Kein Macromedia Flashplayer? Klick bitte hier!
Dardania.de
Kethu Mbrapa   Dardania.de > Bota Shpirtėrore > Toleranca fetare!
Emri
Fjalėkalimi
Toleranca fetare! A jemi ne Shqipetarėt popull tolerant nė fe?Pėrgjigju
 
Funksionet e Temės Shfaq Modėt
Vjetėr 02-07-11, 15:48   #1
taraku-1
Banned
 
Anėtarėsuar: 20-06-11
Postime: 1,208
taraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėmtaraku-1 i pazėvėndėsueshėm
Gabim Prishtinė, ku do tė jetė xhamia e re?


Foto nga arkiva
Prishtinė, ku do tė jetė xhamia e re?E shtune 2 Korrik 2011 9:24
Nė hyrje tė qendrės sė Prishtinės ndodhet katedralja e madhe Nėnė Tereza, ndėrsa vendi ku kėrkohet ndėrtimi i xhamisė i bie pėrballė katedrales.
Por ky vend, nė tė cilin ėshtė vėnė gurėthemeli nga disa besimtarė, kundėrshtohet nga komuna dhe njohėsit e urbanizmit.
Dhe kjo pėr dy arsye, e para se kjo ėshtė hapėsirė universitare dhe e dyta sepse ndėrtimi i xhamisė kėtu bie nė kundėrshtim me planin urbanistik tė Prishtinės.
Sidoqoftė, ndėrtimi i xhamisė nė hapėsirėn e universitetit nuk do tė ishte objekti i vetėm fetar kėtu, pak metra mė tutje ndodhet kisha ortodokse e cila ėshtė ndėrtuar nė vitin 1991, por qė as nuk ėshtė rrėnuar, ndėrsa pėr arsye politike fati i saj ėshtė i papėrcaktuar.
Kisha ortodokse pėr mė tepėr ėshtė ndėrtim pa leje por ka nė zotėrim 1 hektar tokė. Eksperti i urbanizmit Dukagjin Hasimja, dhe njėri nga hartuesit e planit urbanisitik pėr rregullimin e qendrės 2, tregon se nė vendin ku ndodhet UP-ja nuk ka vend edhe pėr njė objekt fetar.
Ndėrkaq pėr katedralen katolike ai thotė se ishte bėrė pjesė e planit nė mėnyrė tė imponuar, por nuk ishte e paraparė tė ndėrtohej me dimensione kaq tė mėdha.
“Ne e kemi propozuar me projekt qė tė ndėrtohet njė katedrale mė e vogėl, por nuk ėshtė planifikuar ndonjė objekt tjetėr fetar, pasi nuk ka logjikė qė ai tė ndėrtohet nė kampusin universitar”, deklaron Hasimja.
Askush mė nuk e vė nė dilemė se qendra e Prishtinės ka nevojė pėr ndėrtimin e xhamisė nė tė cilėn besimtarėt do tė kryenin ritualet e tyre fetare.
Por i gjithė debati tani ėshtė i pėrqendruar te vendndodhja e saj. Jo tė gjithė besimtarėt myslimanė nė Prishtinė mendojnė se kampusi universitar ėshtė zonė e pėrshtatshme pėr ndėrtimin e xhamisė.
“Do mė pėlqente tė kisha njė xhami nė qendėr pėr t’u lutur, por nuk mund tė ketė njė katedrale, pasi kėshtu legjitimohet kisha ortodokse qė ėshtė njė forcė e represionit”, shprehet Bashkim Kryeziu, student i Universitetit tė Prishtinės.
Teksa tė premten besimtarėt myslimanė do ta falin sėrish namazin nė rrugė, komuna e Prishtinės ka intensifikuar takimet pėr gjetjen e njė vendi tė pėrshtatshėm pėr ndėrtimin e objektit.
Bėhet fjalė pėr rrėnimin e njė cerdheje e qė ėshtė edhe kėrkesė e bashkėsisė islame. Nė njoftimin e komunės thuhet se ky lokacion ėshtė duke u shqyrtuar por komuna thuhet se ka para vetes edhe disa pika tė tjera nė qendėr. /tch/


taraku-1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Nyje Interesante
Vjetėr 03-07-11, 23:03   #2
Dardani_K1
 
Avatari i Dardani_K1
 
Anėtarėsuar: 15-09-05
Postime: 427
Dardani_K1 e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Prishtinė, ku do tė jetė xhamia e re?

O perhajr na qofte kjo xhami e re e ishalla me te mira e me shendet e i bane kjo xhami 30.000 vjet e mbushet aqe shume sa qe vend mos me pas ku me shti as gjilpanen ma mire me kanen njerezit fetar e me karakter se si disa qe po dalin lakuriq qesin pjeset e turpshme jashte dhe qe prostitucioni ka shkue aqe larte sa kurre ne Kosove sashte majten ne mend e sa ma shume besimtar aqe ma pak kane shanse keta te prostitucionit dhe shkojn ty i mbyllen se ska kushe me ju shkue.
e une kisha ba ftes te gjithe besimtareve Islam ne kosove qe te gjithe sa kane mundesi me derdhen te holla ne nje llogari per ndertimin e xhamis edhe ata ne Kosove edhe ata jashte Kosove une jame per me dhanen te holla ne llogari te xhamis se kjo xhami ashte per Allahun e madherishem .
Per katedrale skena pasen kundershtim e pse per xhami po kundershtojne te gjithe jane que aras .
Dardani_K1 Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-07-11, 06:39   #3
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,691
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Prishtinė, ku do tė jetė xhamia e re?

