite qe jan zhdukur apo jane ne zhdukje.....
Kopshtet e babilonise ekzistojne ende si mrekulli...

te gjitha mrekullite qe ke permundur ti jane zhdukur pervec piramides dhe nuk quhen mrekulli vetem sepse jane zhdukur thjeshte quhen mrekullite e botes antike
nje gabim ...babilonia nuk njihet per muret por per kopshtin e saj i cili eshte mrekulli por eshte zhdukur

ke 7 mrekullite e botes moderne

Muri i madh kinez -..........kine
Vendi arkeologjik i Petra ..........jordani
Krishti ............... Rio de Janeiro
Qyteti i humbur i Machu Picchu................ Peru
Kompleksi ...................... Cikén Itzį Yucatan
Koloseo .................rome
Taj Mahal .................indi

une do kisha shtuar edhe disa te tjera si te botes antike ashtu edhe moderne


pavarsisht kesaj une ngelem i mendimit qe ka pas edhe struktura ndoshta me te bukura p.sh stonhenge, ishulli i pashkeve ... dhe debati eshte i hapur ......


ciao bellaHerėn e fundit ėshtė Redaktuar nga drinibardhe : 12-04-11 nė 11:07
drinibardhe Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 00:47.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.