Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Kultura > Personalitete publike
Emri
Fjalėkalimi
Personalitete publike Personalitetet publike nga Kinematografia, Arti, Muzika, Kultura, Letėrsia, Politika, Shkenca, Sporti etj. Tė rejat, mėnyra e tė sjellurit, kontakti me publikun. (Po thojnė...)Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 30-06-11, 12:27   #1
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Ndėrron jetė Teki Dervishi

Mbrėmė rreth mesnatės pas njė sėmundje tė rėndė ndėrroi jetė Teki Dervishi.

Teki Dervishi u lind nė Gjakovė mė vitin 1943. Pas shkollimit fillor ai i ra nė sy regjimit serb tė asaj kohe dhe u burgos e u dėnua qė nė moshėn 17 vjeēare, ku vuajti dėnimin disavjeēar me burgjet serbe.

Teki Dervishi gjatė gjithė jetės sė tij u mor me shkrime letrare e publicistike. Ėshtė autor i rreth 90 veprave letrare artistike, romane, poezi, drama. Ėshtė autor i romaneve: Pirgu i Lartė, 1972, Padrona, 1973, Skedarėt. 1974, Herezia e Dervish Mallutės, 1981, Palimpsest pėr Dush Kusarin, 1993. Ai shkroi edhe pėrmbledhjen e tregimeve: Etje dhe Borė, vėllimin e poezive Nimfa ,1970, Shtėpia e Sėmurė ,1978, Thashė, 1981, Nimfa,1986.

Ka botuar edhe kėto drama: Zbutėsi i njerėzve me sy prej zymrydi, 1979, Bregu i Pikėllimit, 1985, Pranvera e Librave, 1990, Zhvarrimi i Pjetėr Bogdanit, 1990, Kufiri me atdhe, 1996, Vojceku, 1996, Eshtrat qė kthehen vonė, 2000, Nesėr nisemi pėr Parajsė, 1999, Ku ėshtė Populli?, 2003 si dhe i veprės me ese e kritika mbi teatrin Qan e qesh Talia ,1978.


__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 30-06-11, 12:32   #2
rastesishT
Nothing to declare
 
Avatari i rastesishT
 
Anėtarėsuar: 01-12-05
Vendndodhja: Ne Horizont
Postime: 2,016
rastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ndėrron jetė Teki Dervishi

Ngushellime familjes se Teki Dervishit me ka pelqy qdo gje e shkruar nga Teki Dervishi.
__________________
Fjalė me vlerė, ku tė gjesh merr.
rastesishT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 30-06-11, 12:44   #3
Giovanni
I pa pune
 
Anėtarėsuar: 16-02-04
Vendndodhja: Ne planetin Toke
Postime: 11,784
Giovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėmGiovanni i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Ndėrron jetė Teki Dervishi

Ngushllime per familjen Dervishi.
Giovanni Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 29-06-13, 17:28   #4
sherri
J.H.N.K.SH
 
Avatari i sherri
 
Anėtarėsuar: 13-06-05
Vendndodhja: Rruga e qumshtit Nr- 3
Postime: 4,740
sherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėmsherri i pazėvėndėsueshėm
Gabim Re: Ndėrron jetė Teki Dervishi

(Dy vjet pa Teki Dervishin)

Mbetėm vetėm,
Se ishe dhuratė e premtuar, pėr dashurinė.
S`tė lanė kohė, pėr ta flijuar dhuntinė,
U mishėrove nė maestro pėr letėrsinė,
Shkollė e dinjitetshme pėr shqiptarinė.

Ta zgjojmė bekimin me dashuri,
E t`gėzohemi kur t`na braktisė kjo paudhėsi.
Ta shpėtojmė strehėn, e bėri porosi,
Pėrkulėn tė zgjedhurit, pėr kėtė hirėsi,
Dikur mjaftonte vetėm njė fjalė e tij.

Ligėshtimin tonė e kthente nė siguri,
Kujtojmė ndejat me qeshje, kur vinte nė shtėpi.
Ai ishte streha, ēliruesi, dhe muza jonė,
Ku po shkojmė kėshtu, po vonon shpėtimi jonė,
S`jeni tė braktisur, besoni nė bariun tonė.

Shtėpia jonė u bė erėz, u bė dashuri,
Por, misteri i fshehtė, mbretėron nė ēati.
Ke mėshirė pėr ne, jemi fėmijė,
Jemi tė dobėt, nevojtarė pėr frymė dhe dituri,
Na zė frymėn e keqja, le tė lind njė si Ai.

Ēfarė bėni kėtu?
Ngutuni, se do tė bie shi!
Pse kėrkon tė ndahesh prej nesh pėrsėri,
Akt i pendesės apo mrekulli,
Po ju dėgjoj, do tė takohemi nė pėrjetėsi.

Prof. Dr. Neki Dervishi
Gjakovė


__________________
Thuaje tė pa shkruarėn,shkruaj tė pa thėnėn!

Toleranca, ka kuptimin e pėrafėrt me durimin. (Dilaver Kosova)
sherri Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 02:56.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.