O, pasha Kuranin ,kundershtaret me te mdhenje per kete Xhami jan pikrisht ata qe po bajn zhurem ,qe po ngrisin dilema e ceshtje qe mund te shtrohen lirshem ne vijen institucionale .
Asnje njeri me mende nuk eshte kunder kesaj Xhamije .Jan ndertu shume xhami ne Kosove dhe kurrkush nuk ka pyte as kah as qyshe .
Kundershatret me te mdhenje jan vete Imamet e Kosoves qe shtyhen ,pshtyhe e rrihen ne mes vedi.
A eshte ndertu Xhami e Re ne Zabel te Ulte dhe ate afer Shkolles Fillore .
Dhe nga shume te mira dhe shembuj pozitiv ,pikrisht ne kete Xhami te re kemi rrahjen e Hoxhes nga Xhemati dhe nje vrasje !
Dhe keto ndodhin hiq me shume se 100 metra larg femijeve te klases se pare deri ne klasen e tete!!
A eshte nedertu Xhami e Re ne Sllatine .Hiq me larg se 100 metra larg shkolles-dhe kurrkush nuk ka kundershtu !
Edhe ne Prishtine do te ndertohet Xhami e Madhe sepse eshte nevoje e Besimtareve Musliman!Do te ndertohet aty ku ka vend dhe hapsire te mjaftueshme .
Por Xhamija nuk ndryshon edhe mentalitetin e individeve te caktuar.Une e kam te kjarte se Imami qe ka mbaru shkollen ne Libi dhe ai qe ka mbaru ne Egjipt nuk mund te pajtohen ne mes vedi .Imami qe ka ardhe nga Tehrani dhe ai qe ka ardhe nga Bagdati nuk mund te pajtohen ne mes vedi .Jo qe nuk dojne por vete menyra e mesimit dhe qasjejs se dijes jan te ndryshme.Pikrisht ketu e ka burimin mostoleranca fetare dhe kete ne mesin e vet besimtareve Musliman .Fjalen e kam per njerez te shkolluem neper universitete fetare e jo per ata me akademi ushtarake jugosllave sepse keta te fundit vetem nje Zot e din ku e kan nise e ku e bitisin!!!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga GURI SYLAJ : 04-07-11 nė 06:40
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-07-11, 18:19   #4
gjini
 
Avatari i gjini
 
Anėtarėsuar: 13-11-04
Vendndodhja: Midis Europes
Postime: 3,086
gjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Prishtinė, ku do tė jetė xhamia e re?

Per hajr nuk ma merr mendja qe eshte nis kjo pune por tash kuhete fundit i ka qit serbija jockerat e vat ne pazar dhe si ne parlament ashtu edhe tek keta fare e feliqt nuk pushojn e te mbusjhin lugjet e mullinit serb me uj e te lan arat e veta pa ujit e te thata.
Kjo fare e shpijuneve te serbis qe infiltrohen ne petkun e fes e pikerishte asaj musllimane sikur te jet kjo fe e diskriminuer .
Kete fe e kan pas gjith dhe askujt si ka pengue dhe ku na dolen kaq shpejt kaq shum besimtare dhe spo i nxajka gjamia .
Ne parlament votojn kunder sovranitetit te kosoves deputete shqiptare krahas atyre serb se pikerishte ne kete kohe i duhen jokerat serbis dhe tash qka me brengos ma shum se qdo gje tjeter oficer te lart te armates jugosllave dalin e udhheqinj grupet islamike dhe ne anen tjeter bajn kontraband me arm nga rusija permes bugaris e ne palestine e kur e nxunenn islaelitet nuk bajke shum qehre por tash ma se besoj qe i hyn asaj rruge ai dhe ka marr persiper ti knaq muslimanet e "shkret", qe tek jan met pa nje vend me ju drejtue allahut qe kurr per ta as qe ja ka ndie....
Dikush apo ma mire naj islamist i terbuem do me quaj si anti islamist une e them se jam antiislamist ne ate ekstremin qe keta e demonstrojn.
gjini Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-07-11, 18:31   #5
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Prishtinė, ku do tė jetė xhamia e re?

o ti qe pi thuash vetit "gjini" edhe ju tjeret qe sigurt emrat i keni Rustem, a far Hamdie ose Mahmut a ku ta dije une, ju sugjeroje qe te pagzoheni ne kishe ose ndrojini emrat ne menyre administrative se keshtu po dukeni si sevila...
Ka kalu koha kur kan frekuentuar xhamine 3-4 pleq te lodhun, tash rinia eshte vetdijsue dhe pa imponime e zgjedhe rrugen e vet. Ska ma "druze Tito mi ti se kunemo", ani une pe di keni rrnu mire e keni ba sefa, po deri qetu e paskit pas, e tash mos i ndaloni rinine te e adhurojne ate te Vetmin qe i takon adhurimi.
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 04-07-11, 20:11   #6
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Prishtinė, ku do tė jetė xhamia e re?

une mendoj se do te jet ne bernic
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-07-11, 17:55   #7
Zero Cool
Administratorėt
 
Avatari i Zero Cool
 
Anėtarėsuar: 18-03-03
Vendndodhja: Netherland
Postime: 24,987
Zero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėmZero Cool i pazėvėndėsueshėm
Gabim Cila ėshtė feja e shqiptarit?

Cila ėshtė feja e shqiptarit?
Shkruan: Fadil Lepaja
Mysliman, pasha Krishtin! Mbase kėshtu do tė deklarohej mė me qejf njė zyrtarė kosovarė gjatė ndonjė vizite nė Evropė. Pėrpjekjet e institucioneve pėr tė kamufluar gjendjen reale te ne, shpeshherė marrin forma groteske. Kemi kryeministrin i cili bashkė me homologun e tij turk, Erdogan, falet nė Xhaminė e Madhe, dhe i njėjti i cili merr vendim tė pėrdoret forca kundėr besimtarėve mysliman, ditėn e premte. Kujt t’i besohet? Ēka pėrpiqet tė kontrabandojė kjo qeveri? Pastaj ēuditemi pėrse Evropa nuk na beson.


Javėt e fundit pėrkundėr shirave dhe temperaturave tė ulėta, ishin tė nxehta nė kuptimin politik pėrmes ngritjes sė njė lėvizjeje e cila shpreh pretendimet se nė Kosovė dhe veēanėrisht nė Prishtinė ka njė numėr tė pamjaftueshėm tė xhamive dhe sidomos, ka deklarata se besimtarėt islam me qėllim dhe me politikė tė paramenduar janė diskriminuar duke refuzuar kėrkesat e vazhdueshme pėr ndėrtimin e njė xhamie tė madhe nė qendėr tė qytetit. Njė xhamie qė pėrpos vend ku do tė i luteshin Zotit, do tė ishte edhe simbol dhe legjitimim i prezencės sė besimit islam nė Kosovė.

Nė fakt, nė qendėr tė Prishtinės, vetėm Katedralja katolike u ndėrtua pa kundėrshti serioze. Nė njėfarė mėnyre nė heshtje ishte pranuar fakti se ajo pėrfaqėsonte orientimin tonė evropian.

Mė problematike u paraqitė situata me kishėn ortodokse e cila edhe sot e kėsaj dite ėshtė jashtė funksionit. Nėse nuk llogarisim pėrdorimin e saj pėr nevoja fiziologjike apo nga grupet e ndryshme tė tė rinjve. E filluar me motive politike, nga ish-pushteti i instaluar serb nė Kosovė, dhe me njė vendimmarrje krejtėsisht tė kontestueshme, ajo pas largimit tė policisė dhe ushtrisė serbe, pėr tė ende nuk ėshtė bėrė ndonjė zgjidhje pėrfundimtare nga pushteti kosovar apo ai ndėrkombėtarė.

Kėrkesa pėr xhami ndėrkaq nuk ėshtė krejt e re. Organizata tė fuqishme financiare arabo-islamike edhe mė herėt kishin shprehur kėrkesėn pėr njė qendėr tė madhe islamike. Nuk kishte deri tash ndonjė lėvizje autoktone pėr kėtė ēėshtje.

Se objektet aktuale nuk i plotėsojnė kėrkesat kjo shihet me sy gjatė ēdo feste fetare e mbase edhe nė ēdo tė premte. Falja publike e xhumasė nėpėr sheshe dhe rrugė e cila degjeneroi nė konflikt mes besimtarėve dhe shtetit(policisė) e shtroi kėtė ēėshtje pėr zgjidhje para vendimmarrėsve administrativ dhe politik. Kur njė grup i tė rinjve, krye nė vete e zgjodhi hapėsirėn se ku do tė ishte vendi mė i pėrshtatshėm pėr “Xhaminė e Qendrės” si e quajtėn ata, ēėshtja mori karakter tė lėvizjes qytetare pėr xhami. Dorėn nė zemėr menjėherė u lajmėruan edhe ata qė synojnė tė krijojnė fronte edhe aty ku nuk ka dhe i akuzuan organizatorėt pėr hiē mė pak se lidhje me terrorizmin islamik. Pra kėtu mbyllet rrethi, dhe detyrimisht hapet procesi pėr zgjidhjen e pėrfaqėsimit dhe rehabilitimit publik tė besimeve nė kėtė vend.

Isa Mustafa , si kryetarė i zgjedhur i kėtij qyteti ndodhet para njė vendimi tė madh. A do tė rrėnojė njė ēerdhe, a do tė falė ndonjė truall pak mė tutje, nė periferi apo do te jap leje tė ndėrtohet xhamia ballė pėr ballė me Katedralen e madhe, nė mes Kishės orthodokse dhe Katedrasės katolike? Vendimi i administratės sė tij, do tė jetė njėkohėsisht edhe shpallje e strategjisė sė tij pėr bashkėjetesėn fetare nė Kosovė, raportin nė mes tyre dhe raportin e tyre me shtetin.

Pra, kemi tri objekte me specifika tė veēanta dhe tė cilat duhet tė rehatohen brenda njė strategjie afatgjatė. Kemi njė katedrale tė madhe katolike nė pjesėn mė tė dukshme tė qytetit, kemi njė kishė orthodkose nė njė vend qendror poashtu, aktualisht jashtė funksionit dhe pa “xhematė”, edhe pse nė Kosovė ka malazezė, shqiptarė (shumė pak) dhe serbė tė besimit orthodoks. Nė anėn tjetėr kemi njė numėr tė madh prestarėsh tė komunitetit mysliman i cili ka problem me hapėsirėn dhe ende nuk ka njė xhami reprezentative nė kryeqytet. Tash me kėtė lėvizje ka shprehur aspiratat qė ajo tė ndėrtohet pikėrisht nė mes tė dy kishave. Derisa ēėshtja e kishės ortodokse ėshtė tashmė e natyrės politike, ēėshtja e xhamisė do tė ishte mirė tė mos rrėshqas]ė nė atė teren.

Nėse besimtarėt mysliman do tė ndihen tė viktimizuar dhe tė pabarabartė, kėshtu do tė bartet problemi nė teren politik dhe do tė krijojė bazėn pėr lėvizjen autoktone tė islamit politik nė Kosovė, e cila paraqet mėnyrėn mė tė sigurt pėr largim nga rruga evropiane. Por, me njė qasje tė menēur, tė sinqertė dhe civilizuese, krejt kjo mundet tė pėrfundoi thjesht si njė lėvizje e cila e ngriti njė xhami, nė mesin e objekteve tė tjera reprezentative fetare dhe tė cilėt janė pjesė e identitetit tė kėtij vendi, i cili synon integrimet nė Evropėn e lirė, e cila njeh, respekton dhe afirmon liritė qytetare dhe tė besimeve.

Intelektualėt dhe vendimmarrėsit e kėtij vendi gjithsesi do tė i japin drejtim ēėshtjes se cila do tė jetė rruga autentike e Kosovės lidhur me kėtė ēėshtje. Ata tė cilėt jetojnė nga fondet e majme antiterror, do tė ishte mirė tė heshtin dhe tė e luftojnė terrorizmin aty ku realisht ekziston dhe jo tė pėrpiqen ta krijojnė atė me ēdo kusht.
__________________
Asgjė nuk ėshtė e pamundur. Pamundėsinė apsolute e shkakton mosdija jonė reale.
Zero Cool Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-07-11, 21:59   #8
gjini
 
Avatari i gjini
 
Anėtarėsuar: 13-11-04
Vendndodhja: Midis Europes
Postime: 3,086
gjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėmgjini i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Prishtinė, ku do tė jetė xhamia e re?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga valiii Shiko postimin
o ti qe pi thuash vetit "gjini" edhe ju tjeret qe sigurt emrat i keni Rustem, a far Hamdie ose Mahmut a ku ta dije une, ju sugjeroje qe te pagzoheni ne kishe ose ndrojini emrat ne menyre administrative se keshtu po dukeni si sevila...
Ka kalu koha kur kan frekuentuar xhamine 3-4 pleq te lodhun, tash rinia eshte vetdijsue dhe pa imponime e zgjedhe rrugen e vet. Ska ma "druze Tito mi ti se kunemo", ani une pe di keni rrnu mire e keni ba sefa, po deri qetu e paskit pas, e tash mos i ndaloni rinine te e adhurojne ate te Vetmin qe i takon adhurimi.
o Valli mire e ke dhe per emer po dua me te sigurue se bash qasi mut emri kom edhe une, jo hamdi e hasan por edhe ky mut emri im eshte pers (gabel).
Pra sinqerishte po te them se nese dikush eshte ka ja kryen amanetin e sllobes qe te paraqet kosoven si islamike dhe fundamentale jeni ju dhe ata Ramiqet e juaj qe e kan qlirue Mitrovicen e vrapojn mas gjamive dhe neper anije turke tuj i armatos palestineszet qe neve as per njerz nuk na njofin.

Pra punen e madhe te serbise jeni ka e kryeni dhe puna e mbrpsht ju kjoft dhe gjithmon tuj u lute metshit......! neper rruge se mbrena ju vjen era

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga gjini : 05-07-11 nė 22:01
gjini Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-07-11, 23:09   #9
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Prishtinė, ku do tė jetė xhamia e re?

Hahahahaaa... O llegenda koket Guri i Madh edhe Gjini, e pranoje qe mkeni shti me qesh me zemer, masi e pranuat edhe ju qe keni "mut" emra...

Po dalim pak prej temes, po ndoshta s'ka lidhje se edhe ashtu - kshtu puna e xhamise u be "boze", jane que pseudo intelektualt n'kater anet e trojeve tone plus ata ne dijaspore edhe u myten tu e "ende" xhamin sa n'ulpiane e sa n'breg t'dillit.
Shiqo puna e emrave per mendimin tim ka te beje me periullen kohore. Kjo qe ju keni trasheguar emra gabelo harap eshte nje argument qe prinderit i keni patur musliman te mire. Edhe ate musliman "tradicionalo-shqiptar", nanat si keni pas si kto tonat te "emancipume" po i keni pas me shamija "tradicionalo-shqiptare", tek tani erdhe koha e komunizmit me rrnu ju si begat e me ju qite djemve te juaj emra "envera e nexhmije".
Ne xhamia sot po frekuenton djali i Shabanit-Andi, djali i Shemsedinit-Olti, djali i Muharremit-Arberi...
Nese ka diēka te vertete ne fjalen e urte popullore:"Rinia eshte ardhmeria e nje vendi" atehere lirishte mundemi me thane se xhamia eshte problemi me i vogli, sepse gjdo pllame e tokes eshte xhami (qe lejohet falja)...
Nuk na duhet xhamia e as "emrat" por vetem vetdijesimi.
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 05-07-11, 23:32   #10
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Prishtinė, ku do tė jetė xhamia e re?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga valiii Shiko postimin
Hahahahaaa... O llegenda koket Guri i Madh edhe Gjini, e pranoje qe mkeni shti me qesh me zemer, masi e pranuat edhe ju qe keni "mut" emra...

Po dalim pak prej temes, po ndoshta s'ka lidhje se edhe ashtu - kshtu puna e xhamise u be "boze", jane que pseudo intelektualt n'kater anet e trojeve tone plus ata ne dijaspore edhe u myten tu e "ende" xhamin sa n'ulpiane e sa n'breg t'dillit.
Shiqo puna e emrave per mendimin tim ka te beje me periullen kohore. Kjo qe ju keni trasheguar emra gabelo harap eshte nje argument qe prinderit i keni patur musliman te mire. Edhe ate musliman "tradicionalo-shqiptar", nanat si keni pas si kto tonat te "emancipume" po i keni pas me shamija "tradicionalo-shqiptare", tek tani erdhe koha e komunizmit me rrnu ju si begat e me ju qite djemve te juaj emra "envera e nexhmije".
Ne xhamia sot po frekuenton djali i Shabanit-Andi, djali i Shemsedinit-Olti, djali i Muharremit-Arberi...
Nese ka diēka te vertete ne fjalen e urte popullore:"Rinia eshte ardhmeria e nje vendi" atehere lirishte mundemi me thane se xhamia eshte problemi me i vogli, sepse gjdo pllame e tokes eshte xhami (qe lejohet falja)...
Nuk na duhet xhamia e as "emrat" por vetem vetdijesimi.

po prindit musliman po veq jo qisi mahlukati siq jaN DAL PAS LUFTE


edhe ktu qendron krejt problemi se si ishin prindit tan kan püas besimin islamik ,te them te drejten askush nuk e ka pengue fen islaME GJAT KOMUNIZMIT


per fen krishtere nuk e di se nuk kam qen pjes e ati besimi fetar

po e di se feja islame ka lulzue ne kosov kur millosheviqi i msheli shkollat shqipe


at,her esht hap medrezja e re qe ka qen ma moderne se cili do fakultet i kosoves e mos te flasim per ndertesen e akademis sė shkencave e arteve tė kosoves


edhe pse serrbia para botes na akuzonte si fundamentalista islamik ne anen tjter islami merrte hov me te madh ne trojet shqiptare qe kishin qen pjes e jugosllavis po edhe kosova qe ende ishte pjes e jugosllavis te mbetur


po te pakten esencen kombtare e kena rujt i kena respektue herojt e kombit pa marr pqarasysh se ne cilen periudh kohore kan luftue


e kena rue respektin per njerzit e ditusis per njerzit qe kan dhan kontribut ne arsimimin e popullit

etj etj


e tash me dal tulifar zdralani e me perqesh skenderbeun nanen terez pjeter bogdanin

ata ende nuk e kan marr pergjigj,jen e merituar
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-07-11, 09:40   #11
GURI SYLAJ
Moderator
 
Avatari i GURI SYLAJ
 
Anėtarėsuar: 21-03-05
Vendndodhja: Gjermani
Postime: 10,691
GURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėmGURI SYLAJ i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Prishtinė, ku do tė jetė xhamia e re?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga valiii Shiko postimin
Hahahahaaa... O llegenda koket Guri i Madh edhe Gjini, e pranoje qe mkeni shti me qesh me zemer, masi e pranuat edhe ju qe keni "mut" emra...

Po dalim pak prej temes, po ndoshta s'ka lidhje se edhe ashtu - kshtu puna e xhamise u be "boze", jane que pseudo intelektualt n'kater anet e trojeve tone plus ata ne dijaspore edhe u myten tu e "ende" xhamin sa n'ulpiane e sa n'breg t'dillit.
Shiqo puna e emrave per mendimin tim ka te beje me periullen kohore. Kjo qe ju keni trasheguar emra gabelo harap eshte nje argument qe prinderit i keni patur musliman te mire. Edhe ate musliman "tradicionalo-shqiptar", nanat si keni pas si kto tonat te "emancipume" po i keni pas me shamija "tradicionalo-shqiptare", tek tani erdhe koha e komunizmit me rrnu ju si begat e me ju qite djemve te juaj emra "envera e nexhmije".
Ne xhamia sot po frekuenton djali i Shabanit-Andi, djali i Shemsedinit-Olti, djali i Muharremit-Arberi...
Nese ka diēka te vertete ne fjalen e urte popullore:"Rinia eshte ardhmeria e nje vendi" atehere lirishte mundemi me thane se xhamia eshte problemi me i vogli, sepse gjdo pllame e tokes eshte xhami (qe lejohet falja)...
Nuk na duhet xhamia e as "emrat" por vetem vetdijesimi.

Vali ,tash ke preke nje teme mjaft inetersante .
Jam shume i bindur se rinia eshte ardhmeria e nje kombi dhe ,ata qe i permende jan me siguri ne ate mes.Arsyet mund te jene te shumta qe nga turpi per veprimtarin e prinderve te tyre e deri edhe te arsye tjera “qe nuk po i numroj .
Por ,mos harro ,se aty i ke edhe nje pjese te Marksist -Leninisteve qe ,deri dje talleshin me objektet fetare dhe prinderit e tyre qe krynin obligimin e Namazit .
Mos harro se aty i ke kuadrot e LKJ dhe te UDB edhe deri te Oficer te ish Jugosllavise!
Ceshtja e BESIMIT eshte shume komplekse dhe shume rralle vjen nga pergaditja profesionale dhe bindja e njemendet! Jo rralle ,ky besim shoqrohet me bindje jasht cdo logjike dhe qesharake per njeriun normal .Ka ketu qe besonin se dikush e paska ndegju EZANIN ne Hene!??Se ne trupin e fmiut po cfaqen Ajete Kuranore etj ,etj !

Une e dij se ti do te pergjigjesh me ate ;
Me mire von se kurr por sa mundemi me earsytu kete vonese dhe casjen tone ne kete mes me kaq vonese eshte nje problem ne vete .
Kur hargjohen "LETRAT" tuta rritet!!!
Mandej arroganca e disa predikueseve qe ,sinqerisht ,me shume ju gjasojn komentatoreve te futbollit se sa priseve fetar.
Dhe ,per fund .Ata qe hyjne shpejt edhe dalin shpejt sepse jan te pa identitet dhe integritet ne UNIN e tyre.
Ai qe nuk ka rrespekt per tjetrin ,besimin ne Zot e ka fallso!!
__________________
Shqiptaret,nese deshirojn qe te tjeret ti njohin, ata, duhet t'a njohin ,realisht,veteveten.
GURI SYLAJ Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-07-11, 21:40   #12
valiii
 
Anėtarėsuar: 24-12-06
Postime: 3,777
valiii e ka pezulluar reputacionin
Gabim Titulli: Prishtinė, ku do tė jetė xhamia e re?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga GURI SYLAJ Shiko postimin
Vali ,tash ke preke nje teme mjaft inetersante .
Jam shume i bindur se rinia eshte ardhmeria e nje kombi dhe ,ata qe i permende jan me siguri ne ate mes.Arsyet mund te jene te shumta qe nga turpi per veprimtarin e prinderve te tyre e deri edhe te arsye tjera “qe nuk po i numroj .
Por ,mos harro ,se aty i ke edhe nje pjese te Marksist -Leninisteve qe ,deri dje talleshin me objektet fetare dhe prinderit e tyre qe krynin obligimin e Namazit .
Mos harro se aty i ke kuadrot e LKJ dhe te UDB edhe deri te Oficer te ish Jugosllavise!
Ceshtja e BESIMIT eshte shume komplekse dhe shume rralle vjen nga pergaditja profesionale dhe bindja e njemendet! Jo rralle ,ky besim shoqrohet me bindje jasht cdo logjike dhe qesharake per njeriun normal .Ka ketu qe besonin se dikush e paska ndegju EZANIN ne Hene!??Se ne trupin e fmiut po cfaqen Ajete Kuranore etj ,etj !

Une e dij se ti do te pergjigjesh me ate ;
Me mire von se kurr por sa mundemi me earsytu kete vonese dhe casjen tone ne kete mes me kaq vonese eshte nje problem ne vete .
Kur hargjohen "LETRAT" tuta rritet!!!
Mandej arroganca e disa predikueseve qe ,sinqerisht ,me shume ju gjasojn komentatoreve te futbollit se sa priseve fetar.
Dhe ,per fund .Ata qe hyjne shpejt edhe dalin shpejt sepse jan te pa identitet dhe integritet ne UNIN e tyre.
Ai qe nuk ka rrespekt per tjetrin ,besimin ne Zot e ka fallso!!
Nga Ebi Seid El-Huderiu transmetohet se Pejgamberi
alejhis-selam ka thene: ““ Nga ata qe kane qene
para jush, ka qene nje njeri qe i ka mbytur 99 veta.
Pastaj e kerkoi njeriun me te ditur ne siperfaqe te
tokes. Ate e drejtuan te nje prift te cilit i shkoi dhe e
pyeti: Nje njeri i cili i ka mbytur 99 veta a ka teube per te? Ai iu pergjigj: Jo, e ky edhe kete e mbyti dhe
i plotesoi njeqind. Pastaj prap kerkoi njeriun me te
ditur ne siperfaqen e tokes. Ate e derguan te nje
njeri i ditur dhe e pyeti: Nje njeri qe i ka mbytur
njeqind veta, a ka tebue per te? Ai iu pergjigj: Po, e
kush mund ta ndaje ate nga teubeja?! Pastaj vazhdoi: Shko ne filan vendin qe ne te ka njerez qe i
bejne ibadet All-llahut dhe adhuro All-llahunse
bashku me ta, e mos u kthe ne vendin tend se ai
eshte vend i fesatit. Mori rrugen dhe pasi qe kaloi
gjysmen e rruges i erdhi vdekja. Atehere rane ne
dileme melaqet e rahmetit dhe melaqet e denimit. Melaqet e rahmetit thane: Ai u pendua dhe u drejtua
me zemren e tij kah All-llahu. Melaqet e denimit
thane: Ai kurre nje pune te mire s“e ka bere,
Atehere ju erdhi nje melek ne forme te njeriut dhe u
bene ndermjetesues te tyre. Ai u tha: Mateni
largesine mes dy vendeve., dhe te cili eshte me afer, atij i takon. Kur e maten e pane se eshte me afer ku
ka deshiruar te shkoje dhe e moren ate melaqet e
rahmetit.““ Transmeton Buhariu, Muslimi. Ne nje trasnmetim tjeter te vertet thuhet: ““Ka qene
me afer fashatit te mire per nje pellembe dhe u
konsiderua prej tyre““ Kurse ne nje transmetim
tjeter gjithashtu te vertete thuhet: ““ E urdheroi All-
llahu njerin fshat te largohet e tjetrin te afrohet dhe
u tha: ““ Mateni largesine e te dyve dhe e pane se tek ai eshte me afer per nje pellembe, ashtu qe iu
falen gjynahet atij.““
__________________________________________________ ________
Dhe per fund te pershendes me disa citate te kaptines "Kalem"

35. A do ti bėjmė krminelėt tė barabartė me
mylimanėt?

36. ē’ėshtė me ju, si gjykoni ashtu?

37. A mos keni ndonjė libėr, e prej saj mėsoni?

38. E ju do tė keni atje ēka tė dėshironi?

39. Amos keni ndonjė zotim tė fortė prej Nesh qė vazhdon deri nė kijamet, se do ta rrini atė qė dėshironi?

40. Pyeti ata se cili ėshtė prej tyre qė u garanton
atė?

41. Apo ata kanė ortakė (zota) qė u garantojnė, pra le t’i sjellin ortakėt e vet, nėse e thonė tė vėtetėn?

42. (Pėrkujto) Ditėn kur ashpėrsohet ēeshtja deri nė kulm (nė kijamet), e ata do tė ftohen pėr tė bėrė sexhde, po nuk mundėn.

43. Shikimet e tyre janė tė pėrulura dhe ata i kaplon poshtėrimi, kur dihet se ata kanė qenė tė ftuar tė bėjnė sexhde sa ishin tė shėndoshė (e ata - talleshin).
valiii Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-07-11, 21:43   #13
Arb
 
Avatari i Arb
 
Anėtarėsuar: 09-10-04
Vendndodhja: Little Dardania, NEW YORK
Postime: 11,439
Arb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėmArb i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Prishtinė, ku do tė jetė xhamia e re?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga taraku-1 Shiko postimin


Askush mė nuk e vė nė dilemė se qendra e Prishtinės ka nevojė pėr ndėrtimin e xhamisė nė tė cilėn besimtarėt do tė kryenin ritualet e tyre fetare. /tch/
Thuajse te gjithe jane kunder ndertimit te xhamise ne qender.

Per ndertimin e xhamise jane vetem ata dhjetera zagare harape qe protestojne te Premteve.
Arb Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-07-11, 21:48   #14
Guri i madh
Kafir Arrnaut
 
Avatari i Guri i madh
 
Anėtarėsuar: 28-08-05
Vendndodhja: nė klysyr
Postime: 14,638
Guri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėmGuri i madh i pazėvėndėsueshėm
Dėrgo mesazh me anė tė  AIM tek Guri i madh
Gabim Titulli: Prishtinė, ku do tė jetė xhamia e re?

ska ven ne qender te prishtines per gjami


esht nji vend po tash pritet me fillue ndertimi i kishes katolike


e qendra e prishtines nuk ka hapsir per objekte tjera
__________________
Kosoven nuk e pret rreziku nga Serrbija po te mos e kishte PDKen e SHIKun e pikrishit Hashim thaqin
Guri i madh Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Vjetėr 06-07-11, 21:54   #15
Artisti
 
Avatari i Artisti
 
Anėtarėsuar: 16-05-05
Postime: 6,480
Artisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėmArtisti i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Prishtinė, ku do tė jetė xhamia e re?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga valiii Shiko postimin
Nga Ebi Seid El-Huderiu transmetohet se Pejgamberi
alejhis-selam ka thene: ““ Nga ata qe kane qene
para jush, ka qene nje njeri qe i ka mbytur 99 veta.
Pastaj e kerkoi njeriun me te ditur ne siperfaqe te
tokes. Ate e drejtuan te nje prift te cilit i shkoi dhe e
pyeti: Nje njeri i cili i ka mbytur 99 veta a ka teube per te? Ai iu pergjigj: Jo, e ky edhe kete e mbyti dhe
i plotesoi njeqind. Pastaj prap kerkoi njeriun me te
ditur ne siperfaqen e tokes. Ate e derguan te nje
njeri i ditur dhe e pyeti: Nje njeri qe i ka mbytur
njeqind veta, a ka tebue per te? Ai iu pergjigj: Po, e
kush mund ta ndaje ate nga teubeja?! Pastaj vazhdoi: Shko ne filan vendin qe ne te ka njerez qe i
bejne ibadet All-llahut dhe adhuro All-llahunse
bashku me ta, e mos u kthe ne vendin tend se ai
eshte vend i fesatit. Mori rrugen dhe pasi qe kaloi
gjysmen e rruges i erdhi vdekja. Atehere rane ne
dileme melaqet e rahmetit dhe melaqet e denimit. Melaqet e rahmetit thane: Ai u pendua dhe u drejtua
me zemren e tij kah All-llahu. Melaqet e denimit
thane: Ai kurre nje pune te mire s“e ka bere,
Atehere ju erdhi nje melek ne forme te njeriut dhe u
bene ndermjetesues te tyre. Ai u tha: Mateni
largesine mes dy vendeve., dhe te cili eshte me afer, atij i takon. Kur e maten e pane se eshte me afer ku
ka deshiruar te shkoje dhe e moren ate melaqet e
rahmetit.““ Transmeton Buhariu, Muslimi. Ne nje trasnmetim tjeter te vertet thuhet: ““Ka qene
me afer fashatit te mire per nje pellembe dhe u
konsiderua prej tyre““ Kurse ne nje transmetim
tjeter gjithashtu te vertete thuhet: ““ E urdheroi All-
llahu njerin fshat te largohet e tjetrin te afrohet dhe
u tha: ““ Mateni largesine e te dyve dhe e pane se tek ai eshte me afer per nje pellembe, ashtu qe iu
falen gjynahet atij.““
__________________________________________________ ________
Dhe per fund te pershendes me disa citate te kaptines "Kalem"

35. A do ti bėjmė krminelėt tė barabartė me
mylimanėt?

36. ē’ėshtė me ju, si gjykoni ashtu?

37. A mos keni ndonjė libėr, e prej saj mėsoni?

38. E ju do tė keni atje ēka tė dėshironi?

39. Amos keni ndonjė zotim tė fortė prej Nesh qė vazhdon deri nė kijamet, se do ta rrini atė qė dėshironi?

40. Pyeti ata se cili ėshtė prej tyre qė u garanton
atė?

41. Apo ata kanė ortakė (zota) qė u garantojnė, pra le t’i sjellin ortakėt e vet, nėse e thonė tė vėtetėn?

42. (Pėrkujto) Ditėn kur ashpėrsohet ēeshtja deri nė kulm (nė kijamet), e ata do tė ftohen pėr tė bėrė sexhde, po nuk mundėn.

43. Shikimet e tyre janė tė pėrulura dhe ata i kaplon poshtėrimi, kur dihet se ata kanė qenė tė ftuar tė bėjnė sexhde sa ishin tė shėndoshė (e ata - talleshin).Unikat hahahahaha, e ti po besojshe qė edhe nėse i mbyt 100 veta veq se je mė afėr Arabis apo Xhamis ta falė Zoti a?

Ani edhe jadore po mbron kėtė se po mė thotė:- "Ti nuk ke drejt tė kundėrshtosh njė fe qė e njeh e gjithė Bota" .

Saktė, e njeh e gjithė bota nga vrasjet qė i bėni me mendimin qė do tė shkoni nė Parajs.

Unikat jeni!!!


Kėta njerėz nuk kanė respekt ndaj njerėzimit, e Baci ta ka shkrue shumė mirė :

Ai qė nuk ka respekt ndaj tjetrit, besimin nė Zot e ka fallso.__________________
Te jesh i Sinqert,do te thote:
Edhe shokun me te ngusht,
duhet ta kritikosh
---kur e ka keq----
Artisti Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė
Pėrgjigju


Anėtarėt aktiv qė janė duke parė kėtė Temė: 1 (0 Anėtarėt dhe 1 Guests)
 
Funksionet e Temės
Shfaq Modėt

Rregullat E Postimit
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is ON
Figurinat Janė ON
Kodi [IMG] ėshtė ON
Kodi HTML ėshtė OFFHyrja | Chat | Diskutime | Muzik Shqip | Poezi | Lojra | Kontakt


1999 - 2014 Forumi Dardania

Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 19:53.
Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